سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » گزارش تفصیلی کلمه از تعطیلی امروز بازار تهران و راهپیمایی و ناآرامی‌های پس از آن...

گزارش تفصیلی کلمه از تعطیلی امروز بازار تهران و راهپیمایی و ناآرامی‌های پس از آن

چکیده :اعتراض به سیاست های اقتصادی دولت و شخص احمدی نژاد، وجه مشترک شعارهای راهپیمایان بود که در مواردی به شعار علیه انرژی هسته ای، انتقاد از حمایت حاکمیت از سوریه، شعار علیه رهبری و ... نیز کشیده می شد. جمعیت که از بازار شروع کرده و در خیابان ناصر خسرو به مراتب پرتعدادتر شده بود، راهپیمایی را در مسیر میدان امام خمینی و خیابان فردوسی ادامه داد، تا آنکه در نهایت در نزدیکی میدان فردوسی، پلیس ضد شورش به سمت آنها حمله کرد....


کلمه – زهره نقیبی:

کمتر از 24 ساعت پس از آنکه احمدی نژاد در یک نشست مطبوعاتی، بسیاری از نزدیک ترین افراد و نهادها به رهبری را به باد انتقاد گرفت، و در حالی که بازار آزاد معاملات ارز در پی رسیدن قیمت دلار به 4000 تومان تعطیل شده و تعیین قیمت و معامله به بازار سیاه واگذار شده بود؛ هزاران تن از بازاریان با تعطیلی کسب و کار خود به خیابان های آمدند و علیه دولت و سیاستهای کلان حاکمیت شعار دادند.

به گزارش کلمه، امروز بالاخره بازاریان تهران و مردمی که به آنها پیوستند، در واکنش به التهاب بی پایانی که گریبانگیر اقتصادی کشور شده، دست به حرکتی اعتراضی زدند و  از صبح امروز چهارشنبه در انتقاد به «بی ثباتی اقتصادی»، «سوء مديريت دولت» و «افزايش شديد قيمت ارز» با راهپیمایی و اعتصاب وارد صحنه شدند. زمزمه های این اعتراض البته از حداقل چند روز قبل در شهر پیچیده بود، که امروز در پی رکوردزنی نرخ دلار که در بازار سیاه مرزهای 4 هزار تومان را هم پشت سر گذاشت، با تعطیلی بازار و حضور کسبه و معترضان در خیابان ها عملی شد.

راهپیمایی اعتراضی امروز که به گفته بازاریان در سه دهه اخیر بی سابقه بود و در نهایت با سرکوب پلیس رو به رو شد و به خشونت انجامید، از دقایقی قبل از ساعت 11 صبح از محوطه مقابل بازار طلافروشان آغاز شد. صدها نفر از کسبه و بازاریان اصناف مختلف که مغازه های خود را بسته بودند،در این نقطه تجمع کردند و با سر دادن شعار از دیگر بازاریان نیز خواستند که به آنها بپیوندند.

اصناف فعال در بازار طلا و پارچه، در دو سال اخیر چند بار تجربه تجمع و یک بار هم تجربه راهپیمایی را در اعتراض به مالیات بر ارزش افزوده، داشته اند. اما این بار وضعیت فرق می کرد. هم اتحادی عجیب و کم سابقه بین بازاریان ناراضی از شرایط اقتصادی به وجود آمده بود و هم سخنان عصبانی کننده و بی پروای او در مصاحبه مطبوعاتی دیروز و سیاست های خارجی و داخلی مجموعه حاکمیت، نارضایتی و آمادگی برای اعتراض را به شدت بالا برده بود.

برخی معتقدند که تحریکاتی هدایت شده نیز ممکن است در این میان وجود داشته باشد؛ هرچند چنین چیزی بر فرض وجود هم مشهود نبود؛ شعارها سمت و سویی کاملا ضد دولتی داشت و در مواردی به سیاست های کلان نظام در مسائل خارجی (سوریه و هسته ای) و همچنین شعار علیه شخص رهبری نیز کشیده شد.

به گزارش خبرنگار کلمه، بخشی از جمعیتی در حدود ساعت 11 در مقابل بازار تهران شکل گرفته بود، به سمت ابتدای خیابان ناصرخسرو حرکت کرد و مسیر خود را به سمت میدان امام خمینی (توپخانه) ادامه داد. با شروع راهپیمایی معترضان، در طول مسیر علاوه بر اصناف مختلف بازار و فروشندگان، مردم نیز به جمعیت پیوستند؛ به طوری که وقتی جمعیت به مقابل مدرسه دارالفنون رسید، شاهدان عینی تعداد حاضران را بالغ بر 20 هزار نفر برآورد کردند.

