سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » روزشمار انتخابات ۲۵ اسفند ۱۳۸۷/ میرحسین: در زمان فراوانی درآمدهای ارزی، فکری به حا...
» اولین سخنرانی مهندس موسوی بعد از اعلام نامزدی در انتخابات

روزشمار انتخابات ۲۵ اسفند ۱۳۸۷/ میرحسین: در زمان فراوانی درآمدهای ارزی، فکری به حال دوران رکود نشد

چکیده :آیا در سال‌های فراوانی ارز نفتی، که به صورت غیرعادی ذخایر ما را بالا برد، برای سال‌های کمبود و قحطی برنامه‌ای ریخته‌ایم؟ آیا در سال‌های فراوانی درآمد ارزی، گوش به نقد کار‌شناسی داده‌ایم و آیا به حرف‌های متخصصان و کار‌شناسان سیاسی گوش داده‌ایم که فراز و نشیب‌های سیاست را به ما یادآوری کرده‌اند؟...


روزشمار تاریخ؛ انتخابات دهم

میرحسین موسوی در جمع مردم نازی آباد: آیا از فرصت ها درست استفاده کرده ایم؟

۲۵ اسفند ۱۳۸۷

 

سرخط خبرها

– مرتضي حاجي: راهي به جز يكي شدن و حمايت از كانديداي واحد وجود ندارد (ایسنا)

– اعلام رسمي حمايت مجمع نيروهاي خط امام از نامزدي ميرحسين موسوي/ سيدهادي خامنه‌اي: اميدواريم كانديداهاي ديگر اصلاح‌طلب چاره‌جويي مناسبي داشته باشند (ایسنا)

– ديدار ميرحسين موسوي و سيدمحمد خاتمي (ایسنا)

– مريم بهروزي: بيش از 50 درصد زنان اصول‌گرا بر حمايت از احمدي‌نژاد تاكيد دارند (ایسنا)

– يك عضو شوراي مركزي حزب اعتماد ملي خبرداد: ميرحسين موسوي با مهدي كروبي ديدار كرد (ایسنا)

– حكم رييس ستاد انتخابات بزودي ازسوي وزير كشور صادر مي‌شود (ایسنا)

– معاون امور بين‌الملل حزب موتلفه اسلامي: مجموعه اصول‌گرايان به جمع‌بندي لازم درباره انتخابات رسيده‌اند (ایسنا)

– سروش: اگر نمي‌خواهيم حذف شويم نبايد كسي را حذف كنيم (ایسنا)

– اظهارات خاتمی مبنی بر انصراف از کاندیداتوری در جلسه صبح امروز (مهر)

– میرحسین موسوی در جمع مردم نازی آباد: آیا از فرصت ها درست استفاده کرده ایم؟(کلمه)

 

فراتر از خبر

سيدهادي خامنه‌اي دبير كل مجمع نيروهاي خط امام در نشستي خبري با اعلام حمايت تشكل متبوعش از نامزدي ميرحسين موسوي درانتخابات رياست‌جمهوري ابراز اميدواري كرد كانديداهاي ديگر اصلاح‌طلب هر كدام تا زمان انتخابات چاره‌جويي مناسبي داشته باشند.

وي با بيان اين‌كه « اعلام كانديداتوري ميرحسين موسوي با اقبال مواجه شده و به ويژه اصلاح‌طلبان از ورود ايشان به صحنه استقبال مي‌كنند» تصريح كرد: مهندس موسوي در حركت اصلاحات كه از سال‌هاي اوليه انقلاب آغاز شده جزء افراد فعال اين جبهه و پيشتازان اصلاح‌طلبي بوده است. علاوه بر اين آقاي موسوي پيش از انقلاب هم از مبارزان صحنه‌ فعاليت‌هاي دانشجويي بوده و افكار مذهبي متمايل به فعاليت سياسي و انقلابي داشته است.

دبير كل مجمع نيروهاي خط امام، ادامه داد: آقاي موسوي در دوران نخست‌وزيري خود و سخت‌ترين شرايط و دوران جنگ نيز مديريت سالم، شايسته و مقتدري را انجام داد و خودش هم شخصا فردي معتقد به انقلاب، مورد اعتماد امام، رهبري انقلاب و مورد احترام شخصيت‌هاي بزرگ انقلاب اسلامي، داراي اصالت خانوادگي، امانت، پاكدامني و شايستگي بوده است. همچنين در مرحله‌ي اجرا، ساده‌زيستي مثال‌زدني، صميميت و تعهد در كار بدون منت و ريا را از سوي ايشان شاهد بوده‌ايم.

