سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » قیمت گوجه‌فرنگی به کیلویی 3۵۰۰ رسید...

قیمت گوجه‌فرنگی به کیلویی 3۵۰۰ رسید

چکیده :افزایش قیمت صیفی‌جات و محصولاتی که قابلیت انبارداری کمتری دارند و فسادپذیر هستند، در فصول خارج از برداشت گرچه طبیعی به نظر می‌رسد، اما می‌توان با مدیریت درست جلوی افزایش قیمت بی‌رویه و غیرمنطقی را گرفت....


گرچه بالا بودن قیمت محصولات صیفی در خارج فصل تا حدی طبیعی است، اما با افزایش تولید گلخانه‌ای و تقویت صنایع تبدیلی می توان جلوی این نوسان شدید را گرفت.

افزایش قیمت صیفی‌جات و محصولاتی که قابلیت انبارداری کمتری دارند و فسادپذیر هستند، در فصول خارج از برداشت گرچه طبیعی به نظر می‌رسد، اما می‌توان با مدیریت درست جلوی افزایش قیمت بی‌رویه و غیرمنطقی را گرفت.

بر اساس این گزارش، قیمت گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای در بازار به کیلوگرمی ۳۵۰۰ تومان رسیده است و این چرخه به سریال تکراری سالانه در این فصل تبدیل شده است.

محصولات صیفی سالهاست که در کشور سالهای پرتولید با قیمت کمتر و سال‌های کم‌تولید قیمت بالاتر را تجربه می‌کند که اقتصاد‌خوانده‌ها به آن می‌گویند عرضه و تقاضا دارای تابع منحنی تار عنکبوتی است.

در این حالت میزان عرضه و تولید سال آینده را قیمت فعلی بازار مشخص می‌کند و بنابراین یکسال تولید بیشتر و به دنبال عرضه بالا قیمت کاهش می‌یابد و سال دیگر تولید کمتر عرضه کمتر و قیمت بالاتر می‌رود.

اما در کنار تولیدات مزرعه‌ای بخش زیادی از محصولات صیفی کشور در گلخانه‌ها تولید می‌شود که می‌تواند بخش قابل توجهی از نیاز مردم را در فصول خارج کشت تامین کند.

تحلیل نیاز مردم، تولید و عرضه به بازار برای مدیران و تصمیم‌گیران کشور کاملا مشخص است، هر ساله کشور در این فصل سال با افزایش قیمت گوجه‌فرنگی مواجه است و این چرخه همچنان تکرار می‌شود.

به گزارش فارس، ایران با تولید ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تن گوجه‌فرنگی مقام هفتم دنیا را دارد، بنابراین می‌توان با افزایش فرآورده‌های این محصول و تزریق به بازار و نیز حمایت از تولیدکنندگان گلخانه‌ای جلوی نوسان بازار را که تنها سود چند برابری آن به جیب دلالان و واسطه‌ها می‌رود و مصرف کنندگان را دچار زیان مضاعف می‌کند گرفت.


  • Kamineh

    گوجه فرنگی به راحتی می تواند دریک باغچه کوچک خانگی هم به عمل آید. حال چگونه است که یک حکومت نالایق توان کنترل قیمت آن را ندارد. غیرازاینکه اینها یک مشت دزد ووطن فروش هستند؟!

  • Ali

    نمیدونم کجای تهران قیمت کردید ما که شهرستان از میدون میوره و تربار خریدیم به صورت کلی کیلویی 400 تومن بازار هم خیلی گرونش کیلویی 1500 دیگه این 3500 معلوم نیست کجا باشه ولی بودن هست ولی ارزونتر هم هست همه جا این قیمت نیست حتی تهران