سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » وزیر شدن یک نظامی و آینده‌ی تاریک صنعت نفت ایران...
» چرا سردار رستم قاسمی درباره‌ی سوابق خود دروغ می‌گوید؟

وزیر شدن یک نظامی و آینده‌ی تاریک صنعت نفت ایران

چکیده :رئیس قرارگاه خاتم‌الانبیای سپاه، دقایقی قبل رئیس کل مجموعه‌ی نفت ایران شد. در شش سال گذشته، به طور متوسط به ازای هر ایرانی در حدود 370.000 تومان در اختیار این قرارگاه قرار گرفته است، آن هم نه در قالب مناقصات مرسوم و قانونی، بلکه به صورت دستوری و ترک تشریفات! کسانی که با زیرمجموعه های این قرارگاه در مقاطعی همکاری کرده اند، می گویند هیچ کدام از پروژه ها به سرانجامی نخواهد رسید و هزاران مشکل در فردای افتتاح نمایشی آن پیش خواهد آمد....


گروه اقتصادی کلمه – کمال الدین صبا: دقایقی قبل، رئیس قرارگاه خاتم‌الانبیای سپاه، به ریاست کل مجموعه‌ی نفت ایران رسید و در حالی که اوضاع پولدارترین وزارت خانه کشور به اقرار معاونین و مدیران این وزارت خانه با سوء مدیریت و بی کفایتی باند احمدی نژاد و خانه نشین کردن مدیران با سابقه و گذاردن افرادی ناآگاه از مسائل نفتی چون میرکاظمی و علی آبادی در راس وزارت نفت از هم پاشیده است، امروز یک سردار سپاه و فرمانده یک قرارگاه نظامی- اقتصادی سپاه نیز به عنوان وزیر به ساختمان پر از پول تقاطع حافظ – طالقانی راه یافت تا پس از تصاحب قراردادهای فاز 15 و 16 پارس جنوبی، اکنون تمام صنایع و سرمایه های نفتی ملت در چنبره ی سپاه پاسداران قرار گیرد و فساد اقتصادی با ورود تمام عیار نظامیان، به حد اعلای خود برسد.

در هیچ جای جهان قابل قبول نیست که یک مجموعه غیر شفاف و آن هم نظامی، در عرض شش سال و بدون برآورد از توانمندی و سوابق فعالیت های مشابه، بتواند 25.000.000.000 دلار پروژه اخذ کند! این مبلغ در عرف قراردادهای نفتی جهان آنچنان بزرگ است که کارتل های بزرگ نفتی نیز نمی توانند با چندین دهه سابقه درخشان نفتی و در دست داشتن تکنولوژی های روز دنیا و دسترسی به بهترین منابع و نیروهای انسانی متخصص و ماهر، این مقدار پروژه را در این مدت کوتاه اخذ کنند و آن را به انجام رسانند. برای روشنتر شدن مقیاس این عدد باید گفت اگر جمعیت کشور را 75 میلیون نفر در نظر بگیریم، با قیمت ارز 1100 تومانی، به ازای هر ایرانی در حدود 370.000 تومان در اختیار این مجموعه قرار گرفته است! از آن جالبتر اینجاست که این پروژه ها نه در قالب مناقصات مرسوم و قانونی، بلکه به صورت دستوری و ترک تشریفات به این مجموعه واگذار شده و باز نکته دیگر اینکه از همان ابتدا به جای روند جاری، این مجموعه نظامی با شگفتی هزینه انجام پروژه ها را از صندوق ذخیره ارزی برداشت نموده و اقدام به فاینانس نمودن پروژه ها کرده است.

نویسنده این مطلب از نزدیک شاهد تجربیات دوستانش بوده که با زیرمجموعه های این قرارگاه در مقاطعی همکاری کرده اند. آنها همگی به سرانجام این پروژه ها بدبین و ناامیدند و مدیریت این مجموعه ها را آنچنان به هم ریخته و ضعیف می دانند که می گویند هیچ کدام از پروژه ها به سرانجامی نخواهد رسید و هزاران مشکل در فردای افتتاح نمایشی آن پیش خواهد آمد و علاوه بر به خطر انداختن جان صدها انسان شاغل در این پالایشگاه ها، سرمایه کشور را نیز به نابودی می کشاند.