اعتراض به سیاست های اقتصادی دولت و شخص احمدی نژاد، وجه مشترک شعارهای راهپیمایان بود که در مواردی به شعار علیه انرژی هسته ای، انتقاد از حمایت حاکمیت از سوریه، شعار علیه رهبری و …  نیز کشیده می شد. جمعیت که در طول مسیر به طور مستمر در حال بزرگ شدن بود، راهپیمایی را در مسیر میدان امام خمینی و خیابان فردوسی ادامه داد و معترضان در تمام طول مسیر در حال شعار دادن بودند.

همزمان، از محوطه سبزه میدان، چهارراه گلوبندک و میدان 15 خرداد نیز گزارش می رسید که گروه های دیگری از بازاریان کرکره ها را پایین کشیده اند و پلیس هم با وجود حضور در محل نتوانسته مردم را از این منطقه پراکنده کند. در برخی پاساژها نیز درهای اصلی بسته شده و فروشندگان و مردم در داخل مغازه ها و پاساژ گرفتار شده بودند. رفته رفته بخشهایی از این جمعیت نیز در مسیر ناصر خسرو و فردوسی به راه افتادند تا به راهپیمایی هزاران معترضی که حالا در خیابان فردوسی بودند، بپیوندند.

فعالان قدیمی بازار، اعتراض امروز را بی سابقه ترین مورد تعطیلی بازار تهران پس از انقلاب ارزیابی می کنند که صنف های مختلف فعال در بازار از جمله صنف پارچه و قماش، طلا و جواهرات، پوشاک، خشکبار، لوازم خانگی و … در آن شرکت داشته اند. انمعترض در حالی حرکت خود را از بازار به سمت ناصرخسرو ادامه دادند که در این محدوده جمعیت هزاران نفری آنها تمامی عرض و بخش قابل توجهی از طول خیابان ناصرخسرو را اشغال کرده بود؛ افراد موتورسوار در جلوی جمعیت حرکت می کردند و جمعیت در ادامه، با رسیدن به میدان توپخانه، باعث توقف حرکت خودروها شدند و بخش اعظمی از میدان را اشغال کردند.

از جمله شعارهایی که در تجمعات امروز سر داده شده، می توان به شعارهای «الله اکبر»، «مرگ بر سوریه»، «مرگ بر دیکتاتور»، «نصر من الله و فتح قریب/ مرگ بر این دولت مردم فریب»، «محمود خائن آواره گردی…»، «انرژی هسته ای نمی خوایم نمی خوایم»، «محمود حیاکن، سیاستو رها کن»، «سوریه رو رها کن، فکری به حال ما کن»، «نترسید نترسید ما همه با هم هستیم»، «احمدی به هوش باش، ما مردمیم نه اوباش»، « دولت بی کفایت نمی خوایم نمی خوایم» و… اشاره کرد.

بر اساس این گزارش، حرکت راهپیمایان در ادامه به سمت چهارراه استانبول و میدان فردوسی ادامه یافت. با رسیدن مقابل بانک صادرات، جمعیت علیه مسئولان این بانک شعار دادند، آنها را “نزول خور” خطاب کردند و خواستار بسته شدن بانک ها شدند. دقایقی بعد، تمام شعب بانک های مختلف در این مسیر بسته شده بود.

همزمان با این حرکت اعتراضی، محمد کریمی اصفهانی دبیرکل جامعه اصناف و بازار تهران با ایسنا مصاحبه کرد و به تکذیب تعطیلی بازار پرداخت. اما چیزی نگذشت که خود او مجبور شد خبر “تعطیلی بازار تهران” را در گفت و گوهای بعدی تایید کند. او ادعا کرد این تعطیلی پس از آن صورت گرفته که “پیامک های ناشناسی به بازاریان ارسال شده است” و مدعی شد که “یک عده عناصر ناشناس از بیرون از بازار درپی برهم زدن اوضاع بازار هستند.” اظهاراتی مشابه اظهارنظرهای برخی مسئولان دیگر که درصددند بحران ارز را به خارج از مرزها مرتبط کنند.

