سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » رئیس اصناف بازار هم دولت را بی‌کفایت خواند/ سؤال از احمدی نژاد در آستانه تحویل به ه...

رئیس اصناف بازار هم دولت را بی‌کفایت خواند/ سؤال از احمدی نژاد در آستانه تحویل به هیات رئیسه

چکیده :همزمان با انتقاد شدید رئیس اتاق بازرگانی تهران از عملکرد ارزی دولت و درخواست محاکمه تصمیم گیران فعلی، که با طرح موضوع عدم کفایت احمدی نژاد از سوی یک نماینده و سانسور ان در خبرگزاری مهر همراه شد، برخی نمایندگان هم در اظهارنظرهای خود به ناکارآمدی دولت اشاره کرده اند و دبیرکل جامعه اصناف و بازار هم که از جمله احزاب بانفوذ جریان اصولگرا به شمار می رود، از "بی کفایتی" مجریان سخن گفته است....


کلمه – گروه اقتصادی: همزمان با انتقاد شدید رئیس اتاق بازرگانی تهران از عملکرد ارزی دولت و درخواست محاکمه تصمیم گیران فعلی، که با طرح موضوع عدم کفایت احمدی نژاد از سوی یک نماینده و سانسور ان در خبرگزاری مهر همراه شد، برخی نمایندگان هم در اظهارنظرهای خود به ناکارآمدی دولت اشاره کرده اند و دبیرکل جامعه اصناف و بازار هم که از جمله احزاب بانفوذ جریان اصولگرا به شمار می رود، از “بی کفایتی” مجریان سخن گفته است.

به گزارش کلمه، همزمان با این انتقادها، از مجلس خبر می رسد که جمع آوری امضاها برای سؤال دوباره از احمدی نژاد به مراحل نهایی رسیده و به گفته محمد بیاتیان نماینده بیجار، به زودی این طرح سوال تقدیم هیات رئیسه خواهد شد.

احمد کریمی اصفهانی امروز دولت را “فاقد صلاحیت هرنوع تصمیم گیری” برای بازار ارز دانسته و گفته است: قانون هرچقدر هم که خوب و جامع باشد اما مجری بی کفایتی داشته باشد به هیچ نتیجه ای نمی رسیم.

دبیرکل جامعه اصناف و بازار با اشاره به طرح جدید دولت در راه اندازی مرکز خرید و فروش ارز با نرخ 2 درصد زیر قیمت بازار آزاد، خاطرنشان کرده: ما از قبل از اجرای این طرح اعلام کرده بودیم که این طرح راهگشا نیست و موجب افزایش نرخ ارز می شود. ما مجریان توانمند نداریم بنابراین مردم اعتماد نمی کنند و و سرمایه های خود را تبدیل به ارز می کنند.

وی با اشاره به علت گرانی سایر کالاها افزوده است: علاوه بر تاثیر افزایش نرخ ارز در گرانی ها در برخی کالاها، خود دولت نیز قیمت ها را افزایش داده است؛ مثلا دولت قیمت محصولات شیمیایی و پتروشیمی را با توجه به اینکه هیچ ارزی در تولیدات این کارخانجات صرف نمی شود، حدود 50 درصد افزایش داده و ایران خودرو نیز تولیدات خود را به بازار عرضه نمی کند که این اقدامات به گرانی ها دامن زده و اوضاع را نابسامان کرده است و سایر تولیدکنندگان و فروشندگان نیز به تبع دولت قیمت های خود را افزایش داده اند.

همزمان هادی قوامی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز دلیل اصلی نابسامانی در بازار ارز را ناکارآمدی مدیریت دولت عنوان کرده و گفته است: سود ناشی از افزایش قیمت دلار از جیب مردم فقیر و کارمندان و کارگران به دست می‌آید و مالیات تورمی بدترین نوع مالیات و یک برداشت محترمانه از جیب کارگران و کارمندان توسط دولت به شمار می‌رود.

