سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

چهل روز در بي «داد»ي

چکیده :شايد بهترين تعريف را از شخصيت سيف الله داد خيلي پيشتر از اينها حدود يك سال پيش سيروس الوند ارائه كرده بود. آنجا كه در سخنانش با اشاره به يك تناقض تاريخي گفته بود:‌«سخت است کسی مسئول باشد و بین سینماگران محبوب باشد. سخت است کسی زمانی که فیلم جنگی اعتباری نداشت و فروش نمی‌کرد،...


شايد بهترين تعريف را از شخصيت سيف الله داد خيلي پيشتر از اينها حدود يك
سال پيش سيروس الوند ارائه كرده بود. آنجا كه در سخنانش با اشاره به يك
تناقض تاريخي گفته بود:‌«سخت است کسی مسئول باشد و بین سینماگران محبوب
باشد. سخت است کسی زمانی که فیلم جنگی اعتباری نداشت و فروش نمی‌کرد، فیلم
جنگی بسازد و به رونق سینما کمک کند.»


حالا چهل روز از رفتن مردي كه با رفتن اش داد از بي «داد» ي سينماي ايران درآمد مي گذرد. مردي كه در اين چهل روز آن قدر درباره اش گفتند و نوشتند كه انگار هيچ حرف تازه اي نمانده است.
درباره سيف الله داد در اين چهل روز خيلي ها سخن گفتند. از چپ گرفته تا راست. از فيلمسازان مستقل تا نيمه مستقل و طبق معمول همه هم جز خوبي ، سرود ديگري ساز نكردند اما تعريف و تمجيدهايي كه از او شد، يك تفاوت عمده با تعريف هاي معمول در چنين مواقعي داشت؛ واقعيت بود.
خيلي ها دوران مسئوليت سيف الله داد در وزارت ارشاد را طلايي ترين دوران سينماي ايران پس از وقوع انقلاب مي دانند. دوراني كه سينما در آن نفس كشيد.
اما شايد بهترين تعريف را از شخصيت سيف الله داد خيلي پيشتر از اينها حدود يك سال پيش سيروس الوند ارائه كرده بود. آنجا كه در سخنانش با اشاره به يك تناقض تاريخي گفته بود:‌«سخت است کسی مسئول باشد و بین سینماگران محبوب باشد. سخت است کسی زمانی که فیلم جنگی اعتباری نداشت و فروش نمی‌کرد، فیلم جنگی بسازد و به رونق سینما کمک کند.»
خيلي ها معقتدند كه در دوران تصدي معاونت سينمايي وزارت ارشاد توسط سيف الله داد ،  آزادي در چهارچوبي بزرگتر از چهارچوب هاي معمول شكل گرفته بود و جريان داشت. دوره اي كه هيچ كس از وزارت ارشاد و پله هايش نترسد. هيچ كس خواب سرگرداني براي گرفتن پروانه توليد يا پروانه نمايش نداشته باشد و كسي تيزي تيغ سانسور را بر تن اثر سينمايي اش حس نكند. دوره اي كه در آن سنت پيشين خواندن فيلمنامه پيش از ساخت حذف شد.
محمد خاتمي ،‌رئيس جمهوري كه سيف الله داد در زمان او معاون سينمايي وزير ارشادش بود نيز در جملاتي كوتاه تعريفي جامع از اين سينماگر ارائه داد كه به نكاتي كليدي از شخصيت او اشاره كرد. كارگرداني كه زماني فيلم تبليغاتي او را كارگرداني كرده بود:‌« عزیزی با مناعت طبع مثال زدنی، دانش و بینش روشن، هنرمندی و هنرشناسی و دردآشنای انسان و انسانیت و پای بند دین و ارزشهای اصیل انقلاب مردمی – اسلامی.»
به اين ترتيب طي روزهايي كه سينماي ايران بي «داد» شد هر كس دين خود را به نوعي او ادا كرد.
