سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

خاتمی در جلسه امروز چه گفت؟

چکیده :"اخبار نگران کننده ای طی دو روز منتهی به انتخابات، درباره برنامه و نقشه های تندروهای جریان حاکم در زمان پس از انتخابات دریافت کرده بود که حرکتی غافلگیرکننده را برای بر هم زدن آن ایجاب می کرد." ...


حضور ناگهانی خاتمی در پای صندوق رای شگفتی ناظران را برانگیخت. این مساله باعث سوالات اعتراضات و ابهامات زیادی شده است.

کلمه دیروز در خبری ضمن  انتشار خبر شرکت خاتمی در انتخابات از شگفتی افکار عمومی نوشت و  اعلام کرد نظرات مردمی را به دست آقای خاتمی خواهد رساند. پس از آن سایت دفتر آقای خاتمی با اشاره به خبر کلمه اعلام کرد به زودی دلایل آقای خاتمی برای حضور در انتخابات تببین خواهد شد.

در روزهای آینده دفتر آقای خاتمی توضیح ایشان را برای قضاوت افکار عمومی منتشر خواهد کرد. در همین حال حسین نورانی نژاد، فعال سیاسی و روزنامه نگار در یادداشتی که در صفحه فیس بوک خود منتشر کرده، نوشته است:

امروز ساعاتی خدمت آقای خاتمی بودم. کاملا در جریان سنگینی فضای بوجود آمده در پی رای دادنشان بود و این فضای سنگین تا نزدیک ترین افراد و بستگان آقای خاتمی امتداد داشت. آقای خاتمی اولین چیزی که گفت “بسیار سخت بودن” تصمیمی بود که دیروز اجرا کرد. گفت که نسبت به تبعات عاطفی رایش در بین همه دوستان و جوانان آگاهی داشته و نسبت به آن احساس مسئولیت سنگین و دلنگرانی می کرده. اما “اخبار نگران کننده ای طی دو روز منتهی به انتخابات، درباره برنامه و نقشه های تندروهای جریان حاکم در زمان پس از انتخابات دریافت کرده بود که حرکتی غافلگیرکننده را برای بر هم زدن آن ایجاب می کرد.”

آقای خاتمی با اشاره به انسجام فوق العاده ای که در بین نیروهای اصلاح طلب و سبز پیش از انتخابات بوجود آمده بود، ابراز امیدواری کرد که رای دادن ایشان به جای بر هم زدن نقشه های شوم تندروهای جریان حاکم، مخل انسجام اصلاح طلبان نشود. او تاکید بر پیچیده بودن شرایط سیاسی داخلی و بین المللی کرد و ابعاد متعددی از موضوعات مختلف که هر لحظه بر تصمیمات می تواند اثرگذار شود، بر این اساس خواستار درک این پیچیدگی ها از سوی همگان شد. او گفت مدعی این نیست که درست ترین تصمیم ممکن را گرفته، ولی سعی کرده با رعایت همه این جوانب و پیچیدگی ها اقدام کند. در تمام این توضیحات آقای خاتمی دلنگرانی اش بر عواطف آسیب دیده و حفظ انسجام نیروهای اصلاح طلب را مورد تاکید قرار می داد.

ایشان البته در صدد گفتگویی مستقیم با مردم است و به زودی حرف هایی را با مردم در این باره مطرح خواهد کرد، چه تاکید داشت بر اینکه اتکای او به همین مردم و عواطف و آرمان های پاک آنهاست.

او در مقابل این نظر که آبرویش را در این میان به خطر انداخته، گفت که دلنگران آبروی خودش نیست، او دلواپس یاران در بندمان، حصرها، اصلاحات، و نقشه های شومی است که پیشاروی مردم، آرمان های انقلاب، جمهوریت و اصل نظام است. این را هم اضافه کنم که آقای خاتمی هرگونه فشار پیدا و پنهان، معامله و پیغامی را تکذیب کرد و در مقابل این پرسش که دیروز بر روی برگه رایش چه نوشته است، گفت: “جمهوری اسلامی”


228 پاسخ به “خاتمی در جلسه امروز چه گفت؟”

 1. حقگو گفت:

  به جوانانمان حق میدم که از این رای دلخور باشند. ولی باید دید نتیجه این عمل ایا قیمتی تر از خدشه وارد شدن به افکار عمومی است؟ باید دید. قضاوت راحت نیست.ولی نمیتونم به ایشان بدبین شوم.