سيدهادي خامنه‌اي در ادامه با بيان اين‌كه كانديداهاي ديگر اصلاح‌طلب هم شايستگي‌هايي دارند، خاطرنشان كرد: امتيازات آقاي موسوي به جد بر سايرين برتري دارد و اين مورد قبول ديگر كانديداها هم هست. امتياز مهمي كه آقاي موسوي به عنوان مسوول اجرايي درجه يك داشته و دارد اين است كه در اكثر مسائل و موضوعات مهم مملكتي اعم از صنعتي، اقتصادي، فرهنگي، هنري و سياسي به طور مستقيم آگاهي، تخصص و آشنايي دارد و توان كارشناسي تيم ايشان از بهترين‌هاست.

وی در ادامه اظهار كرد: ما آقاي موسوي را داراي امتياز بزرگ ديگري مي‌دانيم و آن ايجاد وفاق ملي و وحدت سراسري است و آن را در گرو در صحنه ماندن ايشان مي‌دانيم؛ زيرا اكثريت مردم و گروه‌ها ايشان را قبول دارند؛ چرا كه خاطره‌ي خوبي براي مردم از دوران نخست‌وزيري ايشان باقي مانده است و هر كس خواستار پيشرفت، تحول و اصلاح در اوضاع باشد مي‌تواند خود را حامي ايشان و ايشان را مجري ايده‌آل‌هاي خود بداند.

 

سید محمدعلی ابطحی فعال سیاسی اصلاح طلب بعد از اعلام کاندیداتوری میرحسین در انتخابات با انتشار مطلب دیگری در وبلاگ خود با یادآوری این نکته که “آمدن دوباره احمدی‌نژاد برای مردم غیر قابل قبول است”، افزوده است: «در این شرایط مهم نیست که چه کسی مقصر بوده. مهم این است که اصلاح طلبان به سمت وحدت پیش بروند. هر کس دلش بیشتر برای ایران می‌سوزد. باید پیش‌تر از دیگران برای یکی شدن کاندیداها پیش‌قدم شود. بررسی خیلی از چراها و گلایه‌ها را می‌توان به فرصت‌های بعدی حوالت داد».

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب نزدیک به خاتمی در ادامه با ذکر داستانی به لزوم فداکاری برای رسیدن به یک نامزد واحد اشاره کرده و نوشته است: «ماجرای اصلاح‌طلبان و محافظه‌کاران ووحدت ما مثل آن است که در تاریخ آورده‌اند که دو نفر ادعای مادری بر کودکی می‌کردند. حضرت علی [ع] پیشنهاد داد کودک را از وسط دو نیم کنند. مادر حقیقی برای حفظ جان فرزندش دست از ادعای خود برداشت».

ابطحی در پایان خاطرنشان کرده است: «دور گذشته نیز به دلیل همبن چند گانگی در کاندیداها انتخابات را واگذار کردیم و ایران این همه خسارت تحمل کرد و سرمایه‌های ملی ایران نابود شد. این فرصت تاریخی را نباید از دست داد. به خاطر ایران و فرزندانمان».

 

برگزیده ها

خبر روز/ ایلنا

میرحسین موسوی در جمع مردم جنوب تهران:

در زمان فراوانی درآمدهای ارزی، فکری به حال دوران رکود نشد

میرحسین موسوی در اولین سخنرانی خود بعد از اعلام کاندیداتوری در مسجد حجت نازی آباد تهران گفت: آیا در سال‌های فراوانی ارز نفتی، که به صورت غیرعادی ذخایر ما را بالا برد، برای سال‌های کمبود و قحطی برنامه‌ای ریخته‌ایم؟

