سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » برخورد مأموران امنیتی با تجمع معترضان در تبریز و ارومیه...

برخورد مأموران امنیتی با تجمع معترضان در تبریز و ارومیه

چکیده :تبریز و ارومیه امروز به خاطر تجمعات اعتراضی چند هزار نفری دوستداران دریاچه ارومیه در حالت امنیتی بسر برد و تعداد زیادی از شهروندان این دو شهر که در تجمع حضور داشتند بازداشت شدند. شلیک گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی و رنگی در این دو شهر گزارش شده است....


تبریز و ارومیه امروز به خاطر تجمعات اعتراضی چند هزار نفری دوستداران دریاچه ارومیه در حالت امنیتی بسر برد و تعداد زیادی از شهروندان این دو شهر که در تجمع حضور داشتند بازداشت شدند. شلیک گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی و رنگی در این دو شهر نیز گزارش شده است.

به گزارش منابع خبری کلمه، از تبریز خبر می رسد که تعدادی از شهروندان در اطراف بازار بزرگ تبریز که محل ساختمان استانداری و فرمانداری این شهر نیز هست تجمع کردند اما نیروهای امنیتی که حضور گسترده ای در شهر داشتند آنها را با باتوم سریع پراکنده کردند.

از سوی دیگر افراد تجمع کننده با سر دادن شعارهایی مانند : «تورک گارداشیم سنده گل» (برادر ترکم تو هم بیا) از شهروندان می خواستند به تجمع آنها بپوندند اما به طور پیاپی نیروهای امنیتی تجمع های شکل گرفته را متفرق می کردند.

حضور لباس شخصی ها در بین افراد تجمع کننده بسیار گزارش شده است و از سوی دیگر بازداشت های زیادی در تبریز از بین افراد تجمع کننده صورت گرفته است.

افراد معترض در این تجمع ها شعارهایی نیز سردادند و می گفتند:«اورمو گولو سوسوزدور، آذربایجان اویانماسا اوتوزدور»( دریاچه ارومیه تشنه است آذربایجان اگر بیدار نشود بازنده است)

اما از ارومیه نیز خبر می رسد که به نسبت شهر تبریز برخوردها شدیدتر بوده و اعتراض ها نیز گسترده تر.

برخی منابع اطلاع دادند که صدای تیراندازی در این شهر شنیده شده است و بازداشت های گسترده ای توسط نیروهای امنیتی و لباس شخصی اتفاق افتاده است.

ماموران امنیتی با باتوم و گلوله‌های رنگی و نیز موتور سیکلت سعی در متفرق کردن معترضان داشته‌اند. در برخی موارد نیز خشونت های جدی تری علیه معترضین اعمال شده است.

معترضان معتقدند که سیاست های دولت و سوء مدیریت مسئولان محلی عامل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه است. تجمع های اعتراضی به این امر در روزهای اخیر با برخورد مأموران امنیتی مواجه شده است.

یکشنبه گذشته نیز چند هزار نفر از دوستداران دریاچه ارومیه در ارومیه و تبریز به خیابان آمدند و مسئولان را به نجات این تالاب فراخواندند.

همچنین گزارش ها حکایت از آن دارد که در این دو شهر شبکه تلفن همراه و ارتباط های اینترنتی با اختلالاتی همراه است.

روز شنبه گذشته ۲۲ نماینده مجلس شورای اسلامی، در نامه‌ای به هیات رئیسه مجلس، از دولت خواستند که پاسخگوی پیامدهای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی ناشی از روند خشک شدن دریاچه ارومیه باشد.

در اعتراض‌های صورت گرفته در تبریز و ارومیه، مردم علیه مجلس به خاطر رای نیاوردن دوفوریت طرح نجات دریاچه ارومیه شعار سردادند.

روز شنبه ۱۴۰ روز‌نامه‌نگار نیز، با امضای نامه‌ای سرگشاده خطاب به نمایندگان مجلس، وزیر نیرو، وزیر جهاد کشاورزی و استانداران آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان، خواهان اقدام فوری و به دور از تشریفات اداری برای نجات دریاچه ارومیه شدند.

در همین حال معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دولت محمد خاتمی، با انتقاد از نحوه برخورد با دوستداران دریاچه ارومیه خواستار عزم دولتمردان برای نجات این دریاچه شده است.

معصومه ابتکار تصریح کرده است که به عنوان یک راه‌حل فوری باید به این دریاچه آب انتقال داده شود.

او تصريح كرد: «نمي‌دانم در اين ميان مقصر كيست، دولت كه برنامه‌ها را انجام نداد يا مجلس كه پيگيري و نظارت نكرد، در هر حال زمان گذشت و اين گذشت زمان بحران را تشديد كرد و اكنون ما به نقطه اوج بحران رسيده‌ايم.»

