سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » به من حق دهید «قرآن دوستی» شما بزرگان را باور نکنم...
» چندخطی از محمد نوری‌زاد، آزاده‌ي دربند، در واکنش به قرآن سوزی؛

به من حق دهید «قرآن دوستی» شما بزرگان را باور نکنم

چکیده :اگر در امریکا قرار است ورق‌های قرآن را بسوزد، در سرزمین ما فرزندان مردم را که آیه‌های محکم و تردیدناپذیر خدای متعال بودند، به خون کشیدند و سوزاندند، جلوی چشم همه و جلوی چشم عقل. و هیچ مرجع تقلیدی عمامه از سر نگرفت و پای‌برهنه و گریبان‌چاک به جانب‌داری برنخاست. هیچ قاضی و هیچ نماینده‌مجلس و هیچ روحانی‌ای دراعتراض به این زنده‌سوزی قرآن‌های جاریِ مردم، به صورت خود سیلی نزد و به سوگ ننشست و حنجره...


محمد نوری زاد مستند ساز و جهادگر  که ماههاست به دلیل چند نامه مشفقانه برای اصلاح نظام در زندان به سر می برد در  نوشتاری کوتاه درباره  اتفاق تلخ قرآن سوزی در آمریکا و  واکنش بزرگان پرداخت.

محمد نوری زاد اکنون در محلی نامعلوم در زندان اوین و در وضعیت قرنطینه نگه داری می شود.

متن یادداشت محمد نوری زاد که از طریق یاران گمنام جنبش  سبز در اختیار کلمه قرار گرفته است به شرح زیر است:

به من که زندانی‌ام حق بدهید که قرآن‌دوستیِ شما بزرگان را باور نکنم. گرچه به همه‌ی مسلمانان ایران و جهان حق می‌دهم که اعتراض کنند و فریاد برآورند.

سخن من در این است که خدای راست‌گو همه‌ی ما را به راست‌گویی فراخوانده‌است. چه مردم باشیم چه رهبر چه رئیس‌جمهور و چه مرجع تقلید؛ چه جسمانی و چه روحانی، همه باید راستی پیشه‌کنیم. و در این میان، ما را که مسلمانیم، جز از راستی، چاره‌ای نیست. به‌همین دلیل است که می‌گویم من این هیاهوی بزرگان را نسبت به ورق‌سوزی آن کشیش امریکایی باور ندارم. چرا که ایرانیان به چشم خود سوختن قرآن‌های زنده را دیدند و دم‌برنیاوردند.

اگر در امریکا قرار است ورق‌های قرآن را بسوزد، در سرزمین ما فرزندان مردم را که آیه‌های محکم و تردیدناپذیر خدای متعال بودند، به خون کشیدند و سوزاندند، جلوی چشم همه و جلوی چشم عقل. و هیچ مرجع تقلیدی عمامه از سر نگرفت و پای‌برهنه و گریبان‌چاک به جانب‌داری برنخاست. هیچ قاضی و هیچ نماینده‌مجلس و هیچ روحانی‌ای دراعتراض به این زنده‌سوزی قرآن‌های جاریِ مردم، به صورت خود سیلی نزد و به سوگ ننشست و حنجره ندرید. پس، به من که زندانیِ همین خصلت‌های دروغین‌م، حق می‌دهید که قرآن‌دوستیِ بزرگانِ خویش را باور نکنم؟

محمد نوری‌زاد- ناکجاآبادی در زندان اوین


97 پاسخ به “به من حق دهید «قرآن دوستی» شما بزرگان را باور نکنم”

 1. ebi گفت:

  واقعاً اولین چیزی که با دیدن این بازی ها به ذهنم رسید همین بود

 2. امیر علوی گفت:

