سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

سرنوشت سیب زمینی در انتظار چای

چکیده :صبح امروز رییس سازمان تعاونی روستایی در جمع خبرنگاران خبر از توزیع رایگان چای در صورت تصويب دولت کرد و گفت: در حال حاضر سازمان تعاوني روستايي 30 هزار تن چاي خشك در انبارها كه توليد كشاورزان در سال 86 و 87 است نگهداري كرده و در نظر دارد با پردازش خودشان آن را بسته‌بندي...


صبح امروز رییس سازمان تعاونی روستایی در جمع خبرنگاران خبر از توزیع رایگان چای در صورت تصويب دولت کرد و گفت: در حال حاضر سازمان تعاوني روستايي 30 هزار تن چاي خشك در انبارها كه توليد كشاورزان در سال 86 و 87 است نگهداري كرده و در نظر دارد با پردازش خودشان آن را بسته‌بندي و در اختيار مردم قرار دهد. 

چای یک کالای استراتژیک است که در دو استان گیلان و مازندران سطح زیر کشت حدود ۳۴ هزار هکتار را به خود اختصاص داده است که ۳۰ هزار هکتار آن در گیلان قرار گرفته است. بر اساس آخرین آمار سازمان چای کشور در اوایل دهه ۸۰ خورشیدی حدود ۷۴هزار خانوار چایکار به طور مستقیم از این فرآورده گذران زندگی می‌کنند. 
به گزارش ایلنا، بیش از ۸۳ درصد از زمین‌های کشت چای زیر یک هکتار وسعت دارند که به اقشار آسیب پذیر جامعه تعلق دارند و تنها منبع ارتزاق دهقانان محسوب می شود. زمین‌های بین یک تا پنج هکتار ۱۵ درصد کل کشتزارهای چای است و زمین‌های با وسعت پنج تا ۲۰ هکتار نیز حدود ۵/۱ درصد باغ‌های چای را در بر می‌گیرد. همچنین زمین‌های بزرگ بالای ۲۰ هکتار حدود22 درصدباغ‌های چای ایران را تشکیل می‌دهند. این درحالی است که در هندوستان ۴۰ درصد باغ‌های چای بیش از ۴۰۰ هکتار و حدود ۴۰ درصد دیگر نیز بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ هکتار وسعت دارند و حدود ۱۵ درصد از باغات چای این کشور نیز بین ۵۰ تا ۱۰۰ هکتار هستند که این آمار نشان از سیاست‌گذاری درست و واقع بینانه دولت هندوستان در بخش کشاورزی و حمایت واقعی از بخش‌خصوصی دارد. اما متاسفانه در کشور ما دولت تاکنون حمایت خوبی از تولید داخلی چای و چایکاران ایرانی نداشته است و آمار ذکر شده نیز نشان دهنده خرده مالک بودن باغات چای کشور است، به طوریکه حدود ۸۳ درصد از باغات چای در قطعه‌های کوچک زیر یک هکتار اداره می‌شوند که هرگز وام‌های اندک، کود، سم و سایر خدمات به موقع به دست چایکار شاغل در آن نمی‌رسد که این وضعیت با انحلال سازمان چای کشور در سال ۸۳ به آشفته‌ترین شرایط مانند روزهای اول ورود چای به ایران در یکصد و هفت سال پیش رسید. 
صبح امروز رییس سازمان تعاونی روستایی در جمع خبرنگاران خبر از توزیع رایگان چای در صورت تصويب دولت کرد و گفت: در حال حاضر سازمان تعاوني روستايي 30 هزار تن چاي خشك در انبارها كه توليد كشاورزان در سال 86 و 87 است نگهداري كرده و در نظر دارد با پردازش خودشان آن را بسته‌بندي و در اختيار مردم قرار دهد. 
