سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » امام حسن مجتبي(ع) اسوه بندگي وعبوديت...

امام حسن مجتبي(ع) اسوه بندگي وعبوديت

چکیده :كلمه-سيد اسماعيل علوي- پانزدهم ماه مبارك رمضان مصادف با ميلاد مسعود امام حسن مجتبي دومين پيشواي معصوم مسلمانان است. هنگامي كه مژده ولادت اولين ثمره ازدواج دو اسوه مسلماني اميرالمؤمنين علي (ع) و حضرت زهرا (س) به پيامبر اكرم (ص) رسيد، سراپاي وجود مباركش را شادماني فرا گرفت. بلافاصله جانب خانه فاطمه (س) شتافت تا...كلمه-سيد اسماعيل علوي- پانزدهم ماه مبارك رمضان مصادف با ميلاد مسعود امام حسن مجتبي دومين پيشواي معصوم مسلمانان است. هنگامي كه مژده ولادت اولين ثمره ازدواج دو اسوه مسلماني اميرالمؤمنين علي (ع) و حضرت زهرا (س) به پيامبر اكرم (ص) رسيد، سراپاي وجود مباركش را شادماني فرا گرفت. بلافاصله جانب خانه فاطمه (س) شتافت تا از نزديك نوزاد را ببيند. در خانه علي و فاطمه وقتي نوزاد را به آغوش رسول خدا (ص) سپردند، حضرت با خرسندي نوزاد را بوسيدند و در آغوش فشردند. آنگاه در گوش راست او اذان و در گوش چپش اقامه خواندند.
سپس خطاب به اميرالمؤمنين علي (ع) فرمودند: پسرم را چه ناميده اي؟ حضرت فرمودند: پيش از شما اقدام بدين كار نكرده ام، رسول خدا نيز فرمود: من هم قبل از پروردگارم چنين نمي كنم. هنوز اين گفت وگو بين پيامبر اسلام و وصي بزرگوارش به پايان نرسيده بود كه سروش الهي به پيامبر خبر داد خداوند متعال مولود مبارك را حسن ناميده است.
از منابع مختلف نقل است كه حضرت رسول (ص) به امام حسن (ع) توجه و محبت خاصي داشتند و بارها مي فرمودند: خدايا من او (حسن) را دوست دارم. تو نيز او را دوست بدار، هركس هم كه او را دوست مي دارد، دوستش بدار و يا مي فرمودند: اين (امام حسن (ع)) ريحانه من است.
جابربن عبدالله مي گويد: رسول اكرم (ص) در حق حسن بن علي (ع) فرمود: هركس از ديدن سرور جوانان بهشت خشنود مي شود به حسن بن علي نگاه كند. يعلي بن مره نيز مي گويد: روزي پيامبر، حسن (ع) را در كوچه ديد، با شتاب به طرف او رفت و دست هاي خود را باز كرد. حسن (ع) اين طرف و آن طرف مي گريخت و پيامبر را به خنده وامي داشت تا اين كه پيامبر (ص) او را گرفت، او را در آغوش كشيد و بوسيد ، سپس فرمود: حسن از من است و من از او هستم. خداوند دوست بدارد هركس را كه حسن را دوست دارد. همچنين از رسول گرامي اسلام نقل است كه فرمود: تو (حسن بن علي (ع)) از لحاظ خلق و خوي و آفرينش مانند من هستي.
تقرب امام حسن (ع) به پروردگار متعال چنان بود كه دلها را مي لرزاند و افراد را از اين همه خلوص خاشع مي كرد. از امام صادق (ع) نقل است كه فرمودند: حسن بن علي (ع) در زمان خويش عابدترين و زاهدترين و برترين مردم بود، ۲۵ سفر پياده به حج رفت و دوبار تمام دارايي خويش را بين مردم تقسيم كرد.
از جمله ميراث هاي فكري آن حضرت كه حاوي مفاهيم بلند و سازنده است خطبه اي خطاب به مسلمانان است كه ضمن آن به برخي از ارزش هاي اخلاقي و معنوي سفارش شده است. در اين ستون و به مناسبت خجسته ميلاد كريم اهل بيت ترجمه فرازهايي از آن را مي آوريم: اي مردم كسي كه به خاطر خداوند ديگران را نصيحت نمايد و دليل سخن خويش را بيان الهي قرار دهد به راه راست هدايت مي شود و خداوند او را به تكامل موفق مي سازد و به خوبي راهنمايي مي نمايد… تقوا پيشه كنيد و با اطاعت به خدا نزديك شويد، زيرا او نزديك و پاسخگوي خواهندگان است. خداوند متعال مي فرمايد: «هرگاه بندگانم درباره من از تو پرسيدند به آنان بگو من نزديكم و اگر كسي مرا بخواند، پاسخ مي دهم. پس دعوت مرا بپذيريد و به من ايمان آوريد، شايد هدايت گرديد.» پس به خداوند روي كنيد و به او ايمان آوريد زيرا براي آن كسي كه به عظمت خداوندي پي برده خود بزرگ بيني زيبنده نيست. بزرگي آنان كه به شكوه و عظمت پروردگار آگاهند در تواضع ايشان است و بزرگي كساني كه جلال الهي را دريافته اند در كوچك ديدن خويشتن است و از آنان كه قدرت خداوند را فهميده اند در تسليم شدن بدان است. نبايد پس از آنكه به اين امور معرفت يافتند در صدد انكار آن برخيزند و پس از هدايت گمراه شوند.
اي مردم بدانيد پرهيزگاري را نخواهيد شناخت مگر اين كه ابتدا صفت هدايت را بشناسيد و به پيمان كتاب الهي تمسك نخواهيد نمود، مگر اين كه نخست پشت كننده به آن را بشناسيد و قرآن را چنان كه بايد نخواهيد خواند، مگر آن كه تحريف كننده آن را بشناسيد. هرگاه اين مطالب را دريافتيد، بدعت ها و تكلف ها را شناخته ايد و افترا به خداوند و تحريف كلمات الهي را ديده ايد و دريافته ايد كه چگونه گروهي به خواهش هاي نفساني خويش ترتيب اثر مي دهند.
ميلاد مسعود اسوه نيكوكاري و صبر امام حسن مجتبي (ع) بر عموم مسلمانان تهنيت باد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.