سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » تاج زاده: بی‌کفایتی دولت و بی‌توجهی مجلس و رسانه‌ها مردم آذربایجان را به خشم آورد...
» "خشک شدن دریاچه ارومیه، مساله همه ایرانیان است"

تاج زاده: بی‌کفایتی دولت و بی‌توجهی مجلس و رسانه‌ها مردم آذربایجان را به خشم آورده است

چکیده :یک وجه مساله به واقعیت جاری در کشور و بی کفایتی دولت و عدم کارآیی مجلس بر می گردد. نه تنها مردم مشاهده می کنند که دریاچه ارومیه دارد از بین می رود بلکه بیشتر از این ناحیه آزار می بینند که به این مساله بی توجهی می شود. در دوره حکومت اقتدارگراها بی کفایتی و بی توجهی با هم توام شده است. این مساله سبب شده که خشم مردم به حق به جوش آید....


کلمه: وضعیت دریاچه ارومیه بحرانی است، بحرانی که بارها کارشناسان محیط زیست نسبت به آن هشدار داده اند. بیش از نیمی از بزرگترین دریاچه داخلی ایران تبدیل به شوره زار شده و نه تنها ارکان اصلی حیات در شمال غرب ایران را با تهدید جدی روبه‌رو کرده، بلکه اثرات اقتصادی، اجتماعی و امنیتی آن آرام آرام در حال پدیدار شدن است.

رسیدن نمک دریاچه به زمین های کشاورزی و تخلیه تعدادی از روستاها در منطقه، اولین اثرات عینی خشک شدن این دریاچه و تالاب بین المللی است. دریاچه ای که از سال ها قبل به عنوان «پارک ملی»، بالاترین درجه حفاظتی، شناخته شده و سازمان علمی فرهنگی ملل متحد، یونسکو، آن را در فهرست ذخیره گاه های زیست‌کره جهان به ثبت رسانده بود، امروز پیش چشم غیورمردان آذربایجان به شوره زار تبدیل می شود تا سندی بر اشتباهات پیاپی دولت‌های ما باشد. مساله دریاچه ارومیه یک موضوع ملی است، این دریاچه متعلق به همه ایرانیان است و از این رو هر ایرانی دلسوز وطن نسبت به اتفاقات رخ داده در این خصوص این دریاچه معترض است و ابراز نگرانی می کند.

سید مصطفی تاجزاده، زندانی سیاسی فعلی و معاون سیاسی وزارت کشور در دولت اصلاحات، در گفت و گویی با کلمه که در دوران مرخصی کوتاه وی از زندان انجام شده، می گوید: “در خصوص دریاچه ارومیه باید به چند نکته توجه شود. به نظر من یک وجه مساله به واقعیت جاری در کشور و بی کفایتی دولت و عدم کارآیی مجلس بر می گردد. نه تنها مردم مشاهده می کنند که دریاچه ارومیه دارد از بین می رود بلکه بیشتر از این ناحیه آزار می بینند که به این مساله بی توجهی می شود. در دوره حکومت اقتدارگراها بی کفایتی و بی توجهی با هم توام شده است. این مساله سبب شده که خشم مردم به حق به جوش آید و در شعارشان نیز تبلور یابد: دریاچه ارومیه از بین می رود بلکه مجلس نیز حکم قتل صادر می کند.”

این فعال سیاسی همچنین با اشاره به اینکه توجه مسوولین بیشتر به سمت مسائل حاشیه ای بوده است، می افزاید: “من به دلیل حضور در زندان و دیدن رسانه به اصطلاح ملی، می بینم که در رادیو و تلویزیون و همچنین دیگر رسانه های تحت کنترل جناح اقتدارگرا، به رفتن و آمدن یک مربی فوتبال معطوف شده است که البته در جای خود و برای طرفداران فوتبال مهم است و موضوعیت دارد. اما در مقابل، به هیچ یک از مسائل کلان که به سرنوشت مردم مربوط است پرداخته نمی شود. در واقع انتقادی که زمان شاه می کردیم که فوتبال را عَلَم می کرد تا مردم را از توجه به مسائل اساسی و ملی بازدارد، امروز نیز مصداق پیدا کرده است. یعنی ریزترین مسائل فوتبال در وسیع ترین سطح در صدا و سیما مطرح می شود اما دریغ از بحث جدی و اطلاع رسانی در خصوص دریاچه ارومیه که یک موضوع ملی است. یا دریغ از یک بحث آزاد در خصوص حوادث سوریه یا درباره تحریم های اقتصادی و آثار مخرب آن بر کشور و یا درباره شعارهایی که دولت در این 6 ساله داد و ما را به موقعیتی رساند که امروزه بسیاری از دوست ها با کشورمان دشمن شده اند.”

این عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی که از سال گذشته در قرنطینه ی بند دو الف به سر می برد، با اشاره به جایگاه مهم مجلس در این امور و بی اعتمادی که مردم نسبت به مجلس پیدا کرده اند، خاطر نشان می کند: “بی اعتمادی ملی به مجلس که در جریان جنبش اعتراضی مردم آذربایجان خودش را نشان داد، واقعا عبرت آموز است. اگر مجلس واقعا آن طور که امام می فرمودند “عصاره ملت” و در “راس امور” است، همه آن هیجان هایی که در خیابان های تبریز و ارومیه تخلیه شد، می بایست مقدمتا در مجلس منعکس می شد.”

تاجزاده با تاکید بر اینکه نیاز امروز ما یک مجلس پرسشگر و مردمی است، می افزاید: “به یاد دارم که آقای جنتی می گفت مشکل مجلس ششم این است که وقتی پیچ رادیو را باز می کنیم تن من می لرزد، بله آقای جنتی! اگر می خواستید کشور آرام باشد تو باید تنت می لرزید، روزی کشور ناآرام خواهد بود که تو در آرامش باشی و گمان ببری اوضاع خوب است. مجلس فرمایشی شکل می گیرد و بله قربان گویی رواج پیدا می کند و چشم باز می کنید و می بینید که کشور را ناآرامی فراگرفته است. مجلس آرام و در واقع رام، کشور را نا آرام می کند و کشور آرام، مجلس مستقل و منتقد دارد. مجلس آرام همراه با کشور آرام نداریم. هرچند که در شرایط هرج و مرج کشور ناآرام و مجلس ناآرام خواهیم داشت. این اصل در مجلس هفتم و هشتم نادیده گرفته شد و امروز اگر دولت بی کفایت است، مجلس به جای آنکه بی کفایتی را برطرف کند تکمیلش می کند. اختناق اجازه نمی دهد که این بحث ها به صورت شفاف در جامعه مطرح شود و مردم با ابعاد موضوع آشنا شوند.”

این زندانی سبز می افزاید: “یک مشکل دیگری نیز به وجود آمده که از مختصات دوران جدید است و اقتدارگراها متوجه نیستند که دچار چه وضعی شده اند. نمی توان که در همه دنیا از حق اعتراض مردم دفاع کرد و نوبت به خود که رسید آن را سرکوب کرد و حتی آب بازی ساده را نیز بر نتافت. در زمان شاه البته اینگونه بود اما در آن زمان رژیم هیچ تظاهراتی جز تظاهرات علیه کمونیست ها را پخش نمی کرد که آن نیز دوگانگی بود اما در آن ایام فضای کلی دنیا این بود. امروز عملا مردم می بینند که دریاچه ارومیه از بین می رود و در جامعه مدنی و حوزه افکار عمومی، نهادهای مدنی آن قدر نیرومند و متکثر و پرشمار نیستند که در این باره فعال باشند. بحث جدی هم که ناممکن است و مردم نیز اگر بخواهند که واکنش نشان دهند سرکوب می شوند، به طوری که شنیده ام سه نفر در دفاع از حقوق دریاچه ارومیه که متعلق به همه مردم است کشته شده اند و می تواند پیامدهای بسیار بدی را برای جامعه ما داشته باشد.”