وي ضمن ابراز مخالفت با اين طرح دولت گفت: در جلسه‌اي كه سازمان تعاوني روستايي با مسئولان سنديكاي چاي گذاشته بود، اعلام كرديم اين طرح بسيار غلط است و اين ميزان چاي كه به صورت فله‌اي انبار شده نياز به پردازش و نوعي بررسي‌هاي ويژه دارد كه اين در توان سنديكاي چاي است اما آنها قبول نكردند كه چاي‌هاي انبار شده را براي بسته‌بندي و پردازش در اختيار سنديكاي چاي قرار دهند كه اين مسئله باعث مي‌شود چاي بي‌كيفيت در اختيار مردم قرار گرفته و ارزش چاي ايراني بيش از اين پايين آيد. 
سیاست گذاری‌های غلط دامن چه کسانی را می‌گيرد؟ 
پیش از اجرای برنامه نادرست اصلاح ساختار چای کشور با احتساب کارگران فعال در کارخانه‌های تولید چای خشک و نیز کارگاه‌های بسته بندی چای، شرکت‌های بازرگانی واردات و صادرات تعداد شاغلین بخش چای و ارتزاق کنندگان از این محصول به بیش از یک میلیون نفر می‌رسید که درصد قابل توجهی از جمعیت کشور را در بر مي‌گرفت که متاسفانه با سیاست‌گذاری کاملا اشتباه دولت با تعطیلی بخش عمده کارخانه‌های چای بیشتر شاغلان این بخش نیز بیکار شدند. همچنین تقریبا همه کارگاه‌های بسته بندی چای به دلیل واردات قاچاق چای به صورت بسته بندی شده، بسته شدند. 
اگر چه دولت پس از یک ممنوعیت چهار ساله واردات قانونی چای طی سال های ۷۹ تا ۸۳ در سال ۸۳ واردات چای را البته با تعرفه سنگین آزاد اعلام کرد ولی به دلیل نهادینه شدن قاچاق طی چهار سال ممنوعیت واردات قانونی و نیز وضع تعرفه سنگین ۷۰۰ تومان حقوق گمرکی به ازاء هرکیلوگرم چای خارجی وارد شده قدرت رقابت از بازرگانان قانونی به نفع قاچاقچیان گرفته شده است و در خوشبینانه‌ترین حالت از سال ۸۳ تاکنون تنها ۱۰ درصد از چای وارد شده از طریق ثبت سفارش رسمی و از مجاری قانونی وارد کشور شده است و با وجود اصرار بازرگانان و چایکاران و حتی بخش عمده‌ای از کارخانه‌داران چای به دولت برای کاهش تعرفه تاکنون عملا دولت از پذیرفتن آن سرباز زده است. 
سفر رییس جمهور هم چاره نکرد 
متاسفانه پس از سفر رئیس جمهور به استان گیلان و دستور وی برای حل مشکل تاکنون جلسات زیادی با دست اندرکاران چای برگزار شده ولی تقریبا برگزاری این جلسات نتیجه‌ای نداشته است. به‌رغم این که عملکرد سه ساله سازمان تعاون روستایی در خصوص خرید تضمینی برگ سبز چای به دلیل کم تجربه‌گی موجب نارضایتی گسترده در بین کارخانه‌داران و چایکاران شده است، حتی دست اندرکاران چای به ویژه چایکاران هنوز موفق نشده‌اند دولت را مجاب به واگذاری وظیفه خرید تضمینی برگ سبز چای به اداره کل چای شمال به جای سازمان تعاون روستایی کنند. 
هنوز بخش عمده اقتصاد چای در اختیار قاچاقچیان قرار دارد. لذا دولت و درمجموع دست‌اندرکاران قانونی چای تنها ۲۰ درصد از صنعت چای کشور را دراختیار دارند که این آمار نیز از آنجا به دست آمده که میزان مصرف چای درکشور سالانه بیش از ۱۰۰ هزارتن است و مصرف سرانه چای در ایران توسط کمیته بین المللی چای ( ITC ) حدود ۶/۱ کیلوگرم اعلام می‌شود و میزان تولید چای تا سال ۸۳ بین ۵۰ تا ۶۰ هزارتن بود که با انحلال سازمان چای در سال ۸۳ به نصف کاهش یافت. 
تولیدات همیشه راهی انبارها 

