سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تابش خبر داد: ارائه گزارش محرمانه از حساب ذخیره ارزی به كمیسیون تلفیق...

تابش خبر داد: ارائه گزارش محرمانه از حساب ذخیره ارزی به كمیسیون تلفیق

چکیده :تابش گفت:"اگرچه نمی‌توانم میزان موجودی حساب ذخیره ارزی را به دلیل محرمانه بودن آن اعلام كنم اما در این حساب آنقدر موجودی وجود دارد كه دولت بتواند به اجرای این قانون...


کمیته مشتركی از سوی بانك مركزی، مركز پژوهش‌ها و وزارت اقتصاد، گزارشی از موجودی حساب ذخیره ارزی به كمیسیون تلفیق مجلس ارائه داده است.

به گزارش ایلنا، محمدرضا تابش عضو كمیسیون برنامه‌و بودجه،  با اعلام این خبر و تاكید بر اینكه گزارش مذكور محرمانه است، از اعلام رقم دقیق این موجودی خودداری كرد.

به گفته وی، سال گذشته رئیس كل بانك مركزی گزارشی از موجودی حساب ذخیره ارزی به كمیسیون برنامه‌وبودجه ارائه داده بود كه موجودی این حساب را مثبت نشان می‌داد، اما این گزارش در كمیسیون محل مناقشه شد. پس از آن مركز پژوهش‌های مجلس با ارزیابی میزان تعهدات مالی دولت و كسر آن از موجودی حساب ذخیره ارزی، طی گزارشی اعلام كرد كه موجودی این حساب منفی است. از آنجا كه این گزارش نیز مورد تایید برخی مسئولان دولتی نبود، كمیته مشتركی از سوی كارشناسان مركز پژوهش‌ها، بانك مركزی و وزارت اقتصاد تشكیل شد تا گزارشی از موجودی حساب ذخیره ارزی تهیه كند.

دبیركل فراكسیون خط امام(ره)، از سیاست یك بام و دو هوای دولت در اعلام موجودی حساب ذخیره ارزی سخن گفت و افزود: هرگاه دولت قصد برداشت از حساب ذخیره ارزی را داشته باشد، موجودی این حساب را مثبت نشان می‌دهد. اما هرگاه مجلس مصوبه‌ای برای برداشت از حساب ذخیره ارزی داشته باشد، دولت میزان تعهداتش را از موجودی این حساب كم می‌كند و موجودی آن را منفی جلوه می‌دهد تا بهانه‌ای برای عدم اجرای مصوبات مجلس داشته باشد.

تابش با تاكید بر اینكه باید تعریف واحدی برای اعلام موجودی حساب ذخیره ارزی وجود داشته باشد، ادامه داد: اتخاذ چنین سیاست یك بام و دو هوایی، به نفع دولت نیست.

عضو كمیسیون برنامه و بودجه در واكنش به اینكه دولت قانون برداشت دومیلیاردی از حساب ذخیره ارزی برای توسعه حمل و نقل شهری را اجرایی نمی‌داند و نمایندگانی همچون خباز نیز معتقدند كه این به دلیل خالی بودن حساب ذخیره ارزی است، گفت: اگرچه نمی‌توانم میزان موجودی حساب ذخیره ارزی را به دلیل محرمانه بودن آن اعلام كنم اما در این حساب آنقدر موجودی وجود دارد كه دولت بتواند به اجرای این قانون بپردازد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.