  باید پرسید سوزاندن یا نیت سوزاندن قران کردن توسط یک احمق روانی غیر مسلمان زشت تر است یا اشاعه و علنی کردن این توهین برای اولین بار در جهان به واسطه شبکه ایرانی “پرس تی وی”؟
  شخصی می گفت روباه زنده زاست یا تخم گذار ؟ رندی گفت :از این حرامزاده هرچه بگویی برمی آد! اصلا اصل سوزاندن معلوم نیست از کجا آب می خورد . خدارا چه دیدی شاید همان که عکس آیت الله خمینی را پارسال سوزانده بود دستور این کار را هم داده باشه!
  شاید حیاتش به همین آتش سوزاندن ها باشه!
  حیف پول و اعتقاد مردم ما…

 3. محمد گفت:

  برای من خیلی جالب است که رهبر ما آخرین نفری بود که این حتک حرمت را محکوم کرد!
  در صورتی که تمام دنیا در برابر این حرکت به پا خیست.
  باز هم ما پیروز شدیم…
  پاینده باد جنبش سبز.

 4. حبیب گفت:

  این نوع هیاهوهای کشور انسان را بیاد قران به نیزه کردن زمان امام علی (ع) و استفاده ابزاری برای برای تحریک عوام و خروج از مسایل جاری روز می اندازد. وقتی قرار هست هر کس برای حفظ ماندن خود اولین دروغ را بگویید دیگر نمی توان انتظار داشت که از پشت تریبون حتی در ماه رمضان درصف نماز جمعه هم دروغ نگویید.
  دیگر پرده ها باز شده و راستی و نادرستی خیلی سریعتر از قبل خودش را نشان می دهد . دیگر زمانی نیست که حرف هایشان بر دل بنشیند. بلکه آدمی را بفکر و چاره می اندازد.
  نمی دانم از کدامین نشات سخن گفته می شود که هیچکس جرات حضور در مجلس ختم را پیدا نمی کند .!آیا فقر و تنگدستی مردم را نمی بینند و بجای خوشنودی ملت خود بفکر دادن وام به دیگر کشور ها و حل مشکلات آنان هستند. ایکاش جرات پیدا می کردند یک هفته با درآمد گارگر ساده در این جامعه زندگی کردن را تست و آزمون می کردند تا معنی نشات و شادابی را بیشتر لمس می نمودند.ایکاش ایکاش ایکاش و…

 5. حقگو گفت:

  عطش قدرت و حرص ثروت عقل وایمان را از آدمی زاد می رباید. تاریخ گواه آن است.

 6. mehdi گفت:

  “اگر در امریکا قرار است ورق‌های قرآن را بسوزد، در سرزمین ما فرزندان مردم را که آیه‌های محکم و تردیدناپذیر خدای متعال بودند، به خون کشیدند و سوزاندند، جلوی چشم همه و جلوی چشم عقل. و هیچ مرجع تقلیدی عمامه از سر نگرفت و پای‌برهنه و گریبان‌چاک به جانب‌داری برنخاست. هیچ قاضی و هیچ نماینده‌مجلس و هیچ روحانی‌ای دراعتراض به این زنده‌سوزی قرآن‌های جاریِ مردم، به صورت خود سیلی نزد و به سوگ ننشست و حنجره ندرید. پس، به من که زندانیِ همین خصلت‌های دروغین‌م، حق می‌دهید که قرآن‌دوستیِ بزرگانِ خویش را باور نکنم؟”

  درود بر تو نوری زاد عزیز، الحق که حر باید از تو بیاموزد.

 7. شیرازی گفت:

  شاید حنجره پاره کردن های امثال آیت الله دستغیب در کشتن جوانان به گوش نوری زاد نرسیده که چنین میگوید.

 8. Mehrdad گفت:

  با درود بر نوری زاد ،آزاد مرد
  میخواستم در اینجا،از یاران گمنام جنبش، که با شجاعت،
  در حد امکان ،خبر رسانی میکنند،از جانب ملت ایران
  سپاس گذاری کنم.خداوند یارتان

 9. محسن گفت:

  از یه لحاظ خوب شد تو این مملکت یه اتفاقاتی رخ داد تا افراد بزرگی مثل نوری زاد و … شناختیم .

