سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سیدمحمد خاتمی: این وضعیت تضمین کننده برگزاری یک انتخابات خوب نیست...
» دیدار رییس جمهور سابق کشورمان با اعضای ستاد برگزاری کنگره بزرگ اصلاح طلبان

سیدمحمد خاتمی: این وضعیت تضمین کننده برگزاری یک انتخابات خوب نیست

چکیده :"اگر شرایطی که همه گروه ها و دلسوزان که در چارچوب قانون اساسی هستند و با اصل انقلاب و نظام همسویی دارند بتوانند درعرصه سیاسی کشور فعال باشند مهیا نشود؛ بدون شک انتخابات مطلوبی هم برگزار نخواهد شد. هنگامی که این پرسش مطرح است که آیا اصلاح طلبان که به رغم وجود اصول مصرح قانون اساسی حق برگزاری کنگره و تجمعات دارند؛ مي توانند کنگره پیش رو را برگزار کنند یا خیر؟‌ در این شرایط چگونه باید به حضور پررنگ جریانات سیاسی در انتخابات سال آینده امیدوار بود؟ ...


سیدمحمد خاتمی روز یکشنبه در دیدار با اعضای ستاد برگزاری کنگره بزرگ اصلاح طلبان با اشاره به انتشار برخی سخنان در تربیون های رسمی و غی رسمی و اعلام مواضع نگران کننده توسط برخی از افراد که خود باید ناظر و برگزار کننده بیطرف انتخابات باشند؛ گفت: در این موقعیت شاهدیم که جریانات و افرادی که دستشان در امر انتخابات باز است؛ مواضعی مي گیرند که نگرانی ها را در جمع کثیری از دوستداران و مدافعان انقلاب دوچندان می کنند. امروز حتی ناظران انتخاباتی هم جانبدارانه برخورد مي کنند بنابراین آیا نباید جریان اصلاحات نگران وضعیت موجود و آینده انتخابات باشد؟ بدون شک این موضع گیري ها نمي تواند تضمین کننده برگزاری یک انتخابات خوب و در تراز جمهوری اسلامی ایران باشد.

به گزارش سایت رسمی سیدمحمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران در این دیدار ضمن تشریح وضعیت فعلی فعالیت سیاسی در کشور تصریح کرد: اینک که در خزان فعالیت های سیاسی به سرمی بریم و بسیاری از جریانات و گروه های سیاسی وابسته به انقلاب و دارای اصل و ریشه به لحاظ فعالیت در محدودیت و محرومیت هستند، وجود شورای هماهنگی جبهه اصلاح طلبان یک نقطه امید است. شورای هماهنگی جبهه اصلاحات درشرایط فعلی به حق و انصاف یکی ازنقاط امید بخش در فعالیت سیاسی جریان اصلاحات محسوب مي شود و می تواند مرجع نمایندگی و هماهنگی میان جریان اصلاحات باشد.

رئیس دولت اصلاحات با تاکید بر محوریت شورای هماهنگی اصلاحات در دست یافتن به یک خرد جمعی افزود: امیدواریم همه گروه ها و جریان های داخل جبهه اصلاحات به نوعی به وحدت و اتفاق نظر برسند. من علاقمند به این جریان هستم و امیدوارم در این مدت که پیش رو داریم شورای هماهنگی اصلاحات با سابقه ای که در طول سال های گذشته دارد و تجارب ارزنده ای که به دست آورده است بتواند به یک دیدگاه جمعی برسد و طبعا هر تصمیمی که اتخاذ شود از مجرای شورا اعلام و پیگیری خواهد شد.

رئیس بنیاد باران ضمن اشاره به برگزاری کنگره بزرگ جبهه اصلاح طلبان در روز های پایانی دي ماه سال جاری افزود: شورای هماهنگی تصمیم گرفته است یک کنگره فراگیر و در سطح کشوری برگزار کند که اگر شرایط مناسب و فضا هم فراهم بود این کنگره حتی مي توانست در سطح چند هزار نفر برگزار شود اما به دلیل برخی مسائل و محدودیت های زمانی و مکانی فعلا مقرر شده است که کنگره با حضور نمایندگان استانی همه احزاب، طیف ها و گروه های عضو شورای هماهنگی اصلاحات برگزار شود. این کار، حرکت بسیار خوب و مناسبی است که قطعا مي تواند برکات بسیاری برای جامعه و کشور داشته باشد. این کنگره در حقیقت میزان الحراره جبهه اصلاح طلبان است. در این کنگره مي توان به سطوح مختلفی از راهبرد ها و رویکرد ها و حتی مطالبات جامعه دست یافت. مي توانیم با برگزاری این کنگره حتی به شرایط و چگونگی برگزاری یک انتخابات مطلوب نیز دست یابیم. مبدع طرح گفت‌ وگوی تمدن ها پس از توصیه اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات به تفاهم و همدلی و حضور پررنگ در عرصه سیاسی کشور و برگزاری کنگره ای در شان جبهه اصلاحات به موضوع انتخابات سال آینده پرداخت و شرایط حضور پرشور برای مردم و گروه های سیاسی را برشمرد.

