سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » کاهش 20 هزار بشکه ای تولید نفت کشور...

کاهش 20 هزار بشکه ای تولید نفت کشور

چکیده : بر اين اساس توليد نفت ايران در ماه مي ‌۲۰‌هزار بشكه در روز نسبت به ماه قبل از آن كاهش يافت و به 13/3‌ميليون بشكه در روز رسيد. منابع رسمي ايران آماري را كه رسانه‌هاي غربي در مورد سطح توليد ايران منتشر مي‌شود، تاييد نمي‌كنند. ارقام منتشر شده از سوي اوپك نيز بيشتر از اين است. ...


با نزدیک شدن به زمان تحریم نفتی ایران توسط اتحادیه اروپا، رويترز به نقل از منابع غيررسمي خبر داد که توليد نفت ايران در ماه مي ‌20‌هزار بشكه در روز كاهش داشته و به 13/3‌ميليون بشكه در روز رسيده است.

ميزان توليد نفت اوپك طي ماه مي ‌به علت رشد توليد عربستان و عدم كاهش توليد و صادرات نفت ايران به طور چشمگيري افزايش داشته و به بالاترين حد خود از سال 2008 ميلادي رسيده است. براساس اين گزارش، كاهش قيمت نفت طي هفته‌هاي اخير مانع از كاهش توليد نفت عربستان نشده است. بر اين اساس، ميزان توليد 12 عضو اوپك طي ماه مي‌ به بيش از 80/31‌ميليون بشكه در روز رسيده است. اين رقم در ماه آوريل به كمتر از 75/31‌ميليون بشكه در روز رسيده بود. اين گزارش افزود، ميزان توليد نفت اوپك طي ماه مي‌ به بالاترين حد خود از سپتامبر 2008 ميلادي رسيده است.

بر اين اساس توليد نفت ايران در ماه مي ‌۲۰‌هزار بشكه در روز نسبت به ماه قبل از آن كاهش يافت و به 13/3‌ميليون بشكه در روز رسيد. منابع رسمي ايران آماري را كه رسانه‌هاي غربي در مورد سطح توليد ايران منتشر مي‌شود، تاييد نمي‌كنند. ارقام منتشر شده از سوي اوپك نيز بيشتر از اين است.

در همین حال، واردات نفت ژاپن از ايران در ماه آوريل نسبت به سال گذشته با كاهش 5/65‌درصدي روبه‌رو شد و به 118‌هزار بشكه در روز رسيد. رويتزر اعلام كرد واردات نفت ژاپن از ايران در ماه آوريل نسبت به سال گذشته 5/65‌درصد كاهش يافته است و انتظار مي‌رود در ماه مي‌ و ژوئن اين رقم بيشتر كاهش يابد.

اين كاهش حتي پس از اينكه ژاپن يك معافيت شش ماهه از آمريكا دريافت كرد و با وجود افزايش تقاضاي نفت پس از فاجعه هسته‌اي فوكوشيما، صورت گرفته است. ماه گذشته، اطلاعات تجاري وزارت دارايي ژاپن نشان داد كه واردات نفت ترخيص شده از ايران در ماه مارس نسبت به سال گذشته تنها 3/6‌درصد كاهش يافته است. گزارش رسمي وزارت اقتصاد ژاپن در مورد ميزان واردات نفت اين كشور از ايران در ماه آوريل قرار است فردا منتشر شود. در حالي واردات نفت ژاپن از ايران كاهش يافته كه دولت اين كشور قصد دارد با توقف پوشش بيمه‌اي اروپا به طور مستقيم عمليات بيمه محموله‌هاي نفتي ايران را برعهده بگيرد. براساس اطلاعات منتشر شده در روز گذشته، واردات نفت خام از ايران در ماه آوريل برابر با 118450 بشكه در روز بوده است كه 5/65‌درصد نسبت به سال گذشته و 7/67‌درصد نسبت به ماه مارس كمتر است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.