سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » زخمی شدن چند فلسطینی توسط اسراییل در روز زمین...

زخمی شدن چند فلسطینی توسط اسراییل در روز زمین

چکیده :فعالان فلسطینی در یوم الارض که سالروز کشته شدن شش عرب معترض به سیاست‌های اسرائیل در مصادره زمین‌های فلسطینیان در سال ۱۹۷۶ است، خواهان "تظاهرات جهانی تا بیت المقدس" شده بودند....


نیروهای امنیتی اسرائیل به سوی معترضان فلسطینی در کرانه غربی، نارنجک صوتی و گاز اشک آور شلیک کرده‌اند که در اثر آن چند نفر مجروح شده‌اند.

فعالان فلسطینی در یوم الارض که سالروز کشته شدن شش عرب معترض به سیاست‌های اسرائیل در مصادره زمین‌های فلسطینیان در سال ۱۹۷۶ است، خواهان “تظاهرات جهانی تا بیت المقدس” شده بودند.

به گزارش بی بی سی، ارتش اسرائیل گفته است از آن بیم دارد که آوارگان فلسطینی ساکن لبنان، اردن و سوریه ممکن است سعی کنند از مرز رد شده و وارد خاک اسرائیل شوند.

سال پیش در درگیری معترضان با نیروهای امنیتی اسرائیل، چند نفر کشته شدند.

صدها هزار فلسطینی در حریان جنگ‌های اعراب و اسرائیل در سال های ۱۹۴۸ و ۱۹۶۷ از خانه و کاشانه خود فرار کردند و یا بیجا شدند.

بانیان تظاهرات امروز در بیت المقدس، کرانه غربی و غزه تاکید کرده بودند که تظاهرات آنها، بدون خشونت خواهد بود.

اما درگیری هایی در گذرگاه‌های مرزی و ایست‌های بازرسی در کرانه غربی در شمال و جنوب بیت المقدس صورت گرفت.

نیروهای امنیتی اسرائیل به سوی معترضان فلسطینی در کرانه غربی، نارنجک صوتی و گاز اشک آور شلیک کردند

معترضان فلسطینی به سوی نیروهای امنیتی اسرائیل، سنگ پرتاب کردند و در مقابل آنها تارنجک های صوتی و گاز اشک آور به سوی فلسطینیان شلیک کردند.

یک جوان فلسطینی که صورت خود را پوشانده بود به خبرگزاری رویترز در رام الله گفته است: “ما مصمم هستیم تا به سوی بیت المقدس راهپیمایی کنیم و امیدواریم که بتوانیم از موانع رد شده و به آنجا برسیم.”

در بیت المقدس نیز درگیری‌هایی گزارش شده و به گزارش رویترز، دو فرد در درگیری‌ها در نزدیکی دروازه اسباط، زخمی شده اند. در برابر دروازه دمشق نیز چند نفر بازداشت شده اند.

در بیت لحم نیز طبق گزارش ها نزدیک به صد نفر تلاش کردند دست به راهپیمایی بزنند اما با ممانعت پلیس فلسطینی رو به رو شدند.

نیروهای امنیتی حماس نیز مانع از نزدیک شدن تظاهرات کنندگان به مرز نوار غزه با اسرائیل شدند.

فعالان فلسطینی خواهان “راهپیمایی جهانی بیت المقدس” در اعتراض به “سیاست‌های حکومت نژادپرست صهیونیستی” شده اند.

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینی هم گفته است “برای ۴۴ سال، سیاست استعماری، که منجر به طولانی شدن دوران اشغال شده، مهم ترین عامل خشونت در منطقه و بزرگترین تهدید در قبال راه حل دو کشور است.”

مقام‎‌های اسرائیلی امروز تمام گذرگاه های کرانه غربی را تا نیمه شب تعطیل کرده و گفته بودند مردان زیر چهل سال حق شرکت در نماز جمعه مسجدالاقصی را ندارند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.