سیدمحمد خاتمی ضمن اشاره به وجود احزاب و جریان های دلسوز انقلاب در جبهه اصلاحات گفت: اگر شرایطی که همه گروه ها و دلسوزان که در چارچوب قانون اساسی هستند و با اصل انقلاب و نظام همسویی دارند بتوانند در عرصه سیاسی کشور فعال باشند مهیا نشود؛ بدون شک انتخابات مطلوبی هم برگزار نخواهد شد. هنگامی که این پرسش مطرح است که آیا اصلاح طلبان که به رغم وجود اصول مصرح قانون اساسی حق برگزاری کنگره و تجمعات دارند؛ مي توانند کنگره پیش رو را برگزار کنند یا خیر؟‌ در این شرایط چگونه باید به حضور پررنگ جریانات سیاسی در انتخابات سال آینده امیدوار بود؟ بنابراین برگزاری همین کنگره مي تواند خود علامت و نشانه ای ولو کوچک از سوی حاکمیت برای حضور همه سلایق درانتخابات باشد.

رئیس دولت اصلاحات در ادامه با اشاره به انتشار برخی سخنان در تربیون های رسمی و غی رسمی و اعلام مواضع نگران کننده توسط برخی از افراد که خود باید ناظر و برگزار کننده بیطرف انتخابات باشند؛ افزود: در این موقعیت شاهدیم که جریانات و افرادی که دستشان در امر انتخابات باز است؛ مواضعی مي گیرند که نگرانی ها را در جمع کثیری از دوستداران و مدافعان انقلاب دوچندان می کنند. امروز حتی ناظران انتخاباتی هم جانبدارانه برخورد مي کنند بنابراین آیا نباید جریان اصلاحات نگران وضعیت موجود و آینده انتخابات باشد؟ بدون شک این موضع گیري ها نمي تواند تضمین کننده برگزاری یک انتخابات خوب و در تراز جمهوری اسلامی ایران باشد.

سیدمحمد خاتمی با ابراز امیدواری برای برگزاری کنگره بزرگ اصلاح طلبان گفت: امیدوارم شرایطی مهیا شود که همه آنهایی که دل در گرو این انقلاب دارند و قلبشان برای نظام و مردم مي تپد؛ بتوانند با تمامی قوا درعرصه سیاسی کشور فعال باشند.این کنگره مي تواند میزان دلسوزی جبهه اصلاحات نسبت به اصل انقلاب را نیز نشان دهد.

رئیس بنیاد باران در پایان با توصیه به جمع حاضر در خصوص گشودن باب تعامل و گفت وگو با عقلای اصولگرا افزود: باید دل ها التیام پیدا کنند. من معتقدم نباید اصولگرا و اصلاح طلب را به طور مطلق مقابل هم قرار دهیم. در میان اصولگرایان افرادی هستند اندیشمند، دلسوز و مدافع جمهوریت و اسلامیت نظام؛ هرچند که آنها رقیب ما محسوب مي شوند اما هر دو دلسوز انقلابیم و باید گفت و گو کنیم و تعامل داشته باشیم.


15 پاسخ به “سیدمحمد خاتمی: این وضعیت تضمین کننده برگزاری یک انتخابات خوب نیست”

 1. محمد گفت:

  شورای هماهنگی جبهه اصلاحات
  برگزاری این کنگره فرصت خوبی خواهد بود، در صورتی که به انسجام و توسعه حزبی جنبش سبز پرداخته شود. آقای خاتمی عزیز برای این یک دفعه هم که شده خواهشا با رگ سیدی این انتخابات را جمعا تحریم کنید. آنها تصور می کنند که جنبش سبز به هر قیمتی عاشق ورود به این بازی است. بگذار مشایی و اصولگرایان به جان هم بیافتند و در این میان جنبش سبز خود را در سطح کشور برای اهداف بلندتری منسجم کند. امید که اعتبار شورا در این کنگره صد چندان شود. خواهشا نبض مردم را بگیرید. مردم به این انتخابات نگاه کاملا منفی دارند.