میرحسین موسوی در اولین سخنرانی خود بعد از اعلام کاندیداتوری در مسجد حجت نازی آباد تهران، در حالی که با شعار «میرحسین قهرمان حامی مستضعفان» وارد این مسجد شد، با بیان اینکه افتخار می‌کنم در نازی آباد و در این مکان مقدس صحبت می‌کنم، گفت: محله نازی آباد مکانی است که با اهدای خون شهیدان، وفاداری خودش را به اسلام و ایران ثابت کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، وی که سخنان خود را بر الزامات دهه چهارم انقلاب و نیز میلاد حضرت محمد (ص) اختصاص داده بود در بخش نخست سخنان خود به دستاوردهای انقلاب ایران از جمله استقلال اشاره کرد و با بیان اینکه در یک طیف گسترده دگرگونی‌هایی نسبت به قبل از انقلاب به دست آورده‌ایم، اظهار داشت: استقلال در کشور ما فرصت بی‌نظیری را ایجاد کرده و ارزش این فرصت زمانی برای نسل جوان ما آشکار می‌شود که بتوانیم زمان قبل از انقلاب را برای آن‌ها ترسیم کنیم.

نخست وزیر دوران دفاع مقدس تاکید کرد: استقلال هنوز در این جهان پرآشوب یک مزیت نسبتا قوی در جمهوری اسلامی محسوب می‌شود. میرحسین موسوی با ترسیم فضای قبل از انقلاب گفت: قبل از انقلاب ده‌ها مستشار نظامی در بخش‌های مختلف کشور حضور داشت و ایران جزو حلقه دفاعی غرب در منطقه محسوب می‌شد و در تحولاتی که در منطقه صورت می‌گرفت ایران در خدمت منافع غرب بود.

وی تصریح کرد: زمانی که درآمد نفتی مان از ۱۳۵۲ افزایش پیدا کرد نقش ژاندارمری غرب در خلیج فارس به ایران سپرده شد و از طرف دیگر ما جزو مهم‌ترین خریدارهای اسلحه آمریکایی بودیم ولی متاسفانه این خرید‌ها در وضعیت عادی صورت نمی‌گرفت.

میرحسین موسوی با بیان اینکه بیشترین تصمیم گیری‌ها در کشور در قبل از انقلاب، متاثر از نقش سفارتخانه‌های کشورهای بزرگ در ایران بود به دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: همه ملت ما در این دفاع شرکت کردند و اگر پایداری آن‌ها نبود اکنون در یک نقطه دیگر جهان بودیم.

وی افزود: بعد از جنگ‌های ایران با روس که منجر به جدایی بخش‌های قابل توجهی ازسرزمین ما شد یک ترس و وحشتی برای قدرت‌های غربی در کشورما ایجاد شد و این ترس و وحشت باعث شد که پادشاهان ما در سال‌های بعد با بی‌درایتی خود قطعاتی از کشورما را از دست دادند.

دفاع مقدس خوف از ایستادگی در کشور را از بین برد

وی خاطرنشان کرد: دفاع مقدس خوف از مرگ و خوف از ایستادگی را در کشور ما از بین برد و مردم برای حفظ کشور اسلام در برابر مرگ ایستادند و این هراس را از خود بیرون کردند.

نخست وزیر دوران دفاع مقدس ادامه داد: ملتی که بعد از دفاع مقدس متولد شد ملت شجاعی بود که از قدرت‌های بزرگ نمی‌هراسید و این یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌ها برای دفاع از کشور بود و ترس از ایستادگی یک عامل بازدارنده در مقابل قدرت‌های بزرگ بود.

وی یادآور شد: استقلال فقط مساله‌ای نیست که یک سرافرازی به ملت می‌بخشد بلکه فرصت‌های خوبی را برای پیشرفت و توسعه برای کشور به وجود می‌آورد.

میرحسین موسوی با بیان اینکه بدون این استقلال و دفاع مقدس چنین سرمایه‌ای را در کشور نمی‌شد ایجاد کرد، اظهار داشت: بدون استقلال و دفاع مقدس فرصت دستیابی وتکنولوژی هسته‌ای امکان پذیر نبود و فقط در سایه استقلال امکان دستیابی به چنین تکنولوژی‌ای امکان پذیر خواهد بود.

