سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » برگزاری مراسم سی‌امین سالگرد شهید صدوقی در یزد...

برگزاری مراسم سی‌امین سالگرد شهید صدوقی در یزد

چکیده :مراسم سی امین سالگرد شهادت آیت الله محمد صدوقی دوشنبه شب با حضور مردم و مسئولین در مسجد حظیره یزد برگزار شد. محمد مقدم عضو مجمع روحانیون مبارز سخنران این مراسم بود که گفت: وقتی پر و پال یک جامعه بسته شود، دیگر توقع پرواز از آن جامعه نمی‌رود. وقتی در جامعه‌ای رشد، آزادی و انتخاب و تحقق اراده شکل نگیرد، نمی‌تواند پرواز کند و رشد کند و آثار آن حتی از چهره مردمان آن مشخص می‌شود....


مراسم سی امین سالگرد شهادت آیت الله محمد صدوقی دوشنبه شب با حضور مردم و مسئولین در مسجد حظیره یزد برگزار شد.

به گزارش ایلنا، محمد مقدم عضو مجمع روحانیون مبارز در این مراسم به سخنرانی پرداخت. وی با طرح این پرسش که چگونه ملتی شاد و سرزنده می‌شوند و ملتی دیگر افسرده و اندوهگین، اظهار کرد: وقتی پر و پال یک جامعه بسته شود، دیگر توقع پرواز از آن جامعه نمی‌رود. وقتی در جامعه‌ای رشد، آزادی و انتخاب و تحقق اراده شکل نگیرد، نمی‌تواند پرواز کند و رشد کند و آثار آن حتی از چهره مردمان آن مشخص می‌شود.

وی افزود: آن چیزی که به انسان نشاط می‌بخشد، قدرت انتخاب است. در این زمینه می‌توان به خانه‌های سخت گیر اشاره کرد که کمتر فرزندان خوبی تحویل داده‌اند. خانواده‌هایی که والدین در آن با فرزندان روابط انسانی بیشتری برقرار کرده‌اند و توانسته‌اند از حالت تک محوری بیرون بیایند، در رشد فرزند موفق‌تر می‌شوند.

مقدم در این رابطه به آیه‌ای از قرآن اشاره کرد و گفت: خداوند در آیه ۲۲ سوره غاشیه به پیمغبر می‌فرماید لَّست عَلَیْهِم بِمُصیْطِرٍ تو بر آن آنان تسلطی نداری و در جای دیگر می‌فرماید تو مبشّر و نذیر (راهنما و راهگشا) هستی. اگر قدرت انتخاب و پویایی انسان‌ها مخدوش شود، آن‌ها خموده می‌شوند و اثرات آن‌ها در تمام زمینه‌ها مشخص می‌شوند.

این عضو مجمع روحانیون همچنین با تعریفی از جامعه موحد، تاکید کرد: ملتی موحد و خدا‌شناس است که خداگونه بودن در عرصه‌های مختلف زندگی‌اش وجود داشته باشد. اگر خداوند زیبا، عادل، عالم است و ظالم نیست و تعدی نمی‌کند كه نمي‌كند، باید اثرات آن را در جامعه موحدان دید.

معاون بین الملل موسسه تنظیم و نشر آثار امام در ادامه سخنان خود با بیان اینکه قدرت انسان به گونه‌ای است که می‌تواند راه صد ساله را در یک شب بر خلاف سایر موجودات طی کند، گفت: انسان در ماه میهمانی خداوند می‌تواند با یک تصمیم قاطع، با یک بیداری یا یک اراده از گذشته زشت، کدر و شوم خود ببرّد و به نور متصل شود.

عضو مجمع روحانیون همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به ویژگی عاشق شدن انسان پرداخت و گفت: انسان موجودی است که کمالش در نفی خودش است و این هنگامی اتفاق می‌افتد که عاشق شود. انسان تا وقتی پا روی خویشتن نگذارد عاشق نمی‌شود. تمام بدبختی‌ها از جایی نشات می‌گیرد که انسان در خودش گیر کرده است. وی گفت: برخی فکر می‌کنند با تحصیل در دانشگاه یا حوزه صاحب تمام علوم می‌شوند و همه چیز را باید بدانند.

مقدم در این رابطه گفت: هنگامی که به هامبورگ می‌رفتم. نزد شهید بهشتی رفتم. به من گفتند چند چیز از آلمانی‌ها یاد گرفتم که یکی از آن‌ها گفتن «نمی‌دانم» بود. در واقع همه انسان‌ها باید یاد بگیرند در آنچه تخصص ندارند ورود نکنند.

وی شهید صدوقی را مصداق انسان عاشق دانست و تهذیب نفس او را بالا‌ترین ارزش وی عنوان نمود. او گفت: تهذیب نفس شهید صدوقی بر علم و فقاهت او غلبه داشت. تهذیبی که از وی یک انسان مردم گرا و با اخلاق ساخته بود. وی اظهار امیدواری کرد تا یادبود چنین چهره‌هایی به ما همین نکتهٔ حداقلی را بیاموزد که انسان هستیم و ارزش ما دست یافتن به مقام و موقعیت انسان است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.