سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » انتقاد نغمه ثمینی، نمایشنامه‌نویس، از سانسور 80 درصدی نمایشنامه‌ قبلی‌اش در تئات...

انتقاد نغمه ثمینی، نمایشنامه‌نویس، از سانسور 80 درصدی نمایشنامه‌ قبلی‌اش در تئاتر شهر

چکیده :ثميني با گلايه از ميزان مميزي‌هاي صورت گرفته بر نمايشنامه پالتوي پشمي قرمز، گفت: 80 درصد نمايشنامه مميزي شده بود كه در مراحل تمرين مشكلات بسياري براي گروه به وجود آورد. وی با اشاره به اينكه وقتي متن چنين دچار تحول مي‌شود اثر ديگر متعلق به خالق اوليه آن نيست، تصريح كرد: اين وسواس بيش از حدي كه بر فضاي امروز مميزي كتاب و نمايشنامه‌ها حاكم است؛ موجب شد نمايشنامه‌ پالتوي پشمي‌قرمز به تجربه تلخي تبديل شود....


نغمه ثميني با نمايشي جديد به تئاتر بازمي‌گردد، به گفته اين نويسنده مضمون كلي نمايشنامه به موضوع مهاجرت مي‌پردازد كه شيوا مسعودي كارگرداني آن را بر عهده گرفته و ريما رامين‌فر تنها پرسوناژ اين نمايش خواهد بود.

اما نمايشنامه قبلي ثميني به نام پالتوي پشمي‌قرمز در حالي توسط افسانه ماهيان در تئاتر شهر اجرا شد كه مميزي‌هاي صورت گرفته تاثير زيادي بر محتواي اثر گذاشته بود.

به گزارش ایلنا، ثميني با گلايه از ميزان مميزي‌هاي صورت گرفته بر نمايشنامه پالتوي پشمي قرمز، گفت: 80 درصد نمايشنامه مميزي شده بود كه در مراحل تمرين مشكلات بسياري براي گروه به وجود آورد، از طرف ديگر خود من نيز با مشكلات زيادي مواجه شدم، در حالي كه ايده اصلي اين نمايشنامه تقابل دو نوع متفاوت از نگرش و تفكر بود كه پيچيدگي خاصي نداشت.

اين نمايشنامه‌نويس با اشاره به اينكه وقتي متن چنين دچار تحول مي‌شود اثر ديگر متعلق به خالق اوليه آن نيست، تصريح كرد: اين وسواس بيش از حدي كه بر فضاي امروز مميزي كتاب و نمايشنامه‌ها حاكم است؛ موجب شد نمايشنامه‌ پالتوي پشمي‌قرمز به تجربه تلخي تبديل شود، به نظرم اين نمايشنامه چيز عجيب وغريبي نداشت كه نياز به اين ميزان از مميزي داشته باشد.

نويسنده نمايشنامه “خواب در فنجان خالي” در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه شرايط امروز نمايشنامه‌نويسي را چگونه ارزيابي مي‌كند، گفت: براي پاسخ به اين سوال بايد كمي به عقب بازگردم، چند سال پيش دانشجويان ورودي 88 تحويل پروژه نمايشنامه‌نويسي داشتند كه بعد از مطالعه متن‌ها به اين نتيجه رسيدم آثار پرمحتوايي نوشته شده است.

وي ادامه داد: نيروهاي جوان و پر انرژي زيادي وارد كار شده‌اند و نيروهاي با تجربه‌اي هم هستند كه از قبل كار مي‌كنند، اما مسئله اين است كه محدوديت‌هايي كه توسط مميزي بر نمايشنامه‌ها اعمال مي‌شود موجب مي‌شود آثار ديده نشوند.

ثميني با بيان اينكه فضاي نمايشنامه‌نويسي بسته به اينكه مديران تا چه حد به هنرمندان عرصه تئاتر اعتماد كنند از خود پويايي نشان خواهد داد، افزود: در هرصورت صحبت اصلي به همان چيزي بازمي‌گردد كه پيشتر گفتم، كار توسط جوان‌ها انجام مي‌شود و متن‌هاي خوبي هم توليد شده است اما فضاي حاكم بر شوراي حمايت موجب كم ديده شدن آثار شده است.

اين نويسنده در پايان با اشاره به نمايشي كه قرار است بر اساس نمايشنامه‌اي از او اجرا شود، گفت: كاري دارم كه خانم شيوا مسعودي كارگرداني كرده و ريما رامين‌فر تك پرسوناژ اين نمايش را بازي مي‌كند كه گروه فعلا در حال تمرين هستند.

ثميني در خصوص محتواي نمايش، گفت: در حال حاضر تنها مي‌توانم بگويم به موضوع مهاجرت مي‌پردازد و نوشتن نمايشنامه چيزي حدود سه ماه طول كشيده است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.