 2. سبزعلی گفت:

  شاید خاتمی کار غافلگیرانه ای کرده باشن ولی مردم همون کار همیشگی رو انجام میدن یعنی زود از کوره در میرن زود نظر عوض می کنن نسبت به

  رهبرانشون دریک کلام دمدمی مزاجی به تمام معنا یک روز خاتمی می شه اسوه آزلدگی ایران روز بعد مایه ننگ

  ایول مردم همین کارهارو ادامه بدیم تا استبداد همیشه پایدار و بلند مدت و دموکراسی و چیزههایی مثل آن کوتاه مدت و ناپایدار

  یعنی چرخه ی هرج و مرج آشوب استبداد هرج و مرج آشوب استبداد و…………………

 3. م گفت:

  ما به آن سید و این میر ارادت داریم.
  صبر صبر صبر

 4. هستی گفت:

  حتما دلیل محکم و موجه ای داری سید جان برای اینکارت . منتظر میمونیم تا دلیلتو بدونیم …..

 5. میثم گفت:

  خاتمی برای لیست دادن شرط گذاشت نه برای رای دادن و حتی به همراهه موسوی خوءینی ها گفت این به معنای تحریم نیست

 6. شیراز سبز گفت:

  یعنی چه ?

 7. Ahmad Kavousian گفت:

  آقای خاتمی، شما گفته اید که نگران آبرویتان نیستید. منهم نگران آبروی شما نیستم, راستش هیچوقت نبوده ام.
  گفته اید دلواپس یاران در بند، حصرها، اصلاحات، و کلیت نظام … بوده اید، عجبا که با پس گرفتن وعده ای که شخص شما به همین یاران مورد اشاره داده بودید بد جوری سکه یک پولشان کردید.
  گفته اید که روی برگه رای نوشته اید جمهوری اسلامی!!!! اینهم عذریست به مراتب بد تر از گناه و در عین حال مضحک ، عدم حضور شما پای صندوق رای یک اقدام سمبولیک می بود، حالا که رفتید، یا چه نوشتید و به چه کسی رای دادید تفاوت چندانی ایجاد نخواهد کرد. گیرم نوشته باشید ابوالحسن بنی صدر، لیدی گا گا یا مرحوم مدرس … چه فرقی میکند؟ این نه قابل اثبات است و نه تعیین کننده. باید بپذیرید تلاش شما در ماله کشی بر حیثیت کمرنگ و لگد کوب شده تان بسیار ناشیانه و ناشی از آشفتگی ذهنیتان است . روحیه عافیت طلب شما امکان پذیرش این لاف های پس از ارتکاب خطا را از هواداران اصلاح طلبتان سلب نموده و لازم است بگویم این اقدام بمنزله دومین انتحار اجتماعی شما بود که این بار موثرافتاد و شما را کشت.
  سید جلیل القدر …
  حضور در صحنه مبارزات سیاسی توان و جربزه یی میطلبد که الزاما در همگان یافت نمیشود، این امر مشکلی ایجاد نخواهد کرد مگر آن که فرد جو گیر شرایط شده و با ظاهری آراسته, لبخندی فریبنده و شعار هایی بر گرفته از آرمان های مردمی ادعای رهبری کند.
  تصور میکنم مراجعه به زندگی نامه افرادی چون سالوادور آلنده، مارتین لوترکینگ، مالکولم ایکس، فردریک داگلاس و بسیاری دیگر که حاضر به معامله آرمانشان با زیست زبونانه نشدند بشما نشان دهد ” آنان که از سر بریده میترسند هرگز قادر به درک سمآع عاشقانه در محفل توده ها نخواهند بود”
  حالا مختارید که در تنهایی مطلقی که کسب کردید تا آنجا که دلتان میخواهد به حال زار تان گریه کنید یا برگردید به روضه خوانی در همان منبر و مسجدی که خواستگاه اندیشه های اجتما عیتان بود و بخودتان زحمت ندهید چرا که از شما گاندی در نمی آید.

