سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آخرین خبرها از وضعیت زلزله‌زدگان آذربایجان/ نیازهای بهداشتی و پزشکی در اولویت...
» تناقض‌گویی مسئولان درباره خطر شیوع بیماری عفونی و وضعیت امکانات توزیعی

آخرین خبرها از وضعیت زلزله‌زدگان آذربایجان/ نیازهای بهداشتی و پزشکی در اولویت

چکیده :با گذشت بیش از یک هفته از زمین لرزه آذربایجان شرقی، بیشتر گزارش ها حاکی از این است که اهالی این منطقه نیاز مبرم به حمام و دستشویی های سیار و در عین حال نیاز فوری به پزشک، بهیار، پرستار و ماما دارند، به طوری که کمبود این اقلام و نبود پزشک به اندازه کافی سبب شده بیماری های عفونی در مناطق زلزله‌زده شیوع پیدا کند....


کلمه – گروه اجتماعی: با گذشت بیش از یک هفته از زمین لرزه آذربایجان شرقی، بیشتر گزارش ها حاکی از این است که اهالی این منطقه نیاز مبرم به حمام و دستشویی های سیار و در عین حال نیاز فوری به پزشک، بهیار، پرستار و ماما دارند.

به گزارش کلمه، کمبود این اقلام و نبود پزشک به اندازه کافی سبب شده بیماری های عفونی در مناطق زلزله‌زده شیوع پیدا کند. به طوری که رئیس یکی از بیمارستان های صحرایی شهر ورزقان می گوید: “موج اسهال و استفراغ شروع شده است.” دکتر صادق رییس بیمارستان صحرایی شهرستان ورزقان به ایسنا گفته است: “با توجه به فصل تابستان و بحران حمام و دستشویی در مناطق آسیب دیده، احتمال شیوع اسهال و استفراغ وجود دارد که لازم است از این موضوع پیشگیری کرد. ”

همزمان، گزارش می شود که در حال حاضر آسیب‌های روحی و روانی مردمی را که خانواده های خود را از دست داده اند را تهدید می کند.

تناقض گویی درباره خطر شیوع بیماری عفونی و وضعیت امکانات توزیعی

به گفته رییس این بیمارستان صحرایی، در حال حاضر از نظر تجهیزات درمانی هیچ‌گونه مشکلی ندارد اما آنچه بیماران را تهدید می‌کند، بیماری‌های عفونی همچون اسهال و استفراغ است.

اما خبرگزاری فارس در گفت و گو با محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، شیوع هر گونه بیماری عفونی و واگیر در مناطق زلزله‌زده را رد کرد و نوشت: ” آب، غذا و توالت بهداشتی وجود دارد و تنها نگرانی، سرد شدن هوا در روزهای آینده است که باید زلزله‌زدگان از چادر به کانکس (اتاق پیش‌ساخته) منتقل شوند.

در عین حال ایسنا گزارش داده که روستاها آب شرب کافی ندارند و تنها بسته‌های آب معدنی یا “تانکرهایی که گاه و بی‌گاه از راه می‌رسند”، منبع تامین آب مورد نیاز ساکنان منطقه هستند.

محمود مظفر، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر ایران هم از سویی دیگر به خبرگزاری فارس گفته که “تا ساعت ۱۲ روز یکشنبه ۲۹ مرداد، حدود ۱۰۰ هزار و ۳۴۰ نفر از زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی اسکان اضطراری یافتند و ۲۵ هزار و ۸۵ چادر امدادی برای اسکان زلزله‌‌زدگان برپا شده و ۸۶۹ دستگاه سرویس بهداشتی نصب شده است.”

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر همچنین از توزیع ۲۹۶ هزار و ۷۰۳ بسته غذایی و همچنین اقلام زیستی مانند موکت، پتو، کلمن آب، چراغ والور، پودر لباسشویی،‌ صابون، برنج، روغن، قند و شکر، چای، حبوبات ، انواع کنسرو، تن ماهی و بطری آب معدنی نیز میان زلزله زدگان خبر داده است.

