سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

بیمه و هزینه های درمانی

چکیده :روزی نیست که از گوشه و کنار نشنویم که فرد بیماری، توان پرداخت هزینه عمل جراحی خویش را ندارد، و یا خانوده ای را نبینیم که برای تامین هزینه تسویه حساب و ترخیص مریضشان از بیمارستان به این در و در آن در نزنند، حتی گاه نیز با این مواجه می شویم که برای یک سرما خوردگی هم توان تامین هزینه ویزیت و دارو را ندارند....


میثم مشایخ:

در چند سال اخیر به علت شرایط نامطلوب اقتصادی، تبعات ناشی از آن در حوزه ها و سطوح مختلف دامنگیرِ جامعه ایرانی شده است. یکی از این حوزه ها، بهداشت و درمان است. هزینه بالای دارو و درمان از یکسو، ناتوانیِ مردم از پرداخت چنین هزینه هایی و نیز پوشش ضعیف بیمه های درمانی از سویی دیگر، موجبِ به مخاطره افتادنِ چنین بخشِ حیاتی ای شده است.

روزی نیست که از گوشه و کنار نشنویم که فرد بیماری، توان پرداخت هزینه عمل جراحی خویش را ندارد، و یا خانوده ای را نبینیم که برای تامین هزینه تسویه حساب و ترخیص مریضشان از بیمارستان به این در و در آن در نزنند، حتی گاه نیز با این مواجه می شویم که برای یک سرما خوردگی هم توان تامین هزینه ویزیت و دارو را ندارند.

در این شرایط، رییس هیات مدیره بیمارستان آتیه به ایلنا گفت‌: “در جلسه‌ای باحضور مسئولان بیمارستان های خصوصی مشخص شد که بیمه‌های تکمیلی حدود ۱۵۰ میلیارد تومان به ۲۵ بیمارستان خصوصی بدهکار هستند‌. این درحالی است که طبق قرارداد باید ظرف یک ماه از ارسال اسناد تسویه حساب کنند‌.”

در این وضعیت، با توجه به اینکه استفاده از خدمات بیمه از سوی شهروندان برای کاهشی هر چند محدود در هزینه رو به گسترش است، معوق ماندن چنین بدهی هایی از سوی شرکت های بیمه، دو معضل را هم برای بیماران و هم بیمارستان ها به وجود خواهد آورد: نخست اینکه، در صورت تداوم عدم پرداخت این بدهی ها، بیمارستان ها قادر به تامین حقوق ماهیانه کارمندان و کارکنانشان نخواهند بود که این امر تبعات خاص خود را دارد؛ دوم اینکه، بیمارستان ها برای جلوگیری از تبعات این مسئله، لاجرم ناچار خواهند شد قرار دادهای خود را با آن شرکت های بخصوص بیمه قطع نمایند _ که به معنای بی اعتبار شدن خدمات بیمه در جامعه و در نتیجه به مخاطره افتادن حیات جامعه به دلیل عدم توانِ تامین و پرداخت هزینه های درمان خواهد شد.

در موردِ معضلاتی که بخش بهداشت، سلامت و درمان هم اکنون بدان دچار شده است و به خصوص تحریم های اخیر که بحران در این حوزه را به ویژه در رابطه با تامین اقلامِ حیاتی ای نظیرِ دارو افزایش داده است، انتظار می رود که حل این معضلات که معطوف به حیات انسا ن ها می باشد، شامل مرور زمان نگردد و تا شکاف های اجتماعی بیش از این نشده، تدبیری جهت بهبود این وضعیت اندیشیده شود که البته این امر جز در سایۀ تعامل و سپردن امور به نیروهای متخصص نخواهد بود.

منبع: وب سایت نویسنده


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.