کریمی اصفهانی در ادامه ادعای خود در مورد تعطیلی بازار تهران این را هم اضافه کرده  که “بازاریان برای حفظ امنیت بازار و اینکه اوضاع به هم نریزد ناچار شدند امروز مغازه های خود را ببندند.” وی البته توضیح نداد که در این صورت، چرا آنها از همان ابتدا علیه سیاستهای دولت و حاکمیت و سوء مدیریت های موجود شعار می دادند.

گزارش خبرنگار کلمه حاکی است که در نهایت با رسیدن جمعیت معترض به خیابان کوشک، اولین گروه از گارد ویژه و نیروهای امنیتی برای متفرق کردن جمعیت از سمت میدان فردوسی وارد خیابان فردوسی شدند و چیزی نگذشت که مجبور شدند به شلیک گاز اشک آور متوسل شوند تا راهپیمایان را متفرق کنند، و در مقابل معترضان نیز به آتش زدن سطل آشغال ها و ایجاد دود برای خنثی کردن گاز اشک آور پرداختند.

مشاهدات افراد حاضر در صحنه حاکی است که آنها در برخورد با راهپیمایان و حتی مردم حاضر در صحنه از هیچ خشونتی فروگذار نکردند، به طوری که کار در موارد متعددی به درگیری معترضان با پلیس کشیده شد و افراد زیادی نیز دستگیر شدند. دهها ون پلیس و تعداد زیادی نیروی لباس شخصی که از سوی نیروهای دارای لباس فرم سپاه هدایت می شدند نیز به گارد ضد شورش نیروی انتظامی پیوستند و موبایل های مردم نیز که از این صحنه ها فیلم می گرفتند، به طور گسترده توقیف شد.

با این حال، سرهنگ خلیل هلالی رئیس پلیس اماکن نیروی انتظامی در مصاحبه ای با اظهارنظر در خصوص حوادث رخ داده در بازار تهران و تعطیلی آن، از این موضوع اظهار بی اطلاعی کرده و گفته است: همیشه جمعیت شناوری در بازار حضور دارند. حضور چند نفر و تماشای اوضاع دلیل بر تجمع و تعطیلی نیست و خبری تاکنون در خصوص تعطیلی بازار نداشته ایم.

وی در عین حال به تهدید بازاریان پرداخت و گفت: بر اساس قانون هر واحد صنفی بر اساس نظر اتحادیه می تواند تا 15 روز بسته باشد اما اگر فردی به منظور اخلال در نظام اقتصادی یک روز نیز مغازه خود را تعطیل کند مرتکب جرم شده و مرجع قضایی در صورت تشخیص اخلالگری با این افراد برخورد می کند.

رئیس پلیس اماکن نیروی انتظامی این خط و نشان را هم کشیده که پلیس نیز بر اساس قانون و پس از صدور حکم قضایی واحد صنفی متخلف را پلمپ می کند.

این در حالی است که دبیرکل تشکل محافظه کار اصناف و بازار ادعا کرده بود این بازاریان نبوده اند که مغازه ها را تعطیل کرده اند، بلکه افراد “اخلال گر” بوده اند. بدین ترتیب مشخص نیست پلیس چرا بازاریان را تهدید کرده است.

بر اساس گزارش خبرنگار کلمه، در پی راهپیمایی اعتراضی بازاریان و تعطیلی بازار از ظهر امروز، صرافی های سطح شهر نیز به خصوص در محدوده اطراف بازار، خیابان جمهوری و خیابان فردوسی به طور کامل کرکره ها را پایین کشیده و خرید و فروش را تعطیل کرده اند.

همچنین در خیابان های سعدی، جمهوری، فردوسی و منوچهری نیز درگیری های گسترده ای بین پلیس و معترضان گزارش شده و حضور پلیس و تجمع معترضان منجر به ایجاد ترافیک شدید در خیابان های اطراف و محدوده های مرکزی شهر شده است.

همچنین شاهدان عینی گفته اند که به دنبال برخورد خشونت آمیز نیروهای امنیتی و پلیس با راهپیمایی اعتراضی امروز، پمپ بنزین های ابتدای وصال در خیابان انقلاب و ابتدای خیابان فردوسی بالاتر از میدان فردوسی نیز تعطیل شده و از سویی اصناف خیابان جمهوری نیز در محدود فردوسی و خیابان های منتهی به آن نیز کرکره های مغازه های خود را پایین کشیدند.