در كنار اين اظهار نظرها البته برنامه هايي هم براي او برگزار شد. مثلا اختصاص سومين شب كارگردانان به او كه در آن چهره هايي چون : محمدرضا جعفري‌جلوه، محمدمهدي عسگرپور، محمد بهشتي، محمود اربابي، عليرضا رضاداد، محمدحسن پزشك، ناصر تقوايي ، مسعود كيميايي، ابراهيم حاتمي‌‌كيا، رخشان بني‌اعتماد، محمد پيرهادي، ايرج تقي‌پور، علي معلم، امير اسفندياري، تورج منصوري، هارون يشايايي، پرويز شهبازي، منوچهر محمدي، احمد اميني، محمد متوسلاني، محمد آلادپوش، مصطفي رزاق كريمي، حسين فرحبخش، عليرضا باذل، سيد جمال ساداتيان، بهروز افخمي، منوچهر شاهسواري، فرشته طائرپور، محمدحسين لطيفي، داريوش فرهنگ، بيژن ميرباقري، سيروس حسن‌پور، محمدعلي زم، محسن علي‌اكبري، نيكي كريمي، ابوالحسن داوودي، منيژه حكمت، علي ژكان، عباس رافعي، حميد نعمت‌الله، حسن فتحي، اميد روحاني، ، مسعود كرامتي، سيروس الوند، هوشنگ گلمكاني و … حضور داشتند. در اين مراسم خيلي ها چون  مهدي كرم پور ، عليرضا رئيسيان ، محمد علي نجفي ، بهمن فرمان آرا، بهروز افخمي ، عليرضا داودنژاد و … سخن گفتند و حاضران نيز با امضاي پوستري از سيف الله داد و تقديم آن به خانواده اش ، به او اداي دين كردند.
فرهاد توحيدي ، دبير سيزدهمين جشن بزرگ سينماي ايران نيز از اعطاي جايزه جديد سيف الله داد به يكي از خادمان سينما خبر داده است.
اما تمام كارنامه سيف الله داد تنها به معاونت سينمايي وزارت ارشاد ختم نمي شود. او را پيش از هر چيز شايد هم دانشكده اي هايش در دانشگاه شيراز به ياد مي آورند. مردي خوش تيپ ، با سواد ، مسلمان و دست به قلم كه مديريت به طور ذاتي با خونش عجين بود. كسي كه اگرچه در دانشگاه شيراز جامعه شناسي خواند اما با وقوع انقلاب رداي علم بر زمين گذاشت و به سراغ هنر رفت. آن هم با عنوان سرپرستي توليد راديو و تلويزيون مركز شيراز.
از همين تاريخ بود كه تاريخچه پست هاي مديريتي سيف الله داد آغاز مي شود. آنجا كه او به عضويت در شوراي بررسي فيلمنامه و بازبيني فيلم شبكه اول سيما در آمد و سپس عضو شوراي فرهنگي بنياد سينمايي فارابي شد. در كنار اين ها موسس موسسه سينمايي سينا فيلم هم بود و در كنار آن مسئوليت واحد تهيه طرح بنياد سينمايي فارابي را نيز بر عهده گرفت. از سوي ديگر در دوره اي رياست هيات مديره خانه سينما را از سال 74 تا 76 بر عهده داشت اما بعد از معاونت سينمايي اش در سال 76 كه مجبور شد به خاطر بيماري آن را كنار بگذارد ديگر در هيچ منصب دولتي ظاهر نشد.
با وجود اين سيف الله داد كارگردان هم بود و فيلم بازمانده اش هنوز تاثيرگذارترين فيلم با موضوع فلسطين در تاريخ سينماي ايران به شمار مي رود. او با كارگرداني فيلم «زير باران» 1364، وارد سينما شد و بعد جز بازمانده ،‌ » هور در آتش »  و «كاني مانگا » را هم ساخت كه آنها نيز فيلم هايي با موضوع دفاع مقدس بودند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.