سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آیت‌الله دستغیب: علما را تهدید کرده‌اند که از وضع موجود انتقاد نکنند / ان‌شاءالله...
» آزادی مهندس موسوی و حجت‌الاسلام کروبی، خواسته مؤمنین و دوستداران نظام

آیت‌الله دستغیب: علما را تهدید کرده‌اند که از وضع موجود انتقاد نکنند / ان‌شاءالله آنها هم به موقع خود حرف می‌زنند و اقدام می‌کنند

چکیده :هيچ نيازى به نفرين‏ كردن مسبّبين اين كارها وجود ندارد. آنها خود نفرين‏ شده و در عذابند / هیچ کس حق ندارد دیگری را ربّ و مدبّر خویش قلمداد کند / هر مؤمنى كه خود را رهرو على ‏عليه السلام مى ‏نامد نبايد ذره ‏اى از قرآن و سنّت عدول كند / خواسته های مومنین و دوستداران نظام آزادی مهندس موسوی و حجة الاسلام مهدی کروبی است / ثروتهای مملکت نباید برای سرکوب مردم سوریه هزینه شود / برخوردهای صورت گرفته با زندانیان سیاسی مطابق قانون و شرع نیست / علما وقتى احاطه‏ شان كرده ‏اند و تهديدشان مى‏ كنند، چه بگويند؟...


آیت الله سید علی محمد دستغیب، مرجع تقلید ساکن شیراز، در سخنانی از صرف ثروتهای ملی برای سرکوب مردم سوریه به جای هزینه کردن برای مردم انتقاد کرد و با تاکید بر اینکه ظلمهای صورت گرفته در برخورد با زندانیان سیاسی و به خصوص در حق عزت‌الله سحابى، هاله سحابى و هدى‏ صابر خلاف شرع و قانون بوده است، تاکید کرد که علما و فقهای کشور برای سکوت و انتقاد نکردن از وضع موجود تحت فشار قرار دارند و مورد تهدید قرار گرفته‌اند.

به گزارش حدیث سرو، آیت الله العظمی دستغیب در جلسه سخنرانی هفتگی خود که در مسجد قبا ایراد شد، با اشاره به آیه شصت و پنجم و شصت و ششم سوره غافر گفت: مؤثر واقعى تنها او است و اثر هر موجودى نه از خود بلكه قائم به آن پروردگار يكتاست البته با چشم خدابين بايد آثار او را ديد. هر كجا صفت خوبى بود از آن او است و هر كجا صفت زشت و كار بدى ظاهر شد قوه و قدرتش از خداى تعالى است كه فاعل زشتى آن را در بديها صرف كرده است پس همچنانكه وجود و حيات از خداست، قدرت نيز از او است اما اين به معناى سلب اختيار از بشر نيست. هر كس مى‏ تواند با بهره ‏گيرى از قدرتى كه پروردگار در اختيارش گذارده كار خوب كند يا كار بد.

ظالمین خود نفرین شده و در عذاب اند

ایشان در ادامه با اشاره به اینکه باید در برابر دشمنی افراد هم شکر گذار خدایتعالی بود خاطرنشان کرد: نه تنها الطاف و نيكى ‏ها بلكه بايد بخاطر دشمنى‏ هاى ديگران نيز خدا را شكر كرد كه اين دشمنى ‏ها، هم ثواب انسان را زياد مى‏ كند و هم به او حركت مى ‏دهد. طلاب ما را از امامت جماعتذ مدارس و ادارات و مساجد اخراج كردند. اين كار اگر چه در تاريخ مى ‏ماند و ثبت مى ‏شود كه عده ‏اى را بخاطر انتساب به يك نفر و به يك حوزه، از حقوق خود منع كردند اما متعاقباً خداى تعالى ثوابهاى بسيارى براى آنان منظور مى‏ كند. هيچ نيازى به نفرين‏ كردن مسبّبين اين كارها وجود ندارد. آنها خود نفرين‏ شده و در عذابند چرا كه همه كارهايشان همین امروز دست و پاگيرشان است.

هیچ کس حق ندارد دیگری را ربّ خود بداند

این مرجع تقلید در ادامه با اشاره به اینکه هیچ کس حق ندارد دیگری را ربّ و مدبّر خویش قلمداد کند اظهار کرد: يكى از مهمترين عواملى كه انسان را از پرستش غير خدا باز مى‏ دارد فطرت و وجدان او است كه بر سرش فرياد مى‏ زند خالق و ربّ همه موجودات يكى است و همه مربوب اويند پس هيچ كس حق ندارد خود را خداى ديگران بخواند و هيچ كس حق ندارد ديگرى را رب و مدبّر خويش قلمداد كند حتى پيامبرصلى الله عليه وآله و ائمه اطهارعليهم السلام هم بندگان خدايند و نمی توان براى آنها سجده كرد يا نسبت خدايى به آنها داد. آنها نيز خود عبادت خدا را مى‏ كردند و پيشانى بندگى بر آستانش مى‏ ساييدند و در اظهار بندگى گوى سبقت را از ديگران مى‏ ربودند.