سردار رستم قاسمی مدعی شده اند که در احداث چندین پالایشگاه حضور داشته اند. خیلی ساده سوال می کنیم که لطفا یکی از این پالایشگاه ها را نام ببرید! مجموعه تحت امر شما به صورت دستوری و خارج از روال قانونی، صدها پروژه بزرگ مملکت را از دست شرکت های صاحب نام و تخصصی مرتبط با این صنعت در آورده و غصب کرده است و تاکنون حتی یک پالایشگاه نیز از این پروژه ها به بهره برداری نرسیده است که ادعای احداث چندین پالایشگاه را کرده اید!

مدیرانی که برای این پروژه های کلان گمارده اید، حتی گاهی نمی دانند استاندارد چیست و کیفیت کدام است و مهندسی چه معنایی دارد. شما و تفکر حامی شما سرمایه مملکت و مردم را در اختیار چنین کسانی قرار داده اید.

به تصاحب قراردادهای بزرگ نفتی بسنده نکردید و سهام اندک شرکت های موجود مانند صدرا و تأسیسات دریایی ایران و غیره را شما و دوستان دیگر نظامی تان غصب کردید تا صاحب انحصاری هرچه قرارداد بزرگ نفتی هست شما نظامی ها باشید و شرکت های خصوصی نتوانند به هیچ شکلی رشد کنند و در نتیجه استعدادها راهی آن سوی مرزها شوند.

شما لطفی به مردم و مملکت نکرده اید و با قرار گرفتنتان در مسند وزارت نفت، راه ورود بیشتر نظامیان بر این مجموعه را بازتر از آنچه هست خواهید کرد و نظامی گری را بر بزرگترین و مهمترین وزارت خانه مملکت حاکم خواهید نمود. نمی توان انتظار داشت که متخصصین در مجموعه ای که باید دست به سینه و خبردار جلوی سرداران نظامی خم و راست شوند و تنها به فرمانبرداری بی چون و چرا بسنده کنند، حضور یابند و گره از مشکلات عدیده این وزارت خانه که در این شش سال به هم پیچیده و دشوارتر شده است، بگشایند.

البته شما خود شاید به اختیار خود این کارها را نکرده اید و دستور و امر حاکمان و آنچه در مخیله شان می گذرد بر این قرار گرفته باشد که اوضاع بر این منوال قرار گیرد و سرمایه های این وزارت خانه نیز بدین گونه مستهلک گردد.

امروز روز آزمون دیگری برای مجلس بود که جهت و سمت و سوی حرکتش را مشخص کند. نمایندگان اکثریت مجلس با هیاهویی که پس از نطق رئیس مجلس ایجاد کردند، نشان دادند که حتی حاضر نیستند صدای مخالفی هم به گوش برسد، و می خواهند تنها نظامیان در این مملکت در هرم قدرت قرار بگیرند و متخصصین و دود چشم خورده های صنعت نفت نیز همچون دیگر صنایع و دیگر وزارت خانه های مهم کشور شاهد حاکمیت نظامی ها شوند.

بدین سان، آینده صنعت نفت ایران، تاریک خواهد بود. کارتل های نفتی بزرگ در تمامی میادین نفت و گازی مشترک ما با کشورهای همسایه شریک شده اند. در کشور عراق که ما تعداد زیادی منابع مشترک مرزی داریم، در غیاب و غفلت چند ساله ما و به هم ریختگی سیاست های داخلی و خارجی کشور، دولت عراق با گرفتن سهم بیست درصدی، میدان های نفتی اش را به این غول های بزرگ نفتی سپرده است. نفت و گاز ما را به راحتی خواهند ربود. حتی حفاری افقی و نفوذ به داخل میادین نفتی ما نیز دور از ذهن نیست، کما اینکه در مورد پارس جنوبی گزارش آن منتشر شده است.

