سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اعلام رسمی افزایش قیمت مسکن و پیش‌بینی افزایش بیشتر در سال جاری...

اعلام رسمی افزایش قیمت مسکن و پیش‌بینی افزایش بیشتر در سال جاری

چکیده :بر اساس آمارهای سامانه ثبت املاک به طور میانگین قیمت مسکن در کل کشور 5 تا 8 درصد و در تهران میانگین 8 درصد و به طور موردی 10 تا 12درصد افزایش یافته است. / افزایش قیمت مصالحی مثل فولاد و آهن طبیعی است اما افزایش قیمت آنها بعد از هدفمندی یارانه ها مسلما بر روی قیمت مسکن تاثیر گذار خواهد بود و این موضوع نیز موید افزایش قیمت مسکن در سال جدید است....


در حالی که رئیس اتحادیه املاک از افزایش قیمت مسکن در تهران و شهرستان‌ها خبر می‌دهد، یک کارشناس مسکن پیش‌بینی کرد که افزایش قیمت مسکن شتاب بگیرد و از نرخ تورم هم جلو بزند.

رئیس اتحادیه املاک گفت: بر اساس آخرین آمار سامانه ثبت املاک به طور متوسط قیمت مسکن در کل کشور 5 تا 8 درصد و در تهران 10 تا 12 درصد به طور موردی افزایش یافته است.

به گزارش فارس، مصطفی قلی‌خسروی افزود: بر اساس آخرین آمار سامانه ثبت املاک قیمت مسکن در 2 ماه گذشته در کل کشور و تهران افزایش یافته است.

وی ادامه داد: بر اساس آمارهای سامانه ثبت املاک به طور میانگین قیمت مسکن در کل کشور 5 تا 8 درصد و در تهران میانگین 8 درصد و به طور موردی 10 تا 12درصد افزایش یافته است.

به گفته وی، بعد از اعلام شاخص‌های بانک مرکزی که حاکی از رشد 20 درصدی است از یک سو و اعمال 4 درصد مالیات بر ارزش افزوده و هدفمندی یارانه‌ها از سوی دیگر قیمت مسکن بالا رفت.

خسروی در پاسخ به این سؤال که سال گذشته در همین روزها قیمت مسکن رشد نداشت، حال چه اتفاقی افتاده که قیمت مسکن بالا رفته است گفت: رشد نرخ تورم و هدفمندی یارانه‌ها که باعث افزایش جزئی قیمت تمام شده مسکن شد و بر رشد قیمت مسکن تأثیر بسزایی داشته است.

همچنین مهدی سلطان محمدی، کارشناس مسکن، نیز گفت: در سال جدید نه تنها قیمت مسکن عقب افتادگی خود را از تورم جبران می کند بلکه احتمالا افزایش نرخ آن از نرخ تورم پیشی خواهد گرفت تا رکود سال های قبل خود ر ا جبران کند.

به گزارش خبرآنلاین، این مدرس دانشگاه علامه طباطبایی در خصوص تاثیر التهاب بازار مصالح ساختمانی بر بازار مسکن خاطر نشان کرد: افزایش قیمت مصالحی مثل فولاد و آهن طبیعی است اما افزایش قیمت آنها بعد از هدفمندی یارانه ها مسلما بر روی قیمت مسکن تاثیر گذار خواهد بود و این موضوع نیز موید افزایش قیمت مسکن در سال جدید است.

وی همچنین گفت: اینکه که سرنوشت تورم در سال جدید، چه می شود بستگی به سیاست های کلان مالی دارد ، و با توجه به احتمال این که تورم فراتر خواهد رفت، طبیعتا قیمت مسکن هم متناسب با آن افزایش پیدا کرده و از حالت رکود خارج می شود.

سلطان محمدی خاطرنشان کرد: به نظر من نگرانی در خصوص هجوم حجم نقدینگی به سمت مصالح ساختمانی، وجود ندارد و افزایش قیمتی که اتفاق افتاده افزایشی غیر طبیعی نیست؛ چون از طرفی افزایش قیمت انرژی را داشته ایم که قاعدتا تاثیر خود را بر روی قیمت فولاد می گذارد و از طرفی افزایش تقاضا و افزایش قیمت های جهانی را شاهد هستیم. بعید می دانم نقدینگی سرگردان به سمت بازار مصالح برود و معتقدم افزایش قیمتی که اتفاق افتاده است، کاذب نیست.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.