سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » هر ایرانی یک رهبر؛ به ادامه راهی که در پیش داریم بیاندیشیم...
» جوانان احزاب اصلاح طلب:

هر ایرانی یک رهبر؛ به ادامه راهی که در پیش داریم بیاندیشیم

چکیده :ما بار دیگر به حاکمیت هشدار می دهیم که تداوم بازداشت رهبران جنبش و خشونت و ارعاب خیابانی به رادیکال تر کردن فضا دامن می زند، به نظر می رسد که بخشی از حاکمیت بقا و دوام و نفع خود را درخشن تر کردن فضای جامعه می بیند و تلاش در به خشونت کشیدن مردم فهیم جنبش سبز دارد تا بتواند بهتر اهداف خود را پیش ببرد، لذا از مردم هوشیار جنبش بزرگ سبز ایران می خواهیم که مرام و مسلک مسالمت آمیز خود را کنار نگذارند و همچون همیشه هوشمندانه در برابر تحریکات ایستادگی...


جوانان احزاب اصلاح طلب در اعتراض به حصر رهبران جنبش و خشونت علیه مردم در دومین بیانیه ی خود آورده است: مشاهدات و تصاویر حرکت اعتراضی مردم در شامگاه سه شنبه دهم اسفند متاسفانه نشان از استفاده گسترده غیر قانونی و غیر اخلاقی حاکمیت از کودکان و نوجوانان در فعالیتهای سرکوبگرانه و خشن نظامی داشت. کودکانی که لباس فرم به آنها پوشانده و مسلح به انواع تجهیزات نظامی شده بودند. این اقدام مجموعه حاکمیت ناقض تمامی معاهدات بین المللی در زمینه حقوق کودکان است و یک بار دیگر نشانگر عدم تعهد آنان به تمامی اصول اخلاقی انسانی و دینی است.

جوانان اصلاح طلب در بخشی از این بیانیه با اشاره به آنکه مشاهدات نشان می دهد حاکمیت برای مقابله با مردم به مرحله استیصال رسیده و چاره ای جز به مسلخ فرستادن کودکان فریب خورده و تطمیع شده پیدا نکرده است، تاکید می کند: از نهادهای مسئول بین المللی درخواست کنیم که در این باره واکنش لازم برای بازداشتن حکومت ایران از این رفتار به شدت غیر انسانی را نشان دهند.

به گزارش کلمه متن کامل این بیانیه به شرح زیر می باشد:

به نام خداوند امید و آزادی

“از شعله امید در سینه‌های خود محافظت کنید، زیرا امید بذر هویت ماست.”

“میرحسین موسوی”

مردم شریف و بزرگ و آزاده ایران، حضور سراسر شور و شعور شما در روز 10 اسفند در اعتراض به بازداشت یاوران سبزمان میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، مهدی کروبی و فاطمه کروبی برگی زرین در تقویم سبز ایستادگی ما بود. در این روز با وجود افزایش فشارها و تحدید ها و خشونت های غیر انسانی ِ بازوی نظامی کودتاگران، بار دیگر در کنار هم نشان دادیم که برای آرمان و عقیده مان استوار ایستاده ایم و از رهبران و یاورانمان در هر شرایطی حمایت می کنیم و آنها را تنها نمی گذاریم.

به خوبی به یاد می آوریم که موسوی عزیز در ابتدای حضور در صحنه انتخابات شعار هر ایرانی یک ستاد را داد، در آن زمان این حرف ِ نو شاید به مذاق بعضی از ما خوش نیامد، اما این حرف موسوی یک شعار نبود بلکه نشان از باور عمیق او به توانمندی و خلاقیت تک تک مردم داشت، با این بیان ِ موسوی بار دیگر خلاقیتی که به طرق گوناگون در سطوح مختلف جامعه سرکوب شده بود بیدار و به تدریج شکوفا شد، تا جایی که اکنون می بینیم هر ایرانی یک میرحسین است، هر ایرانی یک کروبی است، هر ایرانی یک رهنورد است و هر ایرانی یک رهبر برای جنبش است. می بینیم که هر ایرانی می اندیشد و ایده می دهد و در کنار همه این تکثر ها به برآیند نظر جمع احترام می گذارد. آری، اینک بر ماست در این زمانه ظلم، که ارتباط ما با رهبران جنبش قطع شده است با شعار هر ایرانی یک رهبر به ادامه راهی که در پیش داریم بیندیشیم، و به روشنگری و آگاهی بخشی لایه های مختلف مردم اقدام کنیم و به بزرگتر و فراگیر تر کردن اندیشه سبزمان بپردازیم و با تکیه بر خرد جمعی راست قامت تر از پیش در مسیر دستیابی به آزادی و شرافت و عزت گام برداریم تا بزودی ایران را برای همه ایرانیان، در هر کجای جهان و با هر اندیشه و مسلک و دین و آیینی وطن و مامن کنیم.