رییس ستاد انتخابات دولت اصلاحات توجه به محیط زیست را امر جدی می داند و تاکید می کند: “همه ما باید بکوشیم تا در خزر، دریاچه ارومیه و در همه جای ایران محیط زیست را حفظ کنیم. این به سود همه است و باید پیوندی ملی در این مورد برقرار شود. هرچند اگر دموکراسی حاکم بود بین مطالباتی که مردم در سطح ملی و در منطقه دارند ارتباط به وجود می آمد. زمانی که بحث خشک شدن دریاچه ارومیه مطرح می شود افرادی که من با آنان ارتباط دارم اعم از آذری و غیره آذری، یکسان متاثر می شوند. احساس می کنند بخشی از پاره تنشان آسیب دیده است . کما اینکه این مساله اگر درباره دریای خزر بود یا درباره خلیج فارس، همه متاثر می شدند اعم از اینکه ترک باشند یا فارس، کرد باشند یا ترکمن.”


 • میدان آریوبرزن ( یاسوج )

  این عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی که…..
  .
  .

  آقای تاج زاده عضو حزب مشارکت هستند نه مجاهدین؟!
  کلمه: دوست عزیز آقای تاجزاده عضو هر دو حزب مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی هستند.

 • ایلیا

  زنده باد تاج زاده عزیز

 • ali

  شعار دادن خوب است آقای تاجزاده به شرطی که عمل هم همراه آن باشد. معضلی که امروز گریبانگیر دریاچه ارومیه شده حاصل تفکرات اشتباه و سودجویانه ی توسعه در دهه هفتاد است. پروژه های سد سازی با تمامی فسادهای مالی اش در آذربایجان از زمان هاشمی شروع شد و در زمان آقای خاتمی هم ادامه داشت. بازدهی 30 درصدی آب کشاورزی به همراه گسترش افقی زمینهای کشاورزی بدون درنظر گرفتن توان بوم شناختی منطقه، چه در آذربایجان چه در فارس و خوزستان و … فقط حاصل دولت کنونی نیست. شما خودتان هم خوب می دانید. کمی به خودمان بیاییم و تقصیر را گردن رقیب نیندازیم.

 • آشنا

  زنده باد هر دلسوز ایرانی بر قرار باد ایران آزاد خوشبخت باد مردم وطن دوست بیچاره باد دزدان و دروغگویان دستمال داران

 • میدان آریوبرزن ( یاسوج )

  از پاسخ گویی کلمه سپاس گزارم

 • ناشناس

  مجلس باید پویا و راهگشا باسد مانند مجلس اول و ششم درود بر ازادگان درود بر خاتمی و موسوی

 • کامبیز

  مهم ترین مشکل کشور را شما هم آقای تاج زاده و همینطور کلمه ی عزیز از قلم می اندازید و جرات بازگویی اش را ندارید و آن مسئله ی ولایت مطلقه فقیه است و لا غیر!!!!!!

