سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » انتشار شماره جدید مجله «آیین» با موضوع آموزش و پرورش...

انتشار شماره جدید مجله «آیین» با موضوع آموزش و پرورش

چکیده :شماره‌های سي‌ودوم و سي‌وسوم مجله «آيين» به مديرمسوولي محمدرضا خاتمي و با سردبيري هادي خانيكي منتشر شد. مجله «آيين» در این دو شماره که یکجا منتشر شده، به طور خاص به مقوله آموزش و پرورش از نگاه تئوريك پرداخته و درباره آن پرونده‌ای را گردآوری کرده است....


شماره‌های سي‌ودوم و سي‌وسوم مجله «آيين» به مديرمسوولي محمدرضا خاتمي و با سردبيري هادي خانيكي منتشر شد.

به گزارش کلمه، مجله «آيين» در این دو شماره که یکجا منتشر شده، به طور خاص به مقوله آموزش و پرورش از نگاه تئوريك پرداخته و درباره آن پرونده‌ای را گردآوری کرده است.

نخستين مطلب از اين پرونده پرحجم در آيين را رضا خاتمي نوشته است. او معتقد است «حل مشكل ديرپاي آموزش و پرورش، از هر كار ديگري مشكل‌تر است، حتي از انقلاب در عرصه سياسي.»

اما سرمقاله آيين را مثل شماره‌هاي پيشين، هادي خانيكي نوشته است. او كه مطلبش را با دو بيت مثنوي مولانا آغازيده در طول سرمقاله به مسائلي چون چندپارگي فرهنگي، جامعه‌پذيري، اجتماعي‌ شدن، حكومت‌شوندگي و… و ارتباط آنها با نهاد آموزش و پرورش پرداخته تا نتيجه بگيرد «در جامعه ما فرآيند جامعه‌پذيري بيشتر بر «منِ انفعالي دانش‌آموزان» مبتني بوده است تا بر «منِ فاعليِ ايشان»… اين يعني اينكه در انديشه و عمل نمي‌توان از «مدرسه» گريخت، بايد به مدرسه بازگشت.»

از مطالب ديگري كه «آيين» در اين پرونده آورده، مي‌توان به «توسعه آموزش، آموزش توسعه و مسائل پيش روي ما» از محمد ستاريفر، «تحول آموزش و پرورش و نگاهي به سه مساله» از اسدالله مرادي، «آموزش و پرورش؛ جامعه مدني، حقوق و تربيت شهروندي» از عزيزالله تاجيك‌اسماعيلي، «مساله برابري در آموزش و پرورش» از سيدحسن الحسيني، «برنامه درسي مستور و معكوس در آموزش و پرورش امروزي ما» از مقصود فراستخواه، «آموزش و پرورش؛ عقلانيت، مدنيت و معنويت» نوشته حبيبه گلرخ، «وظايف مدرسه و اجتماعي شدن دانش‌آموز» به قلم غلامعباس توسلي و «از جزوه‌نويسي در دارالفنون تا مدارس هوشمند و بدون كاغذ» نوشته شيرزاد عبداللهي نام برد.

اما مطلبي كه در اين پرونده بيشترين حجم را به خود اختصاص داده، مربوط به ميزگردي است كه در آن دو وزير سابق آموزش و پرورش هم شركت دارند. «مدرسه و مسائل آن در فرهنگ، دانش و سياست» عنوان اين ميزگرد است كه افرادي همچون توران ميرهادي (بنيانگذار مدرسه فرهاد)، فريده ماشيني(كارشناس و پژوهشگر)، محمدعلي نجفي و مرتضي حاجي(وزيران سابق آموزش و پرورش)، محمد ستاري‌فر (رئيس سابق سازمان مديريت و برنامه‌ريزي)، محمود مهرمحمدي (تدوين‌كننده سند راهبردي آموزش و پرورش)، فخرالدين دانش و حيدر زنديه (مديران مدارس نوين در ايران)، رحيم عبادي (معان اسبق پرورشي وزارت آموزش و پرورش)، شيرزاد عبداللهي (روزنامه‌نگار و كارشناس) و هادي خانيكي (معاون فرهنگي پيشين وزارت علوم) در آن شركت كرده‌اند.
اين افراد هريك فارغ از گرايش‌هاي سياسي به بيان ديدگاه‌هاي خود در حوزه‌هاي كارشناسي خودشان پرداخته‌اند.

اين پرونده كه تمام مي‌شود، صفحات انديشه آغاز مي‌شوند. در اين بخش نيز سيدعلي محمودي با مطلبي درباره «فلسفه استقلال نهاد دين، دانش، هنر و ادبيات از دولت»، سيدمحمدامين قانعي‌راد با مقاله‌اي با عنوان «اتوپياي مشاركتي در نظريه چندفرهنگي آينده‌انديشي»، رضا منصوري با مقاله‌اي با موضوع «ايران در قرن 21» و محسن خيمه‌دوز با مقاله «اصلاح‌طلبي انتقادي» حضور دارند.

«آيين» در اين شماره نيز مثل شماره‌هاي پيشين صفحاتي را به فرهنگ و هنر اختصاص داده است. در ابتداي اين بخش شعري از سهيل محمودي در وصف محمد مصدق و تازه‌ترين شعر فاطمه راكعي چاپ شده است. راكعي نيز شعرش را در وصف «برادرش قيصر امين‌پور» سروده است.

در ماهي كه گذشت، يكي از متفكران نوگراي ديني درگذشت. محمد اركون دين‌شناس الجزايري يكي از متفكراني بود كه همواره بحث سنت و مدرنيته در دين را به چالش مي‌كشيد. او كه ساكن فرانسه بود در زمان مسووليت صادق خرازي در سفارت ايران در فرانسه با او ديدارهايي داشت. خرازي با تكيه بر اين ديدار درباره تفكرات اين انديشمند نوشته است و عنوان مطلبش را «محمد اركون و نوسازي تفكر ديني» نهاده است.

در مطلبي ديگر ابراهيم جعفري‌ نقاش و شاعر در وصف هانيبال الخاص نوشته است. الخاص نقاش نوگراي ايراني بود كه ماه پيش درگذشت.

گزارشي از نخستين سالگرد درگذشت پرويز مشكاتيان به قلم ايمان پاكنهاد، گزارشي جامع از اتفاقات جشن خانه سينما و حواشي آن، سه مطلب درباره مجموعه «قهوه تلخ» نوشته هنگامه مظلومي، فروزان آصف‌نخعي و پژمان موسوي، گشتي در هفت آسمان فرهنگ و هنر و معرفي چند كتاب به قلم معصومه علي‌اكبري از ديگر مطالب بخش فرهنگ و هنر تازه‌ترين شماره مجله «آيين» هستند.

سي‌ودومين و سي‌وسومين شماره مجله «آيين» به مديرمسوولي سيدمحمدرضا خاتمي و با سردبيري هادي خانيكي در 111 صفحه و با قيمت 2500 تومان منتشر شده است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.