سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » “دیدگاه های وزیر درباره امنیت دینی نگران کننده است”...

“دیدگاه های وزیر درباره امنیت دینی نگران کننده است”

چکیده :انصاری با بیان اینکه آقای مصلحی در بیان دیگاهای خود گفته است که «وزارت اطلاعات باید تحول یابد» گفت: ایشان در جلسات کمیسیون ها گفته اند که شبکه مجازی دشمن در تمام جامعه و تا عمق روستاها نفوذ کرده.نمی دانیم تصویر و تصورشان از این شبکه مجازی چیست. ایشان گفته اند که ما نیز باید...


انصاری با بیان اینکه آقای مصلحی در بیان دیگاهای خود گفته است که «وزارت اطلاعات باید تحول یابد» گفت: ایشان در جلسات کمیسیون ها گفته اند که شبکه مجازی دشمن در تمام جامعه و تا عمق روستاها نفوذ کرده.نمی دانیم تصویر و تصورشان از این شبکه مجازی چیست. ایشان گفته اند که ما نیز باید چنین شبکه ای را قوی تر از دشمن ایجاد کنیم. و در این راستا برجسته کردن سربازان گمنام را در تمام حوزه ها مورد تاکید قرار داده اند

نماینده زنجان درمجلس گفت: به نظر من بخش قابل توجهی از برنامه وزیر اطلاعات ،‌ برنامه وزارتخانه است نه برنامه وزیر.
به گزارش واحد مرکزی خبرجمشید انصاری که به عنوان مخالف وزیرپیشنهادی برای تصدی وزارت اطلاعات در صحن علنی مجلس سخن می گفت افزود: اساسا من درمباحث مجلس صرفا رویکردی کارشناسی دارم و چندان مسایل و گرایش های سیاسی را درمباحث کارشناسی دخیل نمی دانم از همین رو به عنوان شناختی که از وزارتخانه اطلاعات دارم و باتوجه به بیانات آقای مصلحی نکات قابل توجهی را درمخالفت با وی بیان می کنم .
وی خطاب به وزیر پیشنهادی اطلاعات گفت :‌اگر به رغم آنچه که من مخالف آنم اقای مصلحی موفق به رای اعتماد شد لازم است این نکات را به عنوان تذکرات مشفقانه مورد بررسی قرار دهد.
نماینده زنجان خاطر نشان کرد:‌ در بررسی برنامه پیشنهادی وزرا این نکته باید توجه شود که میان برنامه وزارتخانه به عنوان یک دستگاه اجرایی با هویت و سطوح اجرایی و برنامه وزیر که مدیریت اداره آن دستگاه را به عهده دارد تفاوت جدی وجود دارد.
انصاری افزود :‌برنامه وزیر یک سند مدیریتی است که باید مشتمل بر شیوه اداری وزارتخانه و نحوه تدبیر امور باشد و راهبردهایی را برای سازماندهی و کنترل وزارتخانه ارائه کند درحالیکه برنامه وزارتخانه شامل وظایف و تکالیف قانونی وزارتخانه است که در مراجع ذیصلاح به تصویب رسیده و در امتداد و بخشی از برنامه توسعه ملی است که علی الاصول نباید با تغییر وزیران دچار تغییر و دگرگونی شود مگر آنکه آن قوانین و تکالیف قانونی در مراجعی که آنها را به تصویب رسانده اند مجددا مورد بازنگری قرار گیرد.
وی در ادامه گفت:‌آنچه عملا قابل تغییر است شیوه ها و چگونگی اجرای قوانین و مقررات حاکم در وزارتخانه ها است و برنامه های سازماندهی و تقسیم کار ، نحوه نظارت و تخصیص منابع همچنین تعیین اولویت ها و خط مشی هاست به این تعبیر که برنامه وزارتخانه برای اداره دستگاه و بخش است درحالیکه برنامه وزیر برای اداره وزارتخانه است.
این نماینده مخالف وزیر پیشنهادی تصدی وزارتخانه اطلاعات گفت:موفقیت وزیر به عنوان مدیرعالی یک وزارتخانه به داشتن شناخت و فهم از حوزه عمل و ماموریت خود بستگی دارد و لازم است وزرا با برنامه کلان از حوزه مسئولیت خود و تشخیص نقاط قوت و ضعف بخش بتوانند یک مدل مفهومی را برای مدیریت مجموعه ارائه دهند.