 • ترک

  یاشاسین آذربایجان

 • یک ایرانی دلسوز

  همینطور است آقای تاج زاده. این تظاهرات و راهپیمایی ها و بگیر و به بند ها که سبب بالا رفتن خشم مردم شده است، می توانست با یک سیاست عاقلانه هرگز روی ندهد. وقتی ما آذربایجانیها از روی خیرخواهی بیرون آمده و نسبت به خشک شدن دریاچه ارومیه که هم ازنظر محیط زیستی هم از نظر تاریخی و هم از نظر اعتقادات دینی اهمیت دارد، هشدار دادیم این سردمداران کم عقل به جای آنکه از ما سپاسگزاری کرده و قول مساعد داده و ما را باخوشحالی به خانه هایمان بفرستند، شیوه گردن کلفتی و آقا بالاسری را پیش گرفته عده ای را بی جهت مضروب کردند، عده ای را دستگیر وزندانی کردند و همین امر سبب بالا رفتن میزان خشم مردم شد. ما می گوییم به شما هشدار دادیم که وضع منطقه ما به خطر افتاده است، مساله را با دوفوریت در مجلسی که متعلق به ما مردم است بررسی کنید، شما دوفوریت را رد کرده به تعطیلات تابستانی رفتید و با قوای انتظامی جواب ما را دادید؟ آیا شما حکومت ما هستید یا آقا بالاسر ما که به زور چوب چماق و اسلحه می خواهید برما حکومت کنید. اگر ما شما را با رای انتخاب کرده ایم شما باید خدمتگزار ما باشید ما به شما حقوق میدهیم تا برایمان کار کنید. از حقوق ما دفاع کنید. چه کسی و کدام قانون به شما اجازه میدهد که دست روی ما بلند کنید. دویست کشور در جهان وجود دارد کدام یک از این کشورها قلدری و بی احترامی شما را نسبت به ملت خود نشان میدهند. بالاخره یا با عزت و احترام یا با خشونت به شما حالی باید کرد که شما خدمتگزار ما هستند نه بزرگتر و آقا بالاسر و هروقت بخواهید از انجام وظایف خود تخطی کرده و زور بازوی خود یا اسلحه خود را به ما نشان دهید، ماهم میدانیم که با شما چه کنیم. ما در دنیا تنها نیستیم. امروز دیگر دولتها به بهانه اینکه هیپ کشوری حق دخالت در امور داخلی ما را ندارد، نمی تواند هر بلا و مصیبتی را که میخواهد سر مردمانش درآورد. مساله زن و شوهر است که قدیم میگفتند ، زن گرفته ایم و اختیارش را داریم و دلمان می خواهد کتکش بزنیم یا بچه به دنیا آورده ایم و اختیارش را داریم و می خواهیم کتکش بزنیم یا دستش را بشکنیم و ادبش کنیم بجه خودم است و اختیارش را دارم. امروز اینگونه افراد را به دادگاه برده و محکوم و زندانی می کنند. شما هم در برابر جامعه بشری مسئول هستند. دست از این قلدر باری و گردن کلفتی باید بردارید و حقوق حقه ما را به رسمیت بشناسید. ما شما را برای خدمت بر سرکار گذاشته ایم و هر وقت احساس کنیم برای ما نادرشاه و آغامحمدخان و…. شده اید یا شما را برکنار می کنیم و دیگر رای نمیدهیم یا همان بلایی سر شما خواهد آمد که بر سر زورگویان ودیکتاتور های قبلی آمد. چشمان گریان شاه را به هنگام ترک این سرزمین به یاد دارید؟ سرنوشت ناصرالدین شاه، محمد علی شاه، احمد شاه، رضا شاه، محمد رضا شاه که تازه پاره ای از آنان بی شک خدمات بسیار به این آب و خاک کردند، برای شما درس عبرتی نشد؟ اگر جویی عقل داشتید این نعمتی را که حال خداوند یا ملت ایران یا شانس و اقبال به دستتان داده اینگونه نبایستی ضایع کرده و نام خود را نیز در تاریخ ایران زمین آلوده می کردید. قدر این نعمت را بدانید.

 • ناشناس

  زنده باد آزادی
  یاشاسین آذربایجان

 • ناشناس

  تاج زاده مشارکتی باشد یا مجاهدین و یا هردو هیچ فرقی برای ما ندارد زیرا او از سر بداران است او یک آزادی خواه است. او معلمی است با اندیشه ای کاملا پویا.
  زنده باد آزادی
  زنده باد تاج زاده
  زنده باد موسوی و کروبی و رهنورد و کروبی و خاتمی
  ننگ بر حاکمان اقتدارگرا

 • ناشناس

  سخنان جناب تاجزاده همیشه زیبا و جالبه، من نمیفهمم ایشون چرا باید الان تو زندان باشن ؟ مگه مملکت چند تا تاجزاده داره؟

 • یاشار

  تاج زاده مرد ابران و باغبرت ( یاشاسین مرد آداملاری )

 • ساسان

  چه فرق مي كنه كه عضو كذام حزب باشد. مهم اين است گه سيد ما سرافراز و سبز و مصلح ميبشند. خدا حفظشون كنه.

