سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » افزایش سی درصدی قیمت آجر و بیست درصدی سیمان...

افزایش سی درصدی قیمت آجر و بیست درصدی سیمان

چکیده :طرح تحول اقتصادی به عنوان پرماجراترین تصمیم اقتصادی دولت از الزاماتی بود که بایستی اجرا می شد اما با یکنواختی انرژی، مشکلات در حوزه آجر مخصوصا واحدهایی که از سوخت مازوت استفاده می‌کنند حل می‌شود؟ چراکه در صورت ادامه این روند در صورتی‌که بررسی‌های بیشتر صورت نگیرد بسیاری از این افراد متضرر خواهند شد و عملا قیمت مسکن نیز روند تغییرناپذیری...


افزایش قیمت سوخت ناشی از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها تمام قیمت‌ها را دستخوش تغییر کرده است، بر این اساس، حواله نفت کوره از 200 هزار تومان به 5 میلیون و 200 هزار تومان رسیده و قیمت تولیدات این بخش از جمله آخر را چند برابر کرده است.

به گزارش مهر اکنون آجرپزی‌ها قیمت آجر را افزایش داده و آن را از تنی 20 هزار و 500 تومان به 37 تا 47 هزار تومان رساندند.

هرچند که بسیاری از کارشناسان معتقدند با تعیین تکلیف قیمت‌ها بسیاری از نگرانی‌ها هم از بین خواهد رفت اما باید پرسید آیا قیمت آجر ثابت می‌ماند؟ افزایش قیمت آجر و به تبع آن مصالح ساختمانی روند بازار مسکن را به چه سمتی سوق خواهد داد؟

برای ادامه کارنیازمند یارانه هستیم

رئیس اتحادیه کوره های آجرپزی ماشینی در گفت‌وگو با خبرنگار امید استان گفت: دولت برای خرید نفت کوره به آجرپزی‌ها یارانه نمی‌دهد اما تسهیلات بانکی با بهره 4درصد در اختیار آنها قرار می‌دهد.

آریان فرد در پاسخ به سوالی درخصوص افزایش قیمت آجر در اراک گفت: بسیاری از فروشندگان دوره‌گرد از شهرهای ملایر، خوانسار و گلپایگان در اراک اقدام به فروش آجر به قیمت‌ گران می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه اتحادیه تنی 42 هزار تومان را برای قیمت آجر پیشنهاد کرده است، افزود: ما تولیدکنندگان با توجه به‌وامی که می‌دهیم و با هزینه‌های گران شدن برق و سوخت مواجه هستیم پس به‌ناچار بایستی این قیمت‌ها افزایش پیدا کند.

حدود 20 درصد آجرپزی‌ها گازسوز هستند

آریان فرد با تاکید بر اینکه در حال حاضر کوره‌های آجرپزی در زمستان تعطیل است و تا اواخر فروردین‌ماه روشن نمی‌شود، ادامه داد: از 30 کوره آجرپزی در اراک 5 کوره گازی هستند و مابقی از نفت کوره استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه برای گازسوز شدن هرکدام بالغ بر 70 میلیون تومان پول نیاز است، افزود: این امر نیازمند حمایت جدی است.

قیمت برخی مصالح ساختمانی افزایش یافت

معاون مسکن و شهرسازی استان مرکزی با بیان اینکه در حال حاضر بازار ساخت و ساز رکود دارد، گفت: قیمت آجر 30 درصد و سیمان 20 درصد افزایش داشته و در آهن تفاوت قیمت نداشته‌ایم.

حمیدرضا نوازنی اظهارداشت: هرروزه قیمت مصالح به تهران گزارش می‌شود و پیش‌بینی دولت ازافزایش قیمت مسکن 5 تا 15 درصد است.

وی با تاکید بر اینکه قیمت‌گذاری آجر باید بر اساس کارشناسی انجام شود، گفت: هنوز زود است که در مورد افزایش قیمت سخنی به‌میان آورد و بیشتر جنبه شایعه به خود گرفته است تا واقعیت.

افزایش قیمت‌ها اندازه دارد

فرماندار اراک نیز با بیان اینکه تولیدکنندگان آجر باید قیمت خود را واقعی کنند، گفت: این افراد پس از حذف یارانه‌ها و افزایش قیمت سوخت تنها مجازند تا 27 هزار تومان قیمت خود را افزایش دهند.

حسن آصفری با تاکید بر اینکه قیمت‌ها بی‌رویه نباید افزیاش یابد و اندازه دارد، ادامه داد: شرکت گاز استان نیز می‌بایست برای گازکشی هر چه‌زودتر این واحدها اقدام کند.

تولید آجر فشاری توجیه اقتصادی ندارد

رئیس سازمان صنایع و معادن استان مرکزی با اشاره به عدم توجیه اقتصادی تولید آجر فشاری به روش موجود، گفت: مدیران این واحدها می‌بایست با ارائه طرح‌های نوین، استاندارد و قابل رقابت اقدام کنند.

علیرضا زاوشی افزود: برای تحقق این موضوع تولیدکنندگان باید با بهبود خطوط تولید و استفاده مناسب از حامل‌های انرژی، محصولات استاندارد با کیفیت را جهت عرضه به بازارهای کشور و دنیا تولید کنند.

طرح تحول اقتصادی به عنوان پرماجراترین تصمیم اقتصادی دولت از الزاماتی بود که بایستی اجرا می شد اما با یکنواختی انرژی، مشکلات در حوزه آجر مخصوصا واحدهایی که از سوخت مازوت استفاده می‌کنند حل می‌شود؟ چراکه در صورت ادامه این روند در صورتی‌که بررسی‌های بیشتر صورت نگیرد بسیاری از این افراد متضرر خواهند شد و عملا قیمت مسکن نیز روند تغییرناپذیری می‌یابد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.