در شش سال اخیر به عمد قراردادهای نفتی میادین مشترک مانند اسفندیار با سنگ اندازی مواجه شده اند و هیچ توفیقی در آنها حاصل نشده است. نگهداری از پالایشگاه های موجود با مشکلات فراوان روبه‌رو بوده است. متخصصین با حاکم شدن افراد غیرمتخصص و دست نشانده بر پست های مدیریتی، تحقیر شده و از مملکت رفته اند و یا سرخورده شده اند.

طرح های سرمایه گذاری برای حفظ سقف تولید و افزایش تولید نفت با سیاست های غلط و عدم حرکت بر محورهای مشخص شده با کندی و توقف مواجه شده اند و هزار و یک مشکل عدیده دیگر در این چند سال دست به گریبان این وزارت خانه بوده است.

آنقدر افراد ضعیف بر این مسند گماشته شده اند که حال سرداری نظامی که به یمن قدرت گرفتن احمدی نژاد پا در پروژه های نفتی کرده، از شانس تصدی این وزارت خانه برخوردار شده و نمایندگان هم که از حرکات بعدی احمدی نژاد و گزینه های ضعیف تر در لیست می ترسند، آنطور که اخبار این چند روزه نشان می داد، بر صدارت رستم قاسمی بر این وزارت خانه توافق کردند و شد آنچه نباید می شد.


83 پاسخ به “وزیر شدن یک نظامی و آینده‌ی تاریک صنعت نفت ایران”

 1. ناشناس گفت:

  اینها تنها یک هدف دارند و آن هم پول است. تخصص و هنر و حرفه که ندارند. باج میگیرند چون سلاح و ادوات جنگی ملت را غنیمت خودشون بحساب میارند و با استفاده از اسلحه ارعاب میکنند و از همه چیز وبدون زحمت سهم نامشروع و حرام میبرند. سلام بر موسوی و کروبی.ننگ بر کودتاچیان و خدام و حشم بی غیرتشان.

 2. مسعود گفت:

  اگر هینطوری پیش رود وزارت نفت به وزارت سپاه تبدیل می شود.

 3. ناشناس گفت:

  جناب عابر شما نفهم نباش خودتم به نفهمي نزن ،در تمام دنيا! حكومت نظاميان نتيجه يك كودتا و رسيدن به ديكتاتوري مطلقه بوده و هست شما كه اينقدر دنيا ديده ! هستي چطور نفهميدي ثروت در اختيار قدرت مطلقه خواه ناخواه فساد به بار مياره و نيرويي كه بايد در اختيار پاسداري از كيان يك كشور باشه رو تبديل به چرتكه اندازاني ميكنه كه براي حفظ ثروت و قدرت تن به هر خفتي ميدن حتي به قيمت تاراج منابع نفتي ،واگذاري معادن ،بخشيدن جزيره هاي ايراني ،تغيير نام خليج فارس و…(كاش فقط كمي ميفهميديد)

 4. توانا گفت:

  رستم خان قاسمی وزیر پیشنهادی احمدی نژاد نبود هم به او تحمیل شد و هم به مجلسیان.

  عمر مجلس رو به پایان است و نمایندگان دنبال جا برای خود در دولت می گردند.

  آقای لاریجانی و باهنر به دنبال دوام عمر سیاسی خود هستند.

  در همین جا از شما می خواهم که میر حسین موسوی را “سید الشهداء حیات سیاسی” بنامید زیرا او حیات سیاسی همراه با سیاسی کاری و تزویر و بله قربان گویی و دروغ را به حیات طیبه راستگویی و دفاع از مردم فروخت.

  من این لقب را ار لابلای حرف های لازیجانی رییس مجلس گرفته ام که او گفت اگر کسی می خواهد عمر سیاسی داشته باشد باید راه خود را از رهبری و ولایت فقیه جدا نکند.

  گویی همه مطیع اند رهبری را و نمی دانند خداوند هرگز اطاعت از غیر معصوم را نخواسته است.