 • ناشناس

  اشتون: بازداشت سلطانی، بیانگر زوال آزادی‌های سیاسی و مدنی در ایران
  رئیس دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای ضمن تاکید دوباره بر «نگرانی عمیق» خود از وضعیت حقوق بشر در ایران با انتقاد از دستگیری عبدالفتاح سلطانی، وکیل و مدافع حقوق بشر، در تهران آن را بیانگر «زوال آزادی‌ها» در ایران دانست

 • ناشناس

  هرچه فساد و خشکسالی و بدبختی تو این 6سال نصیب مردم شده مربوط به دوره هاشمی و خاتمی است!! …. آخر دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد میاد میگه اونقدر هاشمی و خاتمی خراب کرده بودن که من علیرغم یک ملیون مصوبه! و 8دور ایرانگردی! نتونستم کاری بکنم!!!… یاد حرف امام در کتاب صحیفه نور افتادم که گفت :” آقای موسوی…کسانی که جلوی تو ایستادن ، عرضه اداره یک نانوایی را هم ندارن.”

 • بسیجی

  به نام خدای امام بر حق ما خامنه ای.اقای تاجزاده نگفتی چند تای این سدها در دولت فخیمه اصلاحات بنا شده!نگفتی چند تا از این چاهها در زمان دولت شما حفر شده!بله این دولت مقصره اما قصور شما هم کمتر از این دولت نیست به جای ماهیگیری از اب گل الود بهتره شما هم به عنوان بخشی از دولت اصلاحات پاسخگوی 8 سال ندانم کاری خود در این قضیه باشید.یا حق.

 • از زنجان

  از واقعیت تحت عنوان آنچه در جهان به صورت عینی دیده می‌شود ، یاد میگردد .حافظه تاریخی آذربایجان مملو از رخدادهای تلخ و شیرین بسیاری است که هرکدام از آنها حاوی دهها نکته آموزنده برای نسل های فعلی و آینده جامعه است .در این نوشته سعی بر این است که مقایسه ای میان دو حرکت سرنوشت ساز در جامعه آذربایجانی ، مورد بررسی و واکاوی قرار گیرد . این دو حرکت در اول خرداد ۱۳۸۵ و شهریور ۱۳۹۰ به وقوع پیوسته اند .لازم است قبل از ورود به این بحث ، این نکته بیان گردد که « نارسیسیم » یا « خود شیفتگی » برخی از افراد و گروهها ، ارتباط محکم و پایداری با بدنه اصلی جامعه آذربایجانی و حرکت ملی آن ندارند وجای بسی شکر وجود دارد که این افراد در « اقلیت مطلق » قرار دارند درحالیکه به نظر میرسد این اقلیت ،اقلیتی است که دارای امکاناتی گسترده و پشتیبانی مناسب میباشد .

  ۱- حرکت اول خرداد ۱۳۸۵: درج کاریکاتور موهن توسط یک فرد مغرض و وابسته در روزنامه ایران و اهانت به مردم آذربایجان ، شعور و احساسات تمام مردمان این خطه را جریحه دار کرد و حرکتی که به دنبال آن به وقوع پیوست ، تنها در اولین روز آن ، حرکتی بی نظیر ، استثنایی و خارق العاده بود که حس تحسین و احترام را در فردی را بر می انگیخت که نشانگر فرهنگ والای این مردم و درک صحیح آنها از واقعیات حاکم بر جامعه بود . با کمال تاسف در دوم خرداد این حرکت «مصادره » شد و در دست افراد نا اهل و مغرض قرار گرفت .نتیجه مصادره حرکت اول خرداد از سوی برخی « دوست نمایان » ، تحمیل هزینه های بسیار گزاف ، شناسایی و دستگیری نیروهای پرورش یافته در درون حرکت ، استیلای لامنازع نهادهای امنیتی بر روند حرکت ملی آذربایجان ، تحلیل رفتن نیرو و انرژی حرکت و حاکمیت جو شدید پلیسی و امنیتی در آذربایجان بوده است . تبلیغات رسانه ای و اینترنتی نارسا و گاها نادرست و کشانیده شدن حرکتی « مدنی» به سمت «آشوب » های خیابانی ، امری بود که که تعداد معدودی از آن نهایت استفاده را بردند و به اصطلاح بار خودشان را بستند . این امر یکی از « واقعیات » حرکت ملی آذربایجان در اول خرداد ۱۳۸۵ بود.

