سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » “ربوده‌شدن امام صدر در ليبي و حياتشان قطعي است”...

“ربوده‌شدن امام صدر در ليبي و حياتشان قطعي است”

چکیده :خواهر زاده امام موسی صدر گفت: در جلسات گوناگون، اخبار جمع‌آوري شده از زندانياني را كه از ليبي آزاد شدند در اختيار مسوولان گذاشتيم. اخبار دستگاه اطلاعاتي فلسطيني و منابع قابل اعتماد عربي را به اطلاع دولتمردان ايران رسانديم كه به نظرمي‌رسد آنها نيز همين جمع‌بندي را دارند؛ اما بايد پرسيد آقايان چرا تعجب كرده‌اند؟ در...


خواهر زاده امام موسی صدر گفت: در جلسات گوناگون، اخبار جمع‌آوري شده از زندانياني را كه از ليبي آزاد شدند در اختيار مسوولان گذاشتيم. اخبار دستگاه اطلاعاتي فلسطيني و منابع قابل اعتماد عربي را به اطلاع دولتمردان ايران رسانديم كه به نظرمي‌رسد آنها نيز همين جمع‌بندي را دارند؛ اما بايد پرسيد آقايان چرا تعجب كرده‌اند؟ در حالي كه به لحاظ عقلي هم ايجاب مي‌كند خبري كه منتشر مي‌شود تا زماني كه خبر بعدي با همان قدرت و اسناد منتشر نشود، نمي شود خبر قبلي را نقض كرد و هيچ روايتي غير از اين وجود نداشته است كه امام موسي صدر در ليبي ربوده شده است