نماینده زنجان افزود:‌این مدل مشتمل بر ایجاد و توسعه ظرفیت مدیریت در سه بخش: ظرفیت عملیاتی به مفهوم توان اداره و فعالیتهای جاری، ظرفیت تغییر به مفهوم تشخیص و اجرای تغییرات موردنیاز و ظرفیت تفکر استراتژیک به مفهوم تشخیص موضوعات اساسی و درک به هنگام فرصت ها است .
انصاری گفت :‌وزیر باید بتواند ضمن اشراف به این موارد برنامه وزارتخانه را ترسیم و با برآورد دقیق از نتایج احتمالی و تغییرات، ابزارها و اطلاعات مورد نیاز را بیان کند.
وی در ادامه درخصوص دلایل مخالفت خود گفت:‌ من براساس اصل علمی که در علم مدیریت مطرح است دلایل مخالفت خود را باتوجه به برنامه تقدیمی و توضیحاتی که آقای مصلحی در جلسات کمیسیون ها و فراکسیون ها ارائه کرد و همینطور شناختی که از وی به دست آورده ام در دو بخش مطرح می کنم.
نماینده زنجان افزود :‌دلیل اول مخالفتم مربوط به برنامه تقدیمی وی است که به نظر من بخش قابل توجه برنامه وزیر، برنامه وزارتخانه است نه برنامه وزیر ،یعنی وی از رسالت و مدیریت و شرح وظایف قانونی وزارتخانه ،برنامه وزارتخانه را به عنوان اسکلت برنامه خود ارائه داده است.
این نماینده مجلس گفت: البته در دستگاه های فرابخشی چون تغییرات قانونی کمتر اتفاق می افتد در حوزه مسئولیت نزدیکی برنامه وزرا در دوره های مختلف طبیعی است و اینکه برنامه وزیر منطبق بشود با وزارتخانه نوعی ارائه نشدن برنامه را در بعضی از بخش ها تداعی می کند و به نظر می رسد نحوه تحقق برنامه های وزارت اطلاعات کمتر مورد بررسی است.
نماینده زنجان افزود: نکته دوم که در صحبت های مخالف قبلی نیز وجود داشت ، در جلسه ای که در خدمت اقای مصلحی بودیم به درستی تاکید کرد که وزارت اطلاعات دستگاه متعلق به کل نظام است و صرفا به قوه مجریه تعلق و ارتباط ندارد و در طول 25 سال ،این وزارتخانه فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشته است.
نماینده مردم زنجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه 25 سال از تاسیس وزارت اطلاعات می گذرد، گفت: این وزارتخانه فراز و نشیب های بسیاری را پشت سر گذاشته است و تحولات زیادی را در این وزارتخانه مشاهده کرده ایم که در جمع بندی اجمالی مسیر رو به کمال و در جهت تغییرات مثبت بوده است.
جمشید انصاری در ادامه سخنان خود در مخالفت با وزیر پیشنهادی اطلاعات افزود: صرف نظر از اشکالاتی که در طول دوره 25 ساله فعالیت وزارت اطلاعات بر آن وارد بوده و انتقادهایی که از وزرای اطلاعات قبلی شده، این وزارتخانه از نظر بهبود روش های فعالیت و تخصصی کردن نیروهای خود تلاش هایی انجام داده به همین دلیل در ارزیابی حوادث بعد از انتخابات برخلاف نظر دوستان اصولگرا، از نظر چرایی وقوع حوادث در مقایسه با سایر دستگاه های امنیتی، انتظامی و قضایی وزارت اطلاعات عملکرد قابل قبولی داشته است.
وی اضافه کرد: بعد از
تعویض وزیر اطلاعات از یک ماه قبل شاهد تغییرات گسترده ای در سطوح بالای وزارتخانه هستیم.
