سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مراسم چهارشنبه سوری و شعار های اعتراضی و تجمعات پراکنده...

مراسم چهارشنبه سوری و شعار های اعتراضی و تجمعات پراکنده

چکیده :به گزارش منابع خبری، علیرغم فضای پادگانی حاکم بر تهران و شهرهای مختلف کشور، شامگاه سومین سه شنبه پایان سال و مراسم چهارشنبه سوری، به صحنه اعتراضات مردمی و سردادن شعارهایی برضد دیکتاتوری تبدیل شد. منابع خبری جرس بعد از ظهر سه شنبه گزارش داده بودند که پاساژهای اصلی تهران، امروز به دستور مقام‌های امنیتی...


به گزارش منابع خبری، علیرغم فضای پادگانی حاکم بر تهران و شهرهای مختلف کشور، شامگاه سومین سه شنبه پایان سال و مراسم چهارشنبه سوری، به صحنه اعتراضات مردمی و سردادن شعارهایی برضد دیکتاتوری تبدیل شد.

منابع خبری جرس بعد از ظهر سه شنبه گزارش داده بودند که پاساژهای اصلی تهران، امروز به دستور مقام‌های امنیتی و انتظامی پایتخت تعطیل شده و سیمای شهر در حالت حکومت نظامی به خود گرفته و میادین و تقاطع‌های اصلی، با حضور گسترده نیروهای انتظامی و شبه نظامی، وضعیت فوق العاده یافته بود.

همچنین در ادامه تهدیدها و فشارهای حاکمیت و هراس جمهوری اسلامی از چهارشنبه سوری سبزها، و حضور اعتراضی آنها در آخرین سه شنبه سال، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از ممنوعیت تردد موتورسیکلت ها از ساعت ۱۶ امروز در پایتخت خبر داد.

واحد مرکزی خبر، از قول سرتیپ حسین رحیمی، از برخورد قاطع و بدون اغماض با رانندگانی که هنجارشکن معرفی شان کرده، خبر داده و گفته بود “مأموران راهنمایی و رانندگی، از ساعت ۱۴ امروز برای تسهیل در عبور و مرور شهروندان آماده باش هستند و با خودروهایی که مسیر تردد مردم را مسدود کنند، به طور جدی برخورد می نماید.”

گزارش منابع حقوق بشری نیز حاکی از آن است که در پی درگیری‌های به وجود آمده در شرق تهران، ده‌ها تن از شهروندان توسط ماموران امنیتی همراه با ضرب و شتم شدید بازداشت شدند.

به گزارش مهر، احمدرضا رادان، جانشین فرمانده کل نیروی انتظامی، با حضور در سیمای جمهوری اسلامی، از بازداشت چندین تن که به ادعای وی “رفتار مخاطره آمیز” داشتند، خبر داده است.

گزارش های خبری همچنین حاکی از آن است که برگزاری مراسم چهارشنبه سوری در ایران، علی رغم تمامی تهدیدات نهاد‌ها امنیتی طی روزهای اخیر، به صحنهٔ اعتراضات ضد دولتی مردم در پایتخت و چندین شهر از جمله اراک، شیراز، کرمانشاه، اصفهان، بابل، مشهد و کرج تبدیل شده است.

به گزارش خبرنگار جرس، با وجود آرایش پادگانی در نقاط مختلف شرق تهران و حضور دهها خودرو و موتور سوار نیروی انتظامی و بسیج و لباس شخصی ها، مراسم شب چهارشنبه سوری در میدان های صدگانه نارمک برگزار شد.