 8. hamidreza گفت:

  میر حسین نمیتونست رای بده؟ نمیتونست کوتاه بیاد و الان آزاد باشه؟
  یعنی خاتمی از مخندس موسوی بیشتر سیاست میدونه؟ یایا نزنید این حرفا رو. آدم باید وجود داشته باشه پای حرفش واسته. من جوون که رای ندادم آدم نبودم؟؟؟ این همه آدم هیچی نمیدونست حالا خاتمی میدونه. کدوم اصلاحات برادر؟ آقا ما با اصل این نظام مشکل داریم. چرا خودتونو گول میزنید؟؟؟؟؟

 9. ناشناس گفت:

  آیت الله دستغیب به صراحت گفتند: شرکت در انتخابات وجهه عقلی و شرعی ندارد؛ ظاهرا برای عوام فرمودند نه خواص

 10. ناشناس گفت:

  من هنوز هم به خاتمی اعتماد دارم. هر چند که دلیل این کارش را نفهمیدم.

 11. ناشناس گفت:

  من به خاتمی عزیز ایمان دارم من با بصیرت نیستم که بیخود کسی را انتخاب کنم من شعور دارم و میدانم خاتمی دلیلی برای رای دادن داشت و کسانی که او را محکوم میکنند ازاینکه این ادم شریف و نجیب درون خود چه کشیده خبر ندارند من به سیید ایمان دارم اما اینکه حاکمان فکر کنند که این کار باعث میشود که خاتمی عزیز باز برای دفعات بعد ملت را برای رای گیری به پای صندوقها خواهند دید کور خوانده اند خاتمی عزیز قربانی ملت شد که رای داد و از خود گذشت اما ما که میر حسینمان را در حصر داریم و او هم قربانی ملت شد را میبینیم و ما دیگر رای نمیدهیم خاتمی با تمام توان و جان دوستت دارم

 12. ناشناس گفت:

  خاتمی برای من یک ماندلاست که به دیکتاتورها گفت می بخشم گرچه فراموش نمی کنم . می توان یک رژیم دیکتاتور را مسلحانه سرنگون کرد اما فکر نمی کنید از دل ان دیکتاتوری جدیدی متولد خواهد شد .روش ماندلا بخوانید خاتمی مناسبتر است .

 13. SAMAN گفت:

  کاملا می‌تونم حدس بزنم که چی‌ می‌خواد بگه ؛ مثل همیشه محافظه کار و طوری که پاد زهری باشه برای اونها، لعنت به سیاست که به هیچ کس نمی‌شه اعتماد کرد

 14. ناشناس گفت:

  ما رهبران عافیت طلبی چون خاتمی را نمی خواهیم ، رهبر ما میرحسین عزیز است و بس ! ما روش مبارزه ی او را می پسندیم و از نوع مبارزه به این شکل بیزاریم . آقای خاتمی تو را به خدا از طریق صدا و سیما مانند رییس دفترتان آقای ابطحی رسماً به مردم اعلام کنید که از راه خود برگشته اید و دیگر سبز نیستید . تا روح آزرده ی جوانان پاک جنبش سبز کمی التیام یابد .

 15. ایرانی گفت:

  نمیدونم خاتمی چه صحبتی می تواند داشته باشد او با رای خود تمام حرفش را زد منتظر چی هستیم که بگه از او بیشتر از این نمیشد انتظار رفت.

 16. كبابي گفت:

  خاتمي عزيز
  بر سر قبري گريه كردي كه هيچ وقت توش مرده اي نبود

 17. saeid rezaei گفت:

  سید عزیزم سلام
  از این که دیدم روز جمعه با رای دادنت به جمهوری اسلامی جلوی هزینه هایی که از طرف حکومت روا میشد رو گرفتی و آبروی خود که همان آبروی 63% از این مردمی است که پشت اصلاحات تو ویاران در بندت هستند را گذاشتی خرسندم.
  از ته دلم از خداوند بزرگ سلامتی شما خواستارم و از مردمم می خواهم (( اندکی صبر صحر نزدیک است ))

  یا حسین

 18. نسیم گفت:

  بابا یکم صبر کنید من مطمئنم خاتمی همه رو قانع می کنه. اونم واسش سخت بوده رفته رای داده.