 2. Asa گفت:

  کجاشو دیدی آقای خاتمی! از همین الان رییس جمهور بعدی با رای رهبری و مشارکت حداکثری انتخاب شده!

 3. Mokhtarm10 گفت:

  بدون ازادی موسوی و کروبی و دیگر زندانیان شخصا در هیچ انتخاباتی شرکت نخواهم کرد

  • بختیاری گفت:

   حتی با آزادی موسوی و کروبی هم در انتصابات رژیم شرکت نخواهم کرد .
   فقط در رفراندومی با حضور ناظرین بین المللی ، جهت نه گفتن به این نظام شرکت خواهم کرد .

 4. Mh_rch گفت:

  فقط سيد شجاع خاتمي

 5. Mohamd گفت:

  جای تاسف داره که به جای سید محمد خاتمی … این شخصیت محبوب ملی و اندیشمند و فیلسوف بزرگوار ، شخصیتی متکبر، بی گذشت و عقده ای و مستبد و کم خرد و منفور عموم بر… باشه …

 6. Yasooj گفت:

  آقاى خاتمى تا زمانى كه موسوى ها و كروبى و زندانيان سياسى آزاد نشده اند
  صحبت از انتخابات و شركت در آن به گمان من نهايت بى سليقگى سياسى است.
  چرا اينكار را ميكنيد؟ بدون آزادى اين عزيزان شركت در انتخابات ريختن راى در
  سبد آقاى خامنه اى است و در نتيجه به عبارتى تاييد سياست هاى ايشان ميباشد
  و اين تاييد و راى اعتماد گذشته از اين كه كارى بس غير اخلاقى در حق حقجويانى
  است كه عمر و سلامت و جوانى خود را در راه مبارزه با استبداد داده اند ميباشد بلكه
  كارى بس عبث و نافرجام نيز است كه جز به ايجاد اختلاف در جبهه اصلاحات و
  تحقق آرزوى رهبرى ختم نميشود. آيا درست است به كسى كه گروه عظيمى از مردم
  ايران را دژمن ميداند و آرزوهاى آنان براى ايران آزاد و آباد را ويروس ميداند و
  براى محافظت از خود متحدين سياسى اش را از متعصب ترين و متحجرترين و
  متهورترين و نادان ترين افراد انتخاب ميكند كمك سياسى بكنيم و براى ماشين دروغ
  و تبليغاتش دستاويز حمله به مدافعان آزادى را فراهم كنيم؟! چرا و به چه دليلى؟ چه چيزى
  از مشاركت در انتخاباتى كه احمد جنتى فيلتر نگهبان آن است نصيب ملت و ايران ميشود؟
  ما اين راه و روش را چند بار امتحان كرديم و ديديم و ديديد كه آقاى خامنه اى كه به همراهى
  وى سخت نياز است نه تنها همراه نيست بلكه مانع راه نيز ميباشد. نتيجه گيرى بنده
  اين است كه اصلاح طلبان تا زمانى كه آقاى خامنه اى در قيد حيات است از
  تلاش براى كسب قدرت بايد كناره گيرى كنند و در متن اجتماع و همراه مردم ايران بمانند
  تا در شرايط متفاوت ديگرى دوباره قدرت را در دست بگيرند. از اين گذشته
  صرف حضور شبه اصلاح طلبان در انتخابات باعث وحدت اصول بازان خواهد
  شد و راه افشاى بيش از پيش مفاسد و ناكارآمديهاى آنان بسته خواهد شد. شما
  را به خدا صحبت از شركت در انتخابات نكنيد – مشاركت ما در انتخابات
  منحصر به خاطر نشان كردن بي لياقتى و فساد جناح حاكم خواهد بود نه راى
  دادن. بد ميگويم؟ قبول نداريد؟

   

 7. Meloo1212 گفت:

  آقای خاتمی در آخرین نشستش با دانشجویان در اواخر دوران ریاست جمهوریش گفت: من اگر در این هشت سال کوتاه اومدم در برابر نظامی کوتاه اومدم که بهش اعتقاد قلبی دارم ! فکر نمیکنم تو این هشت سال خونه نشینی در اعتقادات قلبیش تجدیدنظری کرده باشه چطور انتظار داره مردم دوباره به کسی که به این نظام فاسد اعتقاد قلبی داره اعتماد کنن و بازم شاهد کوتاه اومدناش باشن ؟!؟ حتی به نظرم برای مبارزه با دیکتاتور به احمدی نژاد بیشتر از خاتمی میشه اعتماد کرد چون لااقل میدونیم که احمدی نژاد به هیچ چیز -غیر از قدرت- هیچگونه اعتقادی نداره و درصورت لزوم از به هم زدن بازی هم هیچ ابایی نداره.

