سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » افزایش بودجه دفاعی و بسیج، پس از جدال فراوان در مجلس...

افزایش بودجه دفاعی و بسیج، پس از جدال فراوان در مجلس

چکیده :مهمترین چالش نمایندگان با دولت و نه با یکدیگر، بر سر بودجه دفاعی و نیروهای بسیج بود. آنچه که از سوی جواد جهانگیرزاده عضو کمیسیون امنیت ملی، برای حفظ امنیت کشور «به دردنخور» خوانده شد. اما نهایتا با تصویب ماده 177 لایحه برنامه پنجم، دولت مکلف شد تا در لوایح بودجه سنواتی نسبت به افزایش دو درصد سالانه سهم اعتبارات دفاعی در طول برنامه اقدام و پیش بینی لازم را به عمل آورد. افزایش تعداد بسیجیان فعال تا مرز یک و نیم میلیون نفر و حمایت‌های لازم برای تأمین پوشش بیمه‌ای آنها و تخصیص یک درصد از اعتبارات بودجه سنواتی به پایگاه‎های بسیج، از دیگر نتایج حلسه دیروز مجلس...


خبرآنلاین در گزارشی به قلم نسرین وزیری نوشت:

مهمترین چالش نمایندگان با دولت و نه با یکدیگر در جریان تصویب برنامه پنجم توسعه در جلسه دیروز (یکشنبه) مجلس، بر سر بودجه دفاعی و نیروهای بسیج بود. آنچه که دولت در نخستین ماده این فصل(ماده 175) آورده بود از سوی جواد جهانگیرزاده عضو کمیسیون امنیت ملی، برای حفظ امنیت کشور «به دردنخور» خوانده شد و پیشنهاد کمیسیون امنیت ملی هم به دلیل جلسه‎ای که میان رئیس کمیسیون امنیت‎ملی با وزیر دفاع و معاون برنامه‎ریزی رئیس جمهور از دستور کار خارج شد.

این کمیسیون در پیشنهادش بر افزایش سهم بخش دفاع از GDP به 5/4 درصد به نحوی که سهم تجهیز و توسعه از کل بودجه نیروهای مصلح به پنجاه درصد افزایش یابد تاکید کرد بود. ماجرای جلسه مذکور هم از این قرار بود که در این دیدار دغدغه‏های کمیسیون امنیت ملی و نیازهای وزارت دفاع مطرح می‏شود و عزیزی از جانب دولت وعده می‏دهد که به همه این مسائل توجه شود. به این ترتیب با رفع دغدغه وزارت دفاع، کمیسیون از طرح این پیشنهاد منصرف شد.

اما این تصمیم شخص علاء‎الدین بروجردی بود و اعضای کمیسیون امنیت منصرف نشده بودند. کما اینکه حسین نقوی نماینده ورامین با تاکید بر اهمیت پیشنهاد کمیسیون متبوعش گفت: بخش دفاعی کشور از بخشهای مهم کشور است و در شرایطی که جمهوری اسلامی مورد تهدید همه جانبه از سوی دشمنان است تقویت امور دفاعی کشور یک امر ضروری است.

اسماعیل کوثری نماینده تهران نیز با اشاره به بودجه دفاعی محدود کشور در دوران دفاع مقدس اظهار داشت: اگر ما 8 سال با مبلغ بسیار بسیار پایین دفاع مقدس کرده و این کار بزرگ را انجام دادیم، برای آینده هم باید همین جوری بی برنامه باشیم یا اینکه برنامه ریزی کرده و بودجه برای امر دفاعی در نظر بگیریم. اگر ما الان برای امور دفاعی بودجه در نظر نگیریم فردا دیر است.

او حتی از پیامی از سوی رهبر انقلاب با واسطه سرلشگر فیروزآبادی برای توجه مجلس به بخش دفاعی مجلس خبرداد که بلافاصله از سوی لاریجانی تکذیب شد. به گفته وی، مقام رهبری در سفر به قم از طریق سرلشکر فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به رئیس مجلس پیام داده که مجلس به نحوی مشکلات نیروهای مسلح را حل کند. اما رئیس مجلس دریافت چنین پیامی را رد کرد.