هموطنان عزیز

مشاهدات و تصاویر حرکت اعتراضی مردم در شامگاه سه شنبه دهم اسفند متاسفانه نشان از استفاده گسترده غیر قانونی و غیر اخلاقی حاکمیت از کودکان و نوجوانان در فعالیتهای سرکوبگرانه و خشن نظامی داشت. کودکانی که لباس فرم به آنها پوشانده و مسلح به انواع تجهیزات نظامی شده بودند. این اقدام مجموعه حاکمیت ناقض تمامی معاهدات بین المللی در زمینه حقوق کودکان است و یک بار دیگر نشانگر عدم تعهد آنان به تمامی اصول اخلاقی انسانی و دینی است. مضاف بر آنکه نشان می دهد حاکمیت برای مقابله با مردم به مرحله استیصال رسیده و چاره ای جز به مسلخ فرستادن کودکان فریب خورده و تطمیع شده پیدا نکرده است. از این رو لازم می دانیم از نهادهای مسئول بین المللی درخواست کنیم که در این باره واکنش لازم برای بازداشتن حکومت ایران از این رفتار به شدت غیر انسانی را نشان دهند.

همچنین ما جوانان احزاب اصلاح طلب ضمن تشکر و سپاس از مراجع شجاعی که مردم را تنها نگذاشته اند و همواره در کنار مردم بوده اند از دیگر مراجع عزیز می خواهیم که همچون گذشته به صحنه بیایند و وظیفه تاریخی و دینی خود را فرو نگذارند و سکوت خود در برابر رفتارهای غلط و خشن حاکمیت با مردم و هزینه کردن بیت المال برای سرکوب مردم را بشکنند و به مردم بپیوندند. مراجع عالی قدر، ما شما را پیرو امامانی می دانیم که همواره در سختی ها در کنار مردم و در صف اول مقابله با ظلم ایستاده اند، و نیز در طول تاریخ پر فراز و نشیب ایران بارها دیده ایم که روحانیت و مراجع چگونه با فتواهایی که علیه ظالمین داده اند لایه های مختلف جامعه را نسبت به ظلم و ظالمین حساس تر کرده و نیز وجاهت دین های ابزاری حاکمان را از بین برده اند. ما به همراه فرزندان کروبی و موسوی از شما می خواهیم که در برابر بازداشت غیر قانونی و غیر دینی و غیر انسانی رهبران جنبش و نیز سایر زندانیان مهر سکوت را از لبان خود برداشته و تذکرات دینی و اخلاقی لازم را بدهید، اجازه ندهید که عده ای دین را ابزاری برای هوس های دنیوی و قدرت طلبی های خود کنند و از طریق آن کودکان و جوانان را ابزار حفاظت از جاه و مقام خود کنند و بی گناهان را روانه زندان کنند وخون پاک مردم را بر زمین بریزند، به راستی حفاظت از دینی که در ایران چنین به مسلخ قدرت رفته است وظیفه کسی جز شماست؟ ما دور نمی بینیم زمانی را که تیر این مستان قدرت گریبان مراجع و روحانیانی که جز تایید آنان حرفی بر زبان می آورند را بگیرد. از شما می خواهیم که سکوت خود را بشکنید و به این رفتارهای غلط و غیر اسلامی و غیر انسانی اعتراض کنید و باور داشته باشید که همراهی حقطلبانه شما با مردم، با در نظر گرفتن همه اصول دینیتان، همراهی عظیم مردم با شما را در پی خواهد داشت.

در پایان با یادآوری این گفته فرزندان ستودنی میرحسین موسوی و زهرا رهنورد که ” با اطمینان به استقامت و همت و مهرورزی مردم بود که والدینمان خرداد ۸۸ دل و جان به راهی دادند که ناهمواری و تلخیش از پیش حدس زدنی بود. آنها چنان که می بایست و سزاوار راستگویان بود بر عهد دیرین خود با خدای خود و شما باقی مانده اند” ما نیز اعلام می کنیم که در این مسیر تنهایشان نمی گذاریم و به امید خدا ما نیز به همراه مردم بر عهد خود با خدا و ایشان باقی خواهیم ماند و به زودی آزادی آنان و دیگر زندانیان و ایران عزیزمان را جشن خواهیم گرفت.

ما بار دیگر به حاکمیت هشدار می دهیم که تداوم بازداشت رهبران جنبش و خشونت و ارعاب خیابانی به رادیکال تر کردن فضا دامن می زند، به نظر می رسد که بخشی از حاکمیت بقا و دوام و نفع خود را درخشن تر کردن فضای جامعه می بیند و تلاش در به خشونت کشیدن مردم فهیم جنبش سبز دارد تا بتواند بهتر اهداف خود را پیش ببرد، لذا از مردم هوشیار جنبش بزرگ سبز ایران می خواهیم که مرام و مسلک مسالمت آمیز خود را کنار نگذارند و همچون همیشه هوشمندانه در برابر تحریکات ایستادگی کنند.

فاالله خیر حافظا و هو ارحم الراحمین

جوانان احزاب اصلاح طلب


97 پاسخ به “هر ایرانی یک رهبر؛ به ادامه راهی که در پیش داریم بیاندیشیم”

 1. سبز89 گفت:

  یه پیشنهاد داشتم ما میتونیم پیام های خود را چه درباره تظاهرات یا اخبار جنبش سبز از طریق بلوتوث پیام خود را بنویسیم و ارسال کنیم در اکثر گوشی ها این امکانات وجود دارد. مثلا وقتی که در مترو هستیم یا اتوبوس یا جاهایی که مردم بیشتر است میتونیم این کارو بکنیم.به امید پیروزی.یاحسین میرحسین.یامهدی شیخ مهدی

 2. يك ايراني گفت:

  قربانت گردم ، اگر قرار است هر ايراني يك رهبر باشد ، امضايت را هم مي بايست به زبان ايراني كه پارسي هست بنويسي . بگذار ايراني كه مردم مسلمان بسياري دارد ، ايران باشد مردم هم به مسلمانيشان مي رسند .

