سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » کمبود بودجه سبب قطع دسترسی ۶۰ دانشگاه کشور به منابع علمی بین‌المللی شد...

کمبود بودجه سبب قطع دسترسی ۶۰ دانشگاه کشور به منابع علمی بین‌المللی شد

چکیده :وی با بیان اینكه ۱٢۰ موسسه وابسته به وزارت علوم عضو كنسرسیوم استفاده از منابع علمی بین‌المللی هستند، خاطرنشان كرد: در حال حاضر ۶۰ دانشگاه و پژوهشگاه به دلیل عدم پرداخت حق عضویت به منابع علمی دسترسی...


رییس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات با اعلام اینكه ۱٢۰ دانشگاه و پژوهشگاه وابسته به وزارت علوم در قالب كنسرسیوم به منابع علمی بین‌المللی دسترسی دارند از قطع شدن دسترسی ۶۰ دانشگاه و پژوهشگاه به منابع علمی بین‌المللی خبر داد.

به گزارش ایسنا، امید فاطمی در حاشیه گردهمایی معاونان پژوهشی و فناوری دانشگاه‌های تهران كه در دانشگاه‌های صنعتی امیركبیر برگزار شد، با بیان اینكه منابع علمی جهت استفاده محققان دانشگاه‌ها و پژوهشگا‌ها به دو دسته منابع بین‌المللی و داخلی تقسیم می‌شوند، گفت: برخی از موسساتی كه در پرداخت هزینه‌های دسترسی به منابع علمی تاخیر دارند توسط ناشران بین‌المللی محدودیت ایجاد شده است.

وی با بیان اینكه ۱٢۰ موسسه وابسته به وزارت علوم عضو كنسرسیوم استفاده از منابع علمی بین‌المللی هستند، خاطرنشان كرد: در حال حاضر ۶۰ دانشگاه و پژوهشگاه به دلیل عدم پرداخت حق عضویت به منابع علمی دسترسی ندارند.

فاطمی ادامه داد: رقم كل دسترسی‌های موسسات وابسته به وزارت علوم حدود ٢۰ میلیارد تومان در سال است كه از حق عضویت‌های سال ٢۰۱۰ و ٢۰۱۱ حدود دو و نیم میلیارد تومان پرداخت نشده است.

وی با بیان اینكه در سالهای گذشته دسترسی‌ها با مشكل خاصی مواجه نبوده است، اضافه كرد: برخی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها تنها برای امسال در پرداخت حق عضویت با مشكل مواجه شده‌اند كه امیدواریم هر چه زودتر حل شود.

فاطمی تصریح كرد: حدود شش سال است كه موسسات، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های وابسته به وزارت علوم در قالب كنسرسیومی در جهت سیاست‌گذاری، برنامه ریزی و تامین این منابع حركت می‌كنند چرا كه وقتی قراردادها به صورت كنسرسیومی منعقد می‌شود، ناشران بین‌المللی امكاناتی را در جهت آ‌موزش و فرهنگ‌سازی در اختیار می‌گذرانند و تسهیلاتی در جهت دسترسی ایجاد كرده و در قیمت‌ها هم تخفیف می‌دهند.

وی با یان اینكه در حال حاضر حدود ۴۰منبع علمی الكترونیكی معتبر در وزارت علوم به صورت كنسرسیومی تهیه می‌شود، گفت: برخی منابع ممكن است كه تنها هشت عضو داشته و یا برخی منابع ۶٩ دانشگاه و پژوهشگاه‌ها عضو آن باشند.

وی با بیان اینكه بالغ بر ده درصد حجم كل اعتبار مخصوص دسترسی به منابع علمی بین‌المللی برای دانشگاه تهران است، تصریح كرد: این دانشگاه با توجه به تعداد زیاد اعضای هیات علمی، دانشجویان دكتری و كارشناسی ارشد همیشه در تهیه منابع علمی پیشتاز بوده است كه در قطعی اخیر از جمله دانشگاه‌هایی است كه در تامین منابع سال جاری با مشكل مواجه شده‌اند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.