  ۲- حرکت اعتراضی و اعلام نگرانی در مورد یکی از مهمترین مواریث طبیعی آذربایجان ، یعنی دریاچه اورمیه :

  « نگین شور آذربایجان گرفتار بلایای طبیعی و غیر طبیعی شده و در حالت اضطرار قرار گرفته است » ؛ این خواسته و دیدگاه تک تک مردم آذربایجان بود و همه از خرد و کلان درباره آن نگرانند و این نگرانی نیز تازمان ارائه راهکاری مفید برای آن قابل درک بوده و هست .

  شهرهای بزرگ و عمده آذربایجان مانند تبریز واورمیه که بیشتر با مسائل آذربایجان و از جمله دریاچه اورمیه پیوستگی دارند ، در روزهای مشخصی مثل ۵ شهریور در اورمیه و ۱۲ شهریور در تبریز ، دغدغه ها و نگرانی های خویش را به بهترین وجهی منعکس کرده و آن را به اثبات رسانیدند .

  ۳- تا اینجای مسئله ایرادچندانی وجود نداشت ، اما از شواهد و قراین چنین بر می آید که این خواسته مردم آذربایجان و فعالان هویت طلب آن در راستای پاسداری از مواریث طبیعی آذربایجان به مذاق برخی جریان های خودسر رشد یافته دردرون حرکت ملی آذربایجان ، خوش نیامده و آنها بر سر این مشکل زیست محیطی اقدام به قماری سیاسی کردند و سعی نمودند با جوّ سازی ها و اعمال سلیقه های طیفی و گروهی خویش ، این حرکت اعتراضی را مصادره به مطلوب نمایند و آن را درمسیری هدایت کنند که حامی منافع طیفی و گروهی خودشان باشد . وجدان بیدار حرکت ملی آذربایجان ، این طیف بازی ها را بهتر میشناسد و ما نیز وارد مصادیق نمیشویم . مسئله دریاچه اورمیه یکی دیگر از « واقعیات » حرکت ملی آذربایجان در شهریور ماه ۱۳۹۰ بود.

  اگر دقت و موشکافی بیشتری در این دو حرکت در آذربایجان داشته باشیم و بخواهیم نوعی آسیب شناسی در مورد آنها به عمل بیاوریم ، میتوانیم به تشابهات شگفت انگیزی بین حرکت اول خرداد ۱۳۸۵ و شهریور ۱۳۹۰ دست پیدا کنیم .در این صورت مشخص خواهد شد که در هر دوی این موارد ، خواسته ها ، مطالبات و درخواست های مردم آذربایجان ، دستخوش بازی های جناحی حاکمیت در ایران و جریانات طیف گرایانه و قبیله ای حاکم بر برخی از دسته جات حرکت ملی آذربایجان شده است . در این صورت شاید بتوان گفت که مهمترین نتیجه ای این اقدامات و مصادره به مطلوب آنها برای آذربایجان و حرکت ملی آن ، دلسردی ، یاس و نا امیدی بیشتر در بین بدنه فعال داخلی آن شده است

 • ناشناس

  با احترامی خاص که برای تاجزاده عزیز قائلیم، مملکت ما خوشبختانه مثل تاجزاده زیاد داره.
  ولی متاسفانه اکثرشون یا در زندان هستن و یا در شرایط سختی که نمی توان صحبت کرد.
  ولی باید امید به آزادی را تقویت کرد. تاریخ نشان داده است که دموکراسی روند خود را در بدترین شرایط هم ادامه خواهد داد و هیچ مانعی نمی تواند در مقابل آن قرار گیرد. حتی این حکومت …