 3. secular گفت:

  dorud. Har irani,yek raahbar.in mouzu az shorue harekate azadikhahane,democracy khahane va secularism khahane,baraye hame roshan bud va hast va chize jadidi nist.faghat ma secularist ha va enhelal talaban,omidvarim k eslah talabane mazhabi va gheire mazhabi,harche zudtar be khod ayand.

 4. مزدک گفت:

  فریاد الله اکبر بعد از تحویل سال نظر بسیار خوب و قابل ارایه است. به آن بیشتر فکر کنیم.

 5. ناشناس گفت:

  به مردم بگئن كه از خدشون دفاع كنن. بگين اسپرئ فلفل با خود بيارن.

 6. خاطره گفت:

  برپایی نماز جماعت در میدان آزادی قرائت آیه الکرسی برای سلامتی و آزادی رهبران هر صبح

 7. RAHBARANE MARDOMI RA AZAD KONID گفت:

  Az keshvarhaye demokratik mikhahim ke namayandeye, dolate ,,ADAM ROBA,, ra az ,,SAZMAN MELLAL, ekhraj konand, ma koliyeye sefaratkhanehaye rezhime ,,GEROGANGIR ,, RA ESHGHAL KHAHIM KARD

 8. سبز گفت:

  تجمع در جلوی ” انتقال خون ” هر شهر .

 9. فرهاد گفت:

  همراهان سبز
  بایستی خیلی مواظب بود که در دام خشونت حاکمیت نیفتیم
  سکوت سرشار از ناگفته هاست
  زنده باد جنبش سبز
  هر ایرانی یک رهبر یعنی عقل جمعی یعنی فاصله گرفتن از دیکتاتوری یعنی دوری کردن از مقدس جلوه دادن یک فرد زمینی
  بسیار زیبا است هر ایرانی یک رهبر

 10. tarhe sabz گفت:

  rahpeimaee dar khiaban jomhori potansiel balaee dare kheili alist

 11. قیام گفت:

  جنبش راه سبز; بپاخیزید.. قیام , رهبر ان جنبش هنوز در اسارتند
  روز ی ۱۷ اسفند ا همزمان با سالروز حقوق بانوان برای راهپیمایی می آییم
  ما در روز ۱۷ اسفند اخواهیم امد تا حصر رهبرانمان را بشکنیم
  زنده باد ایران زنده باد نهضت سبز .. مرگ بر رژیم منفور سرکوبگر “

 12. revolution گفت:

  bache ha in tarhe zange gushi sa’at 6.30 kheyli khube.etela resani konin ba sms,zang,face book. Ye ide khube dg ine ke tuye harame emam reza tahason konim tu ye ruze moshakhas.albate in kar niaz be hamahangie gostarde az tarafe ahzab,site ha, daneshgah ha va…. Dare. 4 shanbe suri yadetun nare. Man ziad ba in 3shanbe movafegh nistam vali in tasmimiye ke gerefte shode pas bayad etehademuno hefz konim.imanetuno az dast nadin va omidvar bashin.aghebate hame diktator ha yekie.ya hosein mir hosein

 13. کمال گفت:

  میرحسین جان، برای دل مثل دریایت دلتنگم
  سه شنبه بعد از راهپیمایی خیلی یادت کردم. در ایستگاه مترو چند پیرمرد که نه فیس بوک داشتند و نه بالاترین و حتی ماهواره، با احترام از تو یاد می‌کردند و می‌گفتند که چون حرف حق زده ای دستگیر شده‌ای. یاد حرفت افتادم که می‌گفتی باید عاشق مردم بود. یاد روز قدس افتادم که وقتی پسر شریعتمداری با چاقو به تو حمله کرد، با بزرگواری گفتی که آن ها را هم باید دوست بداریم. دل مثل دریایت سبب شد همه و همه بیایند دنبالت. اینقدر بزرگ بودی که با وجود اعتقادت به نظام، به احترام دیگران سکوت کردی و حتی سکولارها را از خود نراندی و با بانوی هنرمندت چنان بیانیه‌های شاعرانه و انسانی صادر کردی که از حد سیاست کثیف ما خیلی فراتر بود. همان جا فهمیدیم که این جنبش، جنبش عشق و هنر است و باهرچه بوده متفاوت است.
  میرحسین جان، ماجرای شکنجه‌هایت را می‌دانیم و شنیده ایم و در سرما چنان گرسنه نگهت داشته‌اند که سرگیجه پیدا کرده‌ای. سه شنبه ها به یادت به خیابان می رویم و بدان که صبح پیروزی که خیلی هم نزدیک است، کنار تو و شیخ عزیزمان خواهیم بود. پدرم، برادرم، چطور بگویم که پیروزی این جنبش بدون شما و خانواده تان طعم شیرینی ندارد.