محمدجواد جعفریان،‌ رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر نیز در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه اردوهای نیکوکاری جوانان هلال احمر به مناطق زلزله زده اعزام شده‌اند، گفت: ۲۹۰ نفر از جوانان در غالب تیم‌های مختلف از ۹ استان وارد مناطق زلزله زده شده‌اند. وی با بیان اینکه این جوانان ۲۰۰ دستگاه خیمه نماز و روستا مهدها را با همکاری بهزیستی نصب کرده‌اند، گفت: با توجه به نیاز شدید مردم زلزله زده به سرویس بهداشتی سیار و همچنین وسایل بهداشتی، سازمان جوانان هلال احمر یک هزار و ۱۰۰ چشمه سرویس بهداشتی سیار را تأمین و در مناطق مختلف نصب کرد.

در عین حال رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر نسبت به احتمال بارش باران در مناطق زلزله زده هشدار داد و گفت: “هلال احمر آماده است ولی برای جلوگیری از آب گرفتگی و مشکلات دیگر مسئولان باید زودتر اقدام کنند این درحالی است که هنوز کانکسهای اسکان موقت تامین نشده است. چادرهای امدادی ضد باران است و کاورهای نایلونی هم برای این مواقع دیده شده ولی برای جلوگیری از آب گرفتگی یا بروز مشکلات دیگر در هنگام بارش باران باید مسئولان زود تر وارد عمل شوند.”

رئیس سازمان امداد و نجات همچنین با انتقاد از عدم ارسال به موقع سرویس های بهداشتی گفت: “وقتی دیدیم کسی برای تامین سرویسهای بهداشتی کاری نکرد به هر زحمتی بود توانستیم ۱۳۰۰ سرویس بهداشتی را تامین کرده و به منطقه ارسال کنیم. الان هم بسته های بهداشتی ویژه خانواده و پوشاک و البسه کودک به مقدار کافی توزیع شده است. همچنین کلمنهای آب و یخ هم به مقدار لازم تامین شده است.”

وزیر مسکن و شهرسازی نیز وعده پرداخت وام به زلزله زده گان برای ایجاد ۲۰ هزار واحد مسکونی داده است. وزیر راه و شهرسازی همچنین گفت: “بازسازی همه واحدهای مورد نیاز در مدت ۴۵ روز امکان‌پذیر است.” اما در کنار این وعده رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر خبر داده است که تاکنون حتی اتاق‌های پیش‌ساخته مورد نیاز زلزله‌زدگان تامین نشده است و در شرایط کنونی هر گونه بارندگی در منطقه مشکل‌آفرین خواهد بود.

تخریب ۱۳ هزار دار قالی در زلزله

از طرفی دیگر مرکز ملی فرش اعلام کرد که به دلیل زلزله اخیر در شهرستان های اهر، ورزقان و هریس؛ بالغ بر ۱۳ هزار دستگاه دار قالی در ۱۸۰ روستا تخریب شده است.

به گزارش مهر، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی به کمک اتحادیه‌ها و زیرمجموعه‌های خود در آخرین آمار به دست آمده اعلام کرده است که در زلزله اخیر این استان حداقل ۱۲ هزار واحد مسکونی در ۱۸۰ روستای شهرستان‌های اهر،‌ ورزقان و هریس و ۱۵ روستا در تبریز بین ۳۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شده‌اند. بافت این روستاها که بیشتر به صورت سنتی و از خشت و گل بوده، سبب شده تا زلزله ای حدود ۶ ریشتر خرابی عظیمی را بر جای بگذارد به طوری که در این روستاها که اغلب قالیباف بودند به اهالی همراه دارهای قالی دفن شدند.

آمار به دست آمده از دارهای شکسته شده به این شرح است:در شهرستان اهر ۲۶۰۰ دستگاه دار قالیبافی، در شهرستان هریس ۵۳۰۰ دستگاه دار قالیبافی،‌در شهرستان ورزقان ۳۵۰۰ دار قالیبافی،‌ در شهرستان تبریز ۵۰۰ دستگاه دار قالیبافی و در بخش خواجه هریس ۱۱۵۰ دستگاه دار قالیبافی تخریب شده است.