  حرف خوبی آقای هاشمی رفسنجانی زد و آن اینکه در پاسخ به این سوال که رابطه ات با رهبری چگونه است و گفت خوب است و البته اختلاف نظر و سلیقه در بعضی کارها وامور داریم و البته من نهایتا تابع نظر رهبری هستم وای کاش لاریجانی و امثال ایشان نیز نهایتا تابع نظر رهبری بودند و نه مطیع ابتدا به ساکن.زیرا مردم نماینده انتخاب کرده اند و این حق انتخاب کردن را به رهبری نداده اند که او انتخاب کند و بنابراین باید نظر خود را بگویند و نهایتا از نظر رهبری تبعیت کنند و نه اطاعت که بار معنایی خاص خود را دارد و اگر روزی دیدند که توان تبعیت را مثل موسی در برابر خضر ندارند استعفاء دهند.

  روابط عمومی سپاه هم بیانیه داده و از مجلس تشکر کرده و گفته برکسی پروژه های راه سازی و پل سازی و سدسازی و مدرسه سازی و مسجد سازی و درمانگاه و بیمارستان سازی و احداث خط لوله و گاز غیره سپاه پوشیده نیست و این سخن یعنی اینکه سپاه هم وزارت نیرو است و هم وزارت نفت و هم وزارت آموزش و پرورش و هم وزارت ارشاد و هم وزارت نفت و اصلا سپاه همه کاره است و این سندی است که اگر به آن دقت کنیم انحرافی را که آقای خامنه ای بینانگزاری کرد را می توان فهمید.

  فقط به واسطه بیان نورانی امام که گفت سپاه وارد هیچ حزبی نشود و در سیاست دخالت نکند شرم کرد و علنی نکرد که ما حتی پروژه رییس جمهوری نشانی بر کرسی قوه مجریه هم در دستور کار داشتیم و مردم ببینند که چقدر ما فعال هستیم و اگر سپاه نباشد کشور هم نیست.

  امروز سایه سپاه بر تمام شئونات این کشور سایه افکنده است و دفاع عجولانه لاریجانی از رستم خان قاسمی هم در این راستاست او خوب فهمیده که اگر می خواهد عمر سیاسی داشته باشد باید تمکین کند وگرنه خیلی با علی آقا مطهری مخالف نیست.

 5. ناشناس گفت:

  با کمال تاسف این سپاه سپاهی نیست که امام خمینی بر بازوان انها بوسه میزد, این سپاه سپاه کودتاست

 6. ناشناس گفت:

  ساختار نظامی با فعالیتهای اقتصادی تناسب نداره و علاوه براینکه باعث گسترش فساد می شه کارایی و بهره وری رو هم پایین می آره و جلوی فعالیت بخش خصوصی بصورت سالم و درنتیجه جلوی خلاقیت و رشد استعدادها رو می گیره.

  قبل از انقلاب کره جنوبی، مالزی و ترکیه از ما عقب تر بوده اند ولی بعد از مدتی با سرعت برق از جلوی ما گذشتند.
  حالا ما دلمون رو خوش کرده ایم که کار عمرانی می شه! خوب در همه جای دنیا کار عمرانی انجام می شه و همه دارند پیشرفت می کنند. منتها اکثر کشورهای دیگه با سرعت خیلی بیشتر از ما دارن جلو می رن و سال به سال جایگاه پایین تری در بین کشورهای جهان پیدا می کنیم.

 7. reza گفت:

  مجلس شده تشریفاتی ، مگر کم دکترای تربیت بدنی داریم که یکی مثل این عباسی وزیر ورزش شده ، من خودم کارشناسی ارشد تربیت بدنی رو دارم و برای این دولت متاسفم که اینقد دوروهمیه . من از مطهری واقعا خوشم اومد یک نفر پیدا شد که بگه سپاه مفسدترین نهاد جامعه شده . چیزی که به عینه می بینیم . کار کم حقوق زیاد . و از آقای لاریجانی واقعا بدم اومد که در مسند ریاست طرفداری کرد . واقعا متاسفم برای خودم که باید بیکار باشم با این مدرک و چند ادم بیسواد سرکار برن . اندکی صبر سحر نزدیک است

 8. ب. ع گفت:

  بحث یک نفر از سپاه به وزارت نفت نیست بحث یک تفکر قدرت طلبی و خارج نمودن عالمان و متخصصان در صنعت می باشد .شما ببینید در وزارت کشور . وزارت دفاع . شهرداری نیروی انتظامی .صدا وسیما . ……..وهرکجا که سپاه رفت چه مجموعه ای از کارکنان نا کارامد چه به صورت انقالی و جه به صورت رها شده در سپاه در ان وزارت خانه ها و یا نهادها و استانداری و فرمانداری بکار گیری شده است یعنی عملا بدست گرفتن قدرت ان مجمو عه توسط سپاه .

