سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ورود سرپرست ناظران سازمان ملل به سوریه همزمان با ادامه خشونت ها...

ورود سرپرست ناظران سازمان ملل به سوریه همزمان با ادامه خشونت ها

چکیده :سرپرست هیات ناظران سازمان ملل متحد در سوریه اخطار داده است که حتی هزار ناظر غیرمسلح برای پایان دادن به خشونت ها در این کشور کافی نخواهد بود و صلح فقط با توافق و همکاری سوری ها ممکن...


سرپرست هیات ناظران سازمان ملل متحد در سوریه اخطار داده است که حتی هزار ناظر غیرمسلح برای پایان دادن به خشونت ها در این کشور کافی نخواهد بود و صلح فقط با توافق و همکاری سوری ها ممکن است.

ژنرال رابرت مود هنگام ورود به دمشق، پایتخت سوریه، همه طرف ها را ترغیب کرد به نبرد پایان دهند.

به گزارش بی بی سی، در روزهای آینده قرار است ۳۰ ناظر دیگر به سوریه بروند که شمار آنها را دو برابر می کند. سازمان ملل اعزام در مجموع ۳۰۰ ناظر را تایید کرده است.

فعالان می گویند که حداقل ۲۵ نفر در روز یکشنبه در نقاط مختلف این کشور کشته شدند.

آنها می گویند که دست کم ۵۰۰ نفر از زمان توافق آتش بس در روز ۱۲ آوریل کشته شده اند.

دولت و مخالفان، یکدیگر را مسبب خشونت ها معرفی می کنند.

فعالان می گویند که گلوله باران ها روز یکشنبه در چندین استان ادامه یافت و همزمان دولت گروه های مسلح تروریستی را مسئول یک رشته حملات در اطراف کشور دانست.

همچنین گزارش هایی هست دایر بر اینکه دو نفر توسط تک تیراندازان در شهر حمص کشته شدند. در پی استقرار دائمی دو ناظر سازمان ملل در این شهر از دو هفته قبل، خشونت در آن کاهش یافته است.

تاکنون حدود ۳۰ ناظر صلح غیرمسلح در سوریه مستقر شده اند، و رابرت مود گفت که این رقم در روزهای آینده دو برابر خواهد شد که بخشی از یک فرآیند برای رساندن شمار آنها به ۳۰۰ نفر است.

درخواست حمایت

آقای مود هنگام ورود به فرودگاه دمشق به خبرنگاران گفت: “ده ناظر غیرمسلح، ۳۰ ناظر غیرمسلح، ۳۰۰ ناظر غیرمسلح، حتی هزار ناظر غیرمسلح هم نمی توانند همه مشکلات را حل کنند.”

او اضافه کرد: “برای دست یافتن به موفقیت براساس طرح شش ماده ای کوفی عنان، من از همه می خواهم دست از خشونت بکشند و در پایان مستمر خشونت های مسلحانه در همه اشکال آن به ما کمک کنند.”

آقای مود گفت: “مهم ترین عنصر، خود سوری ها هستند، حقوق و آرزوهای مردم سوریه. بعد ما ناظران را در میدان داریم – غیرمسلح، که نماینده اراده جامعه جهانی هستند، اراده سازمان ملل متحد برای حضور در کنار آنها هستند. و بعد عنصر سیاسی میان دولت های منطقه است و تلاش های دیپلماتیک در راس آنهاست.”

“برای اینکه پیش برویم، و این گزینه را داریم، باید همه این عناصر در کنار هم قرار گیرد.”

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه اخطار داد که دولت سوریه “در حال نقض” طرح صلح سازمان ملل و اتحادیه عرب است.

آقای بان درخواست کرده که دمشق فورا با طرح صلحی که آقای عنان میانجیگر آن است همراهی کند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.