سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

ماموریت تازه برای گشت های ارشاد

چکیده : در حال حاضر ماموران مستقر در میدان ها و خیابان های تهران در حال اجرای طرحی هستند که هدف اولیه از اجرای آن پیش از زمان انتخابات دهم ایجاد انضباط ترافیکی اعلام شده بود اما در هفته های اخیر مسوولان نیروی انتظامی مسوولیت های دیگری را به ماموران مستقر در میدان ها و خیابان ها...


 در حال حاضر ماموران مستقر در میدان ها و خیابان های تهران در حال اجرای طرحی هستند که هدف اولیه از اجرای آن پیش از زمان انتخابات دهم ایجاد انضباط ترافیکی اعلام شده بود اما در هفته های اخیر مسوولان نیروی انتظامی مسوولیت های دیگری را به ماموران مستقر در میدان ها و خیابان ها سپرده اند

كلمه: ون هاي نيروي انتظامي كه تابستان سال  گذشته نام گشت ارشاد را بر خود داشتند حالا با ماموريت جمع آوري معتادان پر خطر و اجراي طرح انضباط اجتماعي كاربرد تازه اي يافته اند و نام و نشان گشت هاي ارشاد دیروز، اين روزها زير  پارچه ای که با خطوط درشت روی آن نوشته «طرح انضباط اجتماعي» پنهان شده است.

 به گزارش «كلمه»، از ابتداي شروع كار دولت نهم گشت هايي با نام گشت ارشاد به منظور مقابله با بد حجابي آغاز به كار كرد .به ويژه در تابستان هاي  سالهاي گذشته حضور اين گشت ها در ميدان هاي اصلي شهر يكي از منظره هاي هميشگي براي شهروندان تهراني بوده است . اما امسال خلاف  تابستان سالهاي گذشته و  به خصوص پس از انتخابات رياست جمهوري  دهم اثري از اين گشتها در شهر تهران ديده نمي شود.

 برخي تحلیلگران جمع آوری گشت های ارشاد را با انتقادهاي گسترده ای که در هنگامه تبلیغات انتخاباتی به اين طرح شد تا جایی که دامنه آن حتي مناظره كانديداهاي رياست جمهوري دهم نيز  كشيده شد، مرتبط مي دانند ومعتقدند گشت های ارشاد هرگز به تهران باز نمي گردند اما در این میان گروهی بر این باورند كه با گذشت زمان ، بازگشت آرامش نسبی به جامعه و پس از اجراي طرح انضباط اجتماعي، طرح امنيت اجتماعي نیز اجرا خواهد شد . در حال حاضر ماموران مستقر در میدان ها و خیابان های تهران در حال اجرای طرحی هستند که هدف اولیه از اجرای آن پیش از زمان انتخابات دهم ایجاد انضباط ترافیکی اعلام شده بود اما در هفته های اخیر مسوولان نیروی انتظامی مسوولیت های دیگری را به ماموران مستقر در میدان ها و خیابان ها سپرده اند : برخورد با اراذل و اوباش و جمع آوری معتادان پر خطر  اما آنها هنوز برای برخورد با بدپوششی دستوری دریافت نکرده اند ضمن اینکه در این میانه پلیس هاي زن نیز که در سال های اخیر در کنار ماموران مرد به ارشاد زنان و دختران به اصطلاح بد پوشش مشغول بودند امروز در میدان ها و معابر تهران غایبند.

 تغییر و تحولات در فعالیت های نیروی انتظامی در ماه های اخیر و در پی آن جابه جایی معاونت اجتماعی ناجا در حالی است که اسماعيل  احمدي مقدم ، فرمانده نيروي انتظامي يك ماه پس  از بر گزاري انتخابات اعلام كرد :«بنا نيست هيچ تغييري متاثر از انتخابات در طرح هاي پليس ايجاد شود.» او  با بيان اينكه اگر مظاهر بد اخلاقي در جامعه به حداقل برسد برخوردها نيز حداقلي مي شود، گفت «تلاش پليس اين است كه طرح هايش بيشتر هشداري ، فرهنگي و آموزشي باشد و در اجراي طرح ها در برخورد با زنان از ماموران زن استفاده شود .»

