سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » از راه‌هاي آرام‌سازي فضاي جامعه اعتراف به خطاكاري‌ها و عذرخواهي از مردم است...

از راه‌هاي آرام‌سازي فضاي جامعه اعتراف به خطاكاري‌ها و عذرخواهي از مردم است

چکیده :كساني كه رواج منكرات را در محافل سياسي استارت زدند بايد افكار عمومي را دچار تغيير و اصلاح كنند و به نظر من كساني كه در اين قضايا مقصر بودند بايد از مردم عذرخواهي كنند و مردم ما مردمي هستند كه توبه انسان‌ها را...


کلمه:عضو ارشد جامعه روحانيت مبارز در يك گفت وگوي با ايلنا به علت شكست طرح ميانجيگري جامعه روحانيت مبارز،تحليل فضاي سياسي كشور و احتمال بازگشت هاشمي رفسنجاني به نماز جمعه تهران پرداخت.

حجت‌الاسلام محسن دعاگو در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه چرا طرح‌هايي كه بعد از تحولات انتخاباتي براي برون رفت از وضعيت فعلي ارائه شد، از جمله طرح ميانجي‌گري جامعه روحانيت مبارز به نتيجه‌اي نرسيده است؟ گفت: به تحولات سياسي-اجتماعي بعد از انتخابات دو نگاه وجود دارد يك نگاه اساسا مشكلي در جامعه نمي‌بينيد و نيازي نمي‌بيند كه به دنبال حل مشكل باشد.

وي افزود: نگاه ديگر قائل به وجود مشكل در جامعه است و معتقد است انسجام گذشته در جامعه وجود ندارد و استوانه اعتماد آسيب‌پذير شده و بناي اعتماد در جامعه فرو ريخته است.

عضو ارشد جامعه روحانيت مبارز با بيان اينكه در دانشگاه‌ها، حوزه‌هاي علميه، محيط‌هاي علمي و فني و نيز سياست خارجي مشكل وجود دارد، اظهار داشت: ريشه مشكلات كاستي در حوزه وحدت است و چون منسجم نيستيم در بسياري از حوزه‌ها مشكل داريم و بر اساس اين نگاه كه مشكلي در جامعه وجود دارد و بايد حل شود، بايد طرف مقابل بپذيرد كه مشكلي وجود دارد كه بايد با تعامل حل كرد. اگر يك طرف معتقد باشد كه مشكلي نيست و يا مشكل ناچيز است و يك طرف هم معتقد باشد كه مشكل وجود دارد به راه حل نمي‌انجامد.

دعاگو معتقد است علت اصلي ناكام ماندن طرح ميانجي‌گري جامعه روحانيت مبارز عدم تفاهم بر سر وجود مشكل در جامعه است.

وي خاطرنشان كرد: شخصا معتقدم كه اين ادعا كه مشكلي در جامعه وجود ندارد غيرقابل قبول و با واقعيات موجود سازگار نيست و بيشتر ساده‌انگاري سياسي، زندگي با اوهام و تخيلات ذهني است.

امام‌جمعه شميرانات با تاكيد بر اينكه در حال حاضر اعتماد عمومي و وحدت ملي ما آسيب‌پذير شده است، اظهار داشت: آن گروهي كه معتقد است در حوزه وحدت ملي و اعتماد عمومي دچار مشكل هستيم به طور طبيعي راه حل را گفت‌وگوي منطقي، تعامل فرهنگي-سياسي مي‌داند و معتقدند تنها راه‌حل مشكل، گفت‌وگو و تعامل است و بايد مشكلات مطرح شوند و حتي افكار عمومي از مشكلات مطلع شوند.

مهدوي‌كني هرگز نگفته است كه مشكلي در جامعه وجود ندارد

وي در پاسخ به اين سوال كه برخي افراد منتسب به جامعه روحانيت از قول آيت‌الله مهدوي‌كني نقل كردند كه ايشان اعتقادي به وجود مشكل در جامعه ندارند آيا چنين ادعايي درست است، گفت: آيت‌الله مهدوي‌كني هرگز نگفته است كه مشكلي در جامعه وجود ندارد شرايط براي اقدام به حل مشكل مساعد نيست و بايد آمادگي در طرفين باشد.

دعاگو با بيان اينكه اعتقادي به طرح ميانجي‌گري ندارم، گفت: يكي از دلايلي كه طرح ميانجي‌گري را رد كردم اين بود كه شخصيت‌هايي كه هر دو طرف قبول داشته باشند نداريم.