 14. ناشناس گفت:

  آیا فکر نمی کنید که اگر کسی نمی خواهد اعتراض کند ممکن است به این دلیل باشد که اساسا” مذهب را به عنوان حکومت به رسمیت نمی شناسدو فکر میکند که این آقایان درزمان خود امتحان خودرا پس داده اند،و اساسا” فکرمی کندکه بهتراست بحای ردیف کردن الفاظ عربی برای اثبات حقانیت گفته هاازاستدلال مستندومتکی به اصول متعارف علم روز استفاده کرد، یا که ازمجیزگویی ودرود واحسنت گفتن ودادن شعارهای پوچ تکراری بیزاروخسته شده است،… برای این دسته ازمردم چه جوابی دارید؟!چشمتان رانبندید، بسیاری ازمردم اینگونه فکر می کنندو حاضرنیستند ذره ای دراین این جنگ زرگری نابرابر به هیچ قیمتی وارد شوند.

 15. یک رزمنده سبز گفت:

  یارانِ کلمه!
  اینکه نوشته های متفاوت تحلیلیِ و انتقادهای راهبردی مثلا بنده را درج نمی کنید و به جایش تندترین انتقادهایم نسبت به خود و حتی استاد امیرارجمند را درج می کنید این خوشبینی را پدید می آورد که کیشِ شخصیت ندارید و از راهبردها و داده های نو نیز استفاده می کنید اما نمی خواهید دشمن از آنها آگاهی یابد. خوب، آفرین بر شما! جزینکه آیا نمی شود برخی جملات و داده های قابل سوء استفاده را حذف کرد و چارچوبِ اصلی یک تحلیل متفاوت یا انتقاد راهبردی را باقی گذاشت؟ من یکی از این کار رنجیده نمی شوم و بالعکس از اینکه یک جریان مانندِ راهپیمایی هفتگی راه بیافتد و ناچار شوم مانند اصحاب پیامبر در جنگ احد، راهکارهایی کم سود را در یک راهبرد نادرست به کار گیرم و در نتیجه شاهد هزینه هایی فراوان باشم، می رنجم.
  با بیشترین امید به جنبش سبز ایران و بهترین آرزوها برای همه ی یاران.

 16. یک رزمنده سبز گفت:

  آسیب شناسی راهبردی جنبش سبز، به بهانه مقاله «خیزشهای منطقه» آقای تاجزاده
  چندی است که در برخی وبلاگهای سبز با چنین پرسشهایی رو به رو می شویم:
  ۱. آیا حضور جنبش در خیابان ها مفید هست؟
  ۲. چرا از خرداد تا حالا و با وجود این همه “بد رفتاری” سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دولت، دیگر در هیچ تظاهراتی شاهد حضور چند میلیونی مردم نیستیم؟
  ۳. چرا دولت از خط قرمزی که جنبش داشت (حبس سران) به این راحتی عبور کرد؟
  ۴. نتیجه این سه شنبه ها چیست؟ برنامه چیست؟ استراتژیمان چیست؟
  پرسشهای رهروان و حامیان جنبش سبز ذهن مرا در این هفته به خود مشغول کرد و به این نتیجه رسیدم که دست کم ما سبزهای دانشگاهی در به میدان کشیدن توده مردم شکست خورده ایم زیرا تحلیل راهبردی مان تحلیلی سیاسی بوده است نه اقتصادی. همانندی خیزشهای خاورمیانه و شمال آفریقا در چه بود؟ نه آیا نقطه آغاز همه ی آن خیزشهای مردمی اقتصادی بود سپس سیاسی شد. آن ملت ها هنگامی از جای برخاستند که دو بردار اقتصادیِ «فقرِ ناشی از رکود تورمی جهانی» و «نمایان شدنِ تبعیض اقتصادی» دست به دست هم دادند و توده مردم را از جای جهاندند.اگر رویدادهای چندماهه خاورمیانه و شمال آفریقا را از ذهن بگذرانیم درخواهیم یافت که به ترتیب تونس، با اقتصاد توریستی، فقر ناشی از رکود تورمی را زودتر از دیگران چشید و از دیگرسو تونسیان با آگاهی بر میلیاردها دلار ثروت بن علی و وابستگانش، با بردارِ آزاردهنده ی تبعیض اقتصادی نیز روبه رو شدند. داستان مردم مصر نیز کمابیش همین بود اگرچه مصر به اندازه ی نیاز خود گاز و نفت داشت. وارونه اش هم نمونه ی عربستان است که بی گمان بخشی از مردمش و به ویژه شیعیانش تبعیض اقتصادی را می چشند جزآنکه درآمدهای کلان نفتی و گازی عربستان یک عامل فقرزداست که از سر به شورش برداشتنِ عربستانیها پیشگیری می کند.
  تا اینجا نتیجه می گیرم:
  سبزها پیش از اینکه توده ی مردم زیر فشار دو بُردار اقتصادی «فقر» و تبغیض» سر به شورش بردارند جنبش سیاسی و مدنی خود را آغاز کرده اند. این پیشتازیِ سیاسی و مدنی دست کم یک خوبی دارد و یک بدی.
  خوبی اش اینکه هر گاه توده مردم ایران از جای برخیزد و سر به شورش بردارد، خیزشش مانند خیزش مصریان کور نخواهد بود که در آغاز با خودسوزی چند مصری به علت فقر آغاز شد و پس از گذشت چند ماه از پیروزی ظاهری، هنوز ارتش مصر بر کشور چیره است. خیزش سراسری ایرانیان از همان آغاز با سبزهایی پخته، رهبرانی جاافتاده و رسانه هایی نسبتا مستقل پشتیبانی و هدایت خواهد شد.
  بدیِ این پیشتازی هم این است که سبزهای پیشرو زیر فرساینده ترین فشارها هستند و ناچار به روی آوردن به راهبردها و راهکارهایی پرهزینه و گاه کم سود.
  ازینرو بهتر است در طراحی راهبرد نوین سبزها اولا نقطه اوج فقر مردم _یا احساس فقر_ را پیشبینی کنیم و ثانیا شدید بودن تبعیض اقتصادی در ایران را به همه نشان دهیم. برای نمونه هنوز بسیاری از مردم ایران گزارشِ شگفت آور رازهای زندگی خامنه ای که از سوی سبزهای خارج از کشور ارایه شده، نخوانده و ندیده اند همچنانکه از ثروتهای کلان وابستگان حکومت ناآگاه هستند.
  به گمانم اقتصادی نبودنِ کلانراهبردِ سبزها باعث شد که هر چه بیشتر بر خواسته های سیاسی و مدنی پایفشاری کنیم و با نسبتی بسیار کمتر از فقر و تبعیض بگوییم. آیا اکنون زمان اصلاح این کلانراهبرد نیست؟