وی به تحریف‌هایی که علیه کشور انجام می‌شود اشاره کرد و گفت: آیا توانسته‌ایم از این فرصت (استقلال) استفاده کنیم و فاصله خود را با کشورهای که در دو دهه اخیر در آسیا با نرخ رشد بالای ۱۰درصد پیشتاز بوده‌اند استفاده کنیم؟

برای حفظ تمامیت کشور باید همراه با سند چشم انداز پیش برویم

نخست وزیر دفاع مقدس به سند چشم انداز ۲۰ ساله که به گفته وی نقشه راه کشور محسوب می‌شود اشاره کرد و این سند را صرفا اقتصادی ندانست و در همین ارتباط خاطرنشان کرد: این سند جنبه امنیتی هم دارد و اگر بخواهیم تمامیت خود را حفظ کنیم باید همراه با سند چشم انداز ۲۰ ساله پیش برویم و براین باور باشیم این سند اهمیت فوق العاده‌ای دارد.

وی با انتقاد از بی‌توجهی دولت به سند چشم انداز ۲۰ ساله خواستار اصلاح روش‌های دولت در خصوص سند چشم انداز ۲۰ ساله شد. میرحسین موسوی با بیان اینکه ما یک سری فرصت‌هایی در اختیار داریم، به خطرهایی که کشور با آن روبرو است، اشاره کرد و نسبت به غافل شدن از طرح خاورمیانه بزرگ انتقاد کرد.

میرحسین موسوی با اشاره به شب میلاد پیامبر اکرم (ص) گفت: امام در دو سال آخر عمرش بار‌ها در سخنرانی‌ها و اطلاعیه‌هایش به اسلام ناب محمدی تاکید می‌کرد و اصل مساله‌ای که ایشان می‌خواستند به مردم منتقل کنند این بود که همه ادعا‌ها درباره اسلام درست نیست.

وی افزود: دقت به این مساله اهمیت زیادی دارد. اسلام مصون از هر نوع جعل است و این نوع اسلام توسط پیامبر اکرم (ص) به عنوان اسوه معرفی شده است و اسلام پیامبر از هر نوع آلودگی مبرا است.

اسلام امام (ره) اسلام پابرهنگان و فقرا بود

نخست وزیر دوران دفاع مقدس با بیان اینکه مشکلی که در طول تاریخ وجود داشته، آلوده شدن اسلام با گرایش‌های مختلف است اظهار داشت: وقتی حضرت امام بحث ولایت فقیه را در نجف باز کرد اولین قدم را برای معرفی اسلام روز برداشت و دلیل مقاومت‌های بعدی ما برای رسوخ این اسلام در جامعه بود. حضرت امام این اسلام را رهایی بخش معرفی کردند که پابرهنگان و فقرا صاحب او خواهند بود.

میرحسین موسوی تصریح کرد: اسلامی که در مقابل مقدس نماهایی متحجر، سرمایه داران خدان‌شناس و مرفهین بی‌درد امام معرفی کرد اسلامی بود که به شدت با مسایل جامعه مشکل دارد. وی افزود: امام با مرفهین بی‌درد مخالف بود و با سرمایه‌های هم که در خدمت غارت کشور بودند مخالفت می‌کرد.

نخست وزیر دوران دفاع مقدس گفت: ما با مرفهینی مخالف هستیم که در میان مشکلات مردم رژه تجمل می‌روند و با خودروهای چند میلیونی یک حالت سرکوبی را در قشرهای پایین جامعه ایجاد می‌کند.

امام به دنبال خدشه دار کردن رابطه کارگر و کارفرما نبود

وی ادامه داد: امام به دنبال خدشه دار کردن رابطه کارگر و کارفرما نبود و دنبال این هم نبود که جامعه ما را کالایی کند. رییس فرهنگستان هنر اظهار کرد: وقتی شهید باکری به درجه شهادت می‌رسد متوجه می‌شویم که او مهندس مکانیک است ولی این به دلیل آن است که در آن زمان مدرک ارزش نبود و افراد برای بالا رفتن از نردبان قدرت مدرک‌ها را خرید و فروش نمی‌کردند.

وی با بیان اینکه اکنون از اسلام ناب فاصله گرفته‌ایم، تصریح کرد: در جامعه‌ای که کاخ‌ها برافراشته و پول‌های عظیم برای گرفتن جشن‌های مختلف ریخت و پاش می‌شود، باید احساس خطر کنیم.

