سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » روزشمار انتخابات ۱۱ دی ۱۳۸۷/ موسوی لاری: يک جريان سياسي در صدد فرمايشي کردن راي مرد...

روزشمار انتخابات ۱۱ دی ۱۳۸۷/ موسوی لاری: يک جريان سياسي در صدد فرمايشي کردن راي مردم است

چکیده :محسن میردامادی: ستاد 88 برای ترغیب خاتمی به حضور در انتخابات تشکیل شده است (مهر)- عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری: برخی اصول گرایان از احمدی نژاد بیشتر رای دارند (خبرآنلاین)- رسول مهر پرور رئيس دفتر و مشاور كروبي شد(اعتماد ملی)- تکذیب منع میرحسین از حضور در انتخابات(کلمه)- در پنجاهمين سفر استاني هيات دولت؛ احمدی نژاد به استان سيستان و بلوچستان وارد شد (ایسنا)- مهدي كروبي: با تحزب مي‌توان قدرت را مهار کرد(ایسنا)- روزنامه کارگزاران توقیف شد (فارس)...


روزشمار تاریخ؛ انتخابات دهم

۱۱ دی ۱۳۸۷

 

سرخط خبرها

– محسن میردامادی: ستاد 88 برای ترغیب خاتمی به حضور در انتخابات تشکیل شده است (مهر)
– عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری: برخی اصول گرایان از احمدی نژاد بیشتر رای دارند (خبرآنلاین)
– رسول مهر پرور رئيس دفتر و مشاور كروبي شد(اعتماد ملی)
– تکذیب منع میرحسین از حضور در انتخابات(کلمه)
– در پنجاهمين سفر استاني هيات دولت؛ احمدی نژاد به استان سيستان و بلوچستان وارد شد (ایسنا)
– مهدي كروبي: با تحزب مي‌توان قدرت را مهار کرد(ایسنا)
– روزنامه کارگزاران توقیف شد (فارس)
– محمد علی نجفی: استعفايم از شوراي مركزي كارگزاران براي ميدان‌دادن به تازه‌نفس‌ها است(فارس)
– مرتضی الویری: حمايت اصولگرايان از خاتمي محال است (کیهان)
– سید محمد خاتمی: نبايد اينگونه القا شود كه مصلحت اين است چه كسي بيايد و چه كسي نيايد (ایلنا)
– موسوی لاری: يک جريان سياسي در صدد فرمايشي کردن راي مردم است (اعتماد)
– احمد زیدآبادی: در دوره اصلاحات تندروي نداشتيم (اعتماد)
– رئيس شوراي عالي حزب همبستگي: شايد انتخابات به دور دوم بكشد(مهر)
– حسین مرعشی: موسوی چهره ای جدید در سیاست امروز ایران تلقی می شود(آینده نیوز)

 

فراتر ازخبر

– در پی شایعاتی که برخی از خبرگزاری ها مانند فارس و باشگاه خبرنگاران درباره استعفای محمد علی نجفی از حزب کارگزاران مطرح کرده و آن را به دلیل اختلاف با اعضای حزب دانسته بودند، نجفی در گفت و گویی با خبرگزاری فارس اعلام کرد: حدود 3 و نيم الي 4 سال پيش استفعاي خود را طي نامه‌اي به اعضاي شوراي مركزي حزب ارائه كردم زيرا احساس مي كردم كه بايد جوان‌گرايي در حزب حاكم شود.

وي افزود: متن نامه هم خيلي بحث خاصي نداشت و در آن اشاره كرده‌ام كه پيرو مذاكرات قبلي شوراي مركزي مناسب است كه جوانها جاي ما را در شوراي مركزي حزب پر كنند و تاكيد كردم اين نامه را به عنوان استعفاي رسمي من بپذيرند و در اسناد رسمي حزب نگهداري شود تا اگر روزي قرار بود تاريخچه حزب مورد بررسي قرار گيرد اين نكته نيز وجود داشته باشد.

وي در ادامه به انتشار خبر استعفاي خود در خبرگزاري فارس اشاره كرد و گفت: اين خبر كه بر روي خروجي فارس قرار گرفته شامل دو قسمت بود؛ اول استعفاي من و دوم علت استفعا، كه اول درست بود اما عطف به ماسبق بود. اما بخش دوم يعني جوان‌گرايي در حزب كارگزاران و تقسيم بندي كرماني و اصفهاني در حزب درست نيست و اصلا من مشهدي هستم.

 

مریم بهروزی دبیر کل جامعه زینب و عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری در گفت و گو با خبرآنلاین درباره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: جریان اصول گرا بیشتر از مسایل جناحی به حقوق مردم و مصالح نظام توجه دارد . اما برای انتخابات و کاندیداهای آن باید ببینیم چه کسانی رقیب آقای احمدی نژاد در داخل جریان اصول گرا خواهند بود. به نظر من در میان اصول گرایان افرادی هستند که از آقای احمدی نژاد بیشتر در جامعه رای دارند و اگر بخواهند در انتخابات حاضر شوند بیشتر مورد اقبال خواهند بود.