مولا علی (ع)، هرگز از چارچوب قرآن وسنت بیرون نرفت

ایشان در ادامه گفت: مولا على‏ عليه السلام خود مدار حق است و همه كارهايش حق است او ولايت قطعى تكوينى و تشريعى بر همه مسلمين دارد و نسبت به آنها از خودشان مقدم‏تر است. با اين حال هرگز از چارچوب كتاب خدا و سنت پيامبرصلى الله عليه وآله بيرون نمى‏ رود و قدمى از حدود الهى فراتر نمیگذارد و تا آخر عمر به احكام و دستورات پرورگار پاى‏بند است. هر مؤمنى كه خود را رهرو على ‏عليه السلام مى ‏نامد نبايد ذره ‏اى از قرآن و سنّت عدول كند. اگر مجتهد و فقيه است علامت عدالتش حركت در راه قرآن و سنت است.

جوانان باید نسبت به آینده امیدوار باشند

ایشان با اشاره به وضعیت فکری و عقیده های انحرافی که در جامعه وجود دارد و موجب از بین رفتن اعتقاد دینی خصوصا در بین نسل جوان می شود گفت: از همه جوانانى كه سخن ما را مى‏ شنوند مى‏ خواهيم كه خدا و پيامبرصلى الله عليه وآله و اهل بيت‏ عليهم السلام را رها نكنند همچنين براى كسانى كه در رأس هستند دعا كنند تا خداوند آنها را به راه خير و صلاح وا دارد. حرفها و مطالبات خود را با متانت مطرح كنند و از توهين بپرهيزند و نسبت به آينده اميدوار باشند.

خواسته مردم آزادی مهندس موسوی و حجة الاسلام کروبی است

آیت الله دستغیب در ادامه با اشاره به اینکه خواسته های مومنین و دوستداران نظام آزادی مهندس موسوی و حجة الاسلام مهدی کروبی است گفت: خواسته ‏هاى مؤمنين و دوستانى كه جمهورى اسلامى را مى‏ خواهند اين است كه آقايان موسوى و كروبى آزاد شوند. اتفاقى كه در جريان مشروطيت افتاد و شيخ فضل اللَّه نورى‏ رحمه الله با مظلوميت به شهادت رسيد بايد عبرت ما شود مبادا كسى كه خود از روحانيت است (آقاى كروبى) بدست روحانيت گزندى ببيند، همچنانكه شيخ فضل اللَّه نورى‏ رحمه الله بر دار شد! همچنين آقاى موسوى، سيد اولاد پيغمبر كه هميشه با متانت سخن گفته و توهينى به كسى نكرده است يا ساير زندانيان سياسى كه خيلى چيزها در موردشان نقل شده!

خلافهای صورت گرفته توسط زندانبانان، ناشی از عدم اطلاع از شرع است

ایشان در ادامه با اشاره به وضع زندانها و برخوردهای صورت گرفته توسط کسانی که وظیفه حفاظت از زندانیان را به عهده دارند گفت: آن بندگان خدا كه انسانهاى فقيه و مسأله‏ دانى نيستند. بعضى شايد رساله هم نديده باشند و حتى نمازهايشان را هم درست نخوانند و ممكن هم هست خلافهايى بكنند همانطوری که شنیده شده است.

ثروتهای مملکت نباید برای سرکوب مردم سوریه هزینه شود

این عضو مجلس خبرگان در ادامه با اشاره به اینکه ثروتهای مملکت باید برای مردم به هزینه گردد نه اینکه به سوریه فرستاده شود برای سرکوب مردم گفت: مهربان‏ بودن با مردم، اميددادن به جوانها و آزادى و اصلاح، مطابق قانون اساسى، باعث خوشحالى مردم مى‏شود و وضع را عوض مى‏ كند. مردم ايران مردم خوبى هستند و دوست مى‏ دارند حكومت صحيحى باشد. اين همه ثروتهاى عمومى كه مى ‏تواند كشور را تبديل به بهترين كشورها كند، كجا بايد هزينه شود؟ آيا بايد به سوريه برود تا بر سر مردم آنجا بزنند؟

برخوردهای صورت گرفته با زندانیان سیاسی مطابق قانون و شرع نیست

وی در پایان با اشاره به ظلمهای خلاف شرع و قانون صورت گرفته در برخورد با زندانیان سیاسی گفت: ظلمهايى كه در حق عزت اللَّه سحابى و هاله سحابى و رضا هدى‏ صابر شده، با آن وضع خاكسپارى آنها به هيچ وجه مطابق اسلام و قرآن نيست.

علت سکوت علما، فشارها و تهدیدهاست

ایشان در پایان سخنانشان علت عدم انتقاد علما از وضعیت موجود را، فشارها و تهدیدها دانست و تاکید کرد: آقايان فقهايى هم كه صحبت نمى‏ كنند، به معناى بد بودنشان نيست. وقتى احاطه‏ شان كرده ‏اند و تهديدشان مى‏ كنند، چه بگويند؟ ما باكى از چيزى نداريم شايد آنها نگرانیهایی داشته باشند اما ان شاء اللَّه به موقع خود آنها هم حرف مى ‏زنند و اقدام مى‏ كنند.


51 پاسخ به “آیت‌الله دستغیب: علما را تهدید کرده‌اند که از وضع موجود انتقاد نکنند / ان‌شاءالله آنها هم به موقع خود حرف می‌زنند و اقدام می‌کنند”

  1. امين گفت:

    جناب سيدالفقهاء والمجتهدين آقاي سيدعلي محمد دستغيب; اينكه شما اينكونه از علماء ساكت دفاع ميكنيد , نشانه حسن ظن واخلاق مداري شماست ولي آيا زماني كه عوامل حكومتي برشما ودوستانتون حمله كردند,سنك زدند و… اين علماء ساكت هم از شما دفاع كردند؟؟