سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » کواکبیان: نگرانیم وزارت اطلاعات جناحی شود...

کواکبیان: نگرانیم وزارت اطلاعات جناحی شود

چکیده :وزارت اطلاعات را برای نظام می دانیم و نه دولتی خاص. باید ببینیم که چقدر آقای مصلحی در این راستا است. در آینده آیا این منبع اطلاعاتی در خدمت کل نظام  و کشور است. ما می خواهیم این وزارتخانه در اختیار منویانت رهبری باشد نه اینکه در اختیار یک جناح باشد. نماینده مردم سمنان در مجلس...


وزارت اطلاعات را برای نظام می دانیم و نه دولتی خاص. باید ببینیم که چقدر آقای مصلحی در این راستا است. در آینده آیا این منبع اطلاعاتی در خدمت کل نظام  و کشور است. ما می خواهیم این وزارتخانه در اختیار منویانت رهبری باشد نه اینکه در اختیار یک جناح باشد.

نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی گفت:وزارت اطلاعات باید در خدمت منویات کل نظام و رهبری باشد ، نه اینکه در اختیار سلایق سیاسی خاص قرار گیرد.
به گزارش واحد مرکزی خبر ، مصطفی کواکبیان به عنوان نماینده مخالف وزیر پیشنهادی رئیس جمهور در پست وزارت اطلاعات افزود: در مورد وزارت اطلاعات می دانید که رژیم منحوس پهلوی در سال 1332 سازمان مخوف و وحشتناکی ایجاد کرد که اطلاعات در کنار اسلحه و وابستگی به قدرتهای خارجی برای حفظ حاکمان شکل گرفته بود .
وی تصریح کرد: یعنی آن سازمان مخوف به خاطر اینکه سرکوب کننده آزادی خواهان و مبارزان با رژیم ستم شاهی بود ایجاد شد .
کواکبیان اضافه کرد:پس از انقلاب اسلامی آن مسائل به پایان رسید و به رهبری حضرت امام با قانون سال 62 وزارت اطلاعات ایجاد شد که به جای امنیت سخت افزارانه با امنیت پایدار نرم افزارانه ، قرار شد که فعالیت کند و به جای اسلحه و وابستگی به خارج، مردم و ارزشهای دینی جایگزین آن شد.
این نماینده افزود: از این نظر در بحث امنیت پایدار حقیقتا در سی سال گذشته چون مردم را در کنار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران داشتیم چندان دغدغه خاطر و احساس خطری نشده است.
وی گفت: در تقسیم بندی بحث امنیت ، اعم از عمومی ، ملی و امثال اینها ، مطرح شده و اینکه ما یک امنیت همه جانبه می خواهیم ، امنیت برای فعالیتهای سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی ، اقتصادی و حتی امنیت دینی می خواهیم.
این نماینده خاطر نشان کرد: من دیدم که در برنامه ها بعضا به آن اشاره شده اما واقعیت این است که در باره آقای مصلحی دغدغه های خاطری داریم که امیدوارم پاسخگو باشد .
وی گفت: نخستین مسئله این است ما واقعا وزارت اطلاعات را برای نظام می دانیم نه برای دولت خاص ، دولتها می آیند و می روند و طبیعتا باید ببینیم که واقعا آقای مصلحی در این جهت چه قدر حرکت خواهد کرد بالاخره وی برای دولت آقای احمدی نژاد کار کرده و حقش است و به عنوان شخص می تواند فعالیت کند کما اینکه ما هم فعالیت کرده ایم .
کواکبیان اضافه کرد: اما بحث ما این است که در آینده آیا این وزارت خانه می خواهد منبع اطلاعات و امنیت برای کل نظام باشد ، یا بگوییم که مخصوص دولت دهم است .
وی در این باره اضافه کرد: خطر بیشتر اینکه ما وزارت اطلاعات را حتی برای کابینه هم نخواهیم ،برای این باشد که سلیقه خاصی اعمال شود و این خیلی برای ما خطرناک است .
نماینده مردم سمنان گفت: ما می خواهیم این وزارت خانه در خدمت منویات کل نظام و رهبری باشد ، نه ا ینکه در اختیار سلیقه خاصی قرار گیرد ، حال این سلیقه می خواهد اصلاح طلب و یا اصولگرا باشد تفاوتی نمی کند .
