سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » راهی به سوی جامعه‌ای مبتنی بر آرمانهای انقلاب اسلامی...

راهی به سوی جامعه‌ای مبتنی بر آرمانهای انقلاب اسلامی

چکیده :علی عرب مازار یزدی* دهمین انتخابات ریاست جمهوری اسلامی قطعه‌ای مهم از تاریخ ایران به ویژه در مقطع سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود. مردم ایران در روز 22 خرداد و ایام پیش و پس از آن جلوه‌های باشکوه و به یادماندنی از عزم ملی و حضور مدنی برای تجلی بخشیدن به رأی خود...


علی عرب مازار یزدی*

دهمین انتخابات ریاست جمهوری اسلامی قطعه‌ای مهم از تاریخ ایران به ویژه در مقطع سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود. مردم ایران در روز 22 خرداد و ایام پیش و پس از آن جلوه‌های باشکوه و به یادماندنی از عزم ملی و حضور مدنی برای تجلی بخشیدن به رأی خود و صیانت از آن به نمایش گذاشتند که از یاد نخواهد رفت و سینه به سینه و نسل به نسل برای فرزندان این مرز و بوم نقل خواهد شد.

تلاش آنهایی که به آرمانهای انقلاب اسلامی باور نداشته و ندارند، به خواست عمومی برای پیاده‌سازی اصول قانون اساسی گردن نمی‌نهند و در این ایام کوشش نمودند با تقلب در انتخابات و خشونت‌ورزی و به آشوب کشیدن شهرها این حماسه به یادماندنی را به کام مردم تلخ نمایند نیز نتوانست جلوه‌های با شکوه آن را تحت‌الشعاع قرار دهد. بی‌شک، مردم ایران پیروز قطعی این انتخابات هستند چرا که در حرکتی اجتماعی، هوشیارانه توانستند گامی بلند در فرایند توسعه اجتماعی به پیش بردارند.

در این مقطع، آنچه اهمیت دارد تداوم و تعمیق این جریان اجتماعی است. بدخواهان و دشمنان این مرز و بوم می‌کوشند آن را به ساختار‌شکنی سوق دهند یا به سکوت و انفعال وادارند و یا به ابزاری در دست بیگانگان تبدیل نمایند. باید همانند گذشته هوشیارانه عمل نمود. تحول اجتماعی‌ای که در بهار 88 ظهور یافت ریشه در عمق باورهای ایرانی – اسلامی هموطنانمان دارد، به حول و قوه الهی ادامه خواهد یافت و جریانی مستقل از بیگانگان است.

راه پیش روی ما که به تحقق این خواست ملی می‌انجامد، استفاده از تمامی ظرفیتهای موجود اجتماعی و خلق ظرفیتهای جدید در قالب احزاب سیاسی و تشکلهای مدنی مدرن و سنتی حول هدف تحقق بی کم و کاست اصول قانون اساسی است. در این راه نیازمند فعالیت شبکه‌ای گسترده و فراگیر از هسته‌های مردمی هستیم که خلاقانه و هوشمندانه شکل گیرد.
این رویکرد گفتمان محور و پیام محور است. تجربه چند ماهة اخیر نشان داد که فضای مجازی به خوبی بستر لازم برای چنین رویکردی را فراهم می‌آورد. نباید در انتظار سازماندهی آمرانه و از بالا به پایین بود. هر کدام از ما باید تلاش کنیم تا با شکل‌دهی و حضور در هسته‌ای مردمی در چارچوبهای شناخته شده سنتی و مدرن به حیات و گسترش این جریان اجتماعی یاری نماییم.
“راه سبز امید”، مبتنی و متکی بر این هسته‌های تشکل‌یافته مردمی است، مجموعه‌ای از جریانهای مختلف اجتماعی که حاضرند در این راه گام بردارند. راهی که به جامعه‌ای مبتنی بر آرمانهای انقلاب اسلامی خواهد رسید. این راه طولانی است و پر فراز و نشیب اما در رسیدن به مقصد مصمیم و امیدوار.

*عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.