« شايعات و خبرهاي حساب‌شده‌اي كه پس از ربوده شدن امام موسي صدر منتشر شد، مبني بر اين‌كه امام موسي صدر كشته شده است و قذافي طرف‌هاي فلسطيني را مسئول قتل وي اعلام كرد، غيرواقعي بوده و امام موسي صدر كماكان زنده است و تاكنون ده‌ها كتاب تاليف كرده و در اين سي سال به شدت پير شده است.»
اين خبري بود كه پايگاه خبري الجزيره تايمز به تازگي به نقل از يك شخصيت سياسي جداشده از تشكيلات “معمر القذافي ” رهبر ليبي اعلام كرد. او تاكيد كرده بود كه امام موسي صدر، رهبر ربوده‌شده شيعيان لبنان زنده است و توسط نيروهاي ويژه امنيتي در مكان ويژه‌اي نگهداري مي‌شود.
اين ديپلمات گفته است تنها راه بستن پرونده امام موسي صدر فشار فراوان كشورهاي عربي و اسلامي بر ليبي است تا مانند پرونده‌ لاكربي و ساير پرونده‌ها اين موضوع نيز خاتمه يابد.
31 آگوست 1978 امام موسي صدر به همراه شيخ ” محمد يعقوب ” و “عباس بدرالدين ” رونامه‌نگار لبناني در سفر به ليبي براي ديدار با معمرالقذافي ربوده شدند و از آن زمان تا كنون از سرنوشت آنها خبري در دست نيست.
شهريور 1387 بود كه مجلس عدالت لبنان، طي حكمي معمر قذافي رهبر كودتاي ليبي را به اتهام ربودن امام موسي صدر و دو همراه وي محكوم به اعدام كرد. در حكم صادره از سوي قاضي الحاج، شش تن از معاونان معمر قذافي كه در تاريخ دوم آگوست 2007 حكم بازداشت آنها صادر شده بود نيز به اعدام محكوم شده‌اند؛ اما اين امر هنوز به مشخص‌شدن قطعي سرنوشت اين فرزند جهان اسلام منجر نشده؛ چنان‌كه پي‌گيري‌هاي خانواده ايشان از جمله « مهدي فيروزان» داماد و خواهرزاده امام موسي صدر هم‌چنان ادامه دارد…
در سي و يكمين سالروز ربوده شدن امام موسي صدر در ليبي، مهدي فيروزان، خواهرزاده امام موسي صدر در گفت‌وگو با ايسنا، در مورد اخبار اخير منتشرشده مبني بر زنده بودن امام موسي صدر گفت: « در طول اين سال‌ها از اين گونه اخبار بسيار منتشر شده است؛ اخباري كه گاه از سوي منابع مطبوعاتي و گاه از سوي منابع اطلاعاتي، امنيتي و يا افرادي كه ارتباطاتي با زندانيان ليبيايي داشته‌اند بسيار منتشر شده است. وقتي اين خبر از قول الجزيره تايمز منتشر شد، براي من تعجب‌آور نبود؛ چرا كه اطلاعات ما و جمع بندي خانواده نشان مي‌دهد كه امام در ليبي و در قيد حيات است و طبيعتا اين 32 سالي كه از زنداني‌شدنشان مي گذرد باعث ضعف و پيري ايشان شده است.»
وي افزود: « در هر صورت شرايط بحراني است؛ اما نوع خبر براي ما و هيچ كدام از اعضاي درگير اين مساله و حتي براي دوستان ما در وزارت اطلاعات و دولت هم جديد نيست؛ چون مسوولان بيش از هر كسي اين اطلاعات را در اختيار دارند كه امام موسي صدر در ليبي زنداني و در قيد حيات و سالم است.»
فيروزان با بيان اين‌كه « واكنش به اين مساله در رسانه‌هاي داخلي و سطوحي از مسوولان براي من جالب بود» خاطرنشان كرد: « در جلسات گوناگون، اخبار جمع‌آوري شده از زندانياني را كه از ليبي آزاد شدند در اختيار مسوولان گذاشتيم. اخبار دستگاه اطلاعاتي فلسطيني و منابع قابل اعتماد عربي را به اطلاع دولتمردان ايران رسانديم كه به نظرمي‌رسد آنها نيز همين جمع‌بندي را دارند؛ اما بايد پرسيد آقايان چرا تعجب كرده‌اند؟ در حالي كه به لحاظ عقلي هم ايجاب مي‌كند خبري كه منتشر مي‌شود تا زماني كه خبر بعدي با همان قدرت و اسناد منتشر نشود، نمي شود خبر قبلي را نقض كرد و هيچ روايتي غير از اين وجود نداشته است كه امام موسي صدر در ليبي ربوده شده است.»
وي تاكيد كرد: « دستگاه قضايي ايتاليا، لبنان و ايران، مذاكرات بين مقامات ايراني و لبناني چه در دوره آقاي خاتمي و چه در دوره آقاي احمدي‌نژاد همه نشان مي‌دهد دولت ليبي اعتراف كرده است كه امام موسي صدر در ليبي است؛ بنابراين جاي تعجب است كه احساس كنيم خبر جديدي بوده است. قسمتي از اين خبر كه دال بر ربوده شدن امام موسي صدر در ليبي است، خبري قديمي است و هميشه وجود داشته است. قسمتي كه از حيات امام موسي صدر مي‌گويد هم براي ما تعجب‌آور نيست؛ چون اين موضوع را هم همه آقايان مي‌دانند.»
داماد امام موسي صدر در ادامه گفت‌وگوي خود با ايسنا با اشاره به آنچه نزديك‌ترشدن روابط ايران و ليبي در دولت نهم خواند، از نحوه تعامل ايران و ليبي در سال‌هاي اخير انتقاد كرد و گفت: «هر قدم كه دولت ايران عقب‌نشيني كرده، دولت ليبي يك قدم پيش‌روي كرده است.»
وي در ادامه با انتقاد از ديدارهاي انجام‌شده ميان مقامات ايراني و ليبيايي اظهار كرد: « بسياري از چارچوب‌ها شكسته شده‌اند. تا پيش از اين مقامات ايران هميشه از سفر به ليبي ابا داشته‌اند، اما در دوره اخير سفرها روابط رسما اعلام و روبوسي‌ها در تلويزيون پخش مي‌شود.»
فيروزان در ادامه درباره روند پيگيري پرونده امام موسي صدر در كشورهاي ديگر از جمله ايتاليا گفت: « قسمتي از نظام ايتاليا به دلارهاي گازي ليبي آلوده شده است. به خاطردارم يكي از دادگاههاي ايتاليا چندي پيش در مورد پرونده امام موسي صدر نكته‌اي را اعلام كرد كه مطبوعات اين كشور به آن دادگاه انتقاد كردند و پرسيدند آيا از روابط نفت و گاز ليبي و ايتاليا بهره‌مند شده‌ايد كه اين‌چنين احكامي را صادر مي‌كنيد؟ طبيعتا هم در لبنان و هم در ايتاليا پرونده سال‌هاست كه پي‌گيري شده است و نياز تداوم پي‌گي


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.