سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نماینده تبریز: نتیجه هدفمندی، افزایش نقدینگی و از دست رفتن فرصت‌های اشتغال بود...

نماینده تبریز: نتیجه هدفمندی، افزایش نقدینگی و از دست رفتن فرصت‌های اشتغال بود

چکیده :در چند ماه اخیر با توجه به 14 هزار میلیارد تومان پولی که برای یارانه ها هزینه شده، غیر از اینکه نقدینگی در جامعه افزایش یافته اقدام خاصی صورت نگرفته است. در صورتی که با یک دهم این رقم نیز می توانستیم به خیلی از کارخانه ها وام بدهیم، بهره هم بگیریم و فرصت اشتغال هم ایجاد کنیم. به جای این برنامه ریزی، با دادن یارانه ها به مردم، فرصت اشتغال را از مردم سلب کردیم....


شکور اکبرنژاد، نماینده تبریز و عضو کمیسیون اقتصاد مجلس، در یادداشت کوتاهی که در خبرآنلاین منتشر شد، از آمارهای دروغین دولت و نیز تبعات ناگوار اجرای طرح هدفمندی انتقاد کرد و نوشت:

به طور معمول آمارهایی که دولت می دهد با واقعیت ها مغایرت دارد. آمارهایی که دولت در ارتباط با تورم، اشتغال و رشد اقتصادی داده هیچ کدام با واقعیت های جامعه سازگار نیست.

در حال حاضر علاوه بر اینکه روشن است که طرح ایجاد 5/2 میلیون فرصت شغلی با سیاست های دولت قابل تحقق نخواهد بود بلکه خیلی هم نگران کننده است اما قطعا با تدابیر درست امکان به وجود آمدن این فرصت وجود دارد.

تاکید دولت بر روی آماری است که به واقعیت ها نزدیک نیست. در چندماه اخیر با بالا رفتن قیمت های تمام شده بسیاری از کارخانه ها با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم کرده اند تا جایی که ناچار شده اند اکثر کارگرهای خود را اخراج کنند در این شرایط ما در عمل بسیاری را بیکار کرده ایم چه برسد به ایجاد شغل جدید.

باید بدانیم برخی از صحبت ها و موضع گیری ها نمی تواند به ایجاد شغل کمک کند. باید تلاش کنیم تا تولید و صادرات ما با رشد مواجه شود. در غیر این صورت با اعلام آمارهایی که نشان از رشد دارد نمی توان وضعیت جامعه را سروسامان داد.

ایران دارای منابع طبیعی و قدرت مدیریتی مناسبی است. اما با مدیریتی که در قانون هدفمندی یارانه ها انجام شد پول های مستقیمی بود که در اختیار مردم قرارداده شد. مردم با 45 هزار تومان چه کاری می خواهند انجام دهند؟ در حالی که در چند ماه اخیر با توجه به 14 هزار میلیارد تومان پولی که برای یارانه ها هزینه شده، غیر از اینکه نقدینگی در جامعه افزایش یافته اقدام خاصی صورت نگرفته است. در صورتی که با یک دهم این رقم نیز می توانستیم به خیلی از کارخانه ها وام بدهیم، بهره هم بگیریم و فرصت اشتغال هم ایجاد کنیم. به جای این برنامه ریزی، با دادن یارانه ها به مردم، فرصت اشتغال را از مردم سلب کردیم.

اگر دولت طبق برنامه سوم و چهارم، هر سال 20 درصد قیمت حامل های انرژی را بالا می برد اکنون به قیمت مناسب رسیده بودیم و هیچ مشکلی هم وجود نداشت.

در حال حاضر مردم می توانند خود را به وضعیت موجود عادت بدهند. اما وقتی نتوانیم اشتغال ایجاد کنیم فرصت های موجود از دست خواهد رفت و این موضوع برای آینده کشور بسیار نگران کننده خواهد بود.

برای تدبیر این موضوع زمان خاصی را نمی توان مشخص کرد، چرا که این زمان منوط به چگونگی سیاست های نظام و دولت خواهد بود. نباید فراموش کرد سیاست ها باید اصلاح شود ضمن اینکه باید ارتباط کشور با دنیا به حالت عادی بازگردد درعین حال باید در تلاش بود تا عزت واستقلال ایران نیز حفظ شود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.