سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » خشم برادران لاریجانی از سخنان احمدی نژاد؛ فساد پنهانی فراتر از این حرفهاست...
» احمدی نژاد مدعی شد که نظام اداری سالم است

خشم برادران لاریجانی از سخنان احمدی نژاد؛ فساد پنهانی فراتر از این حرفهاست

چکیده : احمدی نژاد که می خواست به ادعای خودش برادرانه سخن بگوید از کنار همه تخلفات مالی و اداری کابینه اش گذشت و مدعی شد که ما جزو سیستم سالم در نظام اداری هستیم.ادعایی که بلافاصله توسط رییس قوه قضاییه پاسخ داده شد وقتی می گفت: : به نظر می‌رسد سوای این فساد یک رده پنهانی از فساد نیز وجود دارد به نظر من این رده‌های پنهان بسیار مهمتر از رده‌های آشکار است....


کلمه: روز گذشته همایش ارتقاي سلامت نظام اداري» و راه‌هاي مبارزه با فساد بار دیگر به صحنه رویارویی روسای سه قوه تبدیل شد. برادران لاریجانی به تمام کنایه های احمدی نژاد پاسخ داده و از سیاست های غیرشفاف و مدیران نالایق او تا توانستند انتقاد کردند.

این در حالی بود که احمدی نژاد که می خواست به ادعای خودش برادرانه سخن بگوید از کنار همه تخلفات مالی و اداری کابینه اش گذشت و مدعی شد که ما جزو سیستم سالم در نظام اداری هستیم.

ادعایی که بلافاصله توسط رییس قوه قضاییه پاسخ داده شد وقتی می گفت: : به نظر می‌رسد سوای این فساد یک رده پنهانی از فساد نیز وجود دارد به نظر من این رده‌های پنهان بسیار مهمتر از رده‌های آشکار است.

احمدی نژاد باز هم نارضایتی خود را از علنی شدن مساله اختلاس بیان کرده و گفته بود: نباید گرایش های سیاسی به هیچ وجه در نظارت دخالت یابد. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که رسانه ای کردن بعضی از مسائل قبل از قطعیت آن نیز فساد آور است.

رئیس قوه قضائیه در پاسخ به احمدی نژاد در موضوع اختلاس گفت: در پرونده فساد بانکی 3 هزار میلیاردی از روز اول که ما از آن مطلع شدیم هجمه‌ها و تبلیغات وسعی در درون نظام و بیرون کشور نسبت به ما صورت گرفت و بسیاری از رسانه‌های بیرون کشور این هجمه را به ما وارد کردند که نظام قدرت مبارزه با این فساد را ندارد و از کنار آن عبور خواهد کرد

هر چند که احمدی نژاد بعنوان اولین سخنران این همایش هر چه می خواست گفت و با تطهیر قوه مجریه می خواست توپ را به زمین قوای قضاییه و مقننه بیندازد، اما با سخنرانی رییس دیوان عدالت اداری و پس از آن علی لاریجانی و سپس صادق لاریجانی ورق برگشت و رییس هیات دولت متهم شد که مردان تیمش دارای پرونده های جدی در قوه قضاییه هستند.

داستان اختلافات روسای سه قوه، داستان دنباله داری است که هر از گاهی یک صحنه از آن در فضای عمومی خود را به نمایش می گذارد.

از زمانی که صادق لاریجانی با حکم رهبری به کرسی قاضی القضات نشست تاکنون بار‌ها سران سه قوه در پاستور و بهارستان یا ساختمان قوه قضاییه گرد هم آمده‌اند و تنها چیزی که از آن جلسات در رسانه‌های منعکس شد، لبخندهای سه نفره آنان بود و در صفحه روزنامه‌ها و سایت‌ها می‌نشست و پس از آن ادامه منازعات کلامی و خط و نشان کشیدن‌هایشان.

برادران لاریجانی و احمدی‌نژاد از پس هر جلسه‌ای به همین اکتفا می‌کردند که تداوم جلسات باعث نزدیک شدن دیدگا‌ه‌های سران سه قوه خواهد شد. جلساتی که‌گاه ساعت‌ها به طول می‌انجامید و نظرات را آنقدر به هم نزدیک نکرد که رهبری ناچار شد رییس سابق قوه قضاییه را فرابخواند و هیاتی را تحت نظرش به راه اندازد.