 9. محمد گفت:

  با سلام
  آقای دوست فرمودند که آقایان کلمه پروژه را نمی شناسند و اجرا را و حرف زیادی می زنند یعنی تحلیل مقله نویس غلط است . سووال این است که شما دوست عزیز چه سندی دارید که این تحلیل درست را که من با پانزده سال تجربه در وزارت نیرو و آشنایی با افرادی که در پروژه های نفتی کار می کنند با پوست و گوشت آن را احساس می کنم تایید می کنم را نقض نمایید. برادر بزرگوار و دوست عزیز تمام ضعف مملکت در این سی و اندی سال همه و همه سوئ مدیریت بی سواد محوری بی توجهی به نظر کارشناسان خبره و اجازه ندادن به افراد توانمند برای تصدی مشاغل است . امیدوارم آینده به نفع ملت ایران باشد./

 10. رضا گفت:

  وقتی درس تاریخ داشتیم معلم از خیانت فتحلی شاه و جدایی اذربایجان و ارمنستان وگرجستان از ایران میگفت وما بر فتحلی شاه لعنت می فرستادیم.اما حالا می گویم خوش به حالشون که جدا شدن دارن زندگی میکنن.
  کاش فتحلی شاه به ما هم خیانت می کرد

 11. ناشناس گفت:

  آقای یا خانم دوست
  مثل اینکه حسابی سبیل شما را چرب کردند

 12. ناشناس گفت:

  اگر عرضه و توان برادران سپاهی را میخواهید در کارهای عمرانی محک بزنید، کافیست یک نگاه به مصلای تهران بیندازید که بعد از بیست سال و خدا میداند چقدر پول هزینه کردن ، هنوز که هنوزه نمام نشده !!! مقایسه اش کنید با مدیریت پروژه توسعه مسجد الحرام !!! آدم نمیداند که به این ادعا ها بخندد یا گریه کند. بیچاره این مردم مظلوم که سرمایه و ثروتشان اینطور به یغما رفته و نابود میشود.

 13. ناشناس گفت:

  تا کور شود هر آنکه نتواند دید درود برسپاه وسپاهی که اگر نبودند شما حرام زاده بودید

 14. محمد گفت:

  کودتا به صورت خزنده دارد خود را کامل میکند .در کجای دنیا نظا میان توانستند کشور داری کنند که در ایران موفق بشوند .فقط تاراج میکنند و از خودشان هم راضی هستند .و برای خودشان پپسی باز میکنند .هرکس هم حرف بزند اوین و شکنجه سراغش خواهد امد

 15. سوسن گفت:

  تمام روند کشور برخلاف آنچه رهبر انقلاب خمینی گفت پیش می رود سپاه دقیقا همانجاهایی فعالیت دارد که نباید داشته باشد و مردم و رهبرانشان همان جاهایی هستند که نباید باشند ( حصر و زندان ) آنوقت صحبت که می شود آقایان خود را از پیروان صادق او می دانند سپاهی ها بهتر است یک بار وصیت امام را بخوانند

 16. مجید نام جو گفت:

  باید همه وزارتخانه ها را به قرارگاه بسپارند تا اوضاع بطور اساسی بهتر شود!