بحران ارزی کشور که از هفته های قبل آغاز شد، ارزش ریال ایران را به سمت بی سابقه ترین سقوط طول تاریخ سوق داد و از سویی نرخ دلار را تا حدود 4000 تومان هم رساند. نوساناتی که حاصل آن ادامه و تشدید بحران اقتصادی در کشور شده که در عملا طی روزهای اخیر عملا خرید و فروش بسیاری از کالاها را غیرممکن کرده است.

محافظه کاران و متحدان نظامی و امنیتی آنها سعی دارند تمام تقصیرها را در این میان به گردن احمدی نژاد و دولت بیندازند، بدون اشاره به اینکه او را چگونه بر سر کار آورده و نگه داشته اند و هفت سال با تمام اختیارات و با حمایت های فراقانونی به ویژه از ناحیه رهبری، سیاست های بحران ساز او را تثبیت کرده اند.

حال آنکه در واقع در افکار عمومی، مجموعه حاکمیت فعلی با یک چشم نگریسته می شود و نقش رهبری و مجموعه متحدان نظامی و روحانی و سیاسی و قضایی دولت احمدی نژاد را در سوق یافتن کشور به شرایط بحرانی فعلی نمی توان محو کرد.


145 پاسخ به “گزارش تفصیلی کلمه از تعطیلی امروز بازار تهران و راهپیمایی و ناآرامی‌های پس از آن”

 1. ناشناس گفت:

  تمام آتیشا زیر سر رهبره. تا خامنه ای هست ، فقر و فلاکت هم هست.
  خدایا خودت ملت را از دست شیاطین نجات بده.

 2. ناشناس گفت:

  بی خیال بچه ها بازی تموم شد بزارید یه کمی آرامش داشته باشیم همتون فقط بلدید از میر حسین و احمدی نزاد وشریعتی وغیره وذلک کاریزما بسازید وبعد اظهار پشیمانی کنید 8سال پیش احمقی نزاد قهرمانتون بود هاشمی اخ شد حالا درست برعکس احمدی اخ هاشمی به!!!!

 3. صابر گفت:

  سلام
  آن چه امروز اتفاق افتاد کاملا برنامه ریزی شده بود. تظاهرات ِسازمان داده شده ، پاتکی از جانب خامنه ای به حمله دیروز احمدی نژاد بود. رفقای من در بازار صبح گفتند این ها خودشان گفتند ببندید و دنبال راه انداختن درگیری هستند. گروهی هم که دنبالشان راه افتادند کسانی بودند که برای خرید سکه و دلار به سبزه میدان رفته بودند. بازاری ها صحنه را به سرعت ترک کردند.تهدید صراف ها به بستن هم توسط لباس شخصی هائی بوده که بدون هیچ واهمه ای به مغازه ها می گفتند اگر نبندید آتش می زنیم. درست نمی دانم چرا وزارت اطلاعات این بسته شدن بازار و تظاهرات را راه انداخت اما حداقل یکی از سیگنال های فرمایشی بودن ِ آن همین شعارهائی است که توی دهان جمعیت گذاشته اند و تغییر دادن جهت مخالفت ها از خامنه ای به احمدی نژاد . خلاصه که آن چه اتفاق افتاد جرقه اش را خودشان زدند و کاملا هم تحت کنترل بود. البته گروهی ساده دل و متنفر از حکومت آخوندی در این وسط جوگیر شدند و دادی زدند و به راحتی شناسائی و دستگیر شدند که برایشان بسیار متاسفم.

 4. ناشناس گفت:

  دانشجوی نفت عزیز تو جای خوبی قرار گرفتی ،بایدم از جایگاهت دفاع کنی از جنس تو ،تو دانشگاه ها زیاده .گذاشتن اونجا باشی برا این روزا ،هر دیکتاتوری گوشت دم توپ و سرسپرده بی مغز لازم داره ……………………

 5. ناشناس گفت:

  زیاد به این دانشجو های سهمیه ای بی سواد توجه نکید

 6. ناشناس گفت:

  خبری نبود یه عده شکم سیر ازاینکه اجناس بنجولشون مدتیه نتونستند بندازن به خلق الله میتینگ عمومی داشتن از شنبه همه سردزدی وگرگی هاشون هستن

 7. رهبر گفت:

