سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مرگ سه بیمار هموفیلی در دو ماه گذشته براثر نبود دارو...

مرگ سه بیمار هموفیلی در دو ماه گذشته براثر نبود دارو

چکیده :«یک بیمار ۵۲ ساله از خوزستان، یک بیمار ۵۴ ساله از کرمانشاه و یک بیمار ۵۴ ساله از تهران» بیمارانی هستند که در دو ماه گذشته فوت آنها گزارش شده است....


مدیرعامل کانون هموفیلی ایران می‌گوید که بر اثر نبود داروی جدید و اجرا نشدن پروتکل درمانی بیماران هموفیلی مبتلا به هپاتیت در دو ماه گذشته، سه بیمار هموفیلی فوت کرده‌اند.

«یک بیمار ۵۲ ساله از خوزستان، یک بیمار ۵۴ ساله از کرمانشاه و یک بیمار ۵۴ ساله از تهران» بیمارانی هستند که در دو ماه گذشته فوت آنها گزارش شده است.

میر ولایت‌الدین هاشمی، مدیرعامل کانون هموفیلی ایران روز یکشنبه ۱۰ دی ماه در گفت‌وگو با فارس از توقف آخرین پروتکل رایگان درمانی و داروهای موثر در درمان بیماران هموفیلی مبتلا به هپاتیت خبر داده و گفته است که این موضوع، شرایط برخی بیماران را به فاز حاد بیماری کبدی وارد کرده است.

به گفته آقای هاشمی، براساس اسناد و مدارک موجود، بیماران به این داروهای موثر دسترسی ندارند و این موضوع را به دلیل تفاوت قیمت ارز و افزایش آن ارزیابی کرده است.

او هشدار داد که مبلغ تخصیص داده شده برای واردات دارو، کفاف داروی مورد نیاز بیماران را نداده است.

در همین حال، احمد قویدل، مدیرعامل سابق کانون هموفیلی ایران به فارس گفته است که بیش از یک سال پیش، شماری از متخصصان کبد و گوارش در نامه‌ای به مرضیه وحید دستجردی، وزیر سابق بهداشت و درمان، خواستار اجرای کامل آخرین پروتکل درمانی شده بودند.

آنها در این نامه تاکید کرده بودند دارویی را که گواهی سازمان غذا و داروی آمریکا را داشته و آزمایش‌های بالینی آن تایید شده بود، برای تکمیل این پروتکل به بیماران هموفیلی بدهد تا بیماران به مرحله بحران کبدی نرسند.

قویدل با اشاره به هزینه ۵۰ میلیون تومانی برای هر بیمار قبل از نوسانات ارزی گفت که درحال حاضر نه تنها این دارو در دسترس نیست بلکه میزان دسترسی به پروتکل رایج درمان بیماران هموفیلی مبتلا به هیپاتیت سی نیز کاهش یافته است.

در پی تشدید تحریم‌ها علیه ایران در تابستان امسال و افزایش بی‌سابقه نرخ ارز، مرضیه وحید دستجردی، وزیر سابق بهداشت، بسیاری از نمایندگان مجلس و مقامات مرتبط با دارو نسبت به «بحران و کمبود دارو» در کشور هشدار دادند.

از طرف دیگر، با بالا گرفتن این نگرانی‌ها، وزارت خزانه‌داری آمریکا ضوابط تحریم‌های علیه ایران رابازنویسی کرد و به شرکت‌های آمریکایی‌ اجازه داد بعضی‌ دارو‌ها و تجهیزات پزشکی‌ را بدون گرفتن مجوز پیشین از دفتر کنترل دارایی‌های خارجی‌ به ایران بفروشند. تحریم‌ها علیه ایران، دارو‌ را شامل نمی‌شوند اما قطع ارتباط بانکی ایران با بانک‌های جهانی، مشکلاتی را در واردات دارو پیش آورده است.

همزمان با افزایش نگرانی‌ها نسبت به بحران دارو در کشور و شدت یافتن مشکل تامین دارو، ابان‌ماه امسال، خبرآنلاین از مرگ یک نوجوان ۱۵ ساله هموفیلی در دزفول به دلیل کمبود دارو خبرداد.

در همین حال، وزیر پیشین بهداشت که پنجشنبه گذشته برکنار شد، در آخرین این اظهارنظرها، ۱۸ آذر گفت که بانک مرکزی در تامین ارز واردات دارو تعلل کرده و باید این عقب‌ماندگی را جبران کند چراکه دارو وابسته به جان مردم است و با جان شهروندان نمی‌توان شوخی کرد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.