سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » صادرات پسته که دو روز قبل برای 6 ماه ممنوع شده بود، آزاد شد!...

صادرات پسته که دو روز قبل برای 6 ماه ممنوع شده بود، آزاد شد!

چکیده :دو روز پس از آنکه مسئولان دولتی به طور ناگهانی تصمیم گرفتند صادرات پسته را برای مدت شش ماه و تا پایان کار دولت احمدی نژاد ممنوع کنند، امروز خبر رسید که این تصمیم در عرض کمتر از 48 ساعت لغو شده است؛ البته مشروط به تأمین نیاز داخلی پسته با قیمت مناسب. این در حالی است که در همین دو روزٰ قیمت پسته از کیلویی 50 هزار تومان به 60 هزار تومان رسیده است! ...


کلمه – گروه اقتصادی: دو روز پس از آنکه مسئولان دولتی به طور ناگهانی تصمیم گرفتند صادرات پسته را برای مدت شش ماه و تا پایان کار دولت احمدی نژاد ممنوع کنند، امروز خبر رسید که این تصمیم در عرض کمتر از 48 ساعت لغو شده است؛ البته مشروط به تأمین نیاز داخلی پسته با قیمت مناسب. این در حالی است که در همین دو روزٰ قیمت پسته از کیلویی 50 هزار تومان به 60 هزار تومان رسیده است!

به گزارش کلمه، دو روز قبل محمدرضا رحیمی معاون اول احمدی نژاد اعلام کرده بود: صادرات پسته موجب افزایش ناگهانی قیمت پسته و بدنبال آن گران شدن آجیل شب عید شده است و از آنجا که مصالح مردم کشور برای ما واجب تر از صادرات است بنابراین صادرات پسته را به مدت شش ماه ممنوع می کنیم!

این تصمیم در شرایطی همگان را متعجب ساخت که دو سوم پسته جهان را ایران و آمریکا تأمین می‌کنند و یک سوم دیگر توسط سایر کشورها تولید می‌شود.

همچنین به گفته رئیس شورای اصناف کشور، سالانه حدود 200 هزار تن پسته در کشور تولید می‌شود و ایران یکی از قطب‌های تولید و صادرات پسته در جهان به شمار می‌رود، در حالی که نیاز داخلی تنها 20 هزار تن است.

بدین ترتیب مشخص نیز مسئولان ارشد دولت بر چه مبنایی تصور کرده اند که برای تامین نیاز داخلی با قیمت پایین تر، باید صادرات ده برابری را قطع کنند!

جالب اینجاست که در همین دو روز پس از اعلام تصمیم ناگهانی دولت، قیمت پسته به شدت افزایش یافته و به گفته معاون برنامه ريزي استانداري تهران به خبرگزاری مهر، قیمت هر کیلوگرم پسته در بازار در حال حاضر به يیش از 60 هزار تومان رسيده است.

این مقام دولتی اذعان کرده که قيمت سال گذشته پسته در بازارهاي استان 21 هزار تومان بود!

لغو تصمیم ناگهانی دولت برای توقف صادرات

اما با فاصله کوتاهی از اعلام تصمیم شبانه دولت برای توقف شش ماهه صادرات، رئیس کل سازمان توسعه تجارت با اعلام خبر لغو مشروط این ممنوعیت به فارس گفته است: در جلسه‌ای که لحظات پیش به پایان رسید، تصمیم گرفته شد به شرط تأمین نیاز داخلی با قیمت مناسب صادرات پسته آزاد باشد.

حمید صافدل افزود: قیمت پسته را سازمان حمایت تعیین می‌کند و معاونت بازرگانی داخلی نیز بر نحوه توزیع و تنظیم بازار این کالا در ایام پایانی سال نظارت می‌کند.

از سویی تصمیم دولت به بهانه تامین نیاز داخلی در شرایطی است که فروش آجیل از جمله پسته به دلیل بالا رفتن قیمت‌ها و کم شدن قدرت خرید مردم نسبت به سال گذشته کاهش قابل توجه‌ای داشته است، به‌طوری‌که بنا به گفته فروشندگان میزان فروش از ابتدای سال تاکنون یک چهارم مدت مشابه سال گذشته بوده است.

معاون وزیر صنعت با بیان اینکه امسال سال بسیار مناسبی به لحاظ برداشت پسته بوده است و بالغ بر 183 هزار تن پسته برداشت شده ، تاکید کرده که تمام تلاشمان را می‌کنیم تا ایران همچنان جایگاه برتر خود در صادرات پسته را در بازارهای هدف در جهان داشته باشند.

این تصمیم یعنی محرومیت کشور از یک درآمد قابل توجه ارزی

در همین زمینه محمد رضا پورابراهیمی، عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از تصمیم دولت و غیرکارشناسی خواندن آن  از جلسه فوری نمایندگان شهرهای تولیدکننده پسته در هفته جاری برای مقابله با این تصمیم غیرکار‌شناسی و فراخواندن وزرا و مسوولین ذی‌ربط به مجلس برای پاسخ‌گویی به نمایندگان مردم در خصوص این تصمیم خبر داده است.