  زنده باد آزادی نابود باد استبداد

 8. سردار گفت:

  آتش زیر خاکستر وتیردر چله پس از ماهها انتظار این بار با محوریت کارگران ،دست فروشان وبازاریان خرد آغاز شد به زودی از یک سو طبقات فرودست جامعه برای رسیدن به خواست طبیعی حداقل معیشت واز دیگر سوی طبقه متوسط وروشنفکر جامعه برای تکرار خواستهای مدنی وجنبش دموکراسی خواهی به این اجتماعات خواهند پیوست.
  بدون شک جنبش اعتراضی ایران نیازمند هدایت ورهبری توسط سیاستمداران صدیق ،وجیهه المله ،میانه رو وسکولار می باشد.باید سریعا رهبران طیف ها در جنبش ذموکراسی خواهی با کنار گذاشتن اختلافات وباجاذبه در حد اعلا ودافعه درحد ضرورت فرد یا شورایی کوچک را انتخاب کنندبزرگان نهضت آزادی وجبهه ملی بهترین گزینه ها هستند ضمن آنکه طیف باید چنان بسیط باشد که برای …….به عنوان صرف یک فعال سیاسی ظرفیت داشته باشد.
  باید دولت در سایه با بررسی متغیرهای شناخته شده وتعمق در متغیرهای ناشناس مانیفست وسازوکار روند انتقال قدرت با حداقل هزینه ،مدیریت بحران وپرداخت به تمام ابعاد سیاسی اجتماعی اقتصادی وامنیتی داخلی وخارجی کشور را به اشکال مختلف اعم ازانتقال مسالمت آمیز یا خشونت بار قدرت را رصد ومورد پیمایش قرار دهند.بدون شک این اتاق فکر برای خیل اشخاص سیاسی معترض ظرفیت بالایی دارد.

 9. رضا گفت:

  شما چی دیدی!

 10. رضا گفت:

  موافقم استارت خوبی بود

 11. ناشناسم گفت:

  .واضحه اونقدر اوضاع رو بد کردن که ما بریم تو انتخابات 92شرکت کنیم.مطئن باشید

 12. مژگان گفت:

  امیدوارم اگر اینها استراتژی رهبر باشه جریان کار از دستش در بره و خودش هم هدف قرار بگیره. از این جهت می گم استراتژی چون همزمان نماینده های مجلس دور برداشتن بر علیه احمدی نژاد و شعارها رو نگاه کنید : مرگ بر این دولت مردم فریب»، «محمود خائن آواره گردی…» «محمود حیاکن، سیاستو رها کن»، «احمدی به هوش باش، ما مردمیم نه اوباش»، « دولت بی کفایت نمی خوایم نمی خوایم». به هر حال با کله پا کردن این آدم دست نشانده ، هم از دستش راحت می شن و هم مشکلات اقتصادی رو میاندازند گردن اون. انگار نه انگار که تحریم ها هم در این مصیبت بسیار تاثیر گذار بودند.

 13. ناشناس گفت:

  رعایت ادب را بفرمایید در کامنتها

 14. ناشناس گفت:

  اون وقت که مردم حقشون رو میخواستن بازاریا کجا بودن
  تا دیدن دارن ضرر میکنن صداشون دراومد؟!
  بنظر من بازاریا حکم روسیه و چین رودارن
  فقط به فکرومنافع خودشون هستن که جیبشون پر پر باشه
  این وسط همیشه مردم متوسط قربانی میشن
  []

 15. هادی گفت:

  سلام دوستان حق ما همینه لیاقتمون همینه

 16. emam گفت:

  سلام
  خیانت بازار و بازاریان سال هاست که برای همه روشن هست. سال 78، سال 88 این ها کجا بودن که حالا استمداد کمک دارند!
  از زمان امیر کبیر و اون ملعونی که رگ ایشان رو زد و آخر سر بیچه به نامش زدند باید دریافت که قصه حکومت و حکومتیان سر دراز دارد و صرفا به منافع مالی می اندشند.
  فرزاندان و خانواده خیلی از آقایون در خارج از کشور و اکثرا در لندن در حال گذران زندگی بدون دغدغه و نگرانی قیمت ارز و گوشت و مرغ هستند و هر اتفاقی که اینجا بیافتد به راحتی در حال گذاران زندگی به بهترین نجو هستند ….