 

ميرحسين موسوي اعلام كرد هيچ توصيه اي براي عدم حضور در انتخابات دريافت نكرده است . روز سه شنبه(10 دی 87) برخي رسانه ها با درج خبري ادعا كرده بودند : ميرحسين موسوي اخيرا در ديدار با برخي چهره هاي مطرح نظام به عدم حضور در انتخابات توصيه شده است و برخي از بزرگان به نخست وزير دوران جنگ گفته اند حضور وي به عنوان كانديدا در دوره فعلي باعث افزايش درگيري ها مي شود.

پايگاه خبري «كلمه» اعلام كرد : ميرحسين موسوي هيچ ديداري با موضوع ذكر شده نداشته است و در هيچ ديداري نيز به عدم حضور در انتخابات تشويق نشده است . اخيرا اظهارنظرها و گمانه زني ها پيرامون حضور ميرحسين موسوي در عرصه انتخابات از سوي منابع و جريان هاي مختلف افزايش چشمگيري يافته است . به همين دليل سايت « كلمه » از رسانه ها خواست اخبار مربوط به ميرحسين موسوي را از طريق مجاري معتبر معرفي شده پيگيري كنند.

 

سيدمحمد خاتمي، در ديدار با اقشار مختلف استان هاي خراسان شمالي، جنوبي و رضوي اظهار داشت: انتخابات آينده بايد آزاد باشد و نبايد اينگونه القا شود كه مصلحت اين است چه كسي بيايد و چه كسي نيايد. مصلحت اين است كه مردم تشخيص دهند، مصلحت اين است كه مردم راهي را انتخاب كنند كه اين مملكت به لحاظ اقتصادي، سياسي، علمي و بين المللي جايگاه بالاتري داشته باشد.

وي با تاكيد مجدد بر اينكه «بايد بگذاريم مردم آزادانه انتخاب كنند و راي بدهند نه اينكه از پيش القا شود وظيفه شرعي و انقلابي شان چيست»، اظهار داشت: اتفاقا مردم خيلي خوب مي توانند وظيفه انقلابي و شرعي خود را تشخيص دهند، فقط بايد زمينه را فراهم كنيم. اگر مردم اطمينان داشته باشند از راي آنها صيانت خواهد شد ببينيد چه انتخاباتي خواهد شد؛ در آن صورت هيچ كس نمي تواند به نتيجه آن اعتراض كند.

 

برگزیده ها

عکس روز/ آخرین شماره روزنامه کارگزاران

این روزنامه در ۱۱ دی ۱۳۸۷ بدلیل چاپ بیانیه دفتر تحکیم وحدت پیرامون حوادث غزه و محکوم کردن حماس، توسط وزارت ارشاد و دادستانی تهران (سعید مرتضوی) توقیف شد. گرچه سردبیر روزنامه در یادداشتی که سایت ها منتشر کردند موارد حمایت روزنامه کارگزاران از غزه را برشمرد اما این روزنامه در نهایت در توقیف باقی ماند.

یک روز قبل از توقیف روزنامه، برخی از اعضای روزنامه با آیت الله هاشمی رفسنجانی دیدار داشتند و در آن دیدار رفسنجانی نسبت به نبود برخی آزادی های بیان در رسانه ها گلایه کرده بود.

یادداشت روز/اعتماد ملی

روزنامه اعتماد ملی ارگان حزب اعتماد ملی در شماره امروز خود(چهارسال پیش) با انتشار یادداشتی تحت عنوان «این چاقو دیگر برش ندارد» درباره شروع تخریب های «مهدی کروبی» در سفر به کردستان نوشت. در این یادداشت شرح حالی از اتفاق هایی که در دانشگاه کردستان رخ داد روایت شده است.

اين چاقو ديگر برش ندارد!