او تاکید کرده وظیفه اصلی ستاد تنظیم بازار مدیریت قیمت کالاهای ضروری مانند گوشت، برنج، قند و شکر و…. است و فشار بر کالاهای غیرضروری که ارزش صادراتی دارند راهکار مناسبی برای تنظیم بازار بشمار نمی‌رود.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی با اشاره جایگاه دوم صادرات پسته در عرصه صادرات غیر نفتی بیان کرد: با اجرای تصمیم ستاد تنظیم بازار در شرایط کنونی اقتصاد کشور از یک درآمد قابل توجه ارزی محروم می‌شود.

پورابراهیمی تصریح کرد: با این اقدام، ایران جایگاه پسته صادراتی خود را در عرصهٔ بازار بین‌المللی دچار تزلزل نموده و بازار این محصول استراتژیک به رقبایی چون آمریکا سپرد شده و عملا ًموقعیت صادرکنندگان ایرانی را در این بازار از بین خواهیم برد.

وی اظهارداشت: با تلاش یک دهه اخیر دولت آمریکا برای تولید و عرضه پسته این کشور در دنیا و افزایش ۲/۵ برابری تولید این محصول این کشور از جمله رقیب سخت پسته ایران در بازارهای اروپایی به حساب می‌آید.

پور ابراهیمی خاطرنشان کرد: وضعیت فعلی صادرات پسته ایران مرهون تلاش صادرکنندگان ایرانی و البته کیفیت بسیار مطلوب این محصول در اقلیم کشورمان است.

کمک دولت به توسعه قاچاق و دلالان

نماینده کرمان و راور تاکید کرده تصمیم غیرکار‌شناسی اخیر ستاد تنظیم بازار، موجب از دست دادن بازارهای بین‌المللی این محصول خواهد شد.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی بیان داشت: ممنوعیت صادرات پسته ایرانی زیان‌های سنگینی را بر بازرگانان ایرانی به دلیل عدم ایفای تعهداتشان مطابق قرارداد با طرف‌های خارجی خواهد گذاشت.

به گفته او،  ستاد تنظیم بازار با این تصمیم به اعتبار و جایگاه بین‌الملی تجار و بازرگانان ایرانی لطمه جدی وارد خواهد کرد.

عضو مجمع نمایندگان کرمان به خشکسالی ۱۴ ساله استان کرمان که بزرگ‌ترین تولیدکننده پسته ایران بشمار می‌رود اشاره کرد و گفت: ‌رنج و الام کشاورزان با توجه به کم‌آبی شدید و خشکی باغ‌های پسته در سالیان اخیر و همچنین تورم تحمیل شده به این زحمت‌کشان برای خرید سموم و کود و سایر خدمات کشاورزی کاهش شدیدی در درآمد و توان معیشتی آن‌ها به‌وجود آورده است که اکنون با این شرایط امید برای بهبود معیشت این عزیزان دچار لطمه می‌شود.
عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: ایجاد بستر برای قاچاق پسته از معضلات تصمیم غیرکار‌شناسی ستاد تنظیم بازار، است.

کمپین تحریم خرید آجیل در فضای مجازی

از سویی در حالی معاون اول احمدی نژاد خبر داده که قیمت پسته درجه یک ۳۰ هزار تومان و قیمت پسته درجه دو ۲۵ هزار تومان تعیین شده و این موضوع مورد پذیرش نمایندگان اتحادیه خشکبار و انجمن صادرکنندگان پسته نیز قرار گرفته که در بازار، قیمت پسته تا ۵۰ هزار تومان و 60 هزار تومان  برای هر کیلوگرم هم بالا رفته است. این در حالی است که قيمت سال گذشته پسته در بازارهاي استان 21 هزار تومان بود!

افزایش نرخ آجیل از جمله پسته با نزدیک شدن ایام نوروز باعث تشکیل کمپین هایی در فضای مجازی برای تحریم خرید آجیل نوروز شده که با استقبال بالایی رو به رو شده است.

نماینده مجلس گفته است: زمانی که یک محصول که تقاضا و کشش زیادی در بازارهای بین‌المللی دارا است اگر از مبادی رسمی این محصول کنترل نشود بستر قاچاق کالا فراهم خواهد شد.

عضو کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس تصریح کرد: در حال حاضر و شرایط کنونی بازار ستاد تنظیم بازار باید با نظارت جدی و موثر جلوی سوداگران و دلالان سودجو را بگیرد.

وی با اشاره به کاهش مصرف سرانه پسته در کشور گفت: با توجه به مزایای قابل توجه پسته و کاهش مصرف این محصول در سال جاری نباید منجر به از بین رفتن زیرساخت‌های تولید این محصول در کشور شویم.

پور ابراهیمی در ادامه اذعان داشت: دولت می‌تواند ضمن اخذ تعهد از بازرگانان پسته برای آوردن ارز به داخل کشور به غیر از روش تعهد برون‌سپاری ارزی و یا صدور مجوز برای واردات کالاهای اساسی به ازای صادرات پسته برای این تجار به تنظیم بازار کالا و ارز کمک نماید.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.