  استعداد های کشور هم هر روز در حال فرار از وضعیت موجود هستند، این باعث کاهش متوسط هوش و استعداد در داخل شده و ضربه ای که حکومت به کشور زد سال های سال بعد خودشان نیز غیر قابل حبران هست ….

 17. ناشناس گفت:

  بازاریا فقط به فکر جیب خودشونن…اون زمان که بچه های مردم رو میکشتن کجا بودن ؟!؟!؟!

 18. ناشناس گفت:

  سقوط آزاد شده! اصابت نزدیک است.

 19. علی گفت:

  خدا میگه یک ساعت تفکر برابر با هفتاد سال عبادته. میگه انسان اشرف مخلوقاته و از روح خودش در ما دمیده. آیا تمام اینها کافی نیست که تک تک ما 10 دقیقه فکر کنیم که تا حالا چکارکردیم؟ هر کسی برای خود تفکر کنه نه یک نفر برای همه!

 20. ناشناس گفت:

  فریب نخورید.راه پیمایی با وقت قبلی انجام شده اما در محل یه نیروی ضد شورش نیست ، لباس شخصی نیست ، همه به راحتی فیلمبرداری می کنن ، اینترنت قطع نمیشه و همه به راحتی فیلم ها رو آپلود می کنن. دوستان همه این ماجرا رو با خبری که خودتان منتشر کردید کنار هم بگذارید.دو هفته قبل در جلسه ای در بیت جمع بندی می شود که بهتر است برای پیروز شدن اوباما فعالیت شود.بنابراین سیاست تحریم اوباما می بایست موفق جلوه کند.در همین راستا دلار گران شده ، بازار اعتصاب می کند و ….

  دوستان فریب این بازی را نخورید

 21. مهدی گفت:

  منمن بخشی از حادثه چهارشنبه را از نزدیک دیدم به این فجیعی هم نبود ونداشتن تصاویر هم گواه من است.
  البته مشکلات اقتصادی فلج کننده است اما ما مثل یاران حسین بن علی هستیم واگر آب را هم حتی به روی ما ببندند با مولایمان می ایستیم ومملکت امام زمان را تحویل دشمنان امام زمان ونوکران اسرائیل از جمله میر حسین وخاتمی نمی دیم.
  آینده روشن است با صبر وتحمل ما

 22. احمد گفت:

  همه چي آرومه

 23. ناشناس گفت:

  فهماندن چیزی به کسی که برای نفهمیدن پول گرفته کار دشواری است. شاملو

 24. امیر گفت:

  کی به داد این کارگرهای بد بخت میرسه با 380000تومان حقوق. میشه بگین مردم بدبخت باید چی کار کنن دیگه جانمان به لبمان رسیده به نون شبمان محتاجیم در حالیکه مسئولان در رفاه کامل به سر می برند اگه این تظاهرات نیرنگه این همه جوان بی کار جوان فاحشه جوان معتاد چی هستند چرا باید نخبه یک کشور دزد بشه معتاد بشه چرا اگه مرد هستید به این چرا ها جواب بدید؟

 25. زهرا گفت:

  آقایون بازاری و…این تو این سی سال و مخصوصا در این سه سال این همه به مردم ظلم شد جوانهامون
  کشته شدند شکنجه شدند صدا از این آدمهای…در نیومد اون وقت حالا که فکر کردند جیبهاشون خالی می شه و مردم قدرت خرید شون کم شده میان به اصطلاح اعتراض می کنند .مگه ظلم فقط گرونیه .مگه این همه بیگناه که توزندون هستند حرفشون چی بود.می گفتن درست حکومت کنید مگه رهبرای جنبش سبز چی می گفتن که تو زندونند.به نظر من مردم ایران همشون فکر منافع خودشون اند نه به منافع ملی فکر می کنند و نه به زندانیان سیاسی و نه به دمو کراسی و پیشرفت کشور.

