سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تکذیب خبر بازداشت محمدعلی دادخواه/ اجرای حکم ۹ سال حبس تعزیزی از هفته آینده...

تکذیب خبر بازداشت محمدعلی دادخواه/ اجرای حکم ۹ سال حبس تعزیزی از هفته آینده

چکیده :درحالی‌که روز یکشنبه خبر بازداشت محمدعلی دادخواه با حکم صلواتی قاضی شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب تهران بر روی سایت‌های خبری قرار گرفت، وی صبح روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ضمن تکذیب خبر بازداشت خود خاطرنشان کرد که می‌بایست روز شنبه ۱۶ اردیبهشت‌ماه خود را به شعبه‌ی اجرای احکام دادگاه انقلاب معرفی کند....


اجرای حکم ۹ سال زندان محمدعلی دادخواه، وکیل پایه یک دادگستری و از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر تا روز شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۱ به تعویق افتاده است.

درحالی‌که روز یکشنبه خبر بازداشت محمدعلی دادخواه با حکم صلواتی قاضی شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب تهران بر روی سایت‌های خبری قرار گرفت، وی صبح روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت در گفتگو با “بامداد خبر” ضمن تکذیب خبر بازداشت خود خاطرنشان کرد که می‌بایست روز شنبه ۱۶ اردیبهشت‌ماه خود را به شعبه‌ی اجرای احکام دادگاه انقلاب معرفی کند.

محمدعلی دادخواه در این گفتگوی کوتاه گفت که احتمالا وی دوران محکومیت خود را در زندان رجایی‌شهر کرج خواهد گذراند.

این وکیل پرونده‌های حقوق بشری که وکالت ده‌ها نفر از زندانیان سیاسی را در یک دهه‌ی اخیر بر عهده داشته همچنین گفت که محکومیت نه سال زندان وی در دادگاه تجدیدنظر تایید و تنها حکم شلاق قابل خریداری اعلام شده است.

دادخواه، ‌پیش از این در تیر ماه سال ۹۰ از سوی شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب به ۹ سال زندان محکوم، ده سال ممنوعیت از وکالت در دادگستری و همچنین به شلاق و چند فقره جزای نقدی محکوم شده‌ بود.

محمدعلی دادخواه از وکلای شناخته شده حقوق بشری ایران است که می‌توان از مهم‌ترین پرونده‌های وی، ‌به پرونده فعالان ملی مذهبی‌، پرونده عبدالفتاح سلطانی، پرونده دراویش گنابادی، پرونده سه تن از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر، پرونده سورنا هاشمی و علیرضا فیروزی در واقعه تحصن دانشجویی دانشگاه زنجان، پرونده کشیش محکوم به اعدام یوسف ندرخانی و … اشاره کرد.

وی هم چنین وکالت مردم در پرونده‌های ملی مانند آب گیری سد سیوند و برج جهان نمای اصفهان را نیز بر عهده داشته است.

دکتر دادخواه که پیش‌تر در سال ۸۱ و در جریان وکالت اعضای نهضت آزادی بازداشت شده بود، آخرین بار در تاریخ ۱۷ تیر ۱۳۸۸ به همراه ملیحه دادخواه، سارا صباغیان، بهاره دولو و امیر رئیسیان در دفتر کارش توسط پلیس امنیت بازداشت و دفتر او پلمپ شد.

هم‌اکنون نسرین ستوده، عبدالفتاح سلطانی، محمد سیف‌زاده و نرگس محمدی دیگر وکلای عضو کانون مدافعان حقوق بشر هستند که به حبس‌های طویل المدت و محرومیت از وکالت در دادگستری محکوم شده‌اند و دوران محکومیت خود را در زندان اوین سپری می‌کنند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.