انصاری در ادامه گفت: تعدادی از مدیران باتجربه و ارشد این وزارتخانه کنار رفته اند که با توجه به تحلیل رئیس جمهور درخصوص عملکرد این وزارتخانه در حوادث اخیر – که به نوعی نارضایی خود را نشان داد – به نظر می رسد برخی از این تغییرات به اعتقاد رئیس جمهور به ناکارآمدی وزارت اطلاعات برمی گردد.
وی افزود: این جمله ای که مصلحی گفت وزارت اطلاعات در خدمت نظام است با این مطلبی که در بند اول سیاست های حاکم بر برنامه اطلاعاتی و امنیتی وزارت اطلاعات آورده است تا حدی همخوانی ندارد.
نماینده مردم زنجان اضافه کرد: جای بحثی بر اجرای فرامین رهبری نیست اما اینکه وزارتخانه ای که باید فراقوه ای عمل کند اجرای منویات رئیس دولت را به عنوان اصول سیاست این وزارتخانه مطرح کند جای اشکال دارد.
وی به سخنان وزیر پیشنهادی اشاره کرد که می گوید وزارت اطلاعات باید متحول شود و دو برنامه بر این اساس دارد.
انصاری گفت: چون شبکه مجازی دشمن در تمام جامعه و بین قشرها و گروه های اجتماعی تا عمق روستاها نفوذ کرده است ما نیز باید چنین شبکه ای و حتی قوی تر از دشمن ایجاد کنیم، البته نمی دانم تصور آقای مصلحی از دشمن چیست.
نماینده زنجان افزود: راهکار وزیر پیشنهادی به عنوان سیاست برنامه خود در این زمینه برجسته کردن نقش سربازان گمنام امام زمان (عج) در همه عرصه هاست.
انصاری گفت: در ایجاد شبکه از نخبگان، فرهیختگان، استادان دانشگاه، دانشجویان و فرهنگیان تا ائمه جماعت به عنوان عناصر این شبکه اشاره شده است که به نظر می رسد این به معنای اطلاعاتی کردن فضای جامعه باشد.
وی افزود: این در حالی است که در شرایط کنونی نیاز به تقویت وفاق ملی و بازگرداندن اعتماد عمومی به نظام داریم و این رویکرد جز تشویق به سوء ظن بین گروه های مختلف نتیجه دیگری ندارد و به زیان کشور خواهد بود.
انصاری درباره برنامه دوم وزیر پیشنهادی اطلاعات گفت: آقای مصلحی اعتقاد دارد برای نیروهای اطلاعات، متناسب با وظایف برنامه ریزی نکرده ایم و تحت هیچ نوع آموزش موثر سیاسی و عقیدتی قرار نمی گیرند و بعد از سی سال خدمت رها می شوند به همین دلیل در زمینه فکری و اعتقادی نیروهای اطلاعات با تهدیدات مختلفی روبه‌رو هستیم که برای برخورد با این تهدیدات به برنامه ریزی جدی نیاز داریم.
نماینده زنجان تصریح کرد: وزیر پیشنهادی بر این اساس در بند اصول و سیاست های حاکم بر برنامه های اطلاعاتی و امنیتی بر بالا بردن سطح ایمان، تقوا،‌ ایثار و اخلاص تاکید کرد و در بند سوم اهداف و برنامه های کلان نیز بر حفظ بدنه وزارت اطلاعات، طهارت آن و بالا بردن بنیه معنوی و بصیرتی کارکنان و بازگشت به خود و خودپالایی تاکید شده است.
وی افزود: من بر این تغییر، بدبینانه نگاه نمی کنم اما وقتی مسئول حفاظت پرسنلی وزارت اطلاعات که برای تغییر آن باید با برخی مراجع عالی کشور هماهنگی شود بدون هماهنگی تغییر می کند این نگرانی وجود دارد محتوای این تغییرات به سمت نوعی پالایش نیروها و حذف نیروهای کارآمد وزارت اطلاعات حرکت می کند.
انصاری با اشاره به سخنان وزیر پیشنهادی درباره امنیت دینی، آن را نگران کننده دانست.
وی در پایان با اشاره به اینکه وزیر پیشنهادی در دوره تصدی خود کمترین تجربه اطلاعاتی ندارد گفت: با توجه به پیچیدگی های دستگاه اطلاعات آقای مصلحی نمی تواند از عهده این وظیفه برآید و مثمر باشد.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.