 19. m گفت:

  این نکته که متاسفانه آقای خاتمی همیشه چندگام عقبتر از مردم و هم حزبیهاشون هستن بر هیچ کس پوشیده نیست. چه فشاری ممکن بوده وجود داشته باشه؟؟ اینکه موسوی و کروبی رو بخوان بیشتر آزار برسونن یا بقیه زندانیها رو؟؟؟؟ اون بندگان خدا که خودشون محکم و پرصلابت ایستادن. یعنی این حرکت دایه مهربانتر از مادرانه است؟؟؟؟
  واقعا جای تاسفه، باید از سحابی ها، نبوی ها و بقیه آدمایی که جوونیشون رو زمان پهلوی گذاشتن و در پیری با این دژخیم ها مبارزه می کنن شرم کرد

 20. aa گفت:

  من با آقای Ahmad Kavousian کاملا موافقم.

 21. سجاد همیشه سبز گفت:

  من بازم به خاتمی اطمینان دارم و مطمئنم تو این کارش یه مصلحتی خوابیده ولی باور کنید وقتی که این خبر رو شنیدم تا 10 دقیقه بهت زده به تلوزیون (ماهواره)داشتم نگاه میکردم فقط امیدوارم که رایت سفید بوده باشه امیدوارم …

 22. Siavash گفت:

  هركي هرجي ميخواد بكه، خاتمي عزيز بهترين كار رو انجام داد. آقاي خاتمي! من هميشه به تو و راهت اعتقاد داشتم، دارم و خواهم داشت.
  كسايي هم كه به نظرشون اصلاحات خاتمي مرده و خاتمي آدم ضعيفي هست; بهتره از حرف زدن دست بردارن و اكه راهي ديكه واسه به دست اوردن حقوق مردم به ذهنشون ميرسه، خودشون دست به كار بشن!

 23. راستین گفت:

  بزرگی میگفت که امیر کبیر مال زمان خودش نبود و باید صدسال بعد میومد
  خاتمی هم مال این زمان نیست باید پنجا سال بعد ظهور میکرد
  اما من میگم تفکر خاتمی ، تفکر همان میرزا تقی خان امیر کبیر است و او متعلق به همین زمان است
  او هوشمندانه ترین کار را انجام داد
  دوستان و هموطنان عزیزتر از جانم صبور باشید
  با گذشت زمان همه چیز به طرف حق کوچ میکند
  صبور باشیم.

 24. هومن گفت:

  خاتمی تصمیم درست و بجایی گرفت ،من همه مخالفین عمل آقای خاتمی را به سخنان دیروز آقای تاجزاده ارجاع می دهم.خاتمی با این عمل ایثارگرانه خود که بارها گفته بود آبرویی که پیش مردم دارد را هزینه خواهد کرد ،نقشه شوم دشمنان جنبش سبز را نقش برآب کرد و بزرگترین حمایت خود را از رهبران در حصر انجام داد.پرده برون افتد و حقیقت آشکار خواهد شد.

 25. هوشیار سبز گفت:

