سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » کاهش درآمد سالانه نفتی ایران از 100 میلیارد دلار به 30 میلیارد دلار...

کاهش درآمد سالانه نفتی ایران از 100 میلیارد دلار به 30 میلیارد دلار

چکیده :به گفته عسگر اولادی٬ اقتصاد ایران٬ اقتصادی ۱۰۰ میلیارد دلاری است که اگر نتواند این اقتصاد را در شرایط تحریم‌ها در مرز ۵۰ میلیارد دلار نگه ندارد٬ باید به سمت سیستم کوپنی حرکت کند. وی در عین حال اذعان کرده که نظام ۷۰ میلیارد دلار درآمد سالانه نفتی خود را از دست داده است....


اسد‌الله عسگراولادی با تائید گزارش‌های متعدد موجود درباره تاثیرگذاری‌ تحریم‌ها٬ اعلام کرد که ایران ۷۰ میلیارد دلار درآمد سالانه نفتی خود را از دست داده و پیش بینی کرد که در صورت ادامه این وضعیت، باید به سمت جیره‌بندی حرکت کنیم.

او این هشدار را در گفت و گویی با روزنامه الکترونیکی «شما» وابسته به حزب موتلفه بیان کرده و گفته است که تحریم‌های اخیر نفت٬ اقتصاد جمهوری اسلامی را تحت فشار قرار داده است.

یه گزارش دیگربان، عسگراولادی از تحریم‌های نفت و «سوء مدیریت» با عنوان دو عامل موثر نابسامانی‌های اقتصادی نام برده و گفته «میزان فروش نفت ایران نسبت به دو ماه گذشته به نصف کاهش یافته است.»

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین اعلام کرده است اقتصاد ایران٬ اقتصادی ۱۰۰ میلیارد دلاری است که اگر نتواند این اقتصاد را در شرایط تحریم‌ها در مرز ۵۰ میلیارد دلار نگه ندارد٬ باید به سمت سیستم کوپنی حرکت کند.

به گفته عسگر اولادی٬ ایران برای تحقق درآمد ۵۰ میلیارد دلاری باید روزانه یک میلیون بشکه نفت بفروشد که در یک سال٬ درآمد حاصل از فروش نفت (با احتساب ۶۵ روز تعطیلی) تنها ۳۰ میلیارد دلار می‌شود.

این عضو اتاق بازرگانی تهران در ادامه سخنان خود اظهار کرده ایران باید ۲۰ میلیارد دلار کسری خود را از طریق توریسم٬ کاهش مسافرت‌های خارجی٬ حمایت از تولید و افزایش صادرات غیرنفتی تامین کند.

آن‌طور که عسگر اولادی گفته است٬ سالانه ۱۰ میلیارد دلار ارز مسافرتی از ایران خارج می‌شود که سهم سفر‌های زیارتی از این میزان چیزی در حدود یک میلیارد دلار است.

اظهارات رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در شرایطی مطرح می‌شود که براساس برخی گزارش‌ها٬ جمهوری اسلامی پس از افزایش تحریم‌های بین‌المللی روزانه کمتر از یک میلیون بشکه نفت می‌فروشد.

براساس محاسبات عسگر‌اولادی٬ درآمد این میزان از فروش نفت روزانه در سال٬ رقمی کمتر از ۳۰ میلیارد دلار است که این مسئله تهدید بزرگی برای نظام محسوب می‌شود.

از اظهارات این عضو اتاق بازرگانی تهران چنین برمی‌آید که اقتصاد کشور به خاطر از دست دادن ۷۰ میلیارد دلار درآمد نفتی خود که همچنان ادامه دارد به سمت سیستم کوپنی در حرکت است.

اسد‌الله عسگر‌اولادی نخستین کسی بود که چند ماه پیش نسبت به وقوع قحطی در ایران بر اثر تحریم‌های بین‌المللی هشدار داده بود.

فشار‌های اقتصادی ناشی از تحریم‌ها بر مردم ایران هر روز سنگین‌تر می‌شود و مقام‌های حکومتی با انکار این تاثیرات از مردم می‌خواهند در برابر این سختی‌ها مقاومت کنند.

سپاه پاسداران از چند ماه گذشته برگزاری رزمایش‌های متعدد نظامی در شهر‌های مختلف ایران را آغاز کرده تا نشان دهد که توانایی سرکوب اعتراض‌های مردمی را دارد.


3 پاسخ به “کاهش درآمد سالانه نفتی ایران از 100 میلیارد دلار به 30 میلیارد دلار”

 1. javid گفت:

  و سیعلم الذین ظلموا، أیَّ منقلبٍ ینقلبون! 

  این آیه امروز عجیب گوشه ذهنم رو پرکرده و برای چند خبر هم کامنتش کردم.
   
  ته دلم هم تصدیقش میکنه که : خیالت راحت . فرجام نزدیکه.

 2. محمد گفت:

  گل بود    به سبزه نیز اراسته شد   این 30000000000 هم که سهم از ما بهتران است (محلس خفتگان و شورای کاسه  لیسان ) پس سهم ساندیس خور ها چی میشه اینجاست که ریزش شروع میشه پس مردم باید متجد شویم 

 3. Amirkhanir گفت:

  این آقا که خودشو خیلی اقتصاددان میدونه و دنبال راه حله چرا نمیگه که اگر جلوی صادرات خیلی از اقلام غیر نفتی گرفته بشه موجی از ارزانی در کشور راه خواهد افتاد، (خب چون مدعی است که فقط به صادرات علاقمند هست، حتماً منافع خودش ودیگر صادرات چیا به خطر می افته و گور بابای مردم) این ها از چپ و راستشون گرفته همه به فکر جیب خودشون هستند نه اوضاع بلبشوی این مملکت.