 26. امیدسبز گفت:

  چه خبره اینجا؟؟!…لطفا کامنتهای این سایبری ها رو تایید نکنید!
  کاملا واضحه که از ادامه این خروش و اعتصاب همگانی می هراسند و در پی سنگ اندازی و یا ساختگی نشان دادن تظاهرات و یا مثلا دلسوزی برای ایران!! هستند
  این اعتصابها باید ادامه پیدا کنه و به شهرهای دیگر هم بکشد
  ایرانی باغیرت حمایت حمایت
  این حکومت مستبد و مسئولین لوده، مملکت را به باد دادند و در عوض یک سری اراجیف تحویل ملت میدهند…
  نباید دربرابرشان دیگر سکوت کنیم
  دم همه مردم دلاور گرم
  ایرانی باغیرت حمایت حمایت
  ایرانی باغیرت حمایت حمایت
  ایرانی باغیرت حمایت حمایت

 27. م گفت:

  بازاریای قبل انقلاب کو … اقایون کمتر منفعت کردن دادشون دراومد …پس این مردم بدبخت که 30 ساله ضرر کردن باید خیابونا رو بترکونن

 28. ناشناس گفت:

  امید سبز جان ، بیاید ما مثل این سایبری ها سانسور چی نباشیم بذار هرچی میگن بگن یه معنی آزادی و آزادی بیان هم همینه این سایبری ها ماندنی نیستند یه روز جواب این کارهاشونو پس میدن …

 29. ناشناس گفت:

  میبینید چقد مسئولان نظام دست پاچه اند این اون یکیو متهم میکنه اون این یکیو همگی از هم بدشون میاد کسی حوصله کس دیگه رو نداره..
  خوب اینا میترسن دیگه مثل بچه های ابتدایی عمل میکنن فکرشون تعطیله الان بهترین موقعیت برای مردمه، پاشین بابا

 30. آزادی گفت:

  من یه معلمم شرمنده شکم زنو بچمم هسته ایی برای چی میخوام

 31. irandoost گفت:

  We should focus on Khamenei. Ahmadinejad is nothing he will be thrown out in a few months. . Khamenei is the main enemy of Iran and Iranians.

 32. ناشناس گفت:

  ای کاش شکم گرسنه بچه و سر بی سقف همسرم می گذاشت تا من هم در مورد این مسایل نظری بدهم مارا گرسنه نگه داشتن تا نتوانیم فکری به جز نون شب داشته باشیم

 33. mohamad گفت:

  لohخاک تو سر همه کسای که مملکت میفروشن کدوم مملکت الان تو رفاه ولی اونا اون اوبامای کثافتو نمیفروشن اماشما مثل همون کوفیا فرزندپاک فاطمه رو تنها میزارین وخواهید گذاشت چون شما لیاقت ندارین که نگه دارش بشین شما باید تو مملکتی باشین که ناموستون دست دیگرون باشه عرضه دارین حقتونو بخاین نه اینکه بهونه دسته دشمن بدین تا از این موقعیت سو ء استفاده کنن اونا عرضه داشتن مملکت خودشونو اصلاح میکردن شما راست میگین انرژی هسته ای میخواین چی کار اونا باید داشته باشن تا به موقش براتون مصرف کنن شمارو از بیخ بزنن .سوریه چی بزارین نابود بششه تا راه تجاوز اساءیل کثافت هموار بشه. شمارو بخدا بیدار بشین شما حقتونو بخواین اگه همه جمع بشن همه وهمه از رهبر بخواین که خیانت کار هارو از سمتشون ناکوت بشن نتیجه میگیرین اخه اقا با چه پشتیبانی از مردم میتونه بعضی افرادو کنار بزاره واقعا انصاف داشته باشین همه ایران جمع شن به رهبر لبیک بگن و بخوان که اقای ایکس یا ایگرگو نمیخوایم ببینین نتیجه میده یا نه نه اینکه تو خیابونا بهونه دست دشمن بدین که بیگانه ها بیان جلو چشمتون بچه هاتونو بکشن تو شلوغی بزنن به نام انقلاب ونیروی انتظامی واین شعاره ماست ما اهل کوفه نیستیم علی تنها بماند

 34. شاهرخ گفت:

  دراین اوضاع بلبشواقتصادی بجای خالی کردن عقده های سیاسی وپاک کردن صورت مساله وزدن به طبل اغتشاش، اقایون نظربده، یک راهکار اقتصادی ارایه کنند شاید یکی فهمید وفرجی حاصل شد شعار بی خودی ندیدمسلمان نبایدتا گرسنه شد بی هویت شود انهایی هم که اغتشاش به پا کردند دیدند راحت نمی توانند خون مردم را توشیشه کنند ،جنس خرید قبلی خود را ده برابر قالب کنند این بلوا راایجاد کردندیک کم عقل را بکاربیندازید ایا الان تواین وضع نابسامان اقتصادی جای ضرر زدن به حیثیت مملکت است می خواهیدهمین چندبشکه نفت هم نخرند جلوی ناکسا سرفرودبیاوریم پس اینقدرتخم تفرقه نپاشید درهمین وضع بگویید دولت باید چکار کند با رفتن محمود یعنی امید است فورا مملکت ازاین رو به ان رو شودکه بندکردید به ای ن اقا

