سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » لغو ناگهانی سفر احمدی‌نژاد به استان مرکزی برای افتتاح طرح توسعه پالایشگاه شازند...

لغو ناگهانی سفر احمدی‌نژاد به استان مرکزی برای افتتاح طرح توسعه پالایشگاه شازند

چکیده :سفر احمدی نژاد به استان مرکزی لغو شد. او قرار بود امروز برای راه اندازی فاز دوم طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند و افتتاح طرح بنزین سازی به استان مرکزی سفر کند. مشخص نیست که نگرانی از تکرار حادثه آبادان در شازند اراک باعث لغو این سفر شده یا علت دیگری در کار بوده است. ...


سفر احمدی نژاد به استان مرکزی لغو شد. او قرار بود امروز برای راه اندازی فاز دوم طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند و افتتاح طرح بنزین سازی به استان مرکزی سفر کند.

به گزارش کلمه، دو روز قبل، در حالی برنامه سفر احمدی نژاد برای افتتاح این طرح اعلام شد که سه روز پیش از آن، خبر یک آتش‌سوزی ناشی از انفجار در همین پالایشگاه در رسانه‌ها منعکس شده بود.

بامداد روز جمعه ششم آبان ماه اعلام شد که فاز دوم طرح توسعه پالایشگاه نفت امام خمینی شازند، واقع در اراک، به دلایل نامشخصی دچار آتش سوزی و انفجار شده است. این پالایشگاه نفت در طرح جدید توسعه خود قرار است در خدمت وعده‌های دولت برای خودکفایی در تولید بنزین قرار گیرد و روزانه ۲ میلیون لیتر بنزین تولید کند.

گفته می‌شود که انفجار در این پالایشگاه، بی‌ارتباط با فشار دولت برای افتتاح زودهنگام آن نبوده است؛ درستی مشابه کاری که در جریان افتتاح پالایشگاه آبادان انجام شد و همزمان با مراسم افتتاح به دست احمدی نژاد، فاجعه‌ای دیگر آفرید. حادثه آبادان هم به خاطر عجله در نیل به خودکفایی در تولید بنزین روی داده بود.

اما با وجود آنکه اعلام شده بود امروز – دوشنبه ۹ آبان – احمدی‌نژاد به این پالایشگاه خواهد رفت تا طرح جدید تولید بنزین را افتتاح کند؛ روزی که وزارت نفت از آن با عنوان “روز بزرگی در سند افتخارات ملی برای نظام جمهوری اسلامی ایران” یاد کرده بود، این سفر به دلیل اعلام‌نشده لغو شد.

در چند روز اخیر، سه حادثه نفتی در کشور روی داد تا تعداد حوادث صنعت نفت و گاز ایران در دو سال گذشته به بیش از ۲۰ مورد برسد؛ حوادثی از جمله نشت گاز در تاسیسات نفتی لاوان، آتش‌سوزی در نفت‌شهر، انفجار خط لوله پالایشگاه هاشمی‌نژاد، آتش‌سوزی در پتروشیمی بندر امام(ره)، آتش‌سوزی در پالایشگاه شازند، اصفهان آبادان و انفجار در پالایشگاه آبادان همزمان با مراسم افتتاح و…

اکنون با توجه به حادثه روز جمعه، مشخص نیست که نگرانی از تکرار حادثه آبادان در شازند اراک باعث لغو این سفر شده یا علت دیگری در کار بوده است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.