 10. رضا گفت:

  درود بر نوری زاد شجاع .دست هایت را بوسه می زنم

 11. زنده باد سبز گفت:

  درود بر نوری زاد،آفرین به شرف تو،‌ای مرد پاینده باد اندیشه پاک و والای تو

 12. محمد گفت:

  درود بر تو اي آزادمرد ايران زمين، بدان و آگاه باش كه تا ايران و ايراني زنده باشد شرح عظمت شرف و غيرت تو را از نسلي به نسل ديگر به ميراث خواهند گذاشت.
  به اميد رهايي اي آزاده

 13. نگاه سوم گفت:

  جالبه…شرط 100% می بندم این نمایش زیر سره همین حضراته…اما آیا کاربردی هم داشت؟؟یه سر به یو تیوب بزنید؟؟؟تصویر سوزوندن قران حتی 2000 تا بازدید نداشته!!!پس این همه هیاهوی آقایون چیه؟امروز قران سره نیزه کردن…..و فردا شاید مجبور باشن برای فرار از انتقام و قصاص مردم کشورشون کشف اورت کنن و لخت بشن؟!؟(مثل عمرو عاص)اما ایا طرفشون حضرت علیست که از جونشون بگذره؟عقلم میگه نه!

 14. رزمنده دفاع مقدس گفت:

  بنام خدای خمینی(س)
  ذات قرآن یعنی علی(ع) به پاره های قرآن دستاویز حلیه عمروعاص سوخت شد تا انسانیت و بشریت تا ابد تاوان این معامله ساده لوحانه دستاویز شده پول و نیرنگ معاویه را چرداخت کند!!بدون شک آتش زدن قرآن چون آتش زدن قلب ماست هر چند مشخصا عمق ترس و واهمه و عصبیت بی حدو حصر صاحبان دروغ و نیرنگ است اما کیست نداند این مورد در این دیار نیز همانند سیل پاکستان و پاره کردن عکس حضرت امام(س) و.. وسیله ای است برای کشاندن مردمی ساده لوح به خیابان و تایید گرفتن و سرپوش گذاشتن بر هزاران مشکل اخلاقی و اقتصادی و…. و در آخر نیز کشاندن ذهنیت علی(ع) به داخل دخمه ها…!!

 15. محقق گفت:

  نور بر ظلمت پیروز است

 16. مرتضی گفت:

  نوریزاد ادعای به حق میکند. مگر این سخنی نادرست است که پس چرا این آیات عظام که اگر خون از بینی یک کودک فلسطینی بریزد، زنّار میدرند وگِل به سر و ریش خود میمالند، نسبت به این همه ظلمی که به این ملت میشود خاموشی اختیار کرده اند؟ مگر این جوانان معصوم ایرانی جز آزادی و احقاق حقوقشان چیز دیگری هم خواسته بودند که به این مصیبت گرفتار شده اند؟» شک نیست که پیروزی نهائی با ملت است. ولی از آن منبعد آیا این آیات عظام پس از این همه بی اعتنائی وبی تفاوتی به حقوق ملت، دیگر قادر خواهند بود تا در میان ما ظاهر شده و به ما پند واندرز دهند؟ از خون جوانان وطن لاله دمیده/درماتم مرگشان قدِ سرو خمیده…

 17. داوود گفت:

  احسنت آقاي نوري زاد !

 18. محمد گفت:

  من که میگم تری جونز 1 میلیارد دلار از جنتی گرفته بوده.
  بعد از سوزاندن قرآن هم قرار بوده 20 میلیارد دیگه هم تو حسابش وازیز بشه.
  اسنادش هم موجود است!!!!!!!!!!!!!!

 19. ehsan گفت:

  درود بر نوری زاد این یزرگمرد که با بیان صریح خودش لرزه بر اندام دروغ گویان انداخته و همه رو آشفته کرده

 20. ناشناس گفت:

  خیلی گلی نوری زاد به امید آزادیت عزیز

 21. ناشناس گفت:

  نگو…كي ميگه…بگو چي ميگه…او حر زمان ماست.