فقط مساله آب و حمام و دستشویی مشکل زلزله زدگان این منطقه نیست، گزارش ها حاکی از این است خطر حمله گرگ نیز در حال حاضر برای مردم منطقه وجود دارد. در واقع به دلیل نبود سرپناه لازم، دام‌های زلزله‌زدگان در فضای باز نگهداری می‌شوند و هر از گاه مورد حمله گرگ قرار می‌گیرند و از این رو مجبورند خودشان شب تا صبح نگهبانی گله‌شان را بدهند.

خبرها همه بد نیستند؛ ادامه کمک ها

اما آذربایجان فقط خبر بد نیست، در کنار تمام این کمبودها و نارسایی ها هنرمندان، روزنامه نگاران، ورزشکاران و فعالان اجتماعی و احزاب و گروه های سیاسی در کنار هموطنان آذری خود قرار گرفتند و سعی کردند تا کمبودهای انان را جبران کنند به طوریکه سایت روزنامه ایران نوشت که پرداخت هزینه‌های ساخت یک مدرسه در مناطق زلزله‌زده توسط عوامل فیلم سینمایی «چ» تامین شده است. بر اساس این گزارش مهدی کریمی تهیه‌کننده و ابراهیم حاتمی‌کیا کارگردان «چ» به عوامل کار پیشنهاد داده‌اند تا در کنار یکدیگر قرار گرفته و هزینه ساخت یک مدرسه در مناطق زلزله زده را تامین نمایند. بنا شده برای ادای دین به شهید چمران این مدرسه به نام این شهید بزرگوار نامگذاری شود.

همچنین احسان لشگری صاحب مدال برنز المپیک ۲۰۱۲ لندن نیز به منظور همدردی با مناطق زلزله‌زده عازم شهرستان هریس شده است.

پیش از این نیز کمک های نقدی و غیرنقدی رضا کیانیان، مهران مدیری، رضا عطاران، بازیگران و عوامل مجموعه «قلب یخی» نیز به منطقه زلزله زده آذربایجان شرقی ارسال شده است. پگاه آهنگرانی هنرپیشه جوان کشورمان نیز در منطقه زلزله زده اذربایجان حضور پیدا کرده و در میان کودکان کتاب و لوازم بازی توزیع کرده است.

اما در کنار کمک های داخلی و بسیج مردم برای کمک به هموطنانشان وقوع زمین‌لرزه‌ ی آذربایجان شرقی سبب شد تا موج همدردی بین‌المللی نیز برای مردم این منطقه بوجود آید و کشورهایی چون ترکیه، روسیه، امارات متحده عربی، آلمان، سوئیس، تایوان، سنگاپور و پاکستان آمادگی خود را برای ارسال کمک‌های بشردوستانه برای زلزله‌زدگان اعلام کردند.

هرچند که در روزهای نخست ایران اعلام کرد که که عملیات امدارسانی با استفاده از توان و نیرو های داخلی انجام می‌شود و نیازی به دریافت کمک‌های خارجی نیست اما در نهایت ایرنا از حضور گروهی از امدادگران سوئیسی در تبریز خبر داد. بنا بر این گزارش، هواپیمای حامل کمک‌های مردم سوئیس شامل یک هزار دستگاه چادر مجهز ضدسرما به همراه بخاری مخصوص چادر و یک هزار بسته کمک‌های اولیه است.


 • ناشناس

  طبق گفته های اقوام ما که در یکی از روستاهای زلزله زده زندگی میکنند وضعیت بسیار بحرانی است

 • مشهد

  اقای خا منه ای و احمدی نژاد که برای فلسطینی ها و لبنانی ها و دولت جنایت کار سوریه و .. دل می سوزانید و پولهای این ملت ایران را بدون اجازه از انها می بخشید به شرق و غرب و سودی هم برایتان حاصل نمی شود جز نفرت در جهان و همان عرب ها . یک کمی هم به فکر این مردم باشید که شما بر گرده این مردم دارید به زور حکو مت می کنید .تا دیر نشده است از راه کج بر گردید که بخدا فردا بسیار دیر است و دیگر ملت شمارا نخواهد بخشید و روزگار اسد را پیدا خواهید کرد

 • ali

  با تمام انتقاداتی که از این دولت و … دارم.اما ناشکری درامدادرسانیشان برای زلزله زدکان را زیر سوال ببریم. چون من به هم راه چندی از دوستان به آذربایجان مناطق زلزله زده رفتیم.مردم از امداد رسانی راضی بودند.