آیت الله شاهرودی که این روزها انتصاب مشاورش نیز برای برادران لاریجانی مساله ساز شده است و نشست و برخاست های برخی از قضات در ” پاتوق” خبر می دهند.

خشم رییس قوه قضاییه از سخنان احمدی نژاد

رئیس دستگاه قضایی کشور با اشاره به این مطلب که با این فساد تاکنون برخورد قاطعی صورت گرفته و افرادی که در آن ذینفع بوده‌اند دستگیر شده‌اند و البته افرادی معدود متأسفانه به واسطه غفلت‌ها توانستند فرار کنند گفت: امیدواریم آنها نیز به کشور برگردند و برخوردی منطقی با آنها صورت گیرد.

وی با انتقاد از سخنان رییس قوه مجریه و با اعلام این مطلب که در اینکه این فساد، فساد بزرگی بود کسی نباید تردید کند اما متاسفانه گاهی جملاتی بر زبان رانده می‌شود تا اندازه این فساد را کوچک کنند گفت: از این صحبت‌ها بویی می‌آید مبنی بر اینکه گویی قوه قضائیه با این فساد برخورد سیاسی کرده است مطمئنا این حرف درست نیست و به نظر من اگر کسی وقوع این فساد را انکار کند مثل این است که سرش را در برف کرده است.

آملی لاریجانی تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که سه هزار میلیارد تومان یا حتی بیشتر از اموال مردم و تسهیلاتی که باید در خدمت تولید قرار می‌گرفت به نحو خلاف همه مقررات و ضوابط در اختیار افرادی قرار گرفته است که آنها این میزان تسهیلات و پول‌ها را در غیر مجرای خود به کار برده‌اند.

وی گفت: آنها که این فساد را انکار می‌کنند یعنی می‌خواهند کیف‌های پر از پول که به عنوان رشوه داده شده را انکار کنند و بگویند که این فساد نیست.

آملی لاریجانی با گلایه از احمدی نژاد پرسید: کیف‌های زیاد پر از پول که به مسئولان بانک‌ها داده شده در این پرونده به تایید رسیده و باید پرسید که آیا اینها فساد نیست اگر اینها فساد نیست پس فساد چیست ما نباید این کار را کمرنگ انگاری کنیم.

وی بدون اشاره به جای خالی متهمان اصلی در دادگاه رسیدگی به اختلاس مدعی شد: البته ممکن است دستگاه قضایی در جایی کند و در جای دیگری تند عمل کند اما اینکه گفته می‌شود مسئول آن بانکی که مسئول اصلی این ماجرا بوده کنار نشسته این طور نیست.

ما تمام کسانی که به نحوی مرتبط بوده‌اند را خواسته‌ایم منتها افرادی که در این موضوع دخیل بوده‌اند گروه‌های مختلفی بوده‌اند و اینگونه نیست که کسی بخواهد از وضعی که پیش آمده فرار کند ما مسئول بانکی را نداریم که متهم باشد ولی احضار نشده باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع آسیب‌دیدن اعتماد مردم اعتراف کرد و گفت: اعتماد مردم در این جریان اسیب دید اما ما معتقدیم این اعتماد آسیب‌دیده قابل بازسازی است وقتی مردم ببینند که مسئولان یکصدا دارند با برخورد با این فساد تلاش می‌کنند متوجه می‌شوند و اعتماد ترمیم می‌شود.

رستوران و دیزی و قلیان

رئیس قوه قضائیه در بخش پایانی سخنان خود به موضوع رخنه اختاپوس ارتباط میان دستگا‌ه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: به نظر می‌رسد سوای این فساد یک رده پنهانی از فساد نیز وجود دارد به نظر من این رده‌های پنهان بسیار مهمتر از رده‌های آشکار است.

وی گفت: مقصود من از رده‌های پنهان این است که یک اختاپوس ارتباطی وجود دارد که با بده بستان‌هایی که دارند توانایی این را داشته که مشکلاتشان را در جاهای مختلف حل کنند حتی در دستگاه قضایی و متأسفیم که چنین چیزی وجود دارد و من برای این امر مظاهر مختلفی را یافته‌ام ولی نمی‌توانم اینجا همه آنها را باز کنم.