به گفته او اگر برداشتن گشت ارشاد نمادي از بازگشت مظاهر مفاسد اجتماعي در جامعه تلقي شود يك خيال باطل است اما اگر احساس شود با توجه به شرايط جامعه ديگر نيازي به گشت ارشاد نيست  و پليس بيكار نيست كه گشت ارشاد را به خيابان بياورد. سخنان احمدی مقدم در حالی است که بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که شرایط ویژه جامعه در این روزها موجب شده پلیس با توجه به مصلحت اندیشی هایی فعلا از ادامه فعالیت گشت های ارشاد جلوگیری کرده و توان خود را برای انجام امور امنیتی در حوزه های دیگری متمرکز کند. این همه در حالی است که در هفته ای که گذشت مقامات بلند پایه ناجا از افزایش معنادار و نگران کننده برخی جرایم از آن جمله افزایش بالای 40 درصدی سرقت خودرو در تهران خبر داده اند.
• انضباط فقط در چند منطقه
طرح انضباط اجتماعي كه يكي از زير مجموعه هاي  طرح امنيت اجتماعي است اين روزها در منطقه شش تهران و در محدوده ميدان ولي عصر  اجرا مي شود .طرحي كه سومين مرحله از طرح انضباط اجتماعي در حوزه انتظامي و ترافيکي قلمداد مي شود و قرار است رانندگان خاطی و بی توجه به قوانین راهنمایی و رانندگی را قانونمند تر کنند.
از ابتداي ميدان ولي عصر ون هاي مخصوص  گشت ارشاد را كه اين روزها با شكل و شمايلي متفاوت در نقاط مختلف منطقه شش و با حضورسربازان  وظيفه  ايستاده اند مي توان ديد .سربازان نه تنها خودروها را  كه عابران پياده را نيز موظف به رعايت نكات ترافيكي مي كنند و از تردد آنها در خيابانها خودداري کرده و آنها  را به پياده روها هدايت  مي كنند/
محسن خانچرلي، معاون عمليات فرماندهي انتظامي تهران بزرگ  در گفت و گو با خبر گزاري ها درباره اين طرح گفته است :« اجراي اين طرح از ساعت هشت صبح با محوريت روان سازي ترافيک به صورت مرحله اي در  منطقه اي بزرگ  ازشهر  تهران اجرا مي شود. »

به گفته او قرار بوده اين طرح اوايل تير ماه گذشته به اجرا در آيد، اما به دليل مصادف شدن با زمان برگزاري انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري و حوادث پس از آن اجراي آن به تاخير افتاده است .
 اين طرح نيروي انتظامي به جز وظايف ترافيكي وظايف انتظامي هم دارد كه او درباره اين وظايف نيز گفته است :« 11 ايستگاه پليس در اجراي اين طرح ماموريت دارند. در مرحله انتظامي اجراي طرح، پليس آگاهي اقدام به کنترل مجرمان حرفه اي و دستگيري سارقان مي کنند و پليس مواد مخدر به پاکسازي نقاط آلوده، جمع آوري معتادان و دستگيري فروشندگان مواد مخدر مبادرت مي كند . پليس امنيت نيز اقدام به کنترل اصناف و برخورد با مزاحمان نواميس و دستگيري اراذل و اوباش مي کند. »

معاون عمليات فرمانده انتظامي تهران بزرگ پاکسازي معابر عمومي، پارک ها، پياده روها و جمع آوري دست فروشان در اين طرح را از ديگر وظايف اين طرح مي داند . گفته مي شود چهار کلانتري و هزار و 100 نيروي پليس در اجراي اين طرح فعال خواهند بود .

منتقدان اجرای طرح انضباط اجتماعی در جریان اجرای این طرح این نکته را مطرح می کنند که چرا پلیس قوانین را گزینشی و منطقه ای اجرا می کند. به گفته فریبا ذاکر ، آسیب شناس اجتماعی اگر قرار است قانون اجرا شود ، سخت گیری برای اجرای آن در همه نقاط شهر ضروری است ، او می گوید : بی معنی است که ما ابتدای هر محدوده ای یک تابلو بزنیم و بنویسیم محدوده ورود به طرح انضباط اجتماعی ، این یعنی مردم در سایر مناطقی که جزو این محدوده نیستند ، نبایند منضبط باشند؟

 به اعتقاد ذاکر اینکه پلیس هر چند وقت یک بار نیروهایش را در منطقه ای متمرکز می کند ، سخت گیری ها را افزایش می دهد و بعد به منطقه دیگری کوچ می کند تاثیر گذاری طرحی مانند انضباط اجتماعی را به حداقل می رساند.

 او می گوید : اگر عبور از چراغ قرمز ، ایستادن در حریم چهار راه ها و پیچ ها و … بر اساس قانون ممنوع است ، این قانون همیشگی است و ماموران پلیس همه جا ملزم به برخورد با متخلفان و اجرای قانون هستند اما اینکه گروهی از ماموران در یک منطقه قوانین را با سخت گیری هر چه تمام تر اجرا می کنند و در منطقه ای دیگر اوضاع آنقدر رها شده که خودروها در سه ردیف دوبله پارک کرده و راه را بسته اند نشان دهنده ضعف پشتوانه های کارشناسی در اجرای طرح هایی از این دست است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.