میرحسین موسوی اظهارداشت: در جامعه اسلامی ایثار و پایبندی به ارزش‌ها مهم است که منزلت اجتماعی را ایجاد می‌کند. ما با پیروزی انقلاب به نحوی تغییر کردیم و ارزش‌ها از مصرف به چیزهای دیگر تبدیل شد و دلیل حفظ استقلال ما هم تاکنون در همین مساله آشکار است.

وی اضافه کرد: در اول انقلاب ارزش‌های قشرهای ضعیف بود که یک نوع چیرگی در جامعه پیدا کرد. نخست وزیر دوران دفاع مقدس تاکید کرد: اسلام ناب مخالف تحجر است و از همه تجربیات بشر استفاده می‌کند. در دید متحجرانه از همه نیرو‌ها استفاده نمی‌شود و به برنامه‌ها اعتنایی نمی‌شود.

در زمان فراوانی درآمدهای ارزی فکری به حال دوران رکود نشد

وی با اشاره به سریال حضرت یوسف (ع) گفت: وقتی که حضرت یوسف (ع) مورد اعتماد فرعون قرار گرفت، گفت که اداره کشور را به من بسپار و او توانست از یک بحران ۱۴ ساله با استفاده از همه نیرو‌هایش عبور کند. وقتی هفت سال فراوانی و بعد هفت ساله قحطی در آن زمان اعلام شد حضرت یوسف (ع) از همه روش‌ها و نیرو‌هایش استفاده کرد تا بتواند در سال‌های قحطی تمدن را حفظ کند چرا که برخی از قحطی‌ها تمدن‌های بزرگی را از بین برده است.

وی خطاب به مسوولین کشور افزود: آیا در سال‌های فراوانی ارز نفتی، که به صورت غیرعادی ذخایر ما را بالا برد، برای سال‌های کمبود و قحطی برنامه‌ای ریخته‌ایم؟ آیا در سال‌های فراوانی درآمد ارزی، گوش به نقد کار‌شناسی داده‌ایم و آیا به حرف‌های متخصصان و کار‌شناسان سیاسی گوش داده‌ایم که فراز و نشیب‌های سیاست را به ما یادآوری کرده‌اند؟

اسلام ناب محمدی نمی‌تواند سازمان برنامه و بودجه را منحل کند

نخست وزیر دوران دفاع مقدس با بیان اینکه اسلام ناب برای یک دوره خاص نیست، اظهارداشت: همیشه می‌شود از اسلام ناب استفاده کرد. این اسلام از برنامه ریزی استقبال می‌کند و نمی‌تواند سازمان برنامه بودجه را منحل کند. اسلام ناب به ما توصیه می‌کند که از همه نیروهای کشور استفاده کنیم و بازوانی بلند داشته باشیم و قدر گوناگونی نیرو‌هایمان را بدانیم و آن‌ها را تهدید به حساب نیاوریم.

وی ادامه داد: در کشورما که استقلال وجود دارد دولت‌ها باید به سمتی بروند که از همه نیرو‌ها استفاده کنند، نه اینکه به بخش قابل توجهی از مدیران کشور بی‌اعتنایی شود. رییس فرهنگستان هنر متذکر شد ما سرمایه‌های بی‌نهایتی نداریم و بزرگ‌ترین منبع کشور ما مردم هستند و بعد ذخایر نفتی و سایر منابع.

وی افزود: منابع کشور باید در اختیار اهداف استراتژیک باشد؛ نه اینکه این منابع را در خدمت پروژه‌های کوچک که رضایت عامی در جامعه ایجاب می‌کند به کار گیریم.

میرحسین موسوی در پایان سخنانش گفت: استفاده از این منابع کمیاب به غیر از اهداف راهبردی جزو مسایلی است که عدم توجه به آن فساد در جامعه زیاد می‌کند و اگر ما به اسلام ناب برگردیم باید با دقت بیشتری از منابع کشور استفاده کنیم.

 

مستند روز/ سخنرانی در نازی آباد

از سوی دیگر مستندی از سخنرانی میرحسین موسوی در نازی آباد ساخته شد که به این سخنرانی و حاشیه های آن می پردازد.


عکس روز/ خبرگزاری مهر

 

آرشیو روزشمار انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.