سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » وعده استانی دولت اجرا نشد/ برای مردم آبادان، مشکل آب ماند و برای مردم اهواز، مشکل ه...

وعده استانی دولت اجرا نشد/ برای مردم آبادان، مشکل آب ماند و برای مردم اهواز، مشکل هوا

چکیده :نمایندگان استان خوزستان دیروز با انتقاد به اجرایی نشدن مصوبه سفر دوم هیات دولت (مالچ پاشی 200هزار هکتار از زمین‌های استان خوزستان) نسبت به خطر جانی برای مردم این شهر‌ها هشدار دادند....


اعلام آلودگی شهر‌های اهواز و سنندج در فهرست اخیر سازمان بهداشت جهانی بار دیگر نگاه‌ها را متوجه آلودگی در استان‌های غربی و جنوب غربی کشور کرد و نمایندگان مجلس را به اظهارنظر واداشت هر چند معاون بهداشتی وزارت بهداشت از این خبر ابراز بی‌خبری کرده است.

به گزارش اعتماد، نمایندگان استان خوزستان دیروز با انتقاد به اجرایی نشدن مصوبه سفر دوم هیات دولت (مالچ پاشی 200هزار هکتار از زمین‌های استان خوزستان) نسبت به خطر جانی برای مردم این شهر‌ها هشدار دادند.

سایت سازمان بهداشت جهانی در گزارش مفصلی به معرفی شهر‌های آلوده در نقاط مختلف جهان پرداخته که در این لیست شهر‌های اهواز و سنندج نیز در شمار خطرناک‌ترین زیستگاه‌ها قرار گرفته‌اند. این سازمان با اشاره به تاثیر این آلودگی‌ها بر مرگ زودرس بر کاهش آلودگی هوا تاکید دارد. این گزارش مبتنی بر داده‌های گزارش شده توسط کشورها در چند سال اخیر در رابطه با ذرات معلق کوچک‌تر از 10میکرومتر در 1100 شهر است، در سال‌های گذشته وجود ریزگردها در آسمان استان خوزستان و استان‌های غربی زندگی را برای ساکنان شهر‌های این منطقه سخت کرده است.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی اهواز با داشتن بالاترین میزان ذرات معلق در هوا به اندازه‌یی کوچک‌تر از 10میکرومتر با اختلاف زیادی بالاتر از شهرهای دیگر قرار دارد. سازمان بهداشت جهانی توصیه کرده که این حد نهایی این ذرات 20 میکروگرم در هر PM10 است که می‌تواند باعث ایجاد مشکلات تنفسی زیاد در انسان شود.

این ذرات اکثرا دی اکسید سولفور و دی اکسید نیتروژن هستند که از نیروگاه‌ها و کارخانه‌ها ایجاد می‌شوند. میزان سالانه این آلودگی در اهواز 372 میکروگرم در هر متر مکعب بوده است. صنایع سنگین و کیفیت پایین سوخت دو علت مهم آلودگی در این شهر 3/1 میلیون نفری هستند.

گزارش سازمان بهداشت جهانی روز دوشنبه برگزار شده است اما معاون بهداشتی وزارت بهداشت از انتشار چنین گزارشی بی‌خبر است. علیرضا مصداقی‌نیا با اعلام بی‌خبری به علت سفر به فارس گفت: به هر حال ریزگردها پدیده نسبتا جدیدی در شهرهای ما هستند که می‌توانند آسیب‌های اقتصادی و سلامتی مردم بزنند و پدیده بسیار ناخوشایندی است و کار کردن روی آن بسیار مشکل است و چیزی نیست که با یک تصمیم جلوی آن گرفته شود.

زمانی ریزگردها بدتر می‌شوند که با آلودگی‌های شیمیایی و گازهای هوا ترکیب شوند و در نهایت چیز خیلی بدی می‌شود.او درباره احتمال سرطان‌زا بودن ریزگردها پاسخ داد: بنده راجع به سرطان?زا بودن این ریزگردها نمی‌توانم به چیزی اشاره کنم اما مسلما هر چیز غیرطبیعی که در هوا باشد و ما تنفس کنیم آسیب رسان است.

نماینده مردم اهواز در مجلس نیز دیروز با هشدار نسبت به خطر جانی برای مردم اهواز گفت: «امروز اهواز به جای اینکه رتبه اول علمی را داشته باشد رتبه اول آلوده‌ترین شهرهای جهان را به خود اختصاص داده است.» سیدشریف حسینی با اشاره به گزارش سازمان بهداشت جهانی گفت: «آلودگی هوا با ?? میکروگرم در متر مکعب اشکالات تنفسی ایجاد می‌کند. در حال حاضر آلودگی هوا در اهواز ??? میکروگرم در متر مکعب است.

باید قبل از اینکه سازمان بهداشت جهانی به این مساله ورود کند و قبل از اینکه در رتبه اول جهان قرار بگیریم و این سازمان کشور جمهوری اسلامی را زیر سوال ببرد، مشکل آلودگی هوا را حل می‌کردیم.»حسینی با بیان اینکه مردم اهواز در هشت سال جنگ تحمیلی خوزستان را ترک نکردند، در جمع خبرنگاران گفت: اما امروز شرایط به گونه‌یی شده است که کارمندان و بسیاری از مردم دیگر درخواست انتقال به شهرهای دیگر را دارند و بسیاری از پزشکان و نخبگان ما مهاجرت کردند. نماینده مردم آبادان نیز از جمله کسانی بود که دیروز در این‌باره سخن گفت: مردم آبادان از تشنگی فریاد عطش سر داده‌اند.

آیا شعار دولت مبنی بر عدالت این است که مردم خوزستان از نعمت آب محروم باشند؟ عبدالله کعبی ادامه داد: امروز کسانی خود را میراث‌دار دفاع مقدس می‌دانند که برخلاف نص صریح بنیانگذار انقلاب با حضور در گلوگاه‌های اقتصادی کشور به جایگاه متولیان دفاع مقدس آسیب‌ رسانده‌اند. در آبادان پیش از جنگ اسکله‌ها، فرودگاه‌ها و جاده‌ها و کشاورزی بسیار چشمگیر بود بطوری که همسایگان حوزه خلیج‌فارس حسرت زندگی مردم این شهرستان را داشتند.

من در برابر این مسائل به مردم پاسخی جز سرافکندگی ندارم.»مساله آلودگی پایتخت هم بار دیگر دیروز در فراکسیون محیط زیست مجلس مطرح شد. انوشیروان محسنی‌بندپی عضو این فراکسیون معتقد است یکی از متهمان اصلی آلودگی هوای تهران وسایل نقلیه‌یی هستند که به علت کیفیت پایین، سهم قابل توجهی در افزایش آلاینده‌های موجود در هوای شهر داشته و محیط‌زیست پایتخت را مورد تهدید قرار داده‌اند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.