وي ادامه داد: از سوي ديگر بايد ديدگاه طرفين به حل موضوع باشد و طرفين درگير بايد بپذيرند كه مشكلي وجود دارد و بايد حل شود متاسفانه يك طرف دعوا معتقدند مشكل ناچيزي در كشور وجود دارد و راه‌حل آن هم برخورد است و به نظر من تا آن زمان كه اين ديدگاه وجود داشته باشد مشكل حل نمي‌شود و اوضاع بدتر هم خواهد شد.

مسائل سياسي-اجتماعي را نمي‌توان با برخورد حل كرد

عضو شوراي سياستگذاري ائمه جمعه كشور خاطرنشان كرد: تا زماني كه اعتقاد بر اين است كه بايد برخورد كنيم و با برخورد مشكل را حل نماييم، مشكل حل نخواهد شد زيرا مسائل سياسي-اجتماعي را نمي‌توان با برخورد حل كرد زيرا با برخورد تنش گسترده‌تر شده افكار عمومي مساله‌دار مي‌شود، اعتماد عمومي آسيب‌پذير مي‌شود و به بحران نزديك مي‌شويم چون در مقابل برخورد طبعا پاسخ آن هم برخورد مي‌شود و اين برخوردها وحدت ملي را آسيب‌پذير مي‌كند و نهادهايي كه حاكميت را در اختيار دارند ضعيف‌تر مي‌شود.

دعاگو معتقد است: جامعه ما از ناهنجاري‌ها، ناروايي‌ها و رواج منكرات آسيب‌پذير شده است.

كساني كه رواج منكرات را در محافل سياسي استارت زدند توبه كنند

وي در همين خصوص خاطرنشان كرد: كساني كه رواج منكرات را در محافل سياسي استارت زدند بايد افكار عمومي را دچار تغيير و اصلاح كنند و به نظر من كساني كه در اين قضايا مقصر بودند بايد از مردم عذرخواهي كنند و مردم ما مردمي هستند كه توبه انسان‌ها را مي‌پذيرند.

عضو ارشد جامعه روحانيت مبارز ادامه داد: يكي از راه‌هاي آرام‌سازي فضاي جامعه، توبه از گناهكاري‌هاست و اعتراف به خطاكاري‌ها و عذرخواهي از مردمي است كه اين خطاكاري‌ها ذهن آنها را آلوده كرده است، مي‌باشد.

هيچ مسلماني نمي‌تواند ادعا كند كه مناظره‌هاي انتخاباتي پاكيزه بوده است

وي در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه وقتي جريان فاتح معتقد نيست هيچ اشتباهي از طرف اين جريان رخ داده است چگونه مي‌توان به حل مشكل اميدوار بود، گفت: خطاهاي انتخابات مثل روز روشن است و آن خطاهايي كه مقام معظم رهبري از آن به عنوان جنايت تعبير كردند.بدون ترديد هيچ عاقل و مسلماني نمي‌تواند ادعا كند كه مناظره‌هاي انتخاباتي پاكيزه بوده است.

دعاگو خاطرنشان كرد:كساني كه در مناظره‌ها مرتكب خطا شدند بايد از مردم عذرخواهي كنند زيرا خطاي آنها نبايد پاي نظام نوشته شود. نظام جمهوري اسلامي نظامي مقدس و پاكيزه است.

اينكه ما بخواهيم واقعيت وجود مشكل را از رسانه‌ها جمع كنيم مساله حل نمي‌شود

امام‌جمعه شميرانات راه‌حل برون‌رفت از وضعيت فعلي را توبه گناهكاران دانست و گفت: راه‌حل برون‌رفت از وضعيت فعلي اين است كه فردي در نظام با اختيارات كامل و خط قرمزهاي مشخص مامور شود كه با طرفين دعوا صحبت كند. اينكه ما بخواهيم واقعيت وجود مشكل را از رسانه‌ها جمع كنيم مساله حل نمي‌شود و مطمئنا راه‌حل مشكل اعمال قدرت و توسل به زور و خشونت نيست.

وي در پاسخ به اين سوال كه برخي معتقدند بداخلاقي‌هاي انتخاباتي از مناظره ميرحسين موسوي و احمدي‌نژاد آغاز شده است ،گفت: فضاي برخي مناظره‌ها مخصوصا مناظره شب اول به اتهام‌پراكني، ناهنجاري‌هاي اخلاقي آلوده بود.مسائلي در مناظره‌ها مطرح شد كه به لحاظ ديني و مباني اخلاقي ما نادرست بود.