آملی لاریجانی گفت: برای مثال رستورانی پاتوق یک عده خاصی شده است حتی برخی از قضات ما نیز به آنجا رفت و آمد دارند البته ظاهر آنها مشکلی ندارد دیزی می‌دهند و قلیان هم چاق می‌کنند ولی کنار اینها بعضی از طرح‌ها هم می‌گویند آنجا بده بستان‌هایی دارد صورت می‌گیرد.

رئیس دستگاه قضایی کشور بدون اشاره به حکم مشاوره ملک زاده که به اتهام فساد اداری در قوه قضاییه پرونده دارد، گفت: مثلا کسی که هیچ کار اجرایی هم ندارد یک حکم پیش پا افتاده‌ای به کسی می‌دهد و این موضوع رسانه‌ای می‌شود می‌دانید چرا برای اینکه در ادبیات برخی به جای اینکه مناصب اعتبارشان را از اشخاص بگیرند این اشخاص هستند که اعتبارشان را از مناصب می‌گیرند.

وی بدون اشاره به انتصاب هایی که در قوه قضاییه صورت می گیرد و اخراجی های دولت که به این قوه می روند اظهار کرد: ما واقعا متأسفیم و ما به بزرگواران و مسئولان عرض می‌کنیم که برای رضایت خدا از این بده بستان‌ها بیرون بیایند و برای مبارزه با فساد کمک کنند.

قانون چند من است؟!

علي لاريجاني نیز که سخنران قبل از برادر خود بود سياست‌هاي اقتصادي را نشانه رفت و بدون ذكر نام از شخص يا نهادي گفت «سياست‌هاي يك‌شبه و غيرشفاف اقتصادي منشا فساد مي‌شود.»

به نوشته شرق، علي لاريجاني با بيان اينكه در انتصاب مديران بايد قانونگرايي يك اصل باشد، نه فرار از قانون؛ اظهار داشت: شنيدم يكي از افرادي كه مقدار مناقشات در مورد آن زياد است گفته كه «قانون چند من است»؟!

لاريجاني گفت «اين فرد به درد مديريت نمي‌خورد. بايد فاتحه اين فرد را خواند. بايد اين فرد را ميدان تره‌بار برد و روي باسكول باهاش كار كرد.»

لاريجاني ادامه داد «حداقل انتظار اين است كه افراد لسانا بگويند ما قانونگرا هستيم. ولي اين فرد كه حتي لسانا هم اين را نمي‌گويد، به درد اين كار نمي‌خورد.»

لاريجاني تصريح كرد: هيچ‌گاه چنين استنباطي نداشته‌ام كه دستگاه‌هاي نظارتي قصد مچ‌گيري دارند. سال‌ها در جايگاه‌هاي نظارتي بودم و هيچ گاه اين تصور را نداشتم. ما دنبال اين نيستيم سيستم‌هاي تخلف‌ساز و مجرم‌ساز به وجود بياوريم، مي‌خواهيم تخلفات را كاهش بدهيم. يكي از راهكارهاي آن استفاده از سيستم‌هاي نوين است.

رييس مجلس گفت: نكته بعدي برخورد قضايي است كه بايد با برخي پرونده‌هاي فساد قاطع بود. مانند پرونده سه‌هزار‌ميلياردي اخير. منظور ما از برخورد قاطع اين است كه بازدارندگي ايجاد كند. نه اينكه با شدت، عمل و مستمرا اين كار انجام شود. وي تصريح كرد: الان سهام عدالت به افراد پرداخت مي‌شود. فكر نمي‌كنم چيزي بيشتر از 120‌هزار تومان به مردم برسد. حس مالكيت به مردم دست نمي‌دهد ‌چراكه نقشي در آن ندارند. عده‌اي ديگر آن را اداره مي‌كنند و گاهي سودي به مردم مي‌دهند. بنا بود اين كارها بين مردم توزيع شود و خود مردم در مديريت آن مشاركت كنند.

رييس مجلس خاطرنشان كرد: تا وقتي تمركز كارها دست دولت باشد از اين تخلفات داريم. اگر در كشور رقابت به وجود نيايد نمي‌توانيم جلوي اين تخلفات را بگيريم.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.