محمدرضا باهنر هم امروز در نشست خبری خود وعده داده که قیمت ها حبابی هستند و به زوی شکسته خواهند شد! وی ادعا کرده که دولت هیچ کمبودی در عرضه ارز ندارد و می‌تواند مدت‌ها ارز به بازار تزریق کند.

وزیر صنعت و معدن و تجارت هم امروز در مصاحبه با واحد مرکزی خبر، وعده داده که به تدریج مرکز مبادلات ارزی جایگاه خود را پیدا می کند و آرامش در بازار حاکم خواهد شد!

نادر قاضی پور صبح امروز در مصاحبه ای که در خبرگزاری مهر منتشر و به سرعت حذف شد، درخصوص تلاش جمعی از نمایندگان برای ارائه طرح دو فوریتی ممنوعیت فروش ارز در بازار آزاد اظهارداشت: ما با این طرح می خواهیم عدم کفایت اقتصادی رئیس جمهور را مطرح و تاکید کنیم که او نمی تواند بازار را مدیریت کند و این آشفتگی را سامان دهد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با انتقاد شدید از برخی برخوردهای سلیقه‌ای در مورد بازار ارز گفت: هیچکس حق ندارد به هر دلیلی منافع ملی را به خطر بیندازد و باید همان طور که در شرایط جنگی، افراد بی انضباط را به دادگاه نظامی می‌برند، افرادی که آثار تصمیماتشان به کشور لطمه می‌زند، باید محاکمه شوند.

این اظهار نظرها نشان می دهد بحث طرح عدم کفایت احمدی نژاد با سالها تاخیر، بالاخره بین نمایندگان مطرح شده است.

هرچند به نظر نمی رسد ترس های نمایندگان جناح حاکم و حمایت بی حد و حصر رهبری، اجازه چنین تصمیمی را به مجلس بدهد؛ اما نفس طرح چنین موضوعی نشان می دهد که مدعیان اصولگرایی هم در نهایت، و البته با تاخیر، به سوء مدیریت و نقص در کفایت دولت فعلی و رئیس آن معترف شده اند.

اما طبعا تا یافتن توجیهات کافی برای حمایت های فراقانونی خود در این سالها از احمدی نژاد و به خصوص تعاریف و تمجیدهای عجیب رهبری از این دولت که با نتیجه ی عملکرد آن یکسره مغایر است، مطرح شدن بی کفایتی رئیس دولت و احتمالا برکناری او امکان بیان ندارد.


 • ناشناس

  اول باید نمایندگان طرح عدم کفایت را نزد رهبری ببرند تا ایشان موافقت کنه. وقتی عده ای از نمایندگان دارن از این آشفته بازار سود می برن که رای به عدم کفایت نمی دن. اینها در مجلس رانت اطلاعات دارند و سودهای کلان می برند. معلومه که دلشون نمی خواد احمدی نژاد بره!!

 • khosrow

  تا زمانیکه یاران احمدی نژاد در زندان هستند، و او نتواند کاندیدای ریاست جمهوری معرفی‌ کند، همچنان دلار نرخش افزایش پیدا می‌کند. مگر اینکه خامنه‌ای کوتاه بیاید و در مقابل احمدی نژاد تسلیم شود. و دستور آزادی دوستان احمدی نژاد را صادر کند و به او اجازه معرفی کاندیدای مورد نظر احمدی نژاد را بدهد.

