سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نماینده سمنان: مشکل تهران با تعطیلی حل نمی‌شود / کاش دولت درباره مترو به قانون عمل ...

نماینده سمنان: مشکل تهران با تعطیلی حل نمی‌شود / کاش دولت درباره مترو به قانون عمل می‌کرد

چکیده :ای کاش این دعواهای سیاسی و رقابت‌ها کنار گذاشته می‌شد تا دودش بیش از این به چشم مردم نمی‌رفت. بهتر بود که دولت به وظیفه قانونی‌اش یعنی واگذاری تسهیلات ارزی به مترو عمل می‌کرد. به نظر من با تعطیل کردن مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات مشکل آلودگی هوای تهران حل...


نماینده سمنان بر این باور است که برای حل ریشه‌ای و مبنایی مشکلات شهر تهران از قبیل آلودگی هوا، دولت باید مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام مبنی بر انتقال پایتخت را دنبال کند. به عقیده وی شهر سمنان می‌تواند به عنوان یکی از گزینه‌های پایتخت آتی محسوب شود.

مصطفی کواکبیان در گفت‌وگو با فرارو، درباره وضعیت بحرانی هوای شهر تهران و راهکارهای کنترل آن گفت: «ما باید به صورت ریشه‌ای و مبنایی این مشکل را پیگیری کنیم. به عقیده بنده مبنای کار در این زمینه باید همان مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام باشد که در آذر ماه سال گذشته تصویب شد.»

وی افزود: «به موجب این مصوبه دولت باید برنامه‌ ریزی لازم را انجام دهد تا پایتخت کشور تا پایان سند چشم انداز یعنی سال1404 از تهران به یک مکان مناسبی منتقل شود.»

کواکبیان با اشاره به ظرفیت‌های شهر و استان سمنان اظهار کرد: «ما در همین رابطه یک همایش ملی در سمنان برگزار کردیم. در آن همایش دلایل و همچنین ظرفیت‌های مناسب سمنان برای اینکه یکی از گزینه‌های انتقال پایتخت باشد، ارائه کردیم.»

این نماینده عضو فراکسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه حساسیت نداریم که حتما این گزینه مطرح شود، گفت: «بالاخره راه حل مشکلات تهران این است که بخش تجاری و اقتصادی آن باقی مانده و بخش اداری و سیاسی آن به یک شهر دیگری منتقل شود.»

دبیرکل حزب مردم سالاری در پاسخ به این سوال که اگر دولت در توسعه وسایل حمل و نقل عمومی مانند مترو با نهادهای شهری همکاری می‌کرد، آیا مشکلات ناشی از آلودگی هوای تهران به مرز هشدار می‌رسید یا نه، گفت: «قطعا یکی از دلایل آلودگی هوای تهران تردد گسترده وسایل نقلیه شخصی است و یکی از راه حل‌های فوری برای کنترل آن، گسترش وسایل حمل و نقل عمومی و مترو است.»

وی اضافه کرد: «من یک بار در همین رابطه گفتم که ای کاش این دعواهای سیاسی و رقابت‌ها کنار گذاشته می‌شد تا دودش بیش از این به چشم مردم نمی‌رفت.»

کواکبیان با تاکید بر اینکه توسعه مترو هر چند به صورت مقطعی یکی از راهکارهای مقابله با آلودگی هوا است، گفت: «بهتر بود که دولت به وظیفه قانونی‌اش یعنی واگذاری تسهیلات ارزی به مترو عمل می‌کرد.»

این نماینده مجلس تعطیل کردن شهر تهران را راهکار درست و مناسبی برای حل آلودگی هوا ندانست و عنوان کرد: «دولت باید بجای تعطیل کردن به صورت ریشه‌ای عمل کرده و با یک برنامه ریزی اساسی و مبنایی نسبت به حل مشکل اقدام کند.»

وی ادامه داد: «به نظر من با تعطیل کردن مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات مشکل آلودگی هوای تهران حل نمی‌شود.»

کواکبیان در پاسخ به سوال دیگری درباره برنامه‌های مجلس برای مقابله با بحران آلودگی هوا گفت: «فعلا مجلس گرفتار برنامه پنجم است. ان شاءالله باران رحمت می‌بارد و مشکل مقداری حل می‌شود.»


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.