مشكلات امروز جامعه ريشه در مناظره‌هاي انتخاباتي دارد

دعاگو با بيان اينكه در مناظره‌ها به افراد زيادي حمله شد كه موضوع مناظره نبود، اظهار داشت: معتقدم مناظره‌ها از ريشه خطا بود و اساسا اين مناظره‌ها نه در شان ملت ما بود و نه در شان فرهنگ ملي ما و شوراي نگهبان در همان اوايل شروع مناظره‌ها بايد واكنش نشان مي‌داد و نسبت به زير سوال بردن صلاحيت‌هاي نامزدها توسط طرف مقابل عكس‌العمل نشان مي‌داد چرا كه شوراي نگهبان صلاحيت هر 4 كانديدا را تاييد كرده بود.

امام‌جمعه شميرانات تصريح كرد: در مناظره‌ها خطاي بزرگي صورت گرفت و معتقدم مشكلاتي كه امروز جامعه ما دارد ريشه آن در همان مناظره‌هاست.

وي با بيان اينكه انتخاباتي كه برگزار شد در حوزه ملي صورت گرفت گفت: در اين انتخابات تمام افراد با سلايق گوناگون چه مسلمان، چه غيرمسلمان، چه متدين و چه غيرمتدين در انتخابات شركت كردند و هركدام از نامزدها به سهم خود در شركت اين افراد در انتخابات سهم داشتند ولي متاسفانه برخي افراد برخي كانديداها را متهم كردند كه آنها متعلق به يك گروه خاص هستند و ما امروز چوب ترك نهي از منكر اوليه را مي‌خوريم.

شوراي نگهبان بايد نسبت به برگزاري مناظره‌ها واكنش نشان مي‌داد

دعاگو ادامه داد: آن شبي كه منكر در تلويزيون پخش شد بايد همان شب برنامه قطع مي‌شد و ادامه مناظره‌ها خطاي بزرگي بود و شوراي نگهبان بايد به صداوسيما اعلام مي‌كرد كه دو نامزد را تاييد كردم و نبايد صلاحيت يكديگر را زير سوال ببرند.

عضو ارشد جامعه روحانيت مبارز تاكيد كرد: معتقدم خداوند ما را مجازات كرده به خاطر اينكه وظيفه خودمان را در مناظره‌ها درست انجام نداديم.

وي در پاسخ به اين سوال كه چرا محمود احمدي‌نژاد در مناظره با ميرحسين موسوي معتقد بود هاشمي‌رفسنجاني مي‌خواست دولت وي را سرنگوكند، گفت: اين ادعا را آقاي هاشمي جواب داده است كه خلاف واقع است اين يكي از موارد اتهامي بود. اتهاماتي كه در هيچ نقطه قابل قبولي اثبات نشده بود.

امام‌جمعه شميرانات هاشمي‌رفسنجاني را شخصيت ديني و ملي بسيار بزرگ دانست و گفت: بزرگترين خطايي كه در كشور بعضي از دوستان مرتكب شدند اين بود كه جبهه متفاوت از سوي هاشمي و رهبري تعريف كردند و همين موضوع نقطه تعارضي شد در درون كشور.

وي با بيان اينكه ما دو جريان سياسي در كشور داريم، خاطرنشان كرد: هركسي اصولگراست واقعا اصلاح‌طلب است و هر كسي كه اصلاح‌طلب است، اصولگرا هم هست البته اكنون در جامعه ما جريان مدعي اصولگرايي و اصلاح‌طلبي وجود دارد و جنگ هم بين اين دو جريان است. مقام معظم رهبري و آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني را در جريان اصولگرايي مي‌دانم كه اصلاح‌طلب هم هستند.

بسياري از آسيب‌ها از نگاه جداسازي بين رهبري و هاشمي‌رفسنجاني است

دعاگو تاكيد كرد: كساني كه بين آقاي هاشمي و مقام معظم رهبري مرز تعريف مي‌كنند به وحدت ملي كمك نمي‌كنند امروز بسياري از آسيب‌ها از نگاه جداسازي بين رهبري و هاشمي‌رفسنجاني است.

وي همچنين در پاسخ به سوالي در خصوص تداوم غيبت هاشمي‌رفسنجاني در نماز جمعه تهران گفت: معتقدم اساسا غيبت مغزهاي تحليلگر در نماز جمعه امر مثبتي نيست و ائمه جمعه بايد ناب‌ترين و بهترين مسائل فرهنگي-سياسي را به انديشه عمومي تبديل كنند و به نمازگزاران منتقل كنند.

هاشمي به نماز جمعه بر مي‌گردد

عضو شوراي سياست‌گذاري ائمه جمعه خاطرنشان كرد: غيبت يك شخصيت فرهنگي-سياسي بزرگ مانند آقاي هاشمي آن هم در نمازجمعه پايتخت به هيچ عنوان مصلحت نيست اگر مصالحي هم اقتضا كرده كه ايشان غايب باشند پيش‌بيني من اين است كه در شرايط مناسبي آقاي هاشمي به اين عرصه برمي‌گردند و اگر شرايطي به وجود بيايد كه بتوان فضا را مديريت كرد اين اتفاق خوب رخ خواهد داد.