وی تصریح کرد: ما واقعا باید از وزرای پیشین نیز تشکر کنیم ، آن چیزی که اهمیت دارد این دغدغه خاطر است که وزارت اطلاعات می خواهد در خدمت مجموعه نظام باشد که اگر انشاء الله نکاتی را آقای مصلحی برای تضمین و امنیت خاطر از این جهت ایجاد کند، ممنون می شویم .
کواکبیان گفت: نکته دیگر این است که بالاخره وزارت اطلاعات چشم و گوش نظام سیاسی برآمده از خون شهداست این دستگاه بسیار مهم که در اثر تاکیدات امام راحل بوجود آمده و میراث جاودان ایشان تلقی می شود ، چرا درباره قانونگرایی این وزارت ، در برنامه هایی که در این دفترچه ها می بینیم اشاره نشده است .
وی تاکید کرد: البته مسئله کلی اینکه در چارچوب قانون همه باید فعالیت کنند ، مطرح شده است اما بصورت ویژه .
این نماینده مجلس گفت: همانطور که ما وزارت نظام می خواهیم نه دولت خاص ، وزارت قانونگرا می خواهیم نه برای اشخاص و سلیقه گرایی های خاص و از این جهت خواهش می کنم آقای مصلحی در این زمینه توضیحاتی بدهد .
وی تصریح کرد : نکته سوم اینکه وزارت اطلاعات به عنوان دستگاه مادر اطلاعات در این کشور می خواهد فعالیت کند ؟یا به عنوان وزارت خانه ای که در کنار دستگاههای موازی اطلاعاتی دیگر می خواهد عمل کند ؟
کواکبیان اضافه کرد: دیدم در برنامه ها در کمیسیون امنیت تاکید می شد برای شورای هماهنگی اطلاعات و مفهوم آن این است که همچنان می خواهیم دستگاههای موازی وزارت اطلاعات وجود داشته باشد و شورای هماهنگی اطلاعات ایجاد می کنیم برای اینکه دستگاهها را با یکدیگر هماهنگ کند .
این نماینده مجلس افزود: برای بنده این کافی نیست ما می خواهیم بگوییم وزارت اطلاعات باید دستگاه مادر اطلاعات باشد و به بحث مربوط به ارگانها و نهادها کاری ندارم اما به صورت کلی می گویم ما قانونی با عنوان ایجاد وزارت اطلاعات در سال 62 تصویب کرده ایم .
لزوم توجه جدی به دیپلماسی خارجی در وزارت اطلاعات
نماینده سمنان در مجلس در ادامه سخنان خود به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی اطلاعات به قانون تاسیس وزارت اطلاعات اشاره کرد و پرسید: آقای مصلحی قصد دارد با نهادهای اطلاعاتی موازی چگونه برخورد کند؟
مصطفی کواکبیان افزود: همانطور که درباره بازداشتگاه ها هم گفته شد که قوه قضائیه باید مشخص کند هر جا نمی تواند بازداشتگاه باشد در مورد وزارت اطلاعات نیز همین بحث مطرح است.
وی همچنین با اشاره به دیپلماسی اطلاعات خارجی و حوزه امنیت بین الملل در وزارت اطلاعات گفت: در برنامه آقای مصلحی ب
رای برخورد با ضد انقلاب خارجی و اپوزیسیون برانداز برنامه ویژه ای دیده نمی شود اگر چه کشف توطئه های صهیونیسم در این برنامه ها آمده است.
وی تصریح کرد: باید به دیپلماسی خارجی وزارت اطلاعات توجه جدی تری داشته باشیم.
کواکبیان همچنین از مصلحی سوال کرد آیا شما تغییراتی را که در دو سه ماه اخیر در وزارت اطلاعات اتفاق افتاده است می پذیرید؟
وی ادامه داد: اگر این تغییرات را قبول دارید مفهوم این است که شما می خواهید یک وزیر مسلوب الاراده باشید.
کواکبیان افزود: در این مدت عناصر کلیدی و مهم این وزارتخانه کنار گذاشته شده اند آیا شما راضی هستید یا نظر خود را اعمال می کنید؟
وی همچنین خطاب به مصلحی گفت: آیا شما نیز مثل وزارتخانه های دیگر افرادی را از اوقاف و جاهای دیگر می آورید یا این که از بدنه سالم وزارت اطلاعات در سی سال گذشته استفاده می کنید؟
نماینده سمنان اضافه کرد: در بحث مقابله با بعضی از عناصر داخلی در حوزه دینی آیا برای شما بین مراجع تقلید تفاوتی هست؟
وی همچنین تدوین قانون جامع حراست ها را با همکاری مجلس شورای اسلامی خواستار شد.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.