سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » روایت نمایندگان مجلس از نقش مدیران ارشد دوره احمدی نژاد در تخلفات بنیاد شهید...
» سرنوشت نامعلوم ۴٠٠ هکتار زمین و کارخانه «بهدشت»؛ بلاتکلیفی تحقیق و تفحص

روایت نمایندگان مجلس از نقش مدیران ارشد دوره احمدی نژاد در تخلفات بنیاد شهید

چکیده : بریز و بپاش‌ها و سوءمدیریت در دولت گذشته ضربه زیادی به این شرکت و سهام‌داران آن وارد کرده است. شرکت زربال پیش از انقلاب ١٠ ‌درصد گوشت سفید کشور را تأمین می‌کرد اما فلک‌زده‌اش کرده‌اند و حالا تولیدش به زیر یک‌درصد رسیده است. البته ماجرای زربال تنها بخش کوچکی از تخلف مالی گسترده در بنیاد شهید است...


با اینکه گزارش تحقیق‌وتفحص از بنیاد شهید آن‌طور که باید و شاید پیش نمی‌رود اما هر از چندگاهی خبری تازه از آنچه در این سازمان رخ داده به گوش می‌رسد. عبدالوحید فیاضی، نماینده «نور» حالا در گفت‌وگو با «شرق» پرده از داستان تازه‌ای برداشته و به تخلف رخ‌داده در شرکت شاهد اشاره کرده است. شرکتی که به گفته او «١٤٠‌هزار فرزند شهید سهام‌دارش هستند و هیچ‌کس هم به فکر آنها نیست».

او در گوشه دیگری از سخنانش به ٤٠٠ هکتار زمین و کارخانه بهدشت اشاره دارد و اینکه «تمام آن ٤٠٠ هکتار زمین و کارخانه را فروختند و این را تارومار کردند. البته این تخلف فقط مربوط به حوزه انتخابیه من است و خدا می‌داند در دیگر حوزه‌ها چه مسائلی اتفاق افتاده است».اشاره‌های او همه به سال‌های گذشته باز می‌گردد و سرنخ برخی تخلف‌ها و سوءمدیریت‌ها که ترمیم آن هنوز کار دشورای است.

با این حال مسعود زریبافان هیچ‌گاه نقدها را نپذیرفته و بیشتر تلاش کرده تا توپ را به زمین دیگری بیندازد. او در جلسه‌های اخیری که در کمیسیون اجتماعی مجلس برگزار شده زیر بار هیچ تخلفی نرفته و اغلب دیگرانی- غیرمشخص- را مسئول این تخلف‌ها دانسته است.

آثاری از پاک‌دستی ندیدیم
فیاضی درباره اینکه زریبافان مدام بر پاک‌دستی دوره مدریتی‌اش اشاره دارد نیز به «شرق» می‌گوید: «ما خیلی آثاری از پاک‌دستی مدیران مرتبط بنیاد شهید و شخص زریبافان ندیدیم. تخلف عمده در مسائلی مالی و بخش‌های اقتصادی بوده و ارقام بسیار سنگین است».مسعود زریبافان در واپسین حضورش در کمیسیون اجتماعی مجلس مورد پرسش قرار گرفت، اغلب سوال‌ها مربوط به تخلفات در بانک دی بوده اما توضیح رئیس سابق در این زمینه کافی نبود و زریبافان مسئولیت این تخلفات را برعهده نگرفته است.

در همین حال امیر خجسته، رئیس کمیته تفحص از بنیاد شهید، نیز پیش از این به «شرق» خبر داده بود که «برخی مدیران ارشد اقتصادی بنیاد شهید در تخلف‌ها دست داشته‌اند». غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی نیز حجم تخلف صورت‌گرفته در بنیاد شهید را بسیار وسیع‌تر از تخلف سعید مرتضوی در سازمان تأمین اجتماعی عنوان کرده بود. به همین خاطر گویا نگرانی‌هایی در ارائه گزارش نهایی وجود دارد.

زربال؛ بخش کوچکی از یک تخلف بزرگ
شرکت زربال ازجمله دیگر شرکت‌هایی است که در کنار بانک دی و شرکت کوثر و شاهد در آن بریز‌و‌بپاش‌هایی شده و آن‌طور که فیاضی به «شرق» خبر داده این روزها حال و روز خوشی ندارد: «بریز و بپاش‌ها و سوءمدیریت در دولت گذشته ضربه زیادی به این شرکت و سهام‌داران آن وارد کرده است. شرکت زربال پیش از انقلاب ١٠ ‌درصد گوشت سفید کشور را تأمین می‌کرد اما فلک‌زده‌اش کرده‌اند و حالا تولیدش به زیر یک‌درصد رسیده است. البته ماجرای زربال تنها بخش کوچکی از تخلف مالی گسترده در بنیاد شهید است».شرکت زربال‌طیور از مجموعه‌های وابسته بنیاد شهید است، این شرکت به‌مدت یک ماه از ورود هیأت تفحص به شرکت ممانعت می‌کرد که در نهایت با ترفندهایی اجازه ورود به این شرکت به دست آمد.

تلاش برای تأخیر در قرائت گزارش در صحن
کشف فساد هزارو ٧٠٠میلیارد ریالی در «بنیاد شهید» و انتقال آن به خارج از کشور، از دیگر حفره‌های مالی شناسایی‌‌شده در این گزارش است. سال ٩١ بود که خبر کشف اختلاس ١۵میلیارد تومانی در «بنیاد شهید» در بوق و کرنا شد. زریبافان همان‌روزها خونسردانه می‌گفت رقم اختلاس نه ١۵میلیارد که شش‌میلیارد بوده و کارمند خاطی از سازمان اخراج شده است. اردیبهشت ٩٢ مصطفی افضلی‌فرد، سخنگوی وقت کمیسیون اصل٩٠ مجلس از کلید‌خوردن تحقیق‌وتفحص از «بنیاد شهید و امور ایثارگران» با امضای ٩٠ نماینده خبر داد. بنا شد تا پاییز همان‌سال گزارش نهایی شود و به صحن علنی بیاید. اما حالا با گذشت دو ‌سال از آن تاریخ، هنوز خوانده‌شدن گزارش در صحن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.