 17. حسین گفت:

  همه عادت کردنداین سردار یاآن سردارچه فرقی می کند

 18. کریم گفت:

  هیچ تردیدی نباید داشت که مجموعه حرکات در جهت منافع کمپانیهای نفتی آمریکائی است. امروز غارت منابع مشترک با قطر و تعطیلی پارس جنوبی و گورستان شدن عسلویه و چپاول منابع مرزی با عراق توسط این عزیزان که سودش فقط مال کمپانیهای نفتی آمریکائی است معنی دیگری دارد؟ از سوی دیگر عربده کشی های موشکی سپاه که موجب فروش میلیاردها دلار سلاح به مسلمانان منطقه گردیده و موجب راه اندازی تریلیون دلاری دفاع موشکی شده است معنای دیگری دارد؟ جناب سردار قاسمی که بسیار امر برایش مشتبه شده است هم در این راستا کار خود را خوب انجام داده و با قبضه کردن تمام کارها جاده صاف کن منافع غربیها شده است هم در این راستا خوب و بجا انتخاب شده است..قدمش برای آنها خیر است در این ماه مبارک!!..دست ولایت هم درد نکند با این کشور داری که روی قاجار ها را هم سفید کرده است و دست مجلس بی غیرتی که باعث ننگ بشر است هم درد نکند که آخرین خیانت خود را به موقع انجام داد ..دم ملت هم گرم که عند مبارزه اش آب بازی در پارک است!!

 19. ناشناس گفت:

  آ خه جیکار کنن که بتونن جیب خودشونو پر کنن ؟ اینا فقط به فکر خودشون هستن . که هر وقت خواستن برن . بار خودشونو بسته باشن .

 20. جهنم گفت:

  گفتن تمام این حرفها فایدش چیه؟ ما مردم حتی اتدازه مصرو سوریه هم نیستیم . اگه بدترین بلاها رو هم سرمون در یارن بازم ساکیتم. پس نقادی نکنیم و فریاد نزنیم . وقتی انقد پست شدیم که دادن یارانه ما رو راضی می کنه پس ناراحت تاراج نفتمون نباشیم. ………..کوروش اسوده بخواب که ما هم نیز خوابیم………….

 21. مجتبي گفت:

  سلام به دوستان عزيز
  به دليل اينكه رشته تخصصي بنده همين هست پيگير موضوعات مختلف نفتي هستم
  اكثر مواردي كه در متن اين نوشته بصورت انتقادي مطرح شده صحيح هستند و اگر از كارشناسان مختلفي كه در شركت هاي نفتي مشغول به كار هستند سوال بفرمائيد، خط به خط مطالب را پس از پيگيري تأييد خواهند كرد و البته اگر به تحليل ها و نوشته هاي قبلي آقاي صبا نيز مراجعه كنيد، منبع اكثر اين حرفها را خواهيد يافت
  به تحقيق روال سايت كلمه بر بيان حقايق بوده و هر آگاهي كه مطالب رو از اين سايت پيگيري كرده باشه تا الان، كمتر تونسته نقص و دروغي در ميان تحليل ها و صحبتها و اخبارش پيدا كنه. درست همون روالي كه در مورد ميرحسين و تفكر ميرحسين صادقه
  كاش با هر گرايش فكري و سطح آگاهي و معلوماتي هستيم، احترام هم رو در بيان نظرات حفظ كنيم و فقط در پي محكوم كردن نظرات بقيه و اثبات نظر خود نباشيم. كما اينكه من در اين نوشته توهين و سياه نمايي نمي بينم و در تعجبم از دوستاني كه اين متن رو دروغگويي مي دونن و بدون اشاره دقيق به موارد مخالف، سعي در توجيه وجود يك مجموعه معظم اقتصادي در ميان نظاميان هستند.
  پيچ و خم سياست بسيار زياده و قطعا نمي توان انتظار داشت كه پشت پرده همه انتصابات و غيره در اين بحبوحه خبري بيرون بياد و نقد بشه، اما بصورت كلي كسي كه اندك حساسيتي داشته باشه، به ورود نظامي ها در همه عرصه ها نمي تونه خوشبين باشه. و اين دود در نهايت نه در چشم رهبر و احمدي نژاد، كه به چشم ساكنان اين سرزمين مي ره. آبي كه ريخته شد جمع كردنش ممكن نيست گاهي
  اميد كه روزي هم رو بهتر تحمل كنيم و بتونيم افراد رو در جايگاه مناسب خودشون ببينيم