 35. فریاد گفت:

  چنین گفت رستم ببانگ بلند کای خالق چشم زیبا وزلف کمند زخر خرترآیا بود درجهان که ما رانباشدخبر این زمان؟ بگفتاکنم خلق گوساله ای که بی شیشه وهمش بود هاله ای زخر خرترآنکس بود کو بداد زمام وطن را بدین بدنژاد

 36. ایرانی تبار گفت:

  دیر نیست روزی که همه مردم، در همون محله های خودشون بریزند بیرون و کار استبداد رو یکسره کنن. اونوقته که به هر خیابون یه لباس شخصی بسیجی هم نمیرسه. چون همه مردم شهر توی همه جای شهر ریختند بیرون.

  یه کم دیگه فشار روی مردم بیشتر بشه، تنها یک جرقه کافیه که مردم بریزند توی خیابونها و تا رسیدن به خواستشون، به خونه ها برنگردند.
  ایمان دارم به اون روز و به امید اون روز توی ایران موندم.

  میرحسین که ازاد شه، کاررو تموم میکنیم این بار.

 37. ناشناس گفت:

  چرا هرماهه 80 ميليون دلار برق مجاني بعراق ميدهند و پرواز مستقيم بين تهران و دمشق هرروزه ميليونها دلار اسلحه براي کشتار مردم بجان آمده سوريه ميفرستند؟

 38. aaa گفت:

  اولا که الان وفته این که بگیم بازاریات تا حالا کجا بودن نیست به نظر من اینهایی که از این کامنتا میزارن ی جورایی مشکوکن چون ما که به خاطر بازاریا اعتراض نمیکنیم واسه خودمونه حالا این سری اونا شدن ی شروع کننده و مردمم باید از این موقعیت استفاده کنن. دوما به هر حال اگه این اعتراض با تحریک مجلسیا یا دولتیا یا رهبری یا اصلا خود مردم بوده باشه اینم باز یه فرصته که مردم ازش استفاده کنن ولیجوری این جریان هدایت بشه که باعث سو استفاده ی گرو نشه و برنده این جریان مردم باشن پس لطفا اونایی که کامنت میزارن که گول نخورین و این کار زاییده خود حکومت بگن پس مردم چی کار کنن از این به بعد هر خبری شد شماها میخوان بیاین بگین گول نخورین بشینین تو خونه؟

 39. ناشناس گفت:

  مردم بیچاره دارند از گرونی رنج میبرند خامنه ای و دولتمردان در رفاهند اگه تظاهرات ادامه پیدا کنه کار به کشت و کشتار هم میکشه

 40. ناشناس گفت:

  ما که آزادی ندیدیم

 41. جوجه تيغي گفت:

  تنها راه شركت نكردن در انتخابات و حمايت از موسوي و كروبي

 42. زردک گفت:

  بااباابا این اظهارت معلوم میشه هنوزم خیلی پرتیم! لیاقت هرملتی به عمل کرداش درطول زمان بستگی داره وصدالبته به باور هاش

 43. مظلوم گفت:

  مردم بازهم رو دست خوردند ومعلوم شد کاهش ارزش پول ایران و تظاهرات مثلا بازاریان بر اساس زد و بند رژیم با آمریکا برای دادن برگ برنده به دست اوباما در مثلا موفقیت سیاستهای خارجی این این سیاه پوست کلاهبردار رییس جمهور آمریکا بوده. حکومت ایران با آمریکای ضد بشر سازش می کنه که مردم خودشو را قربانی کنه تا به اوباما کمک بشه. ای مرگ بر آمریکا نه به شعار که به شعور.

 44. ممنون گفت:

  کلمه ممنون که اظهار نظرها رو بی کم و کاست منعکس کرده و اعتماد عمومی رو به این سایت افزون می کنی

 45. aria گفت:

  خدا خراب کند خانه ی کسی که خراب کرد مملکتی . یا حسین . میر حسین