نهایتا با تصویب ماده 177 لایحه برنامه پنجم، دولت مکلف شد تا در لوایح بودجه سنواتی نسبت به افزایش دو درصد سالانه سهم اعتبارات دفاعی در طول برنامه اقدام و پیش بینی لازم را به عمل آورد.

یک درصد از بودجه هرسال برای بسیج؛ افزایش فعالین تا 1.5 میلیون‎ نفر

در جلسه عصر دیروز هم موضوع نحوه حمایت از بسیج و امتیازات ویژه به آن در پنج سال آینده خبرساز شد. حسن کامران ارائه خدمات به بسیج در هفته بسیج را زیره به کرمان خواندن دانست و مجوزهای لایحه دولت برای حمایت از این نیروها را به تکلیف تبدیل کرد.

از مهمترین این تکالیف آن بود که تعداد بسیجیان فعال تا مرز یک و نیم میلیون نفر افزایش یابد و حمایت‌های لازم برای تأمین پوشش بیمه‌ای آنها و تخصیص یک درصد از اعتبارات بودجه سنواتی به پایگاه‎های بسیج، بود. پشتیبانی از رده‌های مقاومت بسیج و بسیج اساتید حوزه و دانشگاه ها در دستگاه های اجرایی و پشتیبانی و کمک به مقابله با جنگ نرم در حوزه‌های مختلف نیز از جمله این امتیازات بود.

بر اساس یک پیشنهاد الحاقی از سوی عوض حیدرپور نماینده مردم شهرضا به استناد سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با بسیجیان اصفهان، نیز زمینه پشتیبانی لازم برای جذب و به کارگیری 30 میلیون نفر از نیروهای بسیج دهها میلیون نفری با رویکرد فرهنگی و اجتماعی و اعتقادی فراهم خواهد شد.

البته نمایندگان پیشنهادات فزون تری هم داشتند. از جمله پیشنهاد عیسی جعفری نماینده کبودرآهنگ برای افزایش بسیجیان فعال به 3 میلیون نفر و پیشنهاد زهره الهیان نماینده تهران برای تقویت بسیج خواهران به منظور مقابله با تبلیغات بی بندوباری در فارسی وان و اظهارات هیلاری کلینتون پرداخت. وی از آخرین صحبت هیلاری کلینتون مبنی بر ارائه آموزش برای مشارکت اجتماعی زنان مسلمان یاد کرد و افزود: برای مقابله با مواضع آمریکا باید بسیج جامعه زنان را تقویت کنیم تا با توسعه فرهنگ عفاف و حجاب و تقویت بنیاد خانواده، با برنامه‎های غرب مخالفت کنیم.

شرایط امریه شدن

شرایط امریه شدن در پنج سال آینده هم از مسائل حاشیه ساز در جلسه عصر مجلس بود. نماینده ارومیه با طرح این سوال که «آیا تا حالا دیده‌اید که فرزندان مردم بدبخت و بیچاره هم امریه شوند؟»، امریه را برای آنهایی دانست که با پارتی و پول در تهران خدمت می‎کنند و بچه‏های مستضعف مناطق محروم در کوه و کمر خدمت می‏کنند.

وی امریه شدن سربازان را بر این اساس ظلم به مستضعفان و برخلاف عدالت دانست که فقط شامل حال بچه‎ پولدارها و سرمایه‏دارها می‌شود. با این وجود نمایندگان شرایط جدید امریه شدن را مصوب کردند. با تصویب ماده 179 لایحه برنامه پنجم، قسمتی از نیاز دولت و شهرداری‎ها به نیروی انسانی از طریق مشمولان وظیفه به عنوان نیروهای امریه تأمین می‌شود. البته این کار باید از طریق وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح انجام شود. هزینه‌های مربوط به دوره آموزش نظامی بر عهده وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح خواهد بود و حقوق و مزایا از محل اعتبارات دستگاه مربوطه تأمین می‌شود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.