 22. جمشید گفت:

  یادمون نره یکی از دلایل سقوط حکومت شاه بلندپروازی اون بود سپاه هم با این رویه انچنان از مرکب قدرت بر زمین خواهد افتاد که جبرانش محال است

 23. هرمز گفت:

  راستی خدا نکنه این رستمه سهراب نفت ما رو به قتل برسونه

 24. ناشناس گفت:

  باید فاتحه این مملکت را خواند.سپاه در تمام نقاط پولساز وقدرتمند کشور نفوذ کرده وتمام امکانات را از آن خودشان کرده اند.دیگر خود حکومتم حریفشان نمیشود وفقط مردم میتونن در مقابل این چپاولگران بایستند.سپاه به تنهایی الان چند وزارتخانه مهم واساسی را در چنته دارد و تصمیمات اساسی مملکت را میگیرد.چطور میتوانیم در مقابل گذشتگان خودمان سربلند کنیم که اجازه دادیم همچنین افرادی برما حکومت کنند

 25. ناشناس گفت:

  سپاهیانی که در برابر صدام با هدف دفاع از مردم ایستادند برای ما محترم هستند ولی الان قدرت سپاه در دست کسانی است که فقط به منافع شخصی و یا گروهی خود می اندیشند نه مردم.

  تازه من مطمئنم که بسیاری از سپاهی ها هم با این فساد سپاه مخالفند ولی در مجموع سردمداران آن والبته بخشی از بدنه آن، دارند این نهاد را به سوی نابودی می برند.

 26. سعید گفت:

  چی بگیم دیگر زبان از گفتن این همه چپاول و غارت ثروت ملی به دست این شیاخین این رژیم نا توان است

 27. علی گفت:

  فکر کنم همین روزا هم اسم مملکت رو هم عوض کنن بذارن جمهوری اسلامی سپاه

 28. مرگ ایران گفت:

  آنزمان که در اعتراضات به نتیجه انتخابات دست از مبارزه کشیدیم فاتحه ایران زمین را خواندیم چرا که پس از آن نظام حاکم فرصت پیدا نمود تا نقاط ضعف و شکافهای خود را در برابر توده مردم از میان ببرد.

 29. ناشناس گفت:

  inja malom mishe ki vaghean ye pasijiye ki bara soeestefade ye esmo yadak mikeshe

  peyravi az velayat tohmato dorogho eftera faghat edeaaaaaaaaa

  agha key miyay

 30. mani گفت:

  shoma aslan midanid bedeho bestan yani chi?

 31. mani گفت:

  bayad to in keshvar hameh chi beham biyad digeh ino migand hamahangi

 32. ناشناس گفت:

  زنده یاد دکتر حسابی در پاسخ یکی از دانشجویانش در کلاس درس که پرسیده بود جهان سوم کجاست چنین پاسخ داده بود:
  1-جهان سوم جائی است که اگر بخواهی مملکتت را آباد کنی خانه ات را خراب میکنند.همان بلائی که سر مصدق آوردند و همان بلائی که امروز بر سر موسوی و کروببی و صدهها زندانی میهن پرست با نشان و بی نشان می آورند.
  2-جهان سوم آنجائی است که اگر بخواهی خانه ات را آبد کنی باید میهنت را خراب نمائی .وامروزه این مقامات که بنام سردار و انحرافی بر سر کارند نیامده اند مملکت را آباد کنند آنان در کار آباد کردن خانه های خودشان هستند و برای این کار باید کشور عزیز ما را بویرانه ای تبدیل نمایند. چون تخریب ابران با وجود میلیونها جوان میهن پرست مقدور نیست و درست بهمین دلیل است که با توپ و تفنگ آمدهاند.

 33. ناشناس گفت:

  حالا افتخار شما اینه که مثل آمریکای جهانخوار نظامی ها سر کار هستند؟!!!! خب حتما فردا هم افتخارتون این میشه که اسلام اصولگرایانه شما همان اسلام آمریکایی است.