 8. منوچهریادگاری گفت:

  آقای خاتمی من هم با شما موافقم و این وضعیت اصلا برای شرکت کردن در انتخابات خوب نیست و به همین جهت هرنوع فعالیتی در مورد این انتخابات را تحریم کرده ام و به دوستانم هم توصیه می کنم که آنرا تحریم کنند. شما هم ملاحظه ومصلحت و رودرواسی و حب و بغض های شخصی را کنار بگذارید و با شهامت این انتخابات را تحریم کنید. تحریم کردن انتخابات و توصیه به تحریم اصلا جزو جرایم قانونی نیست. فرضا اینها محملی هم برای آن پیدا کنند، شما هزاران مورد دارید که بعنوان بینه برای آنها بیاورید که خودتان بارها و بارها قانون شکنی کرده اید. لطفا از همین حالا قاطع و محکم تصمیم بگیرید و این تصمیم خود را تابرقرار نشدن شرایط به صورت واقعی ادامه دهید. کلام شما بین مردم اثر دارد. این بار کاری بکنید که خطای بار پیش تان جبران شود.

 9. Mohammad Orumiyan گفت:

  آقای خاتمی رهبر بزرگ اصلاحات است و فرمایشات ایشان مورد توجه و اقبال مردم.

  • Ario Sabz گفت:

   جمله بندیت جوری بود که اگر خاتمی تو جمله ت نبود فکر می کردم یه بسیجی داره از خامنه ای ظرفداری میکنه.

 10. Ario Sabz گفت:

  جالبه؟وضعیت مملکت ما قراره از این بدتر هم بشه مگه؟شما فکر می کنید با شرکت در انتخابات پیروز میشید؟زهی خیال باطل.شرکت اصلاح ظلبان تو انتخابات بزرگترین اشتباه برای خود اصلاح طلبانه.من زمانی رو می بینم که نظام شما رو رد صلاحیت می کنه و غمگین برمی گردید سر جاتون،اما این بار دیگه مردم اعتراض به نظام نمی کنن بلکه میگن حقتونه.حتما باید می رفتید که ضایع شید؟آفای خاتمی ای اسطوره ی اخلاق که وقتی انتخابات نزدیک میشه دیگه دفاع از کرامت انسانی فراموش میشه و ستار بهشتی رو نادیده میگیری چرا میخوای بیشتر از این خودتو یا اعمالت خوار کنی.شما فکر کردی نظام باعث شد رییس جمهور شی؟یا مردم؟پس مردم رو برای حفظ نظام در هر شرایط قربانی نکن.

 11. Msadsh16 گفت:

  فکر می کنم بهتر باشه دلیل ایشون رو برای شرکت در انتخابات 12 اسفند 90 بپرسیم بعد قضاوت کنیم . . .

 12. Hamid گفت:

  مصباح یزدی:خیال می کنند رای دادن حق مردم است و به هرکس دلشان خواست می توانند رای دهند!!

 13. احسان گفت:

  آنچه مسلّم است آنها که نتایج انتخابات ۸۸ را با کودتا وارونه اعلام کردند، برای این کار مدتها نقشه کشیده بودند، “زحمت”‌های زیادی متحمل شدند آبرو خرج کردند آدم کشتند،…. و حالا هم به این سادگیها حاضر نخواهند شد به راه راست برگردند، از قانون پیروی کنند ، انتخابات سالم برگزار کنند، و….مگر آنکه مجبور باشند. و این نخواهد بود مگر به دلیل اعتصا بات، سراسری، نافرمانی مدنی و مفتضح کردن تمام و کمال عاملان و حکومت کودتا. اصلاح طلبان اگر چنین حرکتی‌ را نتوانند براه بیندازند، یعنی بدون فشار از پایین، فرصتی برای چانه زنی‌ در بالا نخواهند داشت، و طرف مقابل که همان کودتا گران رسوا باشند حاضر به پایین آمدن از خر شیطان، که برای آنها خر مراد است ! نخواهند بود.