وي تصريح كرد: هاشمي‌رفسنجاني از شخصيت‌هايي است كه در انتقال پيام‌هاي سياسي و فرهنگي انقلاب به مردم مي‌تواند هميشه بهترين نقش و كاركرد را داشته باشد و غيبت ايشان مردم را از بهترين تحليل‌ها محروم مي‌كند.

دعاگو در بخش ديگري از اين گفت‌وگو در پاسخ به سوالي درخصوص رابطه رهبري و حمايت از دولت احمدي‌نژاد گفت: من دو حوزه حمايتي را از مقام معظم رهبري مي‌بينم كه يك حوزه به جايگاه رسمي دولت و رئيس‌جمهور برمي‌گردد كه رهبري نظام بايد از دولتي كه رسما مشغول به كار است بايد حمايت كند دولت اگر بخواهد وظايف خود را انجام بدهد بايد از حمايت رهبري در اجراي قانون اساسي برخوردار باشد.

عضو جامعه روحانيت مبارز تهران با بيان اينكه رهبري نظام هميشه در طول تاريخ از دولت‌ها حمايت كرده است خاطرنشان كرد: حتي امام(ره) از دولت بني‌صدر هم حمايت مي‌كرد.

وي ادامه داد: اگر دولت نقاط قوت برجسته‌اي داشته باشد به طور طبيعي مقام معظم رهبري آن را تاييد مي‌كند ولي اگر دولت نقاط ضعفي داشته باشد رهبري هيچ حمايتي از آن نمي‌كند.

دعاگو معتقد است دولت هرگز نبايد نقاط ضعف خودش را به رهبري نسبت بدهد و براي توجيه نقاط ضعف خود نبايد پشت سر رهبري قرار بگيرد.

وي يادآور شد: از خطاهاي هيچ دولتي نه امام(ره) و نه مقام معظم رهبري هرگز حمايت نكرده‌اند.

امام‌جمعه شميرانات تصريح كرد: همه گروه‌هايي كه مواضع رهبري را تحليل مي‌كنند از آنچه كه مورد حمايت خودشان است در مورد مواضع رهبري داوري مي‌كنند.

وي با بيان اينكه برخي رويدادها در داخل كشور غيرقابل پيش‌بيني است گفت: در تحليل رويدادهاي غيرقابل پيش‌بيني هرگز اشتباه و خطا مصون نيست و در حوزه رهبري اگر بخواهيم انصاف بدهيم ايشان با نگاه جامع‌نگري سعي در حل مسائل بعد از انتخابات داشتند.

دعاگو با بيان اينكه در بحران‌هايي كه به وجود مي‌آيد روش‌هاي مختلفي براي حل بحران وجود دارد، اظهار داشت: معتقدم روشي كه در برابر تظاهرات بعد از انتخابات صورت گرفت بدترين روش ممكن بود و قطعا رهبري چنين روشي را انتخاب نكرده‌اند و آن كساني كه آمدند و اين حادثه را جمع كنند به بدترين روش ممكن آن را جمع كردند.

وي با طرح اين پرسش كه مگر حادثه كهريزك را چه كسي جمع كرد، اظهار داشت: غير از رهبري چه كسي دستور داد آن فاجعه بزرگ جمع شود اينكه به دانشگاه بروند و دانشجويان را كتك بزنند هيچ ارتباطي به رهبري ندارد و اين بزرگترين جفا در حق رهبري است كه خطاها را به حساب ايشان بنويسند.

آسيب‌رساني به حوزه رهبري به هيچ‌وجه مصلحت نظام نيست

دعاگو خاطرنشان كرد: ظلم بزرگي كه به رهبري شده اين است كه كساني كه در اجراي تدبير و آرام‌سازي اوضاع وظيفه داشتند خطاهاي خود را حاضر نيستند بپذيرند اگر بپذيرند و حوزه رهبري نظام را از اين موضوع جدا كنند اين اتفاقات ناگوار در جامعه رخ نمي‌دهد .

امام جمعه شميرانات در پايان تاكيد كرد:رهبري نظام نقطه‌اي است كه همه ملت بايد روي آن توافق داشته باشند چون مقام معظم رهبري، رهبري تمام ملت ايران اعم از مسلمان، يهودي، مسيحي است و اين حوزه بايد قداست خودش را داشته باشد كه در مواقع بحراني بتواند مديريت كند و آسيب‌رساني به حوزه رهبري به هيچ‌وجه مصلحت نظام نيست.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.