  با سلام خدمت بزرگمرد آفتاب
  جناب آقای دکتر سیدمحمد خاتمی
  توعزیزدل ملت ایرانی ، چه رای بدی چه رای ندی
  ما ملت ایران اینقدر به رشد و بلوغ سیاسی فرهنگی رسیده ایم که بدانیم در عرصه سیاست داخلی و خارجی ؛ لازم بود که آقای خاتمی رای بدهد و یاوران جنبش سبز رای ندهند.
  وقتی اینقدر فضای داخلی یرروی ایشان تنگ است که قادر به فعالیتهای عادی روزانه هم نیستند و طبیعتا نمی گذارند حتی یک سخنرانی ساده هم بکنند لازم است تا قدری این فضا تلطیف شود تا بتوانند صحبتی بکنند و به ما راهکار بدهند ضمن اینکه طیف دیکتاتور منتظر سوژه گرفتن از ایشون و سیدحسن و چندتن رهبران باقیمانده سبز هستند تا با این بهانه (عدم التزام عملی به قانون اساسی و اسلام) ایشان را برای همیشه مطرود نمایند . مگر ما چند رهبر سبز آزاد دیگه داریم؟ ایشون با این حرکتشون دست بهانه جویان را خالی و راه را برای آینده باز نگه داشت. خیلی زیرکی خاتمی جون.
  در بعد خارجی هم عملا نشان داد که رهبری جنبش سبز ایران همراه بلندگوهای خارجی نیست و جنبش سبز هیچ پیوندی با خارجی ها و خارج نشینان ندارد.
  ضمنا حرکت ایشون در رای دادن در یک روستا خیلی جالب بود ، یکی که هیچ خبرنگاری نبود که عکس و فیلم بگیره و حاکمیت هی نشون بدن و خوراک براشون بشه و هم اینکه معلومه هیچکدام کاندایداهای تهران را هم قبول نداره و … نوشتن “جمهوری اسلامی” روی برگه رای دیگه آخر عشق و ارادت و خلوص و درستی و وفای سیدمظلوم ماست به ایران و ایرانی .
  بازهم مخلصیم – یکی از همه ایرانیان

 26. sina گفت:

  آقای خاتمی بارها نشون داده سیاست مدار قابل احترامی هست ، وقتی این خبر رو شنیدم شوکه شدم ولی میدونم یه نیتی پشت این کار هست که به نفع همه ماست !

 27. تاراز نشین گفت:

  درود برکورش ـ امیر کبیر ـ مصدق ـ بازرگان و همه بزرگمردان تاریخ سرزمین اهورایی اریاییم
  سخن من با شماست اقای خاتمی وانهایی که خود را اصلاح طلب می نامید شما که در این چند سال سنگرها و پستهایی چون ریاست جمهوری ـمجلس ـدانشگاه و . . . را یکی پس از دیگری واگذار کردید دیگر چه دارید شما که روزنامه نگارتان دست در قل وزنجیر دارد شما که نسرین وکیل تان را با دستبند به دیدار خانواده اش می برند شما که فریاد اعتصاب غذای زندانیان در بندتان راه به جایی ندارد شما یی که اغتشاشگر و فتنه گر نامتان نهاده اند شمایی که حتی حق ندارید از حق خود (رای دادن )گذشت کنید شمایی سکوت کردن و تآیید نکردنتان بی بصیرتی است با شمایم برای چه باید از شما حمایت کنم ؟ شما که دیگر هیچ ندارید جز اینکه به من و مردمم دروغ نگفتید اری دروغ نگفتید واین تمام سرمایه تان است وحالا میفهمم که چرا باید از شما حمایت کنم من هستم ما هستیم ما می مانیم

 28. تاراز نشین گفت:

  درود برکورش ـ امیر کبیر ـ مصدق ـ بازرگان و همه بزرگمردان تاریخ سرزمین اهورایی اریاییم
  سخن من با شماست اقای خاتمی وانهایی که خود را اصلاح طلب می نامید شما که در این چند سال سنگرها و پستهایی چون ریاست جمهوری ـمجلس ـدانشگاه و . . . را یکی پس از دیگری واگذار کردید دیگر چه دارید شما که روزنامه نگارتان دست در قل وزنجیر دارد شما که نسرین وکیل تان را با دستبند به دیدار خانواده اش می برند شما که فریاد اعتصاب غذای زندانیان در بندتان راه به جایی ندارد شما یی که اغتشاشگر و فتنه گر نامتان نهاده اند شمایی که حتی حق ندارید از حق خود (رای دادن )گذشت کنید شمایی سکوت کردن و تآیید نکردنتان بی بصیرتی است با شمایم برای چه باید از شما حمایت کنم ؟ شما که دیگر هیچ ندارید جز اینکه به من و مردمم دروغ نگفتید اری دروغ نگفتید واین تمام سرمایه تان است وحالا میفهمم که چرا باید از شما حمایت کنم من هستم ما هستیم ما می مانیم