  آسیب شناسی راهبردی جنبش سبز ( با نگاه به خیزشهای خاورمیانه و شمال آفریقا)
  چندی است که در برخی وبلاگهای سبز با چنین پرسشهایی رو به رو می شویم:
  ۱. آیا حضور جنبش در خیابان ها مفید هست؟
  ۲. چرا از خرداد تا حالا و با وجود این همه “بد رفتاری” سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دولت، دیگر در هیچ تظاهراتی شاهد حضور چند میلیونی مردم نیستیم؟
  ۳. چرا دولت از خط قرمزی که جنبش داشت (حبس سران) به این راحتی عبور کرد؟
  ۴. نتیجه این سه شنبه ها چیست؟ برنامه چیست؟ استراتژیمان چیست؟
  پرسشهای رهروان و حامیان جنبش سبز ذهن مرا در این هفته به خود مشغول کرد و به این نتیجه رسیدم که دست کم ما سبزهای دانشگاهی در به میدان کشیدن توده مردم شکست خورده ایم زیرا تحلیل راهبردی مان تحلیلی سیاسی بوده است نه اقتصادی. همانندی خیزشهای خاورمیانه و شمال آفریقا در چه بود؟ نه آیا نقطه آغاز همه ی آن خیزشهای مردمی اقتصادی بود سپس سیاسی شد. آن ملت ها هنگامی از جای برخاستند که دو بردار اقتصادیِ «فقرِ ناشی از رکود تورمی جهانی» و «نمایان شدنِ تبعیض اقتصادی» دست به دست هم دادند و توده مردم را از جای جهاندند.اگر رویدادهای چندماهه خاورمیانه و شمال آفریقا را از ذهن بگذرانیم درخواهیم یافت که به ترتیب تونس، با اقتصاد توریستی، فقر ناشی از رکود تورمی را زودتر از دیگران چشید و از دیگرسو تونسیان با آگاهی بر میلیاردها دلار ثروت بن علی و وابستگانش، با بردارِ آزاردهنده ی تبعیض اقتصادی نیز روبه رو شدند. داستان مردم مصر نیز کمابیش همین بود اگرچه مصر به اندازه ی نیاز خود گاز و نفت داشت. وارونه اش هم نمونه ی عربستان است که بی گمان بخشی از مردمش و به ویژه شیعیانش تبعیض اقتصادی را می چشند جزآنکه درآمدهای کلان نفتی و گازی عربستان یک عامل فقرزداست که از سر به شورش برداشتنِ عربستانیها پیشگیری می کند.
  (وضعیت بحرین نیز میانِ دو وضعیتِ تونس و عربستان جای می گیرد همچنانکه وضعیت الجزایر، یمن و اردن و عمان و سوریه به وضعیتِ مصر نزدیک تر است و وضعیتِ اقتصادی کویت و امارات به عربستان. یعنی یکی کشورهای یادشده به ترتیب یا بردارِ فقرِ بیشتری را می چشند، یا تبعیض بیشتر را.)
  تا اینجا نتیجه می گیرم:
  سبزها پیش از اینکه توده ی مردم زیر فشار دو بُردار اقتصادی «فقر» و تبغیض» سر به شورش بردارند جنبش سیاسی و مدنی خود را آغاز کرده اند. این پیشتازیِ سیاسی و مدنی دست کم یک خوبی دارد و یک بدی.
  خوبی اش اینکه هر گاه توده مردم ایران از جای برخیزد و سر به شورش بردارد، خیزشش مانند خیزش مصریان کور نخواهد بود که در آغاز با خودسوزی چند مصری به علت فقر آغاز شد و پس از گذشت چند ماه از پیروزی ظاهری، هنوز ارتش مصر بر کشور چیره است. خیزش سراسری ایرانیان از همان آغاز با سبزهایی پخته، رهبرانی جاافتاده و رسانه هایی نسبتا مستقل پشتیبانی و هدایت خواهد شد.