این گزارش افزود “از غروب سه شنبه، نیروهای امنیتی سعی در مقابله با مردم داشتند و در برخی از میدان های نارمک موفق به پراکنده کردن مردم شدند. اما با تاریک شدن هوا بر شمار مردم و جوانان افزوده شد و آتش های بزرگ در وسط یا کناره میدان ها همراه با نور افشانی جوانان نشان از آمادگی گسترده مردم بر برگزاری مراسم به هر قیمتی داشت. در نهایت بناچار و به تدریج نیروهای امنیتی مجبور به نظاره گری شدند و در میانه این مراسم، مردم به ویژه جوانان با صدای یاحسین میرحسین، الله اکبر و مرگ بر دیکتاتور، اعتراض خود را به ادامه حصر و بی خبری از رهبران جنبش سبز اعلام داشتند.”

این گزارش خاطرنشان ساخت “صدای بلند مرگ بر دیکتاتور، الله اکبر و سایر شعارها، موجب وحشت نیروهای حاضر شد و در برخی موارد با گرفتن عکس و فیلم، سعی در ترساندن مردم را داشتند که با بی اعتنایی مردم هر لحظه بر شدت صداها افزوده می شد، همزمان موج خیابان، به پشت بامها کشیده شد و گروهی به شعار دادن علیه حکومت پرداختند.”

به گزارش ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ده‌ها تن از شهروندان در میدان والفجر (شرق تهران)، در حالیکه شعارهایی علیه رهبران جمهوری اسلامی می دادند، توسط نیروهای گارد ویژه دستگیر شده‌اند.

این گزارش افزود “شهروندان مذکور پس از دستگیری، به ماشین های مخصوص نیروهای گارد وِیژه(ون های سیاه رنگ) منتقل شده و ماموران به صورت تحقیرآمیزی ایشان را “کف خواب” کردند.

هم چنین از عصر امروز ماموران امنیتی اقدام به بستن تمامی مغازه‌ها و پاساژهای مناطق افسریه و شهرک‌های اطراف آن (مسعودیه و…) نمودند و با استقرار در خیابان‌های این مناطق فضای رعب و وحشت به وجود آوردند.

این گزارش می افزاید که حضور مردم در خیابان‌هایی نظیر تهران پارس، پیروزی، جمهوری، سعادت آباد، سلسبیل، نظام آباد، فرمانیه، ونک، مطهری، ولیعصر، آریا شهر و… به شدت زیاد است و همزمان برخی چماقداران و لباس شخصی ها، به صورت پیاده و سواره و گروهی، به مردم و جوانان متناوبا حمله می کنند.

همزمان شاهدان عینی گفته اند در نارمک و فلکهٔ اول تهران پارس درگیری شدیدی رخ داده و در خیابان ۱۵۴ تهرانپارس و همچنین فلکه سوم، نیروهای امنیتی اقدام به سرکوب شدید جوانان و پرتاب گاز اشک آور به سمت آنها نمودند.

این گزارش افزود “نکتهٔ قابل توجه حضور کم رنگ نیروهای امنیتی در محلات و استقرار پرشمار آنها در میادین اصلی شهر بود و اینکه این نیرو‌ها تاکنون عموما سعی کرده‌اند خود را از درگیری در محلات کوچک تر دور نگه دارند.”

همچنین گزارش رسیده است که تا نیمه شب امشب، صدای انفجارهای پیایی هر لحظه در تهران به گوش می‌خورد که در برخی موارد تشخیص آن از وسایل محترقه و یا تیراندازی نیروهای امنیتی غیرممکن است.

در فیلم ها و ویدئوهای ارسالی شهروندان، شعارهایی مانند “مرگ بر دیکتاتور” و “دیکتاتور حیا کن کشورم رو رها کن” شنیده می شود.


74 پاسخ به “مراسم چهارشنبه سوری و شعار های اعتراضی و تجمعات پراکنده”

 1. shahedan eini گفت:

  salam
  dishab sarsabil be sahneye jang tabidil shode bod .nirohaye amniyati be mardom ba motor hamleh mikardan ba baton tofanghaye peytball.va chand javan ra ke dashtan rah miraftan bi jahat gereftan be masjed sarsabill bordan .robo vahshat eijad mikardan .va dargiri be khibonhaye tos eskandari jomhori keshideh shod.

 2. ناشناس گفت:

  خودم دیدم که اندکی بعد از غروب تمام رستورانها و فست فودهای خیابانهای شفا و هزارویک شب کرمان را تعطیل کردند ودر یکی از کوچه ها ی هزارویک شب جوانانی که شعار سیاسی دادند توسط بسیج و یگان ویژه دستگیر شدند واقعا حکومت نظامی بود

 3. میکروب سبز گفت:

  تو گرگانم از ساعت 4 بعد از ظهر نیروهای ضد شورش تو خیابونها بودن.تو خیابون کارواش(نزدیک ناهار خوران)مردم ضد حکومت شعار میدادن.تو ناهار خوران-مخصوصا جلوی هتل باباطاهر-جای سوزن انداختنم نبود و پلیس وایساده بود و شلوغیها رو نگاه میکرد.

 4. ناشناس گفت:

  پیش پیش در آستانه عید نوروزپا به سا ل جدید می گذاریم که رهبران شجاع این جنبش درحصرهستندبه چه گناهی فقط به جرم از حق دفاع دفاع کردن امروزدرخبرهای صدای سیما دروغ شنیدم که مراجع شیعه در مورد کشتار دربحرین بیانیه دادن

 5. ناشناس گفت:

  انکار تا کی
  سر به زیر برف بردن تا کی
  بالاخره می اید روزی که تو هم ببینی ما بیشماریم

 6. ناشناس گفت:

  چرچیل میگه:هیچکاری سخت تر از متقاعد کردن یک احمق نیست
  بذارید اونهایی که با انکار مردم و خواسته هاشون میخوان همچنان سرشون رو زیر برف کنن و بگن نه خبری نیست به خواب خودشون باشند.
  روزی میرسه که این جنبش پیروز بشه و اون وقت شرمنده وجدان خودشون میشن.البته اگر وجدانی داشته باشند

 7. ناشناس گفت:

  چرا دوستان با این ساندیس خورها بحث میکنن ؟
  اینا تکلیفشون با خودشون هم معلوم نیست ، قانون حکومت اسلامی رو با رد شدن از فیلتر میشکنن بعد میان اینجا ازشون دفاع میکنن.
  اگه موافق این حکومتین چرا وقتی دسترسی یه سایت مخالف قوانین حکومته واردش میشین ؟ برین تو سایت های پیشنهادی که دولت گفته بیشتر از اون نباید سر از کار دنیا دربیارین. این سایت های غیراخلاقی رو هم بزارید برای ما خس و خاشاک.

 8. مهرداد - کرمانشاه گفت:

  هورااااااا…
  دیشب بچه های کرمانشاه تو محله ی نوبهار گل کاشتند غوغا بوووود از وقتی من رسیدم سه نوبت تو کوچه ای که من بودم با هم هی شعار مرگ بر دیکتاتور می گفتیم هو کردنا رو که دیگه نگوو.. :000 بسیجی ها جرات نمی کردن بیان تو کوچه از ترس ترقه هایی که مینداختن موتورسوارای ضد شورشم حسابی منگ شده بودن دو طرف بلوار نوبهار پر ماشین بود که همش داشتن بوق می زدن آخر سرم شروع کردن کتک زدن بد جورم میزدن متاسفانه یه تعدادیم دستگیر کردن امیدوارم مشکلی براشون پیش نیاد.
  VVVVVV

 9. در جواب تراکتور گفت:

  تراکتور جون، (!) شما که اینقدر آمار دقیق میدی میشه به ما بگی این “یه عده” که میگین دقیقا یعنی چقدر؟؟
  دیشب تو شیراز بیش از چند هزار نیرو رو خود ما دیدیم حالا شما بفرما دقیقا این یه عده بچه سوسول چند نفرن که هزار هزار پلیس رو میکشونن تو خیابون؟؟ شما هر جوابی که بدی به من، محکومی، اما اگه جواب بدی که این تعداد نیرو واسه تامین امنیت جنابعالی اومدن توی خیابونا و کوی و برزن دارن کشیک میدن فقط میتونم بهت بگم خیلی خوشحالی. خیییییییییلی خوشحالی برادر.
  و یه چیز دیگه، کسی با اعتقادات شما هیچ کاری نداشته و نداره ، ما هم اعتقاد داریم، به خدا و به پیغمبرش. فقط تفاوت ما و امثال شما توی اینه که ما مثل شما… تشریف نداریم. ما فکر میکنیم پس هستیم. شما تا الان فکر نکردی میخوای از حالا به بعدم خودتو اذیت نکن.

  .. ماه سبز

 10. علي گفت:

  بابا ما قبول كريم شما بيشماريد…….با اوهام خودتون خوش باشيد…..هي براي هم قصه بگيد ، هي صفا كنيد…..

 11. کرمانشاه گفت:

  آقا من چند تا فیلم گرفتم دوربین گوشیمم 3 مگا پیکسله ولی چون شب بود کیفیت ندارن اصلا که با سرعت افتضاح اینترنت مخصوصا با قعطیهایی که میشه ارزش آپلود کردن نداره موبایل یکیم که داشت فیلم میگرفت گرفتند شکستند

 12. مهرداد - کرمانشاه گفت:

  آقای زرشک پلو
  همین بچه های سوسول و به گمان تو بی اعتنا به اعتقادات بقیه دو ساله که این حکومت غرق در زر و زور و اسلحه رو با دست خالی و حضور سبزشون فلج کردن. هر دفعه از ترس قشون ها میکشه از ترس اینترنت قطع میکنه و از ترس جرات نمیکنه بدون اسلحه بیاد..اگه یه ذره انصاف داشتی و اگه یه ذره غیرت داشتی از خودت خجالت میکشیدی.
  همیاران سبزم پنجشنبه خانواده های شهیدا رو تنها نذاریم.. به امید دیدار سبزی دیگر.. V

 13. بی ریا گفت:

  سلامی به سرخی خورشید وامیدبهار
  بچه های ایران ما توی یکی از شهرک های تهران زندگی می کنیم برای اولین بار هم شعار دادیم هم ایستادیم نه فقط برای اعتراض خودمون بلکه برای اعتقاد وشهامتمون که از هیچ زورگویی هراسی نداریم.اینا بیشتر از تصور ازمون میترسند! همه سطل زباله هارو حتی تو شهرک ماهم برداشتن
  باور کنید این بار واقعا میگم پیروزی نزدیک است ..
  مرگ برنافهمی ها و دست های پنهان شیطان ها..ودرود بر بال بزرگ رستن ها

 14. ناشناس گفت:

  دیشب کرج یه پادگان شده بود!
  البته نیروی انتظامی سعی میکرد که با مردم درگیر نشه و خشونت به خرج نمی داد و فقط تلاش می کرد مردم به هم نپیوندند و متفرق بشن اما برای چند دقیقه اوضاع از دست پلیس خارج شد و مردم در تزدیک مسجد جامع گوهردشت جمع شدند و شعار مرگ بر دیکتاتور و الله اکبر سر دادند! در این موقع موتور سواران بسیجی که بر موتور های نو 1000 سوار بودند بدون توجه به انسانیت وحشیانه به داخل جمعیت حرکت کردند و با زدن مردم را پراکنده کردند! حتی وقتی مردم در ماشین ها با به صدا در آوردن بوق اعتراض کردند با باتوم به ماشین ها حمله کردند…
  مرگ بر دیکتاتور

 15. بچه جوادیه گفت:

  آقایی که میگی مامور از راه آهن پایین تر نبود…آخه چی رو میخوای ثابت کنی؟؟؟؟….مامور ها تو محل ما میجوشیدن, حتی یه خونه آتیش گرفت فکر کردن شعار میدن بجای آتش نشانی اول لباس شخصی ها (ساندیسخورهای ضد شورش) اومدن…ساعت 10 شب به بعدم تیر اندازی شد, دمشون گرم حسابی جیگر دارن این بچه های جنوب…واقعا بچه های جنوب تهران بیدار شدند….روز شمارتون دیگه افتاده…. خدافظ استبداد

 16. sokut shekan گفت:

  تو کرج فضای شهر کاملا امنیتی بود، اما ساعت 11 شب جوانهای کرج توی خیابان بام عظیمیه جمع شدن،…

 17. w.ss گفت:

  جواب به تراکتور
  آره ما بچه سوسولیم.حکومتتونم اول آخر عوض میکنیم ببینم چه کار میتونید بکنید.
  در ضمن از سایت خوب کلمه عذر خواهی میکنم چون من دیروز این مطلب را ندیدم یک کامنت اعتراضی فرستادم با این مضمون که چرا راجع اعتراضات مردمی 4شنبه سوری مطلبی ننوشتید.

 18. ازادی گفت:

  سلام به همه ازادی خواهان سبز شب چهار شنبه سوری خرم اباد غوغا شد در قاضی اباد سیل مردم به حدی زیاد بود که حتی زد شورش نیروی انتظامی و بسیج نتوانستند با مردم مقابله کنن و مردم شعارهای مانند مرگ بر دیکتاتور …و… سر میدادن این تظاهرات گسترده از ساعت 8 تا 11 ادامه داشت تا اینکه با ااستفاده از گاز اشک اور در بین مردم انهارو متفرق کردن …

 19. الناز گفت:

  ایول ایول تو صادقیه درگیری بین امنیتی ها و مردم شدید بود بازم ایول به همه سبز اندیشان

 20. mehrdad گفت:

  دوستان سبز عزیزم
  چهارشنبه سوری امسال خیلی اعتراضی تر از پارسال بود تو خیلی شهرها شعار هم داده شد با اون همه نیرو.. با اینکه پارسال فقط چند ماه از انتخابات و اتفاقات بعدش گذشته بود.. میدونین که چی میگم خیلی از مردم دیگه کم کم دارن میان باهامون یعنی همون چیزی که منتظرش بودیم ..
  ما عهد بستیم برای پیروزی..
  V

 21. ناشناس گفت:

  ای بابا . این چرت و پرتها چیه میگید . چهارشنبه سوری هیچ خبری نبود . مثل هرسال طرقه بازی بود . شماهارو جو گرفته

 22. جنبش رنگين كمان گفت:

  اوناي كه ميگيد خبري نبود اره نبود زير پتوي شما!ولي تو قاضي ابادخرم اباد بچه سوسولا ماموراي ضدشورشو فراري دادن فيلمشو زير پتوتون خواهيد ديد!

 23. امیر از یزد گفت:

  باسلام به تمام ایرانیهای واقعی این دوست ناشناسمون اگه نون به نرخ روز خور نبود و طرفدار واقعی حکومت بود خودشو ناشناس معرفی نمیکرد

 24. كيانوش گفت:

  شب چهار شنبه توي خرم آباد غوغا بود. من خودم توي محله قاضي آباد بودم و شاهد تمام اتفاقات اونجا بودم
  ابتدا مردم آزادي خواه شعارهاي سياسي دادند و همين امر موجب اين شد كه پليس ها براي متفرق كردن مرم مامورهاي زره پوش رو فرستادن داخل ميدون همين موجب شد كه اونجا به ميدون جنگ تبديل بشه ولي ازادي خواهان لر ترس را به دل راه ندادند و با پرثاب ترقه و به خصوص سنگ بعد از حدود نيم ساعت موجب فرار شرم آور پليس ها شد
  فيلمش هم گرفته شده و توي گوشي هاي مردم هم هست