 22. ناشناس گفت:

  ايرانيان منتظر فرصتي هستند تا ريشه ظلم را بخشگانند.

 23. mohamma گفت:

  zende bad nourizad aziz.

 24. یکی از سیاوش های سر زمین اهورایی گفت:

  دوباره باید آغاز کرد.
  حتا یک ” مرگ بر دیکتاتور” که روی یک دیوار نوشته شود ریشه دیکتاتوری را به لرزه می اندازد.
  ای مردم سبز ایران توان و قدرت خود را دست کم نگیرید – نیازی به کشته شدن و شکنجه شدن نیست – اعتصاب بازار تهران و تبریز نمونه آشکار همین موضوع است و چه بسا قدرتمند تر از تظاهرات خیابانی.
  آماده باشید و حتا یک گام کوچک برای آزادی ایران زمین ، قصر این امویان را نابود خواهد کرد ، فراموش نکنیم این مستبدان از درون هر روز پوک تر و تو خالی تر می شوند
  زنده باد آزادی – زنده باد ایران و ایرانی – مرگ بر دیکتاتور

 25. شبنم گفت:

  خودتون برای هم دیگه نامه بدین و بیانیه بنویسین و همون امثال خودتون هم از همدیگه تعریف کنید و مقام همدیگه رو تا حد کشت ارتقا دهید فقط به خاطر یک سخن بیهوده .
  مثل اینکه این نوری زاد واقعا زمین و آسمان را با هم اشتباه گرفته .
  قسم می خورم اگر این حرفها را اصولگراها و مخالفین شما بر علیه شما می گفتند و همین ادبیات را بر علیه شما بکار می بردند من همه ی اونا رو بی دین و ایمان می دانستم و ازشون اعلام انزجار می کردم . چون این ادعا ها بسیار توهین آمیز و ناراحت کننده هستند و اهانتی آشکار به قرآن هستند ؛ این حرفهای وحشتناک حرمت قرآن را می شکند . این حرفها و این ریاها ی نوری زاد ؛ خودش آتش کینه ای است که او بر قرآن انداخته و چند برابر آتش و هجمه ای است که آن شخصی مسیحی از روی جهالتش به ساحت قرآن کرده ، این آقا چندین برابر و شدید ترین بی احترامی را با آگاهی کامل و با این سخنان باطل به قرآن وارد می کند .تو رو خدا یه کم فکر کنید .

 26. سوسن گفت:

  با درود به همه پرومته های این سرزمین که آتش آگاهی را برای مردم هدیه آوردند و خدایان قدرت آن ها را به بند کشیده اند و کرکس های دست آموز خود را مامور شکنجه آنان نموده اند .
  برادرم ! اگر آنان جسم قرآن را سوزاندند زورمداران و قدرتمندان کشور ما که ادعای پیروی از قرآن را دارند که روح قرآن را سوزانده اند .

 27. مصطفی گفت:

  دوستان میدونید قران ها کی سوزانده میشوند آن موقعی که خداوند حکم به احترام پدر و مادر صادر میکند و ما به آنان بی احترامی میکنیم ، وقتی که خداوند دروغگویی را ناپسند میشمارد و ما آن را مصلحت می پنداریم وقتی خداوند سکوت در مقابل ظلم را مردود میشمارد و با با سوکت خود مهر قبولی بر آن میزنیم مائیم سوزاندگان قران محمد آنان که در بلاد آزادی سوزانده شد قرآن نبود کاغذ هایی بود از فرامین خدا که آنان دیگر به آن نیازی نداشتند چون از بر شده اند و دروغ را گناه میدانند فرق بین سیاه و سفید را فراموش کرده اند بله آنان قران را به عمل فراگرفتند و دیگر نیازی به آن برگ های کاغذی ندارند لیکن ما شرافت در حفظ این کاغذها میدانیم نه عمل به کلام خدای محمد

 28. علی گفت:

  خدایا حق را پیروز کن امام زمان را برسان تا به داد مظلومین برسد