سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » خبرنگاری که گفت و گوهای تلفنی را می شنود...

خبرنگاری که گفت و گوهای تلفنی را می شنود

چکیده :آيا خبرنگار محترم در منازل آنها و کنار يکى از آن دو حضور داشته و يا به شکلى خاص از مکالمه اطلاع يافته...


کلمه: روزنامه حیات نو در یادداشتی به قلم رضا سماواتی و با عنوان «آنکه همه‌چيز را مى‌داند» به بررسی خبر گفت و گوی تلفنی همسر دو نفر از بازداشت شدگان حوادث اخیر پرداخته است. در این نوشتار کوتاه پرسش هایی درباره انتشار این خبر در رسانه های مدعی اصولگرایی مطرح شده است:

حیات نو-رضا سماواتي: يک خبرگزارى مدعى اصولگرايى و برخوردار از يارانه‌هاى دولتى در اقدامى غيرحرفه‌اى و غيراخلاقى اقدام به جعل خبرى با عنوان گفت‌وگوى تلفنى همسران دو فعال سياسى بازداشت شده در حوادث اخير نموده است. در اين خبر ادعا شده که همسر يکى از بازداشت‌شدگان سرشناس در گفت‌وگو با همسر يکى ديگر از بازداشت‌شدگان به انتقاد از آقايان موسوى و خاتمى پرداخته است.

براساس شناختى که از اين افراد و مواضع اخيرشان در دست است مى‌توان به کذب بودن اين خبر اطمينان داشت، اما فرض کنيد اين خبر درست باشد (فرض محال، محال نيست) در آن صورت همکاران محترم در اين رسانه اصولگرا بايد پاسخ دهند که چگونه از گفت‌وگوى تلفنى و محرمانه دو شهروند مطلع شده‌اند؟

آيا خبرنگار محترم در منازل آنها و کنار يکى از آن دو حضور داشته و يا به شکلى خاص از مکالمه اطلاع يافته است؟

شايد گفته شود يکى از اين دو نفر مفاد سخنانش را به شخص ديگرى که از معتمدين نيز بوده انتقال داده است. در آن صورت سوال از اين خبرگزارى آن است که شما چگونه از آن مطلع شده‌ايد؟ آيا اين دوستان به هر محفل و گفت‌وگوى خصوصى راه دارند؟ و از آن اطلاع مى‌يابند؟

به نظر مى‌رسد برخى همکاران رسانه‌اى که در ماه‌هاى اخير بيشتر به سان يک توپخانه عمل کرده‌اند و با آزادى عمل آنچه که مى‌خواهند را مى‌نويسند به دليل اشتغال بيش از اندازه به تخريب رقيب از تمرکز بر جوانب و ظرائف کار غافل شده‌اند.

قصد نگارنده از اين يادداشت بازداشتن همکاران از ادامه چنين شيوه‌هايى نيست که تجربه نشان داده آنها به تذکر ما توجه چندانى ندارند. بلکه قصد اين يادداشت تذکرى خيرخواهانه به رعايت جنبه‌هاى حرفه‌اى کار و پرهيز از گرفتار آمدن در قالب‌ها و شيوه‌هاى غيرمتعارف است؟


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.