در حاشيه تخريب كروبي؛

نويسنده: مهدي بابايي

هفته گذشته در روز پنجشنبه كه دانشگاه كردستان يك روز تعطيل را سپري مي كرد، مهدي كروبي دبيركل حزب اعتماد ملي در حالي ميهمان بيش از 500 نفر از دانشجويان اين دانشگاه بود كه جلسه اي كه دو ساعت براي آن برنامه ريزي شده بود، سه ساعت و نيم طول كشيد. از نكات جالب اين نشست صميمي، اين بود كه دانشجويان هر آنچه مي خواستند از كروبي پرسيدند و كروبي به همه آنان پاسخ داد اما در اين ميان سوالي مطرح شد كه توجه همه حاضران را به خود جلب كرد؛ آقاي كروبي، ماجراي سكه هاي عروسي دخترتان چيست؟ اين سوالي بود كه يكي از دانشجويان از كروبي پرسيد، البته بماند كه از شهرام جزايري نيز پرسيده شده و شيخ لبخندي زد و گفت: «چه خوب شد اين سوال را پرسيدي و فضا براي رفع سوءتفاهمات فراهم شد. البته مي دانم كه شما از روي احساسات و دغدغه هاي ارزشمندي كه داريد، مي پرسيد.» در جملات اوليه شيخ كه تدبير كردم، روشن شد كه پيام او سوي چه كساني است؛ «اولامن و همسرم بسيار ناراحتيم كه دختر نداريم چه اينكه دختر است كه براي پدر و مادر مي ماند.» در اين لحظه بود كه دانشجويان با صداي بلند و زدن دست شروع به تشويق كروبي كردند.ماجراي خوشمزه تري كه دو روي سكه هاي سازندگان تخريب را روشن تر مي سازد، موضوع شهرام جزايري است كه بسيار شيرين مي نمايد. همان دانشجو، از مبالغ جزايري پرسيد. كروبي در پاسخ به سابقه خود اشاره كرد و اظهار داشت: «به عنوان يك روحاني قريب به 50 سال است كه اجازه نامه هاي بسياري از حضرت امام(ره) و ساير مراجع داشته و دارم و احكام زيادي در خصوص اداره اموال براي اينجانب صادر شده است و من از مدت ها پيش با اجازه مراجع عاليقدر و مقام معظم رهبري، اين مبالغ را هزينه مي كردم. اين آقا هم از طرف افراد خوشنام به من معرفي شد.» نكته مهمي كه از آن غفلت شده، زمان انتشار اين خبر است كه درست كمتر از يك هفته از موضوع تاريخي دفاع كروبي از كيان مجلس در ماجراي لقمانيان مي گذشت. كروبي در ادامه به برخي مكاتبات انجام شده در آن مقطع اشاره كرد كه برخي دنبال ايجاد فضاسازي بودند كه در پي آن مقام معظم رهبري به قوه قضاييه نوشتند: «قبول كمك مالي براي امور خيريه از كسي كه گيرنده او را به فساد نمي شناسد و هيچ كمكي به او در هيچ امري نمي كند شرعا و قانونا اشكال ندارد. مقتضي است به مسوولان محترم آن قوه يادآوري بفرماييد كه اين نحوه نامه نگاري موجب شبهه افكني درباره افراد موجه است و شايسته آن قوه نيست.» سلسله مباحث ناپخته اينچنيني كه برخي به دنبال آن مي گردند، به راهپيمايي روز دوشنبه در ميدان فلسطين رسيد. در اين راهپيمايي، خانم جواني كه به نظر مي رسيد سنش حول و حوش 30 سال باشد، با نزديك شدن به محلي كه آقاي كروبي در آن استقرار داشت، با صداي بلند فرياد مي زد و به نظر مي رسيد بيشتر از آنكه بخواهد انتقادي مطرح كند، قصد جمع كردن مردم را دارد، تا آب گل آلودي براي آنان كه شايد ماموريتش را ابلاغ كردند، فراهم كند.

اين خانم عزيز با صداي بلند فرياد مي زد كه در سال 61 شما، من و همسرم را زنداني كرديد. البته او اشاره اي نكرد كه سنش در سال 61 چقدر بوده است و اينكه كروبي در آن ايام در چه مسووليتي بوده است و او در چه سني ازدواج كرده است. به نظر مي رسد، هرچند از يك سو هشياري وافري كه در دانشجويان كردستان ديدم و صدها تن از مردمي كه در روز راهپيمايي، اطراف كروبي بودند، نشان داد كه سره از ناسره، جدا است و از سوي ديگر كروبي بيدي نيست كه با اين بادها بلرزد و گذشته اش در پايداري روشن است ولي در پايان، بخش هايي از صحبت هاي شيخ اصلاحات را در دانشگاه كردستان، خطاب به عزيزي كه سوال هاي خود را در اين موارد مطرح كرد، مي آورم: «برادر عزيز برويد و به آناني كه اين شبهات را درست كرده اند و دست شما داده اند، بگوييد حداقل مختصر تدبيري داشته باشند و دنبال ساختن و پرداختن مسائل جديدي باشند» .«اين چاقو ديگر برش ندارد.» همچنين در پايان از مسوولان محترم امنيتي كشور انتظار مي رود با مراقبت هاي لازم زمينه برگزاري انتخاباتي آبرومند و باشكوه را با حضور حداكثري مردم مهيا كنند.

*عضوسابق انجمن اسلامي دانشگاه شهيدچمران اهواز

آرشیو روزشمار انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.