پیشنهاد دولتی با توجه به قیمت برگ سبز، نهاده های کشاورزی، هزینه های کارگر و … در اکثر اوقات کاملا غیرکارشناسی و غیر واقعی است. با توجه به میزان تولید و مصرف داخل کشور میزان نیاز به واردات به کشور معلوم می‌شود که متاسفانه حدود ۱۰ درصد آن به صورت قانونی وارد کشور می‌شود که می‌توان تعرفه سنگین واردات چای را دلیلی برای میزان کم واردات این محصول به صورت قانونی عنوان کرد. 
یکی از سوالاتی که همواره توسط نمایندگان افکارعمومی و همچنین در نطق‌های پیش از دستور برخی از نمایندگان مجلس مطرح شده است، دلیل اصراردولت بر باقی ماندن بر تعرفه سنگین واردات چای است که متاسفانه دولت هرگز به این پرسش مطرح شده پاسخی نداده است. 
چندی پیش رييس هيات مديره سنديكاي كارخانجات چاي شمال كشور از دپو شدن 28 هزار تن چاي در انبارهاي كشور خبر داد و گفت: اضافه شدن حدود 40 هزار تن چاي انبار شده در سال جاري بحران صنعت چاي داخلي را دو چندان كرده است. 
وی از خريداري برگ سبز چاي چايكاران خبر داد و گفت: اين كار در جهت مقابله با سياست‌هاي وزارتخانه‌هاي جهاد كشاورزي و بازرگاني كه در صدد نابودي صنعت چاي هستند، انجام مي‌شود. 
وي همچنين يادآور شد‍: متاسفانه برنامه‌ريزي‌هاي صحيحي براي نگهداري و انبار محصولات كشاورزي به خصوص چاي وجود ندارد و هر ساله لطمه‌هاي سنگيني به دليل مديريت غلط دولت به اين صنعت وارد مي‌شود. 
سميعي خاطرنشان‌كرد: ورود چاي رايگان بي‌كيفيت دولتي در بازار و در ميان مردم جز لطمه به صنعت چاي و به خطر انداختن اشتغال 300 هزار نفري كه در اين صنعت مشغول به كار هستند چيزي در پي نخواهد داشت. 
رحمت سميعي  افزود: عدم حمايت از چاي ايراني باعث گرفتاري 55 هزار خانوار چايكار شده و ورشكستگي 50 كارخانه چاي را به همراه داشته است. 
وي با بيان اين كه از تعداد 156 كارخانه چاي حدود 50 كارخانه با سرمايه يك ميليارد تومان به ورشكستگي مطلق دچار شده اند، گفت: وزارتخانه‌هاي جهاد كشاورزي و بازرگاني با سياست‌هاي اشتباه خود عملا به نوعي حامي چاي وارداتي شده اند. به‌گونه‌اي كه نابودي صنعت چاي كشور را نشانه رفته اند. 
به گفته وي، اگر مصوبات هيات دولت اجرايي مي‌شد، چاي داخلي در سبد خانوار ايراني قرار مي‌گرفت. 
اين در حالي است كه امير مظفر نوري، عضو هيات مديره سنديكاي كارخانجات شمال كشور علت اصلي خريداري برگ سبز چاي از سوي كارخانجات چاي را جلوگيري از امحاي آن توسط وزارت جهاد كشاورزي ذكر كرد. 
وي گفت: وزارت جهاد كشاورزي به دنبال خريداري برگ سبز چاي از طريق سازمان تعاون روستايي و امحاي اين محصول بود. 
به گفته نوري، كارخانجات چاي شمال براي جلوگيري از اين روند و مبارزه با مافياي چاي اقدام به خريداري برگ سبز چاي به‌رغم ضرردهي كارخانجات کرده اند. 
نابودی صنعت چای در راه است 
رئيس هيات مديره سنديكاي كارخانجات چاي شمال با اشاره به مشكلات صنعت چاي در كشور به ایلنا گفت: وضعيت چاي در چهارسال گذشته كه خريد تضميني برگ سبز چاي و چاي خشك مطرح شد همزمان بود با بسته شدن سازمان چاي و ورشكستگي آن و بنا شد كه سازمان تعاوني روستايي مسئوليت سازمان چاي را بر عهده بگيرد. 
وي افزود: با توجه به مشكلات چايكاران با بستن سازمان چاي كشور و ورشكستگي آن كه سازمان تعاوني روستايي مسئوليت آن را بر عهده گرفت، نامه‌اي به رئيس جمهور نوشته شد تا بحث احياي سازمان چاي را مطرح كرده و راهكارهايي هم ارائه شد اما متاسفانه در اين چهار سال هيچ ترتيبي به وضع چايكاران و كارخانه‌داران داده نشد و از طريق رسانه‌ها پس از مدت ها اطلاع دادند سازمان چاي احيا شده است. 
رحمت سميعي گفت: شگفتي ماجرا اين است كه با وجود 4 سال فرياد مشكل چايكاران، تنها نزديك انتخابات اعلام كردند كه مشكل با احياي سازمان چاي حل شده است. او تصريح كرد: ما جزئيات اين طرح را نمي‌دانيم و جزئياتي هم به ما كه خودمان متولي امور چاي كشور هستيم، ارائه نشده فقط مي‌دانيم كه نزديك انتخابات ضرورت حل مشكل چاي كشور ايجاد شده است. 
وي ضمن ابراز تاسف گفت: در سال‌هاي گذشته ميلياردها تومان چايكاران خسارت ديده اند و كارخانه‌هايشان بسته شده در نتيجه آنچه كه ما مي‌خواهيم اين است كه خسارات چايكاران را به آنها بپردازند و با جلسات متعددي كه با اسكندري وزير جهاد و كشاورزي دولت نهم داشتيم به اين نتيجه رسيديم كه اين وزارتخانه تنها در جهت نابودي كشاورزان تلاش مي كند. وي بيان كرد: در سال‌جاري كارخانجات چاي به دليل نداشتن سرمايه و خسارت‌هاي چند سال اخير و انباشته شدن چايي‌هاي به فروش نرسيده و واردات چاي ارزان به كشور كه توليدكنندگان داخلي را متحمل ضرر و زيان كرده در شرف تعطيلي بودند اما كشاورزان براي مقابله با افرادي كه سعي در نابودي كشاورزان داشتند، تصميم گرفتند با هر سختي كه شده، براي برپايي كارخانه چاي تلاش كنند. 
رئيس هيات مديره سنديكاي كارخانجات چاي شمال در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا در رابطه با تصميم دولت مبني بر اين‌كه چاي مانده در انبارها را به طور رايگان در ميان مردم توزيع كنند، گفت: توزيع رايگان اين چاي در ميان مردم آن هم با سيستم پردازش سازمان تع


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.