سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ممنوعیت واردات میوه؛ ورود 265 میلیون دلار میوه طی هفت ماه...

ممنوعیت واردات میوه؛ ورود 265 میلیون دلار میوه طی هفت ماه

چکیده :در حالی که معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از ممنوعیت واردات میوه خبر می دهد، تازه ترین آمار گمرک ایران حاکی از آن است که واردات انواع میوه به کشور در هفت ماهه سال جاری 265 میلیون دلار بوده است....


در حالی که معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از ممنوعیت واردات میوه خبر می دهد، تازه ترین آمار گمرک ایران حاکی از آن است که واردات انواع میوه به کشور در هفت ماهه سال جاری 265 میلیون دلار بوده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرده است: واردات میوه همچنان ممنوع است و ممکن است برای میوه به گونه‌ای از سوی دولت برنامه‌ریزی شود که صادرات نیز صورت گیرد.

به گزارش ایسنا، براین اساس در هفت ماهه امسال بیش از 361 هزار تن انواع میوه به ارزش تقریبی 265 میلیون دلار وارد کشور شد. این میزان واردات از نظر وزنی و ارزشی به تریب 26.3 و 21.7 درصد کاهش را نسبت به مدت مشابه در سال گذشته نشان می دهد.

آمار گمرک نشان می‌دهد که موز با 185.7 میلیون دلار، پرتقال با 60.4 میلیون دلار و گلابی هندی و انبه با 10.7 میلیون دلار عمده ترین میوه های وارداتی ایران تا پایان مهر ماه امسال بودند.

امسال مقدار ناچیزی نارگیل، آناناس، نارنگی، سیب، کیوی و چند نوع میوه دیگر نیز وارد کشور شده است.

همچنین واردات قانونی میوه هایی مانند گریپ فروت، لیمو و لیموترش، انار، انگور، زردآلو، هلو، شلیل و شفتالو نیز در سال جاری متوقف شده است.

وضعیت اصلی ترین میوه وارداتی به کشور یعنی موز نیز به این شکل است که در هفت ماهه امسال 244 هزار تن به ارزش 185.7 میلیون دلار وارد کشور شد که این میزان واردات از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب 32 و 23 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است.

پیشتر مسوول ثبت سفارش سازمان توسعه تجارت اول خرداد ماه سال جاری به ایسنا گفته بود که در سال جاری ثبت سفارشی برای واردات میوه نداشتیم و همه واردات میوه امسال مربوط به ثبت سفارشهای قدیمی بوده است.

به گفته ساسان خدایی در ایام نوروز دولت اجازه واردات سیب و پرتقال را برای تنظیم بازار داده بود، اما از قبل اعلام شده بود که پایان اردیبهشت آخرین مهلت واردات این دو میوه است.

در همین حال معاون امور اقتصادی و برنامه‌ریزی وزیر جهاد کشاورزی نیز به تازگی خبر داده که واردات میوه به کشور تا پایان سال جاری ممنوع است.

به گفته محمدعلی نیکبخت اگر هم قرار بر ذخیره‌سازی میوه باشد، باید برای این کار از محصولات داخلی استفاده شود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.