 17. نهال سبز گفت:

  عربها رو دیدین ؟ !!! میان توی خیابون از هر شهری که بگی میان جون میدن به نتیجه می رسن این بسیجی ها رو دیدین ؟ از شهر های مختلف میان تهرون تا جلوی تظاهرات رو بگیرن ما چی ؟ !!!! بابا و ننه مویه می کنن خودمونم بدمون نمیاد جلومونو بگیرن که نریم بیرون !!!! اینجوری نمیشه احقاق حق کرد. بی تعارف با سوسول بازی نمیشه جنبش رو پیش برد تا بود چنین بود که تهرونی ها رشتی ها رو مسخره کردن و ترکها رو دست انداختن لر ها که جای خود اما خودتون چی بچه های تهران ؟ !!!! اگه بگم سوسول هستین بیراه گفتم ؟ هر چیزی بهایی داره شما اینکاره نیستین که بخواین بهای انقلاب رو بدین شما ادم روزای سخت نیستین مرد میخواد واسه این کار نه سوسول یا نیاین به خیابون یا مثل مرد بیاین اماده ی دادن بهای کارتون باشید….. بابا ننه ها انقلاب کردین ما رو به اینجا رسوندین شما وظیفتون از ما بیشتره که بیایین توی خیابون بسا که توانشو ندارین چرا پشت بچه هاتونو خالی می کنین ؟ چرا حمایتشون نمی کنید اونا دارن اشتباهات شما رو جبران می کنن دارن جور شما رو می کشن !!!!
  اما سخنم با مسئولین سایت شما واسه فراخوان و دعوت به راهپیمایی چرا فقط به سایتت و ماهواره اکتفا می کنید ؟ خیلی ها فیلتر شکن ندارند ماهواره هم ندارند اما قریب به اتفاق ایمیل دارند چرا بسان دوره انتخابات ایمیل گروهی ارسال نمی کنید ؟ هزینه ای هم نداره تاثیر بیشتری داره ارسال ایمیل گروهی اخبار و بیانیه ها و فراخوان ها تاثیر چشمگیری داره اینو از من داشته باشید واسه یه بار امتخان کنید من نوعی به تنهایی نمیتونم یه رسانه باشم ممکنه من واسه یکی ارال کنم اما ممکنه اونی که پیام منو میگیره واسه کسی ارسال نکنه اما ایمیل گروهی بخوای نخوای میرسه

 18. بی شماران گفت:

  درود

 19. خواستار اصلاح بیانیه گفت:

  به نظر من اگه این طوری میخواین تظاهرات کنین همون بهتر که نیان …اینطوری فقط اجازه نفس کشیدن به دیکتاتورها رو میدین.باید تظاهرات مکرر باشه تا مردمی که تا الان شجاعت اعتراض نداشتن قوت قلب بگیرن و به ما بپیوندند.به نظر من این بیانیه مخالف بانظر جنبش سبزه وباید به صورت شبانه روزی باشه 17و18و19و…تا هدف سبز
  آقایون هرکه با بیانیه من موافقه تایید کنه

  تایید یادتون نره

 20. korosh گفت:

  سلام
  ببخشيد من از آقای ارجمند مشاوره آقای موسوی خبری ندارم يا خبری نيست از ايشون!!!

  ايشون الان کجان؟

 21. دانشکده کشاورزی ورامین گفت:

  با سلام لطفا این بیانیه اعتراضی دانشجویان دانشگاه آزاد ورامین-پیشوا را اعلام کنید :

  صبح روز سه شنبه 26 بهمن ماه دو تن از فعالان دانشجوئی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین-پیشوا به نام “سامان سلیمانی مرند” و “فرشاد جمالی” مدیر مسئول و خبرنگار سایت خبری اصلاحات نیوز در منزل شخصی شان با یورش غیر قانونی نیروهای لباس شخصی بازداشت شده اند و اکنون که بیست روز از بازداشت این دو فعال دانشجوئی می گذرد هیچ اطلاعی از محل نگهداری آنها در دست نیست .
  شنیده ها حاکی از خشونت نیروهای لباس شخصی در هنگام بازداشت و ورود غیر قانونی و بدون نشان دادن هیچ گونه حکمی به منازل این دو فعال دانشجوئی بوده است.
  لازم به ذکر است در طی بیست روز گذشته هیچ گونه اطلاعی از محل بازداشت و موارد اتهام پرونده این دانشجویان به خانواده هایشان داده نشده است و رفتار خلاف قانون و غیر انسانی دستگاه های امنیتی همچنان ادامه دارد .
  جمع کثیری از دانشجویان دانشگاه آزاد واحد ورامین-پیشوا با انشار بیانیه ای در اعتراض به بازداشت غیر قانونی سامان سلیمانی مرند و فرشاد جمالی دانشجویان این دانشگاه خواستار آزادی آنها شده اند .