 • خوش باشن

  این آقا وقتی استیضاح شد خبرش را بزنید
  معلوم است داستان چیست دوحالت دارد یا رئیس به مجلس میرود یا نمیرود و اگر هم برود با چند کاغذ زیر بغل و دو-سه تا فحش به مجلس و چندتایی هم جک و لبخند قضیه تمام میشود
  ظاهرا نمایندگان علاقه شدیدی به خراب شدن و شنیدن فحش از دهان آقای رئیس دارند

 • محمد

  1) طرح سوال از احمدی نژاد بی فایده است! حتی اگر به بی کفایتی او رای دهند! که البته از این مجلس بعید است جرات انرا داشته باشد! پای خامنه ای در میان است! حمایتهای خارج از منطق خامنه ای از رئیس دولت کودتا این تصمیم را محقق نمیکند! 2) احمدی نژاد معلول است ! علت یا علة العلل خامنه ای است! اوست که سپاه را به سیاست و اقتصاد الوده کرد! و از دل ان دولت کودتای احمدی نژاد را پدید اورد ! احمدی نژاد مولود و خامنه ای مولد است! پس انکس که باید استیضاح شود خامنه ای است نه دیگری ! البته نه بدست مجلس شورای نظامیان یا مجلس خفتگان! که جرات انرا ندارند! که بدست مردم و در کف خیابان! او باید در خیابان ابتدائا استیضاح و بعد از ان عزل شود! 3) اکنون خامنه ای در تمام حیطه ها و زمینه ها شکست خورده است! چه در بعد داخلی و چه در بعد خارجی ! در بعد داخلی که معلوم است! همه دارند با گوشت و هوش خود انرا درک می کنند! در بعد خارجی سازمان مجاهدین خلق با ان همه سوابق! از لیست ترور امریکا خارج شد! حماس و دولتهای برامده از بهار عربی نیز به ترکیه و قطر پیوستند! و ترکیه و مالزی را به عنوان اسلام مدرن الگوی خود ساختند! در کنگره ی حزب عدالت و توسعه در ترکیه به رهبری “اردوغان” خالد مشعل که عمری مستفید و مستفیض از خامنه ای بود! سخنانی ایراد کرد که قطعا مایه ی حسرت یاس و تاسف اقای خامنه ای خواهد بود! او گفت : ” خدا مقام تو را بالا برد استاد اردوغان! به خدا تو نزد خدا عزیزی و لایق این موفقیت هستی! تو نه تنها رهبر ترکیه هستی بلکه رهبر اسلامی و انسان بزرگی نیز هستی ! “

 • یک ایرانی

  اول یکی باید عدم کفایت این وکیل الدوله ها رو بده اینها جرات ندارند یه تذکر قانونی به کسی بدن چه برسه به عدم کفایت تو مملکتی که مدیریت همه چی بدست ام…….مان باشه وضع همینه اینجا عقل و خرد جمعی کارایی نداره و قدرت در اختیار نایب بر حق …. است این هم نتیجه باز هم شما بگین ایلام خوبه ما که 32 سال نتیجه ای جز ویرانی تباهی قتل و غارت اموال عمومی ندیدیم

 • ریال خاک به سر

  درحالی که دوسوم مدیریت کشور دردست لاریجانی هاست علی لاریجانی ازبی کفایتی مدیریت کشور می نالد دوستان حکامان نادانند وبرای ادامه همین وضعیت برنامه ریزی میکنند از حالا در دانه شان (احمدی نژاد)راقربانی میکنند تا دراینده هم تمام مشکلات را به گردن او بیندازند

 • عباس آقا

  در اینکه دولت بی کفایت و نالایق است و عده ای نادان آنرا اداره می کنند، اصلا حرفی نیست و منهم اعتراضی ندارم. اما این وضع بلبشو تقصیر رهبری و برادران قاچاقچی است و ارتباطی به دولت ندارد

 • ناشناس

  همه این بدبختی ها را رهبر بی بصیرت به سر کشور اورده است حا لا همه ادرس اشتباهی می دهند . جالب است

 • ناشناس

  نتیجه اونهمه حمایت چشم و گوش بسته و تعریف و تمجیدهای بیجا ازکسیکه لایقش نباشه وهمچنین طرد افراد لایق و کاردان و دلسوز این میشه .
  درحقیقت در بحرانی شدن اوضاع نه تنها احمدی نژاد بلکه حامیان بی منطقش نیز مقصرند وباید پاسخگو و مجازات شوند.