ابتكار تصريح كرد: «هم اكنون بايد به راه حل‌هاي عاجل بيانديشيم، تا درياچه خشك نشود و حق آبه به درياچه برسد كه بخشي از آن يقينا در دست وزارت نيرو است بخشي نيز در اختيار وزارت جهاد كشاورزي تا راندمان آبي كشاورزي منطقه را كنترل كند و بخشي از حق آبه درياچه اروميه را تامين كنند.»


 • امیر

  چرا به برادران غیور آذری ما انگ تجزیه طلبی می چسبونید
  آذربایجان اویاخ دی

 • یاشار

  همة ایرانی‌ها مخصوصا در تهران که مرکز کشور است باید از حرکت شهرهای آذربایجان دفاع کنند. دریاچه ارومیه مسئله ملی ماست. گوناز تی وی (تلوزیون غفلت‌زده‌های پان ترکیست) شاکی بود که چرا الهام علی‌اف یا آق پارتی (حزب اردوغان) از آنها حمایت نکرده. عزیز دلم معلوم است که آنها شما را برای منافع ملی‌ خودشان می‌فروشند. فراخوان جنبش سبز برای راهپیمایی نیروهای سرکوب را مجبور می‌کند تا از فشار بر روی تبریز و ارومیه بکاهند. و در ضمن نتوانند نیروی سرکوبی از آن مناطق به تهران بیاورند.

 • امیر

  درود بر مردان سرزمین ستار خان و باقر خان و حیدر عمو اوغلو

 • آزادی

  مرگ بر دیکتاتور
  وقتت سر اومده دیکتاتور

 • علی

  آقا امیر عزیز : شورای هماهنگی راه سبز بی تفاوت نبوده و یک هفته قبل اطلاعیه رسمی در حمایت از حرکت مردم آذربایجان و وضعیت دریاچه ارومیه صادر کرد که در اغلب سایتها و در همین سایت کلمه منعکس شد.

 • taha

  اذربایجان با تمامی امکانات خود از نابود شدن دریاچه ارومیه ممانعت بعمل خواهد اورد.مرگ دریاچه ارومیه مرگ اذربایجان خواهد بود.درود بر مبارزان حفظ و احیای دریاچه ارومیه در تبریز و ارومیه.

 • ناشناس

  من پدرم فارس و مادرم اذری و افتخار میکنم به اذربایجان و ایران و ایران را با این نقشه دوست دارم همه باهم متحد و برادر.ای یاشا قارداشیم

 • اذربایجان

  تبریز اورومیه تهران اصفهان وخرمشهر عزیز وسایر جاهای ایران عزیز باهم پیوند ناگسستنی دارند

 • اشفته بی قرار

  ما اذریها یکی از ملیتهای تشکیل دهنده ایران هستیم وهرگز نمی تونیم بجز ایران به چیز دیگری فکر کنیم.اینوثابت کردیم واگر لازم باشه دو باره ثابت خواهیم کرد

 • MIYAANAALI MAMAD

  MAA TOORKAA, HEMAAYATE COMMENTI NEMIKHAAYIM…

 • علی بهادری

  کلا مسئولان ما سواد ندارند همه مون می دونیم سواد ندارن ولی مدرک دارن چه جورم رنگ با رنگ هستن ، آذربایجان هم مثل بقیه جاها است پس این رو هم بدونید که اگه ارومیه نابود بشه کل ایران ضربه میبینه ، گردو خاک نمک همه کشور رو فرا میگیره ، پس فقط می تونم بگم همه مون دست به دست هم بدیم و این دفعه به پای صهندوق رای نریم تا این بی سواد های که فقط بلدن گردنشون رو کلفت کنن رو انتخاب نکنیم

  باتشکر

 • ناشناس

  سلام من یک کرد هستم وبه فرزندان بابک خرمدین درود می فرستم بدانید ما کردها پشتیبان شما برادران وخواهران ترک هستیم درود بر ایران مرگ بر تجزیه طلب

 • ناشناس

  من هم به عنوان یه کرد به مردم آذربایجان درود میفرستم…یاشاسین آذربایجان

 • ناشناس

  زنده باد

 • مینا

  آقایانی که تا دو هفته پیش دایه دلسوزتر از مادر برای معترضان انگلیسی بودند و حکومت انگلیس را به خاطر برخوردهایشبا معترضان سرزنش می کردند و اعتراض را حق مسلم مردم انگلیس می دانستند چگونه است که امروز یک تظاهرات آرام زیست محیطی را بر نمی تابند و با مردم خود برخورد می کنند نکند بازهم این ملتی که دلشان به حال محیط زیست مملکتشان می سوزد عوامل امریکا و اسرائیل هستند

 • کامران

  من نمی دانم این کلمه تجزیه طلبی را چرا دامن می زنید این جور برخوردها که پرچم آتش می زنند فقط برای انخراف افکارعمومی و سزکوب است من ار شما سئوال می کنم عکس امام را در سال 88 به چه منظوری پاره کردند آری دوستان کمی منطقی باشیم و فقط برای ایران و اتحاد فکر بکنیم