  ( لطفا این متن را در سایت کلمه و بالاترین و دیگر سایتهای معتبر پخش کنید)

 22. تظاهرات در شهر قم گفت:

  فراخوان به تظاهرات در شهر قم
  خوانندگان؛ فراخوان به تظاهرات در شهر قم
  گزارش یکی از خوانندگان: در ادامه اعتراض به دستگیری آقایان موسوی و کروبی، فراخوانی در سطح شهر قم جهت حضور اعتراض آمیز مردم پخش شده است. مکان این تجمع خیابان ارم و صفاییه، ساعت ۵ بعد از ظهر روز سه شنبه مورخ هفدهم اسفندماه میباشد. لازم به ذکر است که این دو خیابان متصل به حرم حضرت معصومه و از مراکز مهم خرید میباشند.

 23. مشهد-سه شنبه ها-توجه گفت:

  دوستان مراقب دوربيناي كار گذاشته شده مثلا ترافيكي باشن
  اكثر ميادين و تقاطع هاي شلوغ دارن.تو 3راه راهنمايي هم گذاشتن
  به اميد خدا ظالمان به اخراي خط رسيدن…

 24. ناشناس گفت:

  حضور در ۱۷ اسفند به احترام خون ندا آقا سلطان

  ino ye aziz neveshte bood ke manam bahash moafegh hastam va khastam begoyam 24 esfand ma ham aslahe darim manzoram haman rooze 4shanbe sori hast

 25. Mirzataghi گفت:

  پیشنهاد می‌کنم

  ایرانیان بر سر سفرهٔ هفت سین عکس دو همراه دلیر جنبش یعنی آقایان میرحسین و کروبی را بگذارند، که این به تقویت روحیه ی همه آزادیخواهان و نیز تجدید پیمان با این دو بزرگوار کمک می‌کند.

 26. ناشناس گفت:

  رزمنده سبز عالي گفتي

 27. ناشناس گفت:

  با سلام
  من چهارشنبه گدشته در چهار راه ولیعصر شاهد یک تجمع اتفافی بودم
  بعضی تقاطع ها یا میدان ها خیلی پر رفت آمد هستن
  چهار شنبه گذسته عده ای با هم قرار گذاشته بودند حدود ساغت 5:30 بعد هر کسی رد می شد کنجکاو می شد و کمی صبر می کرد در عرض 5 دقیقه هر کی می رسید می ایستاد و جمعیت زیادی جمع شد که نیروی انتظامی جمعیت را متفرق کرد
  حالا اگر روز هائی که نیروری سرکوب گر نیست فقط چند دقیقه در ساعت و تقاطع های پر رفت و آمد بمانیم همیشه شاهد تجمع های پراکنده خواهیم بود
  با اطلع رسانی این تجمعات را تکرار کنیم با هم اتحاد داشته باشیم

 28. كريمي گفت:

  من به عنوان يك همراه جنبش سبز حداقل 10 نفر از اقوام و دوستان را با خود همراه كرده ام و ايشان به جنبش استبداد ستيز سبز پيوسته اند شما چطور؟

 29. وعده ما گفت:

  شورای هماهنگی راه سبز امید برای تقدیر از حضور مردم و پاسداشت روز جهانی زن
  جنبش راه سبز; بپاخیزید حضور در ۱۷ اسفند یعنی احترام به حقوق بانوان
  وعده ما سه شنبه ۱۷ اسفند

 30. بیانیه گفت:

  به نظر من اگه این طوری میخواین تظاهرات کنین همون بهتر که نیان …اینطوری فقط اجازه نفس کشیدن به دیکتاتورها رو میدین.باید تظاهرات مکرر باشه تا مردمی که تا الان شجاعت اعتراض نداشتن قوت قلب بگیرن و به ما بپیوندند.به نظر من این بیانیه مخالف بانظر جنبش سبزه وباید به صورت شبانه روزی باشه 17و18و19و…تا هدف سبز
  آقایون هرکه با بیانیه من موافقه تایید کنه

  تایید یادتون نره

 31. حسین گفت:

  به نظرم کشنده ترین تیر خلاص برای این احمقا صبر وآرامش وراهپیمایی آرام مخالفان است تا این وحشی ها بدونن ما انسانیم

 32. سادات سبز گفت:

  الاه اکبر شب ها فراموش نشه

 33. ۱۷ اسفند هستم گفت:

  ۱۷ اسفند هستم
  بسیجیها، لباس شخصیها، یگان ویژه، سپاهی، نیروی انتظامی, ارتشی به مردم بپیودید , ‌فردا نگید مأمور بودیم و معذور. نگین “آقا” گفته بود بزنیم ما هم زدیم. شما برای هر قطرهٔ خون مردم آزادیخواه ایران مسًولید

 34. سپیده گفت:

  خاک بر سر من که ایرانی هستم. ما همه چیز را می خواهیم ولی خون نباید از دماغ کسی بیاد. یک کم از اعراب یاد باید بگیریم. تو لیبی نزدیک 6000 نفر کشه و اواره شدن ولی هنوز دست بر دار نیستن.
  ما ملت مفت خور و تنبل و ترسو هستیم. حق ما از این هم بدتر هم هست.
  لعنت بر من

 35. فرزاد کمانگر گفت:

  درود بر میر حسین عزیز
  دوست عزیز(سپیده) همین الان هم کلی خون از دماغ خیلی ها اومده پس اینجوری گفتن یه کم بی انصافی
  به نظرتون لیبی بعد از قذافی همه مشکلاتش حل میشه وبهشت برین میشه مگه 30 سال پیش ملت فکر چنین روزی را می کردند
  پس هم باید با استقامت باشیم و آماده هر هزینه ای باشیم وهم اینکه روز به روز از جماعت منفعل کم کنیم.

 36. آزاد گفت:

  اگر آزاديخواهيد آزادي تمامي زندانيان سياسي رافريادبزنيد.نگذاريم اين ازخدا بيخبران هركاري كه مي خواهندبازندانيانمان بكنند.فقط سه شنبه ها كافي نيست.بايدهرروزه باشه.بايدتمام ايرانيان درهرجاكه هستند آزادي زندانيان را ازاين سه شنبه به بعدفريادكنند.گام اول پيروزي آزادي زندانيان سياسي است.

 37. ناشناس گفت:

  اصلاح بیانیه:موافقم اگه میاییم باید 17 18 19 باشه.دوستان تو را بخدا در میادین مهم و شناخته شده جمع نشید این میادین رو پر از مامور میکنند.3 چهارراه مانده با میادین اصلی جمع بشید بعد که جمعیت زیاد شد حرکت کنیم سمت میادین اصلی هم تجمع صورت گرفته و کاری از دست این موتوریا بر نمیاد واسه مانع تشکیل تجمع

 38. ناشناس گفت:

  دوستان تو را بخدا در میادین مهم و شناخته شده جمع نشید این میادین رو پر از مامور میکنند.3 چهارراه مانده با میادین اصلی جمع بشید بعد که جمعیت زیاد شد حرکت کنیم سمت میادین اصلی هم تجمع صورت گرفته و کاری از دست این موتوریا بر نمیاد واسه مانع تشکیل تجمع

 39. مشهد-سه شنبه ها-توجه گفت:

  دوستان مراقب دوربيناي كار گذاشته شده مثلا ترافيكي باشن
  اكثر ميادين و تقاطع هاي شلوغ دارن.تو 3راه راهنمايي هم گذاشتن
  5:30 به بعد .تاريكي بهتره
  به اميد خدا ظالمان به اخراي خط رسيدن…
  در ضمن ايده محمد براي بصدا دراوردن الارم موبايل سر يك ساعت خاص
  مثلا 6:30 ميتونه جالب باشه

 40. فراخوان گفت:

  فراخوان تلاشگران جنبش زنان برای شرکت در تظاهرات هفدهم اسفند
  فراخوان زنان: ۸ مارس، روز جهانی زنان است. روز ما. روزی به نام برابری و آزادی. برابر با ۱۷ اسفند ۸۹، سه شنبه اعتراض. همگام و هم دوش با برادران هم وطن خود به خيابان ها آمده و از خواست همگانی حمايت می کنيم

 41. hiwa گفت:

  jonbeshi ke baranmade az arye aghlaniyate jameeye irani ast dar kordestan niz hamsada ba melele irani be jonbesh pewast.drod bar azadi

 42. AAA گفت:

  رییس قوه قضاییه گفت: تعبیر «نظارت بر رهبری» در قانون اساسی وجود ندارد. به گزارش ایسنا آیت‌الله صادق آملی لاریجانی طی سخنانی در جلسه روز یکشنبه مسئولان عالی قضایی با تشریح جایگاه مجلس خبرگان رهبری در قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی این مجلس، شان و جایگاه آن را بالاتر از تعابیر برخی رسانه‌ها دانست و تصریح کرد: مجلس خبرگان رهبری با توجه به مفاد اصول هفتم و هشتم و یکصد و یازدهم قانون اساسی دارای وظایف و اختیارات خاصی از جمله تشخیص وجود صفات ضروری در رهبری و بقای آن است ولی تعبیر «نظارت بر رهبری»…

 43. ناشناس گفت:

  آقا نگران نباشیذ میرحسین و کروبی دلشون برای مردم سوخته بود اون زمان که باید حرف می زدن، حرف می زدن الان دیگه باید دنباله مردم باشند.این یا حسین

 44. ناشناس گفت:

  باید به هر طریقی از جنبش های کارگری حمایت کنیم. . نقش مهمی را جنبش های کارگری در انقلابها داشته اند. اطلاع رسانی کنید هر نفر یک رسانه

 45. ناشناس گفت:

  جدا طرح جالبي رو مطرح كردند كه الارم تلفن ها سر يه ساعت بزنه و ميشه مثلا همه با هم سر يه ساعت چشمك بزنيم خيلي جالبه اين دوستان راي بدن به اين موضوع و در تجمع اينده همين كارو بكنيم

 46. ناشناس گفت:

  شما همتون در وجودتون دیکتاتور تر از احمدی نژاد هستید برای همتون متاسفم

 47. ava گفت:

  بزرگترین مانع استقرار دمکراسی در ایران نظارت استصوابی شورای نگهبان میباشد.