سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بیانیه شماره ۵ شورای هماهنگی راه سبز امید برای تقدیر از حضور مردم و پاسداشت روز جها...

بیانیه شماره ۵ شورای هماهنگی راه سبز امید برای تقدیر از حضور مردم و پاسداشت روز جهانی زن

چکیده :در روزهای پیش روی « روز جهانی زن » را داریم . حضور فعال زنان در جنبش سبز را می توان با شهادت « ندا آقاسلطان » در روزهای آغازین و در پیشانی آن شناسایی کرد بگونه ای که به نماد این جنبش در سراسر جهان تبدیل شد، و این حضور را در همه روزهای سخت پشت سر گذاشته شده می توان در همه جا دید، از کهریزک تا اوین، از صبوری مادران وهمسران هزاران زندانی، و از همراهی دکتر زهرا رهنورد و فاطمه کروبی همپای رهبران جنبش میرحسین موسوی و مهدی کروبی، که این روز به همین دلیل به بند اسارت و زندان گرفتار آمده اند. این دو بانوی سبز جلوه ای نو به جنبش داده و آنرا از همه جنبش های تاریخ معاصرمان متمایز ساخته اند و اینکه این جنبش در پی دستیابی به جامعه ای است که در آن زنان همپای مردان از همه حقوق انسانی و منزلت اجتماعی و سیاسی برخوردار شوند و هیچ گونه تبعیضی آنها را از حضور فعال درعرصه عمومی محروم...


“شورای هماهنگی راه سبز امید” در پنجمین بیانیه ی خود، ضمن تقدیر از حضور مردم و پاسداشت روز جهانی زن اعلام می کند: روز سه شنبه 17 اسفند(8 مارچ) فرصت دیگری برای پیوند « روزجهانی زن » با جنبش سبز مردم ایران در پیگیری مطالبات جامعه زنان ماست، از این رو شورای هماهنگی راه سبز امید همراهی و همگامی خود را با برنامه های فعالان و نهادهای حوزه زنان برای پاسداشت این روز اعلام می نماید.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر می باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم

مشارکت پرشور مردم در اعتراض به زندانی کردن رهبران جنبش سبز و همسرانشان از سوی حاکمیت در روز 10 اسفند در خیابان های تهران و شهرستانها پویایی و زنده بودن این جنبش مدنی و حقوق محور را به رغم فضای پلیسی و امنیتی حاکم و تمهید هزاران نیروی نظامی و شبه نظامی برای جلوگیری از این حضور به نمایش گذاشت . جنبشی که بیش از بیست ماه است به رغم همه سرکوبها و زندانها و شکنجه ها با صبر و استقامت راه بسوی آزادی و عدالت و حق حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش و نفی هرگونه استبداد و خود کامگی را به مدنی ترین وجه همپای رهبران خود پیموده و در رسیدن به این اهداف لحظه ای تردید به خود راه نداده است و قطعا تا دستیابی به نتیجه از پای نخواهد نشست. شورای هماهنگی راه سبز امید وظیفه خود می داند از این همه احساس وظیفه و شور نسبت به وضعیت رهبران جنبش آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی و حضور خیابانی سبزها تقدیر و تشکر نموده و بر این امر تاکید نماید که تا آزادی این رهبران باید به اعتراضات به هر شیوه ای که ممکن است ادامه داد تا حاکمیت در یابد که فکر و اندیشه آنان در ذهن و دل ما جاری است و به بند کشیدن آنها جز اینکه برگ سیاه دیگری برکارنامه حاکمیت اقتدارگرا اضافه کند اثر دیگری ندارد و فقط یک مطالبه دیگر بر فهرست مطالبات تاریخی جنبش سبز می افزاید و آنهم ازادی رهبران جنبش است که درستی راه و انگیزه پایداری سبزها را در برابر وضعیت نامطلوب کنونی دامن می زند .

در روزهای پیش روی « روز جهانی زن » را داریم . حضور فعال زنان در جنبش سبز را می توان با شهادت « ندا آقاسلطان » در روزهای آغازین و در پیشانی آن شناسایی کرد بگونه ای که به نماد این جنبش در سراسر جهان تبدیل شد، و این حضور را در همه روزهای سخت پشت سر گذاشته شده می توان در همه جا دید، از کهریزک تا اوین، از صبوری مادران وهمسران هزاران زندانی، و از همراهی دکتر زهرا رهنورد و فاطمه کروبی همپای رهبران جنبش میرحسین موسوی و مهدی کروبی، که این روز به همین دلیل به بند اسارت و زندان گرفتار آمده اند. این دو بانوی سبز جلوه ای نو به جنبش داده و آنرا از همه جنبش های تاریخ معاصرمان متمایز ساخته اند و اینکه این جنبش در پی دستیابی به جامعه ای است که در آن زنان همپای مردان از همه حقوق انسانی و منزلت اجتماعی و سیاسی برخوردار شوند و هیچ گونه تبعیضی آنها را از حضور فعال درعرصه عمومی محروم نکند.

در ویراست دوم منشور جنبش که به امضای دو رهبر زندانی رسیده، تصریح شدده است :” حضور مؤثر زنان در جنبش سبز را باید فرصتی برای برداشتن گام هایی بلندتر در جهت رفع تبعیض های جنسیتی و تحقق مطالبات برحق آنان شمرد. جنبش سبز حمایت همه جانبه و همراهی با جنبش زنان را در زمره اولویت های بنیادین خویش می داند و معتقد به این ضرورت تاریخ اجتماعی ایران است که زنان علاوه بر ایفای نقش مهم خود در خانواده، بعنوان هویتی مستقل، جایگاه بایستة خویش را در جامعه بازیابند.”

روزسه شنبه 17 اسفند(8 مارچ) فرصت دیگری برای پیوند « روزجهانی زن » با جنبش سبز مردم ایران در پیگیری مطالبات جامعه زنان ماست ، از اینرو شورای هماهنگی راه سبز امید همراهی و همگامی خود را با برنامه های فعالان و نهادهای حوزه زنان برای پاسداشت این روز اعلام و از تبدیل آن به تجمع های اعتراضی نسبت به زندانی بودن دو بانوی سبز و رهبران جنبش حمایت می نماید و از همراهان سبز می خواهد که فعالانه در برنامه های این روز شرکت نمایند.

شورای هماهنگی راه سبز امید

13/12/1389


209 پاسخ به “بیانیه شماره ۵ شورای هماهنگی راه سبز امید برای تقدیر از حضور مردم و پاسداشت روز جهانی زن”

 1. ناشناس گفت:

  اصلاح بیانیه:موافقم اگه میاییم باید 17 18 19 باشه.دوستان تو را بخدا در میادین مهم و شناخته شده جمع نشید این میادین رو پر از مامور میکنند.3 چهارراه مانده با میادین اصلی جمع بشید بعد که جمعیت زیاد شد حرکت کنیم سمت میادین اصلی هم تجمع صورت گرفته و کاری از دست این موتوریا بر نمیاد واسه مانع تشکیل تجمع

 2. ناشناس گفت:

  دوستان تو را بخدا در میادین مهم و شناخته شده جمع نشید این میادین رو پر از مامور میکنند.3 چهارراه مانده با میادین اصلی جمع بشید بعد که جمعیت زیاد شد حرکت کنیم سمت میادین اصلی هم تجمع صورت گرفته و کاری از دست این موتوریا بر نمیاد واسه مانع تشکیل تجمع

 3. رضا گفت:

  كلمه لطفا زحمت بكش از ديگر دوستان راه سبزهم نظر سنجي كنيد مثل برنامه نود. شما با اين مسيرهايي كه اعلام ميكنيد يه عده دستگير ميشوند عدهاي كتك ميخورند عده اي ناسزا ميشنوند بقيه هم ديگر رمق راه رفتن ندارند به نظر من يابايد در ميدان بزرگ آزادي تجمع كنيم يا در مقابل صدا وسيم يا درمقابل زندان حشمتيه آقايان موسوي وكروبي وديگر دوستان در خطر هستند با يد هرچه سريعتر كاري كرد لطفا نظر سنجي فراموش نشود .من چند بار پيام گذاشتم اماشما ثبت نكرديد چرا ؟

 4. سرباز سيد گفت:

  بابا تورو خدا جوري برنامه ريزي كنيد كه ناني كه برادران بسيجي از بيت المال ميخورند حلال باشه شما در واقع ساعت تفريح براشون گذاشتيد شبها راحت ميخوابند بعد ما مثلا سربازان نهضت هستيم رهبرانمان زير شكنجه هستند اگر نميتوانيد هماهنگي كنيد بگوئيد خود جوش باشيم البته اگر ثبت كنيد. كلمه حرف دشمن را بهتر ثبت ميكنيد

 5. تندر سبز ایران گفت:

  سلام بذارید رک به همه بگم که با روشی که در این ساله از این حکومت دیدیم باید بگم که اگر حرکتهای اعتراضی با فاصله زمانی بخواهد انجام بشه در دراز مدت کم رنگ می شود تا پایان سال 89 هر هفته 1 بار مناسبه فعلا هر روز مصلحت نیست ولی در سال جدید باید هر روز انجام شود و بی شک موفق خواهیم شد و خواهش می کنم که در تظاهرات ها همه با هم متحد شویم چون حکومت از این خیلی می ترسه و در مواردی که در حمله ماموران به مردم متحد بودیم موفقیت صد در صد داشتیم .

 6. سکولار مردم سالار گفت:

  در پاسخ به دوستانی که میگن تظاهرات باید هر روز باشه بگم که:

  عزیزان ایران رو با کشورهای منطقه مقایسه نکنید-در وضع فعلی تظاهرات روزانه اشتباه است به چند دلیل:

  1-جنبش سبز هنوز به اون حد نرسیده که بخواد جلوی سرکوب وحشیانه حکومت ایستادگی کنه.

  2-اکثر کسانی که در تظاهرات شرکت می کنند یا کارمند هستند یا دانشجو و یا محصل.

  3-جنبش سبز وارد مرحله ی پوست اندازی شده و روی شیوه فراگیری داره کار میکنه،پس هنوز برای ماندن در خیابانها زوده،نباید عجله داشته باشیم،اون روز دور نیست.
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  دوستان سبز
  *هستیم سر بالا*

 7. یه بچه مسلمان گفت:

  سلام
  واسه ما روز زن رو تولد مادرمون حضرت زهرا (س) است.همه جوره دارین کج میرین

 8. فراخوان گفت:

  فراخوان تلاشگران جنبش زنان برای شرکت در تظاهرات هفدهم اسفند
  فراخوان زنان: ۸ مارس، روز جهانی زنان است. روز ما. روزی به نام برابری و آزادی. برابر با ۱۷ اسفند ۸۹، سه شنبه اعتراض. همگام و هم دوش با برادران هم وطن خود به خيابان ها آمده و از خواست همگانی حمايت می کنيم

 9. دگر اندیش سبز گفت:

  چرا اینقدر بی برنامگی؟ ساعت و مسیر راهپیمایی چی؟ بر اساس تجربه های موفق گذشته مسیر راهپیمایی را بکنید میدان ونک تا چهار راه پارک وی و همچنین میدانهای اصلی همچون میدان ولیعصر-هفت تیر – انقلاب و بلوار کشاورز و تخت طاووس تا هرکه بر اساس مکان و مسیر محل کار و سکونتش در راهپیمایی شرکت کنه.چون بیشتر شرکت ها در این مکان هاست و ساعت راهپیمایی با تعطیلی شرکت ها یکیه.