سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » جمعی از نویسندگان و فرهنگیان استان بوشهر؛ بازداشت حمید موذنی محصول یک سوتفاهم است...

جمعی از نویسندگان و فرهنگیان استان بوشهر؛ بازداشت حمید موذنی محصول یک سوتفاهم است

چکیده :اصل دستگیری و بازداشت آقای مؤذنی محصول یک سؤتفاهم است؛ زیرا علت بازداشت ایشان، کاریکاتوری است که از جانب شخصی نا‌شناس به صفحه فیسبوک نامبرده ارسال شده و شاکیان آن را توهین آمیز می‌دانند، در حالی که آقای مؤذنی نه در دریافت کاریکاتور نقشی داشته و نه آن را برای کسی ارسال کرده است....


جمعی از نویسندگان، روزنامه نگاران، فرهنگیان و هنرمندان استان بوشهر با ارسال نامه ای به رئیس کل دادگستری استان بوشهر از وی و قاضی و یا قضات پروندهٔ آقای مؤذنی درخواست کرده اند که با لغو قرار بازداشت، زمینهٔ آزادی وی را از حبس فراهم کند.

در بخشی از این نامه تشریح شده است که اصل دستگیری و بازداشت آقای مؤذنی محصول یک سؤتفاهم است؛ زیرا علت بازداشت ایشان، کاریکاتوری است که از جانب شخصی نا‌شناس به صفحه فیسبوک نامبرده ارسال شده و شاکیان آن را توهین آمیز می‌دانند، در حالی که آقای مؤذنی نه در دریافت کاریکاتور نقشی داشته و نه آن را برای کسی ارسال کرده است.

امضا کنندگان این نامه آورده اند: شما به عنوان رئیس حوزهٔ قضایی استان و نیز سایر قضات شریف استان به فرمان اخلاق انسانی، قانون عادلانه و آیین رحمانی باید پاسدار عدالت و حقوق انسان‌ها و به ویژه مردمان بی‌پناه بوده و در کسوت مرجع تظلمات و دادخواهی شهروندان، از پایمال شدن حقوق آنان جلوگیری کنید.

اوایل دی ماه گزارش شد که با ادامه فشار های دستگاه های امنیتی طی هفته های اخیر و تبدیل شدن قرار وثیقه به قرار بازداشت، حمید موذنی، روزنامه نگار و نویسنده بوشهری و عضو شعبه بوشهر سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) بازداشت و راهی زندان شد.

این روزنامه نگار پنجم مهرماه امسال در محل شورای شهر استان بوشهر توسط ماموران اداره اطلاعات استان بوشهر بازداشت و پس از تحمل ۱۵ روز حبس به قید وثیقه ۱۰۰ میلیونی آزاد شده بود.

حمید موذنی در انتخابات گذشته در ستاد مهدی کروبی، نامزد دوره دهم ریاست جمهوری فعالیت می کرد و سابقه همکاری با اکثر نشریات مستقل استان بوشهر و همچنین سردبیری هفته نامه های محلی همچون ”بیرمی” و ”آواب بهارستان”، ”دریای جنوب” و ”سلام جنوب” را در پرونده فعالیت مطبوعاتی خویش دارد.

متن کامل این نامه به گزارش نسیم جنوب به شرح زیر است:

جناب آقای حیدر بحرانی ریاست محترم دادگستری استان بوشهر

با سلام

همان گونه که اطلاع دارید جناب آقای حمید مؤذنی نویسنده، روزنامه نگار، عکاس، و منتقد هنری در روز سه شنبه ۵/۷/۱۳۹۰ در محل شورای شهر بوشهر بازداشت گردید. آقای مؤذنی پس از ۱۵ روز بازداشت، در روز سه شنبه ۱۹/۷/۱۳۹۰ با سپردن ۱۰۰ میلیون تومان وثیقه آزاد شد. قرار وثیقهٔ آقای مؤذنی اما بدون برگزاری دادگاه، در روز یکشنبه ۴/۱۰/۱۳۹۰ مجدداً به قرار بازداشت تبدیل و ایشان روانهٔ حبس گردید. آقای مؤذنی در شرایطی دوباره زندانی شدند که هیچ یک از مفاد بند‌های ذیل مادهٔ ۳۲ قانون آیین دادرسی کیفری در خصوص جواز بازداشت موقت، مطلقاً درباره وی صدق نمی‌کند. ایشان، افزون بر این، در دوران خارج از حبس، هیچ گونه رفتار مجرمانه‌ای را مرتکب نشده است. مسئلهٔ از بین رفتن آثار و دلایل جرم و تبانی با مته‌مان دیگر یا با شهود و مطلعین واقعه و یا جلوگیری از شهود برای ادای شهادت و یا فرار و مخفی شدن نیز در مورد وی به کلی منتفی می‌باشد. ضمن اینکه ما اصل دستگیری و بازداشت آقای مؤذنی را محصول یک سؤتفاهم می‌دانیم؛ زیرا علت بازداشت ایشان، کاریکاتوری است که از جانب شخصی نا‌شناس به صفحه فیسبوک نامبرده ارسال شده و شاکیان آن را توهین آمیز می‌دانند، در حالی که آقای مؤذنی نه در دریافت کاریکاتور نقشی داشته و نه آن را برای کسی ارسال کرده است.

جناب آقای بحرانی!

شما به عنوان رئیس حوزهٔ قضایی استان و نیز سایر قضات شریف استان به فرمان اخلاق انسانی، قانون عادلانه و آیین رحمانی باید پاسدار عدالت و حقوق انسان‌ها و به ویژه مردمان بی‌پناه بوده و در کسوت مرجع تظلمات و دادخواهی شهروندان، از پایمال شدن حقوق آنان جلوگیری کنید.

بنابراین، از جناب عالی و قاضی و یا قضات محترم پروندهٔ آقای مؤذنی درخواست می‌کنیم که با لغو قرار بازداشت، زمینهٔ آزادی وی را از حبس فراهم نمایید. ما هم چنین از شاکی و یا شاکیان محترم که صرف وجود یک کاریکاتور در صفحهٔ فیس بوک آقای مؤذنی را مصداق توهین به خود دانسته‌اند، خواهانیم که با نشان دادن سعهٔ صدر و با پیروی از اصول انسانی و دستورات مذهبی، با صرف نظر از شکایت خود توفیق فضیلت بزرگ گذشت را نصیب خود کرده و اجازه ندهند فقط بخاطر یک سؤتفاهم، یک نویسنده و روزنامه نگار سر‌شناس و همشهری به زندان افتاده، جامعه فرهنگی استان و خانواده و به ویژه مادر کهنسال ایشان را نگران سازند.

نجف آهوچهر، احسان احمد‌زاده، علی احمدی، عبدالحسین احمدی ریشهری، مجید اجرایی، حمید اباذر، محمد جعفر ایزدپناه،، سیروس بنه گزی، محمد کریم بنه گزی، حسین بختیاری آزاد،، سیامک برازجانی، سینا برازجانی، حسین بکنی، مهدی بهرامی، فرشید جان احمدیان، محمود جمهیری، مهدی جهان بخشان، محمود جهانی آباد، حسام حق پرست، حماسه حق پرست، محمد رضا حق پرست، محمد کاظم حق‌شناس، ماشااله حیدرزاده، جلال خسروی، حسین دهقانی، نبی دهقانی، محمود دهقانی،‌‌ رها رفاهی، حسین روئین، قدرت رحیمی، حامد رحمتی، ابراهیم دانش دوست، مرتضی سراجی، محمد باقر سملی، حسین شاکری، حمید شاه ولی، محسن شریف، مسعود شکوهی، جواد شمشیری، نعمت الله شیخ سقا، حسین شریفی، غلام شبانکاره، آکا صفوی، محمد رضا عزیزپور، راضیه عقیلی مهر، مهدی علیپور، فاطمه علیخواه، ناصر علیخواه، امید غضنفر، فاطمه غمخوار، محمد جواد غریبی، حسین فخرایی، بابک فقیه، خورشید فقیه، احمد فکراندیش، محمد فولادی، اسفندیار فتحی، ناصر قاسمی، غلامعلی قاضی‌زاده، محمد قدسی، میثم قیصی‌زاده، یونس قیصی‌زاده، محمد رضا عزیز‌پور، مجید عوض فرد، کاووس کمالی، محسن کارگر، اسد کرمی، سمیرا کیارش، مهری کرمی، ابراهیم گرمساری، امین گنبدی‌پور، نعمت الله گنبدی‌پور، نوید گنبدی‌پور، حسن لاوری، اسماعیل منصورنژاد، مسعود ماهینی، قاسم محمدی، حسام منصوری، خلیل موحد، طالب موذنی، محمد حسن نصیری، بهرام نکیسا، فاطمه هاشمی، موسی ولی‌زاده، پرویز